Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρώτησα την αντιπροσωπεία που το παρήγγειλα και μου είπε ότι δεν βάζει after market xeon απλά τα εργοστασιακά κοστίζουν γύρω στα 700euro. Επίσης δεν γνωρίζω τι πρόκειται αλλάξουν στην Ελλάδα προκειμένου να βάλουν τα xeon. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μαζί με τα xeon δεν βάζουν τους καθαριστήρες των εμπρόσθιων φωτιστικών σωμάτων γιατί χρειάζεται να αλλάξουν και τον προφυλακτήρα. Αν κάποιος έβαλε xeon στην αντιπροσωπεία ας μας διαφωτίσει αν αξίζουν τα λεφτά τους????

Έχω βάλει after-market xenon και αξίζουν τα λεφτά τους. Μην τα σκάσεις στην αντιπροσοπεία. Δεν έχουν καμμία διαφορά με τα εργοστασιακά και όταν λεσ τεράστιες διαφορες τι εννοείς (εκτός από το σύστημα πλύσης). Ο συναργεμός ποτέ δεν κλειδώνει μετά από 30 δευτερόλεπτα παρά μόνο αν αντί να κλειδώσεις το αυτοκίνητο το ξεκλειδώσεις ή το ξεκλειδώσεις αλλα δεν ανοίξεις πόρτα για 30 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η διαφορές με τα εργοστασιακά και τα after market αρχικά μπορεί να είναι η εγγύηση και στην συνέχεια δεν ξέρω αν στην αντιπροσωπεία σου αλλάζουν και τίποτα άλλο εκτός απο τις λάμπες όπως για παράδειγμα τον καθρέπτη απο το φανάρι. Επίσης δεν έχω ρωτήσει αν αλλάζουν μόνο τις λάμπες μεσσαίας σκάλας ή αλλάζουν και τις λάμπες της μεγάλης σκάλας. Γενικότερα δεν ξέρω αν το εργοστασιακό που λένε αυτοί οτι βάζουν αν είναι το ίδιο συστήμα xeon που έχει και η έκδοση executive????Σκέφτομαι πάντως να περάσω κάποια στιγμή πριν παραλάβω το αμάξι μια βόλτα απο την αντιπροσωπεία και να ρωτήσω τον πωλητή γενικά για τα φώτα xeon τι βάζουν.
Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια τα φωτα του executive μια χαρα

επισης συνιστω αισθητηρες παρκαρισματος....(αν και δεν τους ηθελα) κανουν φοβερη δουλεια...εμενα μου τους εκαναν δωρο εκει που το πηρα!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορές με τα εργοστασιακά και τα after market αρχικά μπορεί να είναι η εγγύηση και στην συνέχεια δεν ξέρω αν στην αντιπροσωπεία σου αλλάζουν και τίποτα άλλο εκτός απο τις λάμπες όπως για παράδειγμα τον καθρέπτη απο το φανάρι. Επίσης δεν έχω ρωτήσει αν αλλάζουν μόνο τις λάμπες μεσσαίας σκάλας ή αλλάζουν και τις λάμπες της μεγάλης σκάλας. Γενικότερα δεν ξέρω αν το εργοστασιακό που λένε αυτοί οτι βάζουν αν είναι το ίδιο συστήμα xeon που έχει και η έκδοση executive????Σκέφτομαι πάντως να περάσω κάποια στιγμή πριν παραλάβω το αμάξι μια βόλτα απο την αντιπροσωπεία και να ρωτήσω τον πωλητή γενικά για τα φώτα xeon τι βάζουν.

το ex έχει και αυτόματη ρύθμιση φώτων πέρα από αυτόματο σύστημα πλύσης. Νομίζω ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Μπορεί ένα αφτερμάρκετ να αποδειχτεί καλύτερο στην πράξη όμως εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν άσχετο μαστορα να πειραματιστεί στο αυτοκίνητο μου αφού απαιτείται να μονωθεί πάλι το φανάρι και να στεγανοποιηθεί για να μην πάρει νερά. Άντε μετά να στο αλλάξουν ειδικά αν περάσουν τα πρώτα 3 χρόνια...Εγώ δεν θα πάρω...

