Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα audi A3 1,6 με το οποίο δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος... αρκετά προβλήματα .Βέβαια απο σταθερότητα και φρένα είναι αψογο όμως δέν αρκεί αυτό αν τρέχεις συνεργείο... Σκευτωμαι πάρα πολύ σοβαρά την αγορά ενός civic 1,8 sport αξίζει λέτε να κάνω την κίνηση αυτή? :worry:

Φίλε μου και εγώ απο gkroup VAG προέρχομαι και μετά απο πολύ σκέψη κατάφερα να ξεφύγω από τους ξεφτίλες που αντιπροσωπεύουν όλο το gkroup VAG στην Ελλάδα. Το προβλήματα με τις εγγυήσεις και τα ακριβά service τα γνωρίζεις καλύτερα από όλους μιας και τα Audi είχαν το ποιο ακριβό service από ολα τα αυτοκίνητα του group. Πιστεύω οτι οι ελληνικές αντιπροσωπείες του ομίλου VAG στην Ελλάδα είναι απο τις ποιο άθλιες και σε εξυπηρέτηση και σε service. Η αντιμετώπιση που έχεις απο την αντιπροσωπεία και μόνο με έκαναν και άλλαξα γνώμη και απο γερμανικό αμάξι διάλεξα με κλείστα μάτια Γιαπωνέζικο. Απο το λίγο καιρό που έχω το αμάξι έχω καταλήξει οτι δεν έκανα κανένα λάθος που το διάλεξα. Το μόνο πρόβλημα που μπορώ να εντοπίσω είναι τα πλαστικά του σε σχέση με τα γερμανικά αλλά πιστεύω οτι με ανάλογη περιποιήση δεν θα αντιμετωπίσω ποτέ μου πρόβλημα. Επειδή έβαλα extra συναγερμό έτυχε και είδα πως είναι η κατασκευή του αυτοκινήτου κάτω απο το ταμπλώ και μέσα απο την μηχανή και μπορώ να πω οτι τόσο καλή κατασκεύη και τόσο δρομολογημένα καλώδια όπου και ένας άσχετος να μπορεί να βγάλει άκρη δεν το έχω δει σε κανένα γερμανικό αυτοκίνητο που έρχεται στην Ελλάδα γιατί ως γνωστό τα γερμανικά αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι διαφορετικά απο τα αντίστοιχα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην Γερμανία. Το συμπέρασμα πάντως που έχω βγάλει είναι οτι η επιλογή μου να διαλέξω το Civic ήταν οτι ποιο ορθό μπορούσα να κάνω στα λεφτά που διέθετα και το βασικότερο σώθηκα απο την αντιπροσωπεία της karenta και της τεχνοκαρ. Επίσης αν είχα οικογένεια δεν πρόκειτε να το σκεφτόμουν καθόλου τι αυτοκίνητο θα διάλεγα το οποίο δεν είναι άλλο από το civic το υβριδικό. Απο τα παραπάνω πιστεύω οτι καταλαβαίνεις οτι συμφωνώ με την αλλάγη σου απο το Audi στο Civic!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έχω ένα audi A3 1,6 με το οποίο δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος... αρκετά προβλήματα .Βέβαια απο σταθερότητα και φρένα είναι αψογο όμως δέν αρκεί αυτό αν τρέχεις συνεργείο... Σκευτωμαι πάρα πολύ σοβαρά την αγορά ενός civic 1,8 sport αξίζει λέτε να κάνω την κίνηση αυτή? :worry:

Δεν το συζητάμε. Με κλειστά μάτια....!!!! Στα γερμανικά πληρωνεις ενα σκασμό λεφτά, και τι παιρνεις? Αγοράζεις όνομα και την γερμανική αξιοπιστια?? Χλωμο. Για να παρεις γερμανικο με τον εξοπλισμο του Civic 1.8sport 30.000euro δεν σε φτάνουν... Εκτος να παρεις Seat η Scoda του γερμανικού ''ομίλου'' που απ'οσο ακούω είναι τα πειραματόζωα για τα Audi και τα VW... To Civic είναι μια πάάάάάάρα πολύ καλή επιλογη. Θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος. Αν θες και αλλές γνώμες κανε μια βόλτα στις 59 σελίδες του forum

