Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι ιδεα μου ή ειναι καπως ψηλο?...Μπορει ο Κυριος Honda να ειναι και κοντος βεβαια..Αλλα δειτε τους τροχους!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/songless_bird/30466/394544

 

και μιας ειπα για τροχους.Κοντινο απο τα δισκοφρενα.

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/songless_bird/30466/394545

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να είναι πολύ κοντός ο τύπος! Κοιτάξτε τον τροχό που είναι δίπλα στον τυπά! Αν φανταστεί κανείς ότι ο κύριος αυτός έχει ύψος 1.75 πχ (λέμε τώρα), όχι μόνο το χοντα είναι τζιποειδές, αλλά ο τροχός κάνει τουλάχιστον για 19" :p :p
http://www.esnips.com/nsdoc/a98e7192-b2bd-49f0-97be-34129e08725d
Link to comment
Share on other sites

paidia h Honda mas exei ekplhksei polles fores! :O nomizw pws prepei na vgei to civic sthn agora na to doume prwta kai na to synhthisoume.ek prwths apopshs pisteyw oti einai wraio an kai de nomizw pws oi zantes tha vgainoun gia to 1.4 h 1.6! :( an omws vgaloune ayto to SI pou eida.... :rolleyes: tha klepsei kardies!!! :D
Alfa Romeo...cuore sportivo
Link to comment
Share on other sites

Από εμφάνιση σκίζει...Αν βγει και με τους κινητήρες που φημολογούνται θα είναι κορυφαίο...

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

paidia h Honda mas exei ekplhksei polles fores! :O nomizw pws prepei na vgei to civic sthn agora na to doume prwta kai na to synhthisoume.ek prwths apopshs pisteyw oti einai wraio an kai de nomizw pws oi zantes tha vgainoun gia to 1.4 h 1.6! :( an omws vgaloune ayto to SI pou eida.... :rolleyes: tha klepsei kardies!!! :D

Δεν θα υπαρχει πια 1.4 ,Θα βγαινει απο τα 1.6 με 140Hp...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Aν εκεινο το πραγμα στο πισω μερος ειναι η αεροτομη,δεν θα τη βαλω!!!Το χαλαει πολυ.Αυτο που μου αρεσε ειναι το αλα Alfa Romeo χερουλι της πισω πορτας.Ελπιζω σε ανασχεδιασμο στα πισω τζαμια της τριθυρης εκδοσης.Μαλλον το ειδα ασχημο μιας και ειμαι κολλημενος με το τωρινο Hondακι :O

 

Μάλλον αλα Honda NSX είναι το χερούλι της πίσω πόρτας. Ναι ένα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει και ειναι πολύ ωραιο!

Ειδικα απο μπροστα κατσε καλα ειναι!

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Oraio amaksaki ontos... Aksiopisto, poiotiko (logika an einai opos ta ipoloipa honda)... An kai opos anaferthike thelei kapoies beltioseis sto sxediasmo tou akoma...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύμφωνα με το car connection αυτό είναι το νέο 4θυρο Honda Civic. (καμουφλαρισμένο βέβαια)

 

http://www.thecarconnection.com/images/gallery/9420_image.jpg

http://www.thecarconnection.com/images/gallery/9421_image.jpg

 

Το πίσω μέρος μου θυμίζει το υπάρχον 4θυρό.... Όσο για το εσωτερικό αν και δεν φαίνεται καλά , μοιάζει με αυτό του Yaris :w00t: Εδώ πρέπει να πούμε ότι τα concepts που παρουσίασε η Honda ήταν χωρις εσωτερικό. Φυσικά πρέπει να δούμε τις επίσημες παρουσιασείς για να κρίνουμε, και βέβαια να το δούμε από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

Το 4θυρο παντα ηταν συντηριτικο και με διαφορετικο εσωτερικο απο το 5θυρο.Παντως πιστευω στην τελικη μορφη το 4θυρο να θυμιζει το accord ,τουλαχιστον μπροστα μιας και θα βασιστει στο si concept...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νεες κατασκοπευτικες εικονες για το 5αθυρο civic. Ειναι καλυμενα τα επιμαχα σημεια. Μονη ορατη διαφορα με το concept ειναι η αεροτομη, που μαλλον ειναι τμημα του αυτοκινητου γιατι διακρινω να ειναι τζαμι...Σε στυλ crx...Ή να μην καλυπτει ολη την επιφανεια, οπως του concept.