Link to comment
Share on other sites

το ex έχει και αυτόματη ρύθμιση φώτων πέρα από αυτόματο σύστημα πλύσης. Νομίζω ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Μπορεί ένα αφτερμάρκετ να αποδειχτεί καλύτερο στην πράξη όμως εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν άσχετο μαστορα να πειραματιστεί στο αυτοκίνητο μου αφού απαιτείται να μονωθεί πάλι το φανάρι και να στεγανοποιηθεί για να μην πάρει νερά. Άντε μετά να στο αλλάξουν ειδικά αν περάσουν τα πρώτα 3 χρόνια...Εγώ δεν θα πάρω...

γιαυτο και εγω φιλε πηρα το exrcutive...για να εχει οσο γινεται περισσοτερα πραγματα απο τη μανα του και να μην χρειαζεται να βαλει χερι ο καθε ασχετος!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω μαζί σου για τα χέρια των ασχέτων που μπαίνουν στα αμάξια μας και γι'αυτό το λόγο πήγα να παραγγείλω το executive αλλά δεν μου άρεσε η ηλιοροφή γιατί και γενικότερα είμαι αντίθετος με την ηλιοροφή όχι μόνο στο executive αλλά σε όλα τα αυτοκίνητα. Έτσι παρήγγειλα το sport και όταν είπα στον πωλητή να του βάλω σαν extra το GPS, το Bluetooth, τα φώτα xeon και κλιματισμό Dual Zone μου τα απέριψε όλα γιατί με διαβεβαίωσε οτι δεν μπορεί να γίνει τέτοια παραγγελία μιας και δεν βγάζει τέτοια έκδοση η Honda. Έτσι τώρα τρέχουμε να βρούμε πως μπορεί να γίνει ειδικά αυτή η αλλάγη με τα φώτα xeon χωρίς να έχω προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

αυτος ακριβως ηταν κ ο δικος μου προβληματισμος με το executive(η ηλιοροφη) για αυτο κ παω αναγκαστικα στο type s plus (που δε μπορω να καταλαβω γιατι δε του βαζουν φωτα xenon).Tελικα αυτη η τυποποιηση στα εξτρα κ γενικα στον εξοπλισμο πιστευω οτι απομακρυνει πολυ κοσμο απο το σιβικ στην ελλαδα...μπαινει κανεις στο site της honda στην αγγλια κ βλεπει οτι μπορει να παραγγειλει το σιβικ με ενα καρο εξτρα!!!!και εδω μαλλον εχουμε μπλεξει στο ελλαντα με τον Σ...η
Link to comment
Share on other sites

Τhanks για την απαντηση για των σηναγερμο οσο για τα xenon ενδιαφερομε και εγω οπως πολλης κοσμος, δεν υπαρχη καποια εταιρια που να αναλαμβανει !!!!! Φωτα θελουμε να αλλαξουμε που να θελαμε να του δοσουμε και 20 αλογα :worry:
Link to comment
Share on other sites

Κανενα after market δεν σου δινει την αυτοματη ρυθμιση (που ειναι σημαντικη), στα xenon. Και για να βαλεις τους καθαριστηρες πρεπει να αλλαξεις προφυλακτηρα & δοχειο νερου (συνηθως ειναι μεγαλυτερο). Το καλυτερο ειναι εργοστασιακα. Μετα αστο καλυτερα, στο επομενο αυτοκινητο ισως. ;)

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

αυτος ακριβως ηταν κ ο δικος μου προβληματισμος με το executive(η ηλιοροφη) για αυτο κ παω αναγκαστικα στο type s plus (που δε μπορω να καταλαβω γιατι δε του βαζουν φωτα xenon).Tελικα αυτη η τυποποιηση στα εξτρα κ γενικα στον εξοπλισμο πιστευω οτι απομακρυνει πολυ κοσμο απο το σιβικ στην ελλαδα...μπαινει κανεις στο site της honda στην αγγλια κ βλεπει οτι μπορει να παραγγειλει το σιβικ με ενα καρο εξτρα!!!!και εδω μαλλον εχουμε μπλεξει στο ελλαντα με τον Σ...η

 

