Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

file exw kai egw to civic kai hr8e enhmerwtiko oti prepei na allaksw xeirofreno isws prepei kai esy h alh8eia einai oti ebgale ena problhma alla sto allazoun se 10 meres afou pas sto synergeio!!!

 

Αν διαβασεις παραπάνω θα δεις ότι τό έχει αλλάξει ήδη το χειρόφρενο και μετά του έβγαλε το πρόβλημα.Και εγώ το έχω αλλάξει αλλά ούτε πριν ούτε τωρα έχω αντιμετωπίσει προβλημα.Πάντως έχει δεν έχει πρόβλημα καλό είναι να βάζουμε ταχύτητα στο σασμάν για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς παρατηρήσει να λοξοδρομεί το αυτοκίνητο από την νοητή ευθεία με χωρίς χέρια στο τιμόνι. Εμένα μου το κάνει από την πρώτη στιγμή και αν και το έχω πάει 2 φορές το πρόβλημα παραμένει.

Το αμάξι έχει 18.000 ξεκούραστα χιλιόμετρα (ελέω Αττικής Οδού) παρόλα αυτά κανει κάτι τρελά όπως εχθές που με αλλαγμένο χειρόφρενο λόγω της ανάκλησης, τσούλισε στο παρκινκ της εταιρείας και αφού περασε καμμιά 20αριά άλλα σταθμευμένα αυτοκίνητα απεφυγε 2 κτίρια για να καταλήξει να σταματήσει γλυκά σε ένα παρκάκι (το χειρόφρενο πιο πάνω δεν πήγαινε) :wacko:

 

Αν το θέμα με την λοξοδρόμηση έχει αναφερθεί ξανά ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

 

έχω το σεντάν και από την πρώτη μέρα που το πήρα από την αντιπροσωπία "κόβει" το τιμόνι ελαφρώς δεξιά. το έχω από τις 21 απριλίου και έχω κάνει 6.000 χλμ περίπου, αλλά επειδή δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα το πρόβλημα, και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα θέμα στην οδηγική συμπεριφορά του αυτοκινήτου δεν το έχω ελέγξει. ένα άλλο με έχει εκνευρίσει λίγο: έιναι ότι όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται πολλές ώρες στον ήλιο, δυσκολεύεται να ανεβεί το παράθυρο του οδηγού. μαγκώνει δηλαδή και ζορίζεται μέχρι να κλείσει. παρατήρησα ότι κολλάει κάπου στα ΄λάστιχα που έχει το παράθυρο περιμετρικά. το σπρέυ σιλικόνης που αναφέρθηκε παραπάνω σ' αυτό βοηθάει μήπως;

γενικώς είμαι πάντως απόλυτα ικανοποιημένος και πρόκειται από τα κορυφαία αυτοκίνητα που κυκλοφορούν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

 

Η εγγύηση αφορά τα πρωτα 10.000 χλμ (ή 6μηνο)και 20.000χλμ(ή χρόνο) ή και αργότερα. Άλλαξα λάδια στα 9.800χλμ κι έβαλα 5-40. Αυτό τί σημαίνει? Ότι θα πρέπει λόγω εγγύησης να ξαναπαώ στην επίσημη αντιρποσωπεία για αλλαγή λαδιών όταν συμπληρώσω 5.000χλμ?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

 

Η εγγύηση αφορά τα πρωτα 10.000 χλμ (ή 6μηνο)και 20.000χλμ(ή χρόνο) ή και αργότερα. Άλλαξα λάδια στα 9.800χλμ κι έβαλα 5-40. Αυτό τί σημαίνει? Ότι θα πρέπει λόγω εγγύησης να ξαναπαώ στην επίσημη αντιρποσωπεία για αλλαγή λαδιών όταν συμπληρώσω 5.000χλμ?

 

Όχι, το επόμενο θα είναι σε 6 μήνες ή στα 20.000 χλμ, όποιο έρθει πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς κάτι για το πρόβλημα στο ανέβασμα του παραθύρου που ανέφερα παραπάνω , ή μόνο στο δικό μου παρουσιάστηκε τελικά;
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς κάτι για το πρόβλημα στο ανέβασμα του παραθύρου που ανέφερα παραπάνω , ή μόνο στο δικό μου παρουσιάστηκε τελικά;

Για το συγκεκριμένο πρόβλημα στο παράθυρο δεν έχουμε ξαναδει! Μια επίσκεψη όμως στην αντιπροσωπεία δεν είναι κακό άλλωστε για αυτό είναι η εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να λέμε και τα καλά, είχα ένα περίεργο θόρυβο στο σιβίκ (τίποτα σημαντικό αλλά αρκετά ενοχλητικό). Πήγα λοιπόν στην αντιπροοσωπεία(ΒΑ προάστεια) για να το ρίξουν μια ματιά.Σας πληροφορώ ότι 3 άτομα ήταν πάνω από το αυτοκίνητο 1 ώρα περίπου μέχρι που τελικά εντόπισαν το πρόβλημα. Σε αντίθεση με αντιπρόσωπο στη Θεσσαλονίκη ο οποίος αφού το οδήγησε και άκουσε το θόρυβο, μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και ότι δε θα τον κάνει αυτό το θόρυβο για πολύ ακόμη (λες και ήταν βήχας και θα κόβονταν)...