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Εκανα βολτά λιγο πολυ στις 59 σελίδες και το μόνο πολύ ανισυχιτικο που είδα ήταν μόνο η παράδοση του... Ελπίζω να μήν είμαι απο τους άτυχους που περιμένουν 4-5-6 μήνες γιατί θέλω να πουλισω το δικό μου πρίν αλλάξει ο χρόνος!! Αν πάντος έχει και κάποιος αλος να πεί κάτι θα με βοηθούσε ακόμα περισότερο αν και είμαι σχεδον αποφασισμένος να μπώ και εγώ στο club civic ;)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Εκανα βολτά λιγο πολυ στις 59 σελίδες και το μόνο πολύ ανισυχιτικο που είδα ήταν μόνο η παράδοση του... Ελπίζω να μήν είμαι απο τους άτυχους που περιμένουν 4-5-6 μήνες γιατί θέλω να πουλισω το δικό μου πρίν αλλάξει ο χρόνος!! Αν πάντος έχει και κάποιος αλος να πεί κάτι θα με βοηθούσε ακόμα περισότερο αν και είμαι σχεδον αποφασισμένος να μπώ και εγώ στο club civic ;)

Με την παράδοση δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα γιατί πλέον έχουν αρχίσει και φέρνουν αρκετά αυτοκίνητα οπότε θα το πάρεις πολύ πιο σύντομα απο οτι το πήραμε πολύ από εμάς εδώ μέσα. Υπάρχουν και ετοιμοπαράδοτα αλλά πρέπει να γυρίσεις αρκετές αντιπροσωπείες για να βρεις. Όσο για τους ενδοιασμούς που έχεις ακόμα θα τους ξεπεράσεις αν πας και κάνεις κανα test drive και αν δεις στο internet τις πωλήσεις που κάνει το συγκεκριμένο αμάξι στην Ευρώπη. Όσο για το Γιαπωνέζικο αμάξι που θα σου πουν πολλοί όταν το παρεις ένα να ξέρεις η Honda κάνει τις περισσότερες πωλήσεις μαζί με την Lexus στην Αμερική και η Τοyota κάνεις τις περισσότερες πωλήσεις στην Ευρώπη. Όλες οι παραπάνω εταιρείες είναι Γιαπωνέζικες! Τίποτα τελικά δεν είναι τυχαιο! Το μόνο σπαστικό με την Honda στην Ελλάδα είναι το 6-μήνο service εκτός και αν κάνεις μέσα σε αυτό το 6-μήνο 10000 χιλ. οπότε θα το θεωρήσεις λογικό το 6-μήνο service και φυσικά θα είναι ποιο οικονομικό απο το service του Audi!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιες διαφορές απο το 1,8 5D sport και είναι 3-πόρτο! Το καλό είναι οτι οι διαφορές αυτές είναι κάποιες ατέλειες που είχαν εντωπίσει στο 5-πορτο τις διώρθωσαν αρχικά στο type-s και στην συνέχεια θα τις κάνουν και στο 5-πορτο. Πρόσεχε γιατί το type-s το βγάζει σε δύο εκδόσεις οπού η type-s plus είναι η ποιο πλούσια. Απλά στο 5-πορτο οι χώροι που υπάρχουν σε αυτό το αμάξι δεν πηγαίνουν ανεκμετάλλευτοι όπως θα πηγαίνουν στο 3-πορτο.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλά καλά δεν πρόλαβα να πάρω το Type S και ήδη η Ηοντα προχώρησε σε ανανέωση http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=72&NEWS_DATA_ID=66160

 

Με τα ίδια λεφτα παίρνεις και αεροτομή καινούργιο λεβιε ταχυτητητων και Type R look ... κρίμα που δεν τα είχε από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν εχει αλλαξει, απλα ειναι ενα "πακετο" που προσφερει ο επισημος εισαγωγεας (Σαρακακης) με την αεροτομη, την μασκα του TypeR και το λεβιε το οποιο πληρωνεις εξτρα..

 

Τα παραπανω "εξτρα" τοποθετουνται εδω στην Ελλαδα.

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

ο λεβιες στην φωτο δεν ειναι του type-r....ειναι ενας εναλλακτικος λεβιες που υπαρχει στον καταλογο με τα εξτρα.....

 

το μοναδικο που βλεπω ειναι η μασκα η οποια ειναι οντως του type-r Και προκειται περι απλης τοποθετησης οπως και της αεροτομης....

 

τωρα αν αυτα τα προσφερει ο σαρακακης σε μορφη πακετου δεν το ξερω...και προφανως προκειται για δικη του πρωτοβουλια....οχι για επισημο face lift που διαβαζω.....χαλαρωστε ακομα χρονο δεν εκλεισε το 3θυρο!

