Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα έκανα τό πρώτο σέρβις τού Civic μου (6 μήνες,5.188Km).Πήγα στήν HONDA ΛΙΑΚΟΣ.Έβαλαν 1)λάδι BP Visco 5000 10-40,2)φιλτρο λαδιού,3)συμπλήρωσαν νερό στό δοχείο νερού τών καθαριστήρων,4)έβαλαν καθαριστικό-γυαλιστικό στήν μηχανή καί τήν καθάρισαν επιφανειακά,5)καθάρισαν τούς αγωγούς απορρής υδάτων τής ηλιοροφής,6)έλεγξαν καί ρύθμισαν τό χειρόφρενο,7)Φύσηξαν-καθάρισαν τό φίλτρο αέρος τής μηχανής.Χρέωσαν τά λάδια καί τό φίλτρο μόνο #62,56# ευρώ.Από εξυπηρέτηση πολύ καλή.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την περασμένη Παρασκευή έκανα το πρώτο μου service στις 10000km. Αλλαγή λαδιών 4 λίτρα (Shell Helix Ultra 5w40), φίλτρο λαδιού και καθαριστικό παρμπριζ 72Eυρώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τό πρώτο σέρβις τού Civic μου (6 μήνες,5.188Km).Πήγα στήν HONDA ΛΙΑΚΟΣ.Έβαλαν 1)λάδι BP Visco 5000 10-40,2)φιλτρο λαδιού,3)συμπλήρωσαν νερό στό δοχείο νερού τών καθαριστήρων,4)έβαλαν καθαριστικό-γυαλιστικό στήν μηχανή καί τήν καθάρισαν επιφανειακά,5)καθάρισαν τούς αγωγούς απορρής υδάτων τής ηλιοροφής,6)έλεγξαν καί ρύθμισαν τό χειρόφρενο,7)Φύσηξαν-καθάρισαν τό φίλτρο αέρος τής μηχανής.Χρέωσαν τά λάδια καί τό φίλτρο μόνο #62,56# ευρώ.Από εξυπηρέτηση πολύ καλή.

 

Μου ακούγετε καλή περίπτωση.Που ακριβώς βρίσκετε;

Link to comment
Share on other sites

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Με τα λάδια έχει καταλάβει κανείς τι γίνεται??? Λίγο πιο πάνω διαβάζω οτι στον ermis1964 έβαλαν 10-40 και στον oiwnos 5-40... Την διαφορά στην εταιρία να την καταλάβω, στα χαρακτηριστικά όμως..

Και κάτι που ανακάλυψα σήμερα στο civinfo wiki: http://www.civinfo.com/wiki/index.php?title=Packing_left_underneath_car

Τα έβλεπα τόσο καιρό κάτω απο το αυτοκίνητο και δεν ήξερα τι ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Στήν λεωφόρο Χασιάς 143 είναι ό Λιάκος.Δέν ξέρω τί ακριβώς παίζεται μέ τά λάδια.Μού φαίνεται ότι τό κάθε εξουσιοδοτημένο συνεργείο έχει δικό του λάδι.Κάνει μιά σύμβαση μέ κάποια εταιρεία καί αυτό είναι.Πάντως στό συγκεκριμένο συνεργείο μού είπε,ότι άν θέλω μπορώ νά τού πάω καί δικό μου λάδι.
:cool:Σύμπαν καί Θεός αγέννητα.
Link to comment
Share on other sites

Με τα λάδια έχει καταλάβει κανείς τι γίνεται??? Λίγο πιο πάνω διαβάζω οτι στον ermis1964 έβαλαν 10-40 και στον oiwnos 5-40... Την διαφορά στην εταιρία να την καταλάβω, στα χαρακτηριστικά όμως..

Και κάτι που ανακάλυψα σήμερα στο civinfo wiki: http://www.civinfo.com/wiki/index.php?title=Packing_left_underneath_car

Τα έβλεπα τόσο καιρό κάτω απο το αυτοκίνητο και δεν ήξερα τι ήταν...