 

http://www.channel4.com/4car/gallery/spy-shots-2004/H/honda-civic.html

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Νεες κατασκοπευτικες εικονες για το 5αθυρο civic. Ειναι καλυμενα τα επιμαχα σημεια. Μονη ορατη διαφορα με το concept ειναι η αεροτομη, που μαλλον ειναι τμημα του αυτοκινητου γιατι διακρινω να ειναι τζαμι...Σε στυλ crx...Ή να μην καλυπτει ολη την επιφανεια, οπως του concept.

 

http://www.channel4.com/4car/gallery/spy-shots-2004/H/honda-civic.html

Δυστυχώς δεν είναι νέες οι φωτογραφίες αυτές... :whistle: Μάλιστα εμφανιστήκαν πριν την παρουσιάση του concept στη Γενεύη...

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν φαίνεται και τίποτα :(

Είναι λογικό αφού είναι καμουφλαρισμένο το Civic για δοκιμές... Εξάλλου ότι έκρυβαν αποκαλύφθηκε στην έκθεση της Γενεύης με την παρουσιάση του concept.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δεν θα υπαρχει πια 1.4 ,Θα βγαινει απο τα 1.6 με 140Hp...

Και όμως θα υπάρχει 1.4 αλλά θα είναι υβριδικό.

 

"Με αφορμή την παρουσίαση του νέου Civic, η Honda αποφάσισε να εξελίξει ένα προηγμένο υβριδικό κινητήρα 1,4 λίτρων που συνδυάζει τη γνωστή τεχνολογία IMA με ένα νέο σύστημα μεταβλητού χρονισμού των βαλβίδων, i-VTEC. Το νέο IMA (Integrated Motor Assist) είναι σε θέση να παρέχει 20% περισσότερη ισχύ από το υπάρχον, ενώ αισθητά μειωμένο είναι το βάρος και ο όγκος που καταλαμβάνει.

 

Το σύστημα i-VTEC πάλι, έχει επανασχεδιαστεί έτσι ώστε να διαθέτει τρεις διαμορφώσεις για χαμηλές, υψηλές στροφές, καθώς και απενεργοποίηση των βαλβίδων. Η κεντρική μονάδα του συστήματος μπορεί να αντιλαμβάνεται τους ρυθμούς κίνησης με τις εκάστοτε ενεργειακές απαιτήσεις και, χάρη σε ένα υδραυλικό μηχανισμό, επεμβαίνει στα ζύγωθρα των βαλβίδων, μεταβάλλοντας άμεσα τον χρονισμό.

 

Όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται σε στάση, επιβραδύνει ή κινείται με χαμηλές ταχύτητες, αυτόματα οι βαλβίδες απενεργοποιούνται, αφήνοντας ουσιαστικά σε λειτουργία μόνο τον ηλεκτροκινητήρα. Ανάλογα πάλι με την ταχύτητα κίνησης και τις συνθήκες επιτάχυνσης, μεταβάλλεται ο χρονισμός και το βύθισμα των βαλβίδων, ενώ στις περισσότερες περιπτώσεις συμβάλλει ενεργειακά και ο ηλεκτροκινητήρας.