 

τα καθισματα στο 5θ-3θ ειναι τα ιδια.....

Link to comment
Share on other sites

φιλε kkaranta διαβασα σε προηγουμενο ποστ οτι εβαλες συναγερμο εξτρα.

εχεις συνδεσει και τα παραθυρα,και αν ναι ειχες κανενα προβλημα?

Οσο για την καταναλωση που λετε εγω δεν εχω δει τρελλες διαφορες απο το polo 1.4 που ειχα.Παντως το οχημα ειναι τρέλλα και οσοι το πηρατε υπομονη μεχρι να το στρωσετε,εκει να δειτε γλεντια.....

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

φιλε kkaranta διαβασα σε προηγουμενο ποστ οτι εβαλες συναγερμο εξτρα.

εχεις συνδεσει και τα παραθυρα,και αν ναι ειχες κανενα προβλημα?

Οσο για την καταναλωση που λετε εγω δεν εχω δει τρελλες διαφορες απο το polo 1.4 που ειχα.Παντως το οχημα ειναι τρέλλα και οσοι το πηρατε υπομονη μεχρι να το στρωσετε,εκει να δειτε γλεντια.....

Όχι δεν έχω συνδέσει τίποτα παραπάνω από τις πόρτες δηλαδή να τις κλειδώνει και να τις ξεκλειδώνει. Οτιδήποτε παραπάνω συνδέσεις κάνεις πιθανός αν σου δημιουργηθεί πρόβλημα να σου πουν απο την αντιπροσωπεία οτι το πρόβλημα ή τα προβλήματα τα δημιουργησε ο συναγερμός και είναι εκτός εγγύησης η ζημιά. Το σίγουρο είναι οτι απαγορεύεται ρητά να συνδέσεις τα παράθυρα αυτό που πιθανώς να επιτρέπεται είναι το μπλοκάρισμα του κινητήρα μέσα απο το συναγερμό αλλά επειδή κανένας δεν μπορούσε να μου δώσει μια ξεκάθαρη απάντηση για το αν επιτρέπεται όπως μου έδωσαν για τα παράθυρα απλά άφησα τα καλώδια απο το συναγερμό και όταν παώ για service θα του το αναφέρω και αν τελικά επιτρέπεται θα το κάνω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Na kanw mia erwthsh?

h telikh giati exei megalh apokleish pou dinei o antiproswpos?

egw epiasa 213 se mia ey8eia kai phgene kai allo....mhows to konter den paei kala?kai an den paei kala poios o logos toy hlektronikou....

Link to comment
Share on other sites

Mια ερωτηση;χρησιμοποιει κανεις καθαριστικο για ζαντες λαστιχα;;και αν ναι ποια;;;

Λετε να υπαρχει προβλημα με τη φθορα του λαστιχου χρησιμοποιωντας καποιο απο τα καθαριστικα-γυαλιστικα;;;

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν εχει αλλαξει, απλα ειναι ενα "πακετο" που προσφερει ο επισημος εισαγωγεας (Σαρακακης) με την αεροτομη, την μασκα του TypeR και το λεβιε το οποιο πληρωνεις εξτρα..

 

Τα παραπανω "εξτρα" τοποθετουνται εδω στην Ελλαδα.

 

Μόλις έστειλα email στο Autotriti και μου απάντησαν το εξής:

'Σύμφωνα με την ελληνική αντιπροσωπεία οι μικρές αισθητικές αλλαγές δεν επιβαρύνουν την τιμή του αυτιοκινήτου.'

 

Οπότε μέσα σε 7 μήνες από την παρουσίαση του 3θυρου κάνουν δώρο 500 ευρώ τουλάχιστον, κρίμα για εμάς που δεν προλάβαμε

Link to comment
Share on other sites

επαναμβανω οτι οι μικροαλλαγες στο 3θυρο γινονται απο πρωτοβουλια του εισαγωγεα και δεν ειναι επισημη αλλαγη του μοντελου....και επισης δεν ξερω αν θα πωλουνται ολα τα 3θυρα στην ελλαδα ετσι η μονο τα 3θυρα που δινονται απο αυτον τον συγκεκριμενο πωλητη αυτοκινητων

 

σε οτι αφορα την τελικη 205 δινει η χοντα....εγω 225 το πατησα και το ειχα βαλει παλιοτερα εδω μεσα σε φωτογραφια.....φανταζομαι οτι λογικο ειναι να χανει το κοντερ σε ακριβεια οπως και ολα τα αμαξια αναλογικα και ψηφιακα