 

τεσπά, τέλος καλό, όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να λέμε και τα καλά, είχα ένα περίεργο θόρυβο στο σιβίκ (τίποτα σημαντικό αλλά αρκετά ενοχλητικό). Πήγα λοιπόν στην αντιπροοσωπεία(ΒΑ προάστεια) για να το ρίξουν μια ματιά.Σας πληροφορώ ότι 3 άτομα ήταν πάνω από το αυτοκίνητο 1 ώρα περίπου μέχρι που τελικά εντόπισαν το πρόβλημα. Σε αντίθεση με αντιπρόσωπο στη Θεσσαλονίκη ο οποίος αφού το οδήγησε και άκουσε το θόρυβο, μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και ότι δε θα τον κάνει αυτό το θόρυβο για πολύ ακόμη (λες και ήταν βήχας και θα κόβονταν)...

 

τεσπά, τέλος καλό, όλα καλά...

 

Τελικά από που ήταν ο θόρυβος?Εμένα τώρα τελευταία μου παρουσιάζει το εξής,δεν ανοίγει η πόρτα του συνοδηγού από μέσα.συγκεκριμένα το έχει κάνει δυο φορές ενώ όλες οι άλλεσ ανοιγουν κανονικα.μόλις την ανοιξω από εξω μετά δουλευει κανονικα και απο μέσα και απο έξω.εχει και κανενας άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από που ήταν ο θόρυβος?Εμένα τώρα τελευταία μου παρουσιάζει το εξής,δεν ανοίγει η πόρτα του συνοδηγού από μέσα.συγκεκριμένα το έχει κάνει δυο φορές ενώ όλες οι άλλεσ ανοιγουν κανονικα.μόλις την ανοιξω από εξω μετά δουλευει κανονικα και απο μέσα και απο έξω.εχει και κανενας άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

Ξέρω ότι στις πίσω πόρτες έχει μια μικρή λευκή ασφάλεια για τα παιδιά στο πλάτος της πόρτας.Ίσως έχει κάποια ανάλογη ασφάλεια και στη πόρτα του συνοδηγού.

 

Όσο για τον θόρυβο, να σου πω την αλήθεια δε μπόρεσα να καταλάβω πολύ καλά αλλά μου είπαν κάτι για ένα λαστιχάκι στη βάση της μηχανής το οποίο είχε φύγει από τη θέση του...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι στις πίσω πόρτες έχει μια μικρή λευκή ασφάλεια για τα παιδιά στο πλάτος της πόρτας.Ίσως έχει κάποια ανάλογη ασφάλεια και στη πόρτα του συνοδηγού.

 

Όσο για τον θόρυβο, να σου πω την αλήθεια δε μπόρεσα να καταλάβω πολύ καλά αλλά μου είπαν κάτι για ένα λαστιχάκι στη βάση της μηχανής το οποίο είχε φύγει από τη θέση του...

 

Δεν πρέπει να έχει τέτοια ασφάλεια μπροστά.Εξάλλου δεν το κάνει πάντα και αυτό είναι το πρόβλημα.Τι να πάω να πω στην αντιπροσωπία,αφού όταν θα το κοιτάξουν το πιο πιθανό είναι να μην το κάνει.Θα το αφήσω να δω πως θα εξελιχτεί το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Koίτα, 5-40 μη συνθετικό δεν έχω συναντήσει ως τώρα. Κατά συνέπεια 5-40->συνθετικο και 5000 χλμ δεν πάνε μαζί. Τα συνθετικά έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά με λένε Γιώργο και σκέφτομαι να αγοράσω το HONDA CIVIC 1.8 L 5ΠΟΡΤΟ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ αλλά άκουσα ότι το αυτόματο αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα υπόλοιπα αυτόματα της HONDA κάνει απότομες και αψυχολόγητες αλλαγές ταχυτήτων , α και κάτι άλλο με πληροφόρησε ένας πωλητής της HONDA ότι το πρόβλημα της πίσω ανάρτησης που κοπάναγε λύθηκε από τα αυτοκίνητα παραγωγής δευτέρου εξαμήνου του 2007 και μετά , αν ξέρει κανείς κάτι επί των θεμάτων αυτών θα παρακαλούσα να επικοινωνήσει μαζί μου στο mail kesos1@yahoo.gr θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα γιατί θα προβώ σε άμεση αγορά :confused:
Link to comment
Share on other sites