 

Χάρη σε αυτό το συνδυασμό επιτυγχάνεται συνολική ισχύς 115 ίππων -95 και 20 από τον κύριο κινητήρα και το ηλεκτρικό μοτέρ αντίστοιχα- ενώ παράλληλα η κατανάλωση με τις εκπομπές ρύπων διατηρούνται σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα. Το νέο Civic Hybrid, το οποίο θα εφοδιάζεται με το εν λόγω σύστημα, αναμένεται να μπει σε παραγωγή εντός του 2006." (copyright: http://www.in.gr/auto)

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα.1.4 υβριδικο με 115 αλογα δεν ακουγεται ασχημο. Αν και στην προτιμηση μου ειναι ο 1.6 με τα 140( για την τσεπη μου μιλαω παντα...).

 

Ελπιζω να τον δουμε στην Ελλαδα. Γιατι μεχρι στιγμης μονο απο την Τoyota/Lexus ειδαμε.

 

Μηπως ξερεις κανεις ποτε ειναι η εκθεση της Φραγκφουρτης που θα παρουσιαστει με την τελικη του μορφη το civic?

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα υπάρχει 1.6 με 140 ίππους :( αφού η Honda παρουσίασε ένα νέο i-Vtec 1.8 λίτρων με 140 ίππους στις 6.300 σ.α.λ. και με μέγιστη ροπή 17,7 χλγμ. στις 4.300 σ.α.λ. ο οποίος θα τοποθετείται και στο νέο Civic. Η Honda ισχυρίζεται βέβαια και 7% λιγότερη κατανάλωση καυσίμου από το υπάρχων 1.6. Περισσότερα εδώ:

 

http://vtec.net/news/news-item?news_item_id=376015

 

Όπως και να έχει ο σημερίνος 1.6 είναι από τους καλύτερους στα κυβικά του (για μένα τουλάχιστον) και φυσικά ένας νέος(i-Vtec) ή βελτιωμένος αντικαταστάτης θα δένει καλύτερα με το νέο Civic και θα δίνει τουλάχιστον τις ίδιες επιδόσεις στο αμάξωμα που αναμένεται να είναι πιο βαρύ.

 

Edit: Να και ένα ελληνικό λινκ: http://automoto.flash.gr/news/tech/2005/7/6/4568id/

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα βγει και 1.6 βελτιωμενος...Αλλα 140 αλογα για 1.8 μου φαινονται λιγα για Honda...Ο 1.6 θα εχει δηλαδη 115-120? Οπως ειπες φαινεται και θα ειναι βαρυτερο το νεο civic. Αλλα Στα αρχικα δημοσιευματα ελεγαν για 1.6 με 140Hp, στα 1.8 δεν γινοταν αναφορα για Hp( μαλλον δεν τον ειχαν εξεληξει ακομη) και μετα 2.0 με 200Ηp και 2.4 με 250Hp(type R). Kαι ενας diesel στα 2.2 που δεν θυμαμαι Hp.

Αλλα αν εχει 1.4 με 115Hp λογικα ο 1.6 θα εχει περισσοτερα αλογα...

 

edit. Πολυ καλα τα link CtR!!Αλλα πες οτι ο 1.8 εχει τις επιδοσεις ενος 2λιτρου. Το θεμα δεν ειναι αυτο. Στη Ελλαδα καναμε αμαν να παρουμε αμαξι στα 1.6 λογο τεκμηριου και τιμης. Τωρα μας βαζει η Honda να σκεφτομαστε για 1.8. Sorry αλλα με τα λεφτα που θα κανει το 1.8 civic κοιτας και για μεγαλυτερης κατηγοριας αμαξι...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

χρονικό ορίζοντα εμφάνισης στην αγορά γνωρίζουμε? ή τουλάχιστον υποψιαζόμαστε?

 

Υ.Γ. Μου θυμίζει λίγο το Nissan Muratti το οποίο όταν πρωτοείχα δει στην κατεχάκη νόμιζα οτι είχαν προσγειωθεί εξωγήινοι. Μιλάμε σαν την μύγα μέσα στο γάλα, αλλά δεν ήταν άσχημο απλώς ξεχώριζε

Link to comment
Share on other sites

χρονικό ορίζοντα εμφάνισης στην αγορά γνωρίζουμε? ή τουλάχιστον υποψιαζόμαστε?