Αυτά είχα πει και εγω στον πωλητή και μου είπε οτι ο "Σα....ς" δεν κάνει ειδικές παραγγελίες αυτοκινητων για την Ελλάδα. Η Honda δεν έχει πρόβλημα στις ειδικές παραγγελίες αυτοκινήτων. Σε όλη την Ευρώπη ισχύει οτι ισχυει και στην Αγγλία παραγγέλνεις την έκδοση που θέλεις και απο εκεί και μετά μπορούν να σου προσθέσουν στο εργοστάσιο βασικές αλλάγες όπως φώτα xeon, gps κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή το έψαξα πολύ το θέμα πριν αγοράσω το σιβικ ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Μην μπερδεύετε την ελληνική έκδοση σιβικ με την αντίστοιχη στην δυτική Ευρώπη σε θέματα εξοπλισμού. Εκεί στο 5θυρο έχουν 5 εκδόσεις και 3 μοτέρ σε σχέση με μας. Σε μας δεν έχει gps και bluetooth διότι αφενός δεν έχουν χαρτογραφήσει την ανατολική Ευρώπη και τα Βαλκάνια αφετέρου το bluetooth λειτουργεί σε συνάρτηση με το gps και το όλο σύστημα της alpine που το συνοδεύει αρά δεν πωλείται αυτόνομα. Το κόστος στην Γερμανία πέρυσι τέτοιο καιρό ήταν 2600euro. Με άλλα λόγια αν υπήρχε η αντίστοιχη πρόβλεψη και σε συνδυασμό με την τσιμπημένη τιμή λόγω 7ετούς εγγύησης και Σ θα φτάναμε κοντά στα 28000-29000 για το 1,8 ex σαν των Ευρωπαίων. Πολλά χρήματα τα οποία η τοπική αντιπροσωπία προσπάθησε να κόψει συνδυάζοντας ουσιαστικά την έκδοση se&sport στην δική μας sport και διατηρώντας την ex χωρίς τα παραπάνω καλούδια με επιβάρυνση 2 χιλιάρικα σε σχέση με το απλό σπορτ. Για τα ξένον εγώ θα τα έβαζα μόνο αν τα έδινε ξεχωριστά και όχι μαζί με την οροφή που πιστεύω ότι δεν ταιριάζει με το ζεστό κλίμα της χώρας μας. Επίσης θεωρώ περιττή πολυτέλεια το διζωνικό κλιμά και τα θερμαινόμενα καθίσματα οπότε...2000 μόνο για τα ξένον ήταν χαμένα χρήματα για μένα. Προτιμώ να το έντυνα με κρεμ δέρμα καλής ποιότητας(αν και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο για το καλοκαίρι) και να έδινα τα υπόλοιπα για τα σέρβις και τις βενζίνες της χρονιάς. Γούστα είναι αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω ειλικρινά πως τις after-market λύσεις για xenon τις έχετε παρεξιγίσει. Όχι δε έχει πλύσιμο φώτων, όχι δεν είναι αυτόματα ρυθμιζόμενες (και μην νομίζετε ότι είναι σαν τις BMW που ρυθμίζονται με ταχύτητα και στροφές, στο honda ρυθμίζονται μόνο με το βάρος του πορτπαγκαζ) αλλά δεν κοστίζουν μια περιουσία, έχουν πεντακάυθαρο φως, η μόνωση είναι παιχνιδάκι. Την εγκατάσταση την έκανα μόνος μου και όχι δεν είμαι ηλεκτρολόγος. Ούτε νερά, ούτε υγρασία ούτε ζουζούνια.

 

Ορίστε κα μερικές φώτο

 

http://img410.imageshack.us/img410/5121/dsc01056np3.jpg

 

http://img265.imageshack.us/img265/9143/dsc01065we7.jpg

 