Φίλε μου δεν είναι μόνο το δικό σου νομίζω οτι τα περισσότερα έχουν παραληφθεί με αυτό!Καλά τώρα τους το πας να τους το τρίψεις στην μούρη ή δεν τους το πας? Μετά σου λένε γιατί στέλνετε mail παραπόνω στα κεντρικά της Honda στην Αγγλία.....απλά γιατί δεν είναι ικανοί ουτε τα πιο απλά πράγματα να κάνουν καί μετά καθόμαστε εδώ και συζητάμε για λάδια και για service όταν αυτοί δεν τηρούν στοιχειώδες κανόνες απο τον κατασκευαστή!:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν είναι μόνο το δικό σου νομίζω οτι τα περισσότερα έχουν παραληφθεί με αυτό!Καλά τώρα τους το πας να τους το τρίψεις στην μούρη ή δεν τους το πας? Μετά σου λένε γιατί στέλνετε mail παραπόνω στα κεντρικά της Honda στην Αγγλία.....απλά γιατί δεν είναι ικανοί ουτε τα πιο απλά πράγματα να κάνουν καί μετά καθόμαστε εδώ και συζητάμε για λάδια και για service όταν αυτοί δεν τηρούν στοιχειώδες κανόνες απο τον κατασκευαστή!:mad::mad::mad:

 

Απο τη μια σκέφτομαι να τα βγάλω (ειδικά ένα απο τα πίσω κρέμεται και μου τη δίνει στα νεύρα) και να τους τα τρίψω στην μούρη όπως λες. Απο την άλλη πλησιάζει το service οπότε μπορώ να τους τα ψάλω και να τους πω να τα βγάλουν.....

Link to comment
Share on other sites

Για τις λάμπες δεν τίθετα θέμα εγγύηση ούτε για τις απλές ούτε για τις xenon. Αλλώστε για τις xenon απλά συνδέεις στην θέση της κανονικής λάμπας τα balast των xenon, ουτε καλώδια κόβεις ούτε προσθέτεις τίποτα περίεργο στο κύκλωμα!

Όσο για τις λάμπες της OSRAM τις nighτbreaker τις έχουν χρησιμοποιήσει αρκετοί γνωστοί μου και είναι ικανοποιημένοι σε σχέση με τις άλλες που χρησιμοποιούσαν. Βέβαια δεν τα έχει βάλει κάποιος σε civic για να πω εντυπώσεις για τα δικό μας αυτοκίνητο!

 

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΕ

 

ΤΑ ΦΩΤΑ XENON- ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΑΝ ΑΞΕΣΟΥΑΡ -ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΣΥΜΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΤΑΛΑΝΤΩΤΕΣ (BALLAST) ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΛΑΜΠΤΗΡΕΣ HID ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ.

 

ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΤΕ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ 3M H ILLUMAR.

 

ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΤΕ.

 

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ

 

George Tsounakis

 

After Sales Marketing Manager

 

 

 

Tel:+30-210-3483 686

 

Fax:+30-210-3458 115

 

email:gtsounakis@saracakis.gr

 

 

 

GENERAL AUTOMOTIVE S.A.

 

71,Athinon ave.

 

101 73 Athens

 

Greece

 

-----Original Message-----

From: ATHANASOULIA DINA

Sent: Tuesday, March 18, 2008 2:32 PM

To: TSOUNAKIS GEORGE

Subject: FW: Spam: Contact Form from Honda site.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Είμαι στη διαθεση σας για οποιαδηποτε διευκρίνηση

 

 

 

Ντινα Αθανασούλια

 

Διακίνηση Επιβατικών Honda

 

τηλ. 210-3483597

 

e-mail: dathanasoulia@saracakis.gr

 

-----Original Message-----

From: SARACAKIS INFO

Sent: Tuesday, March 18, 2008 1:44 PM

To: ATHANASOULIA DINA

Subject: FW: Spam: Contact Form from Honda site.

 

soorry για το μεγαλο μηνυμα με αυτη την απαντηση απο τον σαρακακη εσεις θα βαζατε χενον ? :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

 

εχει σταλει επιστολη,οι ενδιαφερομενοι,θα ενημερωθουν με περεταιρω επιστολη:D

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

 

προφανως δεν καταλαβες καλα σου λεει οτι για να βαλεις χενον σαν εξτρα πρεπει να αλλαξεις καλωδιωση κινητηρα ετσι οτι βλαβη σου βγει πχ φωτια εγκεφαλος η οτι αλλο θα κρινουν αυτοι θα σου πουνε ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΕΙ χασατε κυριε την εγγυηση τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω εγω.