 

Υ.Γ. Μου θυμίζει λίγο το Nissan Muratti το οποίο όταν πρωτοείχα δει στην κατεχάκη νόμιζα οτι είχαν προσγειωθεί εξωγήινοι. Μιλάμε σαν την μύγα μέσα στο γάλα, αλλά δεν ήταν άσχημο απλώς ξεχώριζε

Λογικα αρχες του 2006. Κατσε να δουμε και απο τιμες και τι θα γινει με τον 1.6...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

χρονικό ορίζοντα εμφάνισης στην αγορά γνωρίζουμε? ή τουλάχιστον υποψιαζόμαστε?

 

Υ.Γ. Μου θυμίζει λίγο το Nissan Muratti το οποίο όταν πρωτοείχα δει στην κατεχάκη νόμιζα οτι είχαν προσγειωθεί εξωγήινοι. Μιλάμε σαν την μύγα μέσα στο γάλα, αλλά δεν ήταν άσχημο απλώς ξεχώριζε

Edit: Nissan Murano... ;-)

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα βγει και 1.6 βελτιωμενος...Αλλα 140 αλογα για 1.8 μου φαινονται λιγα για Honda...Ο 1.6 θα εχει δηλαδη 115-120? Οπως ειπες φαινεται και θα ειναι βαρυτερο το νεο civic. Αλλα Στα αρχικα δημοσιευματα ελεγαν για 1.6 με 140Hp, στα 1.8 δεν γινοταν αναφορα για Hp( μαλλον δεν τον ειχαν εξεληξει ακομη) και μετα 2.0 με 200Ηp και 2.4 με 250Hp(type R). Kαι ενας diesel στα 2.2 που δεν θυμαμαι Hp.

Αλλα αν εχει 1.4 με 115Hp λογικα ο 1.6 θα εχει περισσοτερα αλογα...

 

edit. Πολυ καλα τα link CtR!!Αλλα πες οτι ο 1.8 εχει τις επιδοσεις ενος 2λιτρου. Το θεμα δεν ειναι αυτο. Στη Ελλαδα καναμε αμαν να παρουμε αμαξι στα 1.6 λογο τεκμηριου και τιμης. Τωρα μας βαζει η Honda να σκεφτομαστε για 1.8. Sorry αλλα με τα λεφτα που θα κανει το 1.8 civic κοιτας και για μεγαλυτερης κατηγοριας αμαξι...

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εγώ πιστεύω ότι αν ο 1.8 απέδιδε 160 ίππους θα ήταν καλύτερα... Εξάλλου είναι και μέσα στις δυνατότητες της Honda γιατί στο παρελθόν υπήρχε ένας κινητήρας στα 1.8 λίτρα με 180 ίππους :happy:, ο οποίος ήταν όμως με 2 εκκεντροφόρους σε αντίθεση με τον νέο που θα είναι με 1. Η Honda λοιπόν φαίνεται ότι δεν θέλει ένα πολύ δυνατό 18αρη για να μην προκληθεί εσωτερικός ανταγωνισμός με το διλιτρο Accord (155 ίπποι). Δυστυχώς με αυτή της την κίνηση "θάβει" ένα 1.6 με 140 ίππους όπως ακούστηκε αρχικά... Εδώ είναι ένα link με τις διάφορες υλοποιήσεις των vtec(όχι όμως i-vtec):

 

http://asia.vtec.net/spfeature/vtecimpl/vtec1.html

 

Οι περισσότεροι απ'αυτούς δεν έφτασαν στην Ευρώπη, αλλά είναι ενδεικτικοί των ανεκμετάλλευτων δυνατοτήτων.

 

Ο 2.2 diesel αποδίδει 138 Bhp/4000 και 250 lbft /2000 rpm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...