http://img410.imageshack.us/img410/9714/dsc01074pk3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντω την Πέμπτη πέρασα απο την αντιπροσωπεία και ρώτησα τον πωλητή για τα xeon που τοποθετούν. Με διαβεβαίωσε οτι είναι τα εργοστασιακά της Honda και τα προμηθεύονται απο τον "Σα.. ..η" και η τιμή τους τοποθετημένα είναι 600Euro. Μόυ είπε επίσης οτι τα ίδια φοράει και το Executive απλά σε αυτα που τοποθετούνται στην Ελλάδα δεν υπάρχει η αυτόματη ρύθμιση και τα πλυστικά. Όσο για τα φανάρια μου είπε οτι δεν χρειάζονται αλλάγη και οτι είναι τα ίδια με το executive η διαφορά του είναι μόνο στις λάμπες που φοράνε. Επίσης για το GPS γιατί κάποιος να μην μπορεί να το παραγγείλει???Αυτή την στιγμή μπορεί να μην υπάρχει Ελληνική χαρτογράφηση αλλά μέτα απο 6 μήνες μπορεί να υπάρξει. Τότε δεν θα μπορεί να τοποθετηθεί το GPS γιατί χρειάζεται άλλο ταμπλώ. Για αυτό το λογο θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα παραγγελίας του αυτοκινήτου με GPS.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντω την Πέμπτη πέρασα απο την αντιπροσωπεία και ρώτησα τον πωλητή για τα xeon που τοποθετούν. Με διαβεβαίωσε οτι είναι τα εργοστασιακά της Honda και τα προμηθεύονται απο τον "Σα.. ..η" και η τιμή τους τοποθετημένα είναι 600Euro. Μόυ είπε επίσης οτι τα ίδια φοράει και το Executive απλά σε αυτα που τοποθετούνται στην Ελλάδα δεν υπάρχει η αυτόματη ρύθμιση και τα πλυστικά. Όσο για τα φανάρια μου είπε οτι δεν χρειάζονται αλλάγη και οτι είναι τα ίδια με το executive η διαφορά του είναι μόνο στις λάμπες που φοράνε. Επίσης για το GPS γιατί κάποιος να μην μπορεί να το παραγγείλει???Αυτή την στιγμή μπορεί να μην υπάρχει Ελληνική χαρτογράφηση αλλά μέτα απο 6 μήνες μπορεί να υπάρξει. Τότε δεν θα μπορεί να τοποθετηθεί το GPS γιατί χρειάζεται άλλο ταμπλώ. Για αυτό το λογο θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα παραγγελίας του αυτοκινήτου με GPS.

 

παράλληλα με την έλευση του type-r στην Ελλάδα ήρθε ως αξεσουάρ και εξωτερικό gps που τοποθετείται με βάση εξωτερικά δίπλα στο ρολόι στον αντίστοιχο χώρο του ταμπλό. Ρώτησε αν θέλεις για εκείνο στην αντιπροσωπεία διότι σε άλλες χώρες στις ιστοσελίδες χόντα το τοποθετούν σε όλα τα 1,8-2,2σπορτ που δεν το έχουν εργοστασιακά. Μάθε τιμή διότι ο δικός μου αντιπρόσωπος όταν το είδα δεν γνώριζε τιμή για να με ενημερώσει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ακόμα δεν το γνωρίζει κανείς αυτό το αξεσουάρ γιατί σε όσους το ρώτησα δεν πήρα κάποια συγκεκριμένη απάντηση. Μήπως έχεις κανένα site που να δίχνει το GPS ως εξωτερικό αξεσουαρ στο civic???Επίσης είδα οτι σε ελληνική αντιπροσωπεία πουλιέται το bluetooth σαν αξεσουάρ, γνωρίζει κανέις την τιμή του και αν ισχύει οτι το bluetooth μπορεί να μπει ως αξεσουαρ στην Ελλάδα γιατί μέχρι τώρα γνωρίζαμε οτι το bluetooth πήγαινε μαζί με το GPS???
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ακόμα δεν το γνωρίζει κανείς αυτό το αξεσουάρ γιατί σε όσους το ρώτησα δεν πήρα κάποια συγκεκριμένη απάντηση. Μήπως έχεις κανένα site που να δίχνει το GPS ως εξωτερικό αξεσουαρ στο civic???Επίσης είδα οτι σε ελληνική αντιπροσωπεία πουλιέται το bluetooth σαν αξεσουάρ, γνωρίζει κανέις την τιμή του και αν ισχύει οτι το bluetooth μπορεί να μπει ως αξεσουαρ στην Ελλάδα γιατί μέχρι τώρα γνωρίζαμε οτι το bluetooth πήγαινε μαζί με το GPS???
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντω την Πέμπτη πέρασα απο την αντιπροσωπεία και ρώτησα τον πωλητή για τα xeon που τοποθετούν. Με διαβεβαίωσε οτι είναι τα εργοστασιακά της Honda και τα προμηθεύονται απο τον "Σα.. ..η" και η τιμή τους τοποθετημένα είναι 600Euro. Μόυ είπε επίσης οτι τα ίδια φοράει και το Executive απλά σε αυτα που τοποθετούνται στην Ελλάδα δεν υπάρχει η αυτόματη ρύθμιση και τα πλυστικά. Όσο για τα φανάρια μου είπε οτι δεν χρειάζονται αλλάγη και οτι είναι τα ίδια με το executive η διαφορά του είναι μόνο στις λάμπες που φοράνε. Επίσης για το GPS γιατί κάποιος να μην μπορεί να το παραγγείλει???Αυτή την στιγμή μπορεί να μην υπάρχει Ελληνική χαρτογράφηση αλλά μέτα απο 6 μήνες μπορεί να υπάρξει. Τότε δεν θα μπορεί να τοποθετηθεί το GPS γιατί χρειάζεται άλλο ταμπλώ. Για αυτό το λογο θα έπρεπε να υπάρχει η δυνατότητα παραγγελίας του αυτοκινήτου με GPS.