αν θελεις χοντα αυτοματο μονο jazz η crv....για facelift δεν εχω δει το παραμικρο νεο στο ιντερνετ οποτε πιστευω οτι κατα την ανοιξη η απο τον επομενο σεπτεμβριο σε καποιο μεγαλο σαλονι αυτοκινητου να το παρουσιασουν

 

απο τον απριλιο του 2006 ειμαι τωρα στα 48.000χλμ χωρις το παραμικρο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις χοντα αυτοματο μονο jazz η crv....για facelift δεν εχω δει το παραμικρο νεο στο ιντερνετ οποτε πιστευω οτι κατα την ανοιξη η απο τον επομενο σεπτεμβριο σε καποιο μεγαλο σαλονι αυτοκινητου να το παρουσιασουν

 

απο τον απριλιο του 2006 ειμαι τωρα στα 48.000χλμ χωρις το παραμικρο προβλημα

 

ok thanks bouhou.vlepeis paraggeila to honda civic 5d me iliorofi kai psiloanisixisa!me to diko sou ti leei eisai eyxaristimenos?

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω μια πρόταση.Μπορεί κάτι ανάλογο να έχει επιπωθεί στο φόρουμ του σιβίκ αλλά εγώ το ρίχνω εδώ.

 

Μπορούμε να συντονιστούμε όλοι οι σιβικάδες Αθήνας-Θεσσαλονίκης και άλλων περιοχών και να κλείσουμε συμφωνία με ένα συγκεκριμένο συνεργείο για τα service για να μπορούμε να ζητάμε έκπτωση. Μπορούμε, για παράδειγμα, να συνεννοηθούμε να πηγαίνουμε όλοι σε μια αντιπροσωπεία και να παίρνουμε ένα , έστω 15% έκπτωση.

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 μήνες ήμουν στα 80000 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2325567#post2325567

ειμαι στα 94000 και απο εχθές δε λειτουργεί το κλιματιστικό μου!

πηγα σήμερα στην τοπική αντιπροσωπεία από όπου με έστειλαν σε ένα ηλεκτρολόγο που συνεργαζόταν για να βγει η εξής διάγνωση: κάηκε ο κομπρέσσορας του κλιματιστικου!

πριν το honda είχα ένα renault megane το οποίο το πήρα στα 90000km μου έβγαζε συνεχώς προβλήματα και στα 170000 το πούλησα. Αποφάσισα λοιπόν να πάρω honda για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.... αλλά βλέπω οτι σιγά σιγά βγάζει και αυτό....! τουλάχιστον η διαφορά είναι ότι προς το παρόν με καλύπτει η εργοστασιακή εγγύηση και δεν πληρώνω τίποτα... όταν όμως θα περάσουν τα τρία χρόνια θα με καλύπτει άραγε η εγγύηση του σαρακάκη μέχρι τα 7? η τότε η αιτία θα είναι η φυσιολογική φθορά.... οπότε δε θα τα καλύπτουν? απομένει να το δούμε.

για τον κομπρέσσορα μου είπαν ότι τον καλύπτει.

Αρχικα άρχισαν να μου λένε οτι δεν θα έχει μεταφορική μέχρι τις 25 αυγούστου και τους ζητησα να τον φέρουν με courrier και τελικά μου τηλεφώνησαν οτι απο βδομάδα θα τον έχουν και θα μου τηλεφωνήσουν για την αλλαγή! θα σας ενημερώσω για τα περαιτέρω.... έως τότε ανοιχτά παράθυρα και δροσιστικά μπάνια στη θάλασσα...!

Link to comment
Share on other sites

Μην βασιστείς στο ότι θα σου τηλεφωνήσουν αυτοι... Εσύ καθημερινά τηλέφωνο και ερώτημα για την πορεία του ανταλλακτικού. Ο "Σ" δεν φημίζεται για την αξιοπιστεία του σε τέτοια θέματα...

 

Πάντως μην σε ανησυχεί το ότι την άκουσε ο κομπρέσρορας, συμβαίνουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όσες και όσους γιορτάζουν ,

 

θα ήθελα να ρωτησω εαν στα καινούργια αυτοκίνητα είναι υποχρεωτικη η έκδοση κάρτας ελέγχου καυσαερίων ;

 

γιατί πριν 2 μήνες που αγόρασα το civic δεν μου εκδόσανε κάρτα ,

το τσιγκουνευτήκανε ή δεν είχαν μηχάνημα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...