Link to comment
Share on other sites

υπολογίστε μία μέση απόκλιση για τα περισσότερα αυτοκίνητα στα χιλιόμετρα αυτά γύρω στο 10%. Με άλλα λόγια μπορεί να δείτε και 235 στο ταχύμετρο ενώ η πραγματική τελική είναι 205. Από την άλλη να γνωρίζετε ότι τα ταχύμετρα της χόντα είναι..αισιόδοξα γεγονός που την έχει οδηγήσει στα δικαστήρια με ιδιοκτήτες από την άλλη μεριά του Ατλαντικού. Υπάρχει το θέμα αλλά δεν θυμάμαι που...ψάξτε το όσοι θέλετε.
Link to comment
Share on other sites

Την διαφίμηση με το Type S ετοιμοπαράδοτο και 1000ευρώ έκπτωση την είδατε??? Πλάκα μας κάνουν??
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι...έχετε τίποτα τριξίματα στα τζάμια στις πόρτες όταν τ' ανεβοκατεβάζετε;;;; Εμένα τα δύο μπροστινά τρίζουν τελευταία και δεν ξέρω αν φταίει η απλυσιά ή τα λάστιχα θέλουν κάνα σιλικονούχο σπρέυ...έχει τύχει σε κανέναν σας;;;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι...έχετε τίποτα τριξίματα στα τζάμια στις πόρτες όταν τ' ανεβοκατεβάζετε;;;; Εμένα τα δύο μπροστινά τρίζουν τελευταία και δεν ξέρω αν φταίει η απλυσιά ή τα λάστιχα θέλουν κάνα σιλικονούχο σπρέυ...έχει τύχει σε κανέναν σας;;;

 

φιλε και εγω το ιδιο προβλημα εχω.Έχει καποιος καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

φιλε και εγω το ιδιο προβλημα εχω.Έχει καποιος καμια λυση?

 

Στο δικό μου κουνιέται έντονα η επένδυση της πόρτας του συνοδηγού, (καμιά σχέση με τον μηχανισμό του οδηγού) όταν ανοιγοκλείνει το ηλεκτρικό. Ο θόρυβος και στα δύο είναι κάπως εντυπωσιακός αλλά δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα το type-s με μασκα type-r....σε μενα ομως δεν θα ταιριαζε καθοτι η μασκα ειναι ολομαυρη και το δικο μου αμαξι ειναι γκρι....επισης τα εξωτερικα πλαστικα ειναι γκρι οποτε δεν παει....για κανα μαυρο αμαξι ειναι αυτη η αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου κουνιέται έντονα η επένδυση της πόρτας του συνοδηγού, (καμιά σχέση με τον μηχανισμό του οδηγού) όταν ανοιγοκλείνει το ηλεκτρικό. Ο θόρυβος και στα δύο είναι κάπως εντυπωσιακός αλλά δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα.

 

Φιλε μου στην πορεια θα δεις οτι ο θαρυβος αυτος θα ειναι πολυ πιο ενοχλητικος....και στον δικο μου τον πρωτο καιρο ηταν αθορυβο!Τωρα πλεον ειναι ανυποφορος!Σε κανα 10ημερο ειμαι για το service στις 20.000Km και θα το αναφερω στο συνεργειο να δω τι λυση θα μου δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στην πορεια θα δεις οτι ο θαρυβος αυτος θα ειναι πολυ πιο ενοχλητικος....και στον δικο μου τον πρωτο καιρο ηταν αθορυβο!Τωρα πλεον ειναι ανυποφορος!Σε κανα 10ημερο ειμαι για το service στις 20.000Km και θα το αναφερω στο συνεργειο να δω τι λυση θα μου δωσει.

Κοίταξα όλες τις πόρτες και δεν παρατήρησα κάτι το ιδιαίτερο ίσως επειδή είναι ακόμα καινούργιο!Πάντως αν πάτε για service και σας πουν κανά περίεργο ή σας αλλάξουν τίποτα ενημερώστε και εμάς να είμαστε προετοιμασμένοι ψυχολογικά για τα προβλήματα που πρόκειτε να αντιμετωπίσουμε στο μέλλον!

 

Αλήθεια το κουμπί που είναι στην πόρτα του οδηγού και κλειδώνει τα παράθυρα το βράδυ φωτίζεται όπως όλα τα αλλά ή απλά φωσφορίζει το κόκκινο πλαστικό που έχει στην μέση????????????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...