φιλε το μοντελο με το εργοστασιακο gps και bluetooth κυκλοφορει στην Ελλάδα!!! Το εχω δει απο κοντα στο συνεργειο οταν εκανα Service ....το ειχε μια Ελληνοαγγλιδα και το εχουμε παραγγειλει απο τον ιδιο αντιπροσωπο....μακαρι να το ηξερα να το ειχα παρει και εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί δεν το γνωρίζω το θέμα και γενικότερα οι απόψεις σε αυτό το θέμα διίστανται. Από προσωπική εμπειρία πάντως εγώ το παρήγγειλα στον πωλητή δεχόμενος την αύξηση της τελικής αξίας του αυτοκινήτου περίπου 2500Euro αλλά μετά από μια εβδομάδα με ενημέρωσαν ότι δεν έγινε δεκτή η παραγγελία με το GPS-Bluetooth και θα έρθει το αμάξι χωρίς αυτά. Ο λόγος είναι ότι ο Σ…..ης λόγω της αυξημένης ζήτησης δεν έκανε παραγγελίες με extra επειδή ήταν πολύ πιθανό λόγω της μεγαλύτερης διάρκειας παράδοσης του αυτοκινήτου τελικά ο πελάτης να έκανε ακύρωση του αυτοκινήτου. Πάντως ξέρω ότι η αντιπροσωπείες δεχόντουσαν να κάνουν παραγγελίες για τα extra GPS-bluetooth όταν πρωτοήρθε το αμάξι στην Ελλάδα αλλά δεν δέχονται πλέον τέτοιες παραγγελίες.
Link to comment
Share on other sites

φιλε το μοντελο με το εργοστασιακο gps και bluetooth κυκλοφορει στην Ελλάδα!!! Το εχω δει απο κοντα στο συνεργειο οταν εκανα Service ....το ειχε μια Ελληνοαγγλιδα και το εχουμε παραγγειλει απο τον ιδιο αντιπροσωπο....μακαρι να το ηξερα να το ειχα παρει και εγω!!!

 

Μήπως είναι παραεισαγωγής? Γιατί έτσι γίνεται αλλά το κόστος είναι αυξημένο..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να είναι απο τα λίγα ή το μοναδικό στην Ελλάδα Civic που έχει αυτά τα extra. Ευτυχώς που τώρα υπάρχει η δυνατότητα για εγκατάσταση αυτών των αξεσουάρ χωρίς να είναι απαραίτητο να παραγγείλεις το αμάξι απο την αρχή με αυτά.
Link to comment
Share on other sites

φιλε το μοντελο με το εργοστασιακο gps και bluetooth κυκλοφορει στην Ελλάδα!!! Το εχω δει απο κοντα στο συνεργειο οταν εκανα Service ....το ειχε μια Ελληνοαγγλιδα και το εχουμε παραγγειλει απο τον ιδιο αντιπροσωπο....μακαρι να το ηξερα να το ειχα παρει και εγω!!!

φίλε μου φυσικά και δεν αμφισβητώ όσα είδες όμως το πιθανότερο είναι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο να το έχουν φέρει από το εξωτερικό με ανεξάρτητη εισαγωγή ή έστω με τρόπο διαφορετικό από εκείνο που έφεραν τα δικά μας μέσω επίσημης αντιπροσωπείας. Για τα αξεσουάρ bluetooth και gps αρκεί να κοιτάξετε τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά site της χόντα για να τα βρείτε. Όποιος πάντως πετύχει τιμές έστω και εξωτερικού να μας τις παραθέσει για να συγκρίνουμε. Πάντως μην σκέφτεστε καν την λύση του ενσωματωμένου στο ταμπλό gps διότι απλά δεν γίνεται στο δικό μας sport ή ex αφού αλλάζει όλη η κεντρική κονσόλα και το πάνω μέρος του ταμπλό και όχι μόνο. Η εκ των υστέρων τοποθέτηση εξωτερικού εργοστασιακού gps είναι ρεαλιστική λύση (μόλις ακούσουμε και τιμή φυσικά...) αρκεί να διαθέτει τις φωνητικές εντολές του ενσωματωμένου gps αλλά και να ελέγχεται από το τιμόνι. Σε κάθε άλλη περίπτωση καλύτερα να προτιμήσουμε aftermarket λύσεις που με 600-700 ευρώ αγοράζουμε τις κορυφαίες υλοποιήσεις και με 300-400 τις βασικές.

Αναφορικά με το bluetooth το είδα και εκείνο ως αξεσουάρ στην διαφήμιση που σας προανέφερα όπου, μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι ανάλογο εκείνου που προσφέρεται στο ευρωπαϊκό civic. Φυσικά δεν ξέρω τιμή και για εκείνο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να είναι απο τα λίγα ή το μοναδικό στην Ελλάδα Civic που έχει αυτά τα extra. Ευτυχώς που τώρα υπάρχει η δυνατότητα για εγκατάσταση αυτών των αξεσουάρ χωρίς να είναι απαραίτητο να παραγγείλεις το αμάξι απο την αρχή με αυτά.
Η συγκεκριμένη δυνατότητα δεν είναι σίγουρη αν δεν το διασταυρώσουμε με αντιπροσώπους. Κανείς δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να ήταν απλά ένα διαφημιστικό του type-r που απλά έφεραν και τοποθέτησαν στην αντιπροσωπεία για την καλύτερη προώθηση του προϊόντος.
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω διαβάσει όλα τα μηνυματα δεν έχω δει αναφορά τι είδους βενζίνα χρησιμοποιεί το νεο civic απλή ή "100-άρα". Επίσης αν έχει προτιμήσεις απο shell ή απο BP γιατί είναι γνωστό οτι τα γερμανικά έχουν μια ψιλοπροτίμηση στην Shell. Ελπίζω να μην ισχύει το ίδιο και στο Civic. Έχω ακούσει διάφορες γνώμες και ελπίζω μέχρι τέλος Οκτωμβρίου που θα παραλάβω το civikaki μου να έχω καταλήξει τι βενζίνη τελικά θα του βάζω.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχει να κανει με το τι προτιμαει το καθε αυτοκινητο...

Η βενζινες της BP ειναι για τ' αναθεμα!!!

 

Απο τις ελαχιστες φορες που εχω βαλει βενζινη που δεν ειναι Shell της ΒΡ ηταν ΑΙΣΘΗΤΑ χειτοτερες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω διαβάσει όλα τα μηνυματα δεν έχω δει αναφορά τι είδους βενζίνα χρησιμοποιεί το νεο civic απλή ή "100-άρα". Επίσης αν έχει προτιμήσεις απο shell ή απο BP γιατί είναι γνωστό οτι τα γερμανικά έχουν μια ψιλοπροτίμηση στην Shell. Ελπίζω να μην ισχύει το ίδιο και στο Civic. Έχω ακούσει διάφορες γνώμες και ελπίζω μέχρι τέλος Οκτωμβρίου που θα παραλάβω το civikaki μου να έχω καταλήξει τι βενζίνη τελικά θα του βάζω.

 

δεν χρειαζετε 100αρα με απλη ειναι οκ.το λεει και το manual εγω βαζω και bp και shell χωρις προβλημα εδω και 8000 χιλ.:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...