Link to comment
Share on other sites

προφανως δεν καταλαβες καλα σου λεει οτι για να βαλεις χενον σαν εξτρα πρεπει να αλλαξεις καλωδιωση κινητηρα ετσι οτι βλαβη σου βγει πχ φωτια εγκεφαλος η οτι αλλο θα κρινουν αυτοι θα σου πουνε ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΕΙ χασατε κυριε την εγγυηση τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω εγω.

Εγώ δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω αλλά όταν πήραν στο Σαρακάκη τα 600 ευρώ πριν παραλάβω το αμάξι για να μου βάλω τα χenon γιατί δεν τα αρνήθηκαν?? Μάλιστα τα έδιναν σαν αξεσουάρ και θα ψάξω να βρω την παραγγελία που ήταν σημειώμενα για να την σκαναρω και να την ανεβάσω στο forum. Δεν πιστεύω πάντως οτι χρειάζεται άλλη καλωδίωση για τα xenon αφου τα ήδη υπάρχοντα καλώδια είναι για να τροφοδοτούν λάμπές με περισσότερα watt μιας και οι αλογόνου οι λάμπες είναι 55W και οι xenon είναι 35W.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για ριξτε μια ματια εδω http://www.civinfo.com/forum/bugs-faults-irritations/12975-rust-doors.html .

Αφορα κυριως οσους εχουν τριθυρο αμαξωμα,type S/R δηλαδη.

Μιλαει για σκουρια στις πορτες!!!!Ναι,ΣΚΟΥΡΙΑ.

Απαραδεκτο νομιζω.Εδω η BMW του 72' που εχω και δεν εχει ιχνος,οχι και σε καινουργιο αυτοκινητο.

Τετοια βλεπω και τα ονειρα που εκανα να το αποκτησω μαλλον απομακρυνονται.Αν και το 5θ που θελω εγω δεν εχει παρουσιασει τιποτα ακομα,εν τουτοις κατι τετοια περιστατικα λενε πολλα για τη γενικοτερη κατασκευη του αμαξωματος.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχω διαβάσει πάνω από τις μισές σελίδες το συγκεκριμένου θέματος και έχω απογοητευθει μετα τοσα αρνητικα που έχει το αυτοκινητο.Πιστεύεται πως δεν αξίζει η αγορά του ;Υπάρχουν άλλα αυτοκινητα στην κατηγορία του με λιγότερα προβλήματα;υ.γ. το έχω ήση παραγγείλει και αρχίζω και σκέφτομαι το ενδεχόμενο ακύρωσης της παραγγελίας.Πείτε μου την γνώμη σας
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχω διαβάσει πάνω από τις μισές σελίδες το συγκεκριμένου θέματος και έχω απογοητευθει μετα τοσα αρνητικα που έχει το αυτοκινητο.Πιστεύεται πως δεν αξίζει η αγορά του ;Υπάρχουν άλλα αυτοκινητα στην κατηγορία του με λιγότερα προβλήματα;υ.γ. το έχω ήση παραγγείλει και αρχίζω και σκέφτομαι το ενδεχόμενο ακύρωσης της παραγγελίας.Πείτε μου την γνώμη σας
τι να πει κανείς φίλε μου! Διαβάζοντας κανείς ΄τα σχόλια αυτά όντως προβληματίζεται σοβαρά και πιθανότατα να απομακρυνθεί από την αγορά του αυτοκινήτου. Εγώ αγόρασα το HONDA CIVIC Sedan 1.8 ES, έχω κάνει 2.000 χλμ και δεν έχω διαπιστώσει τίποτα από όλα αυτά τα αρνητικά που προβληματίζουν τα μέλη του forum. τριγμούς δεν έχω. ήχους από τις αναρτήσεις καθόλου, πρόβλημα με το χειρόφρενο κανένα, γενικότερα είμαι ενθουσιασμένος με το αυτοκίνητό μου. επομένως σκέφτομαι ότι ή θα μου παρουσιαστούν όλα αργότερα μαζεμένα, ή ότι η έκδοση sedan διαφέρει. Τι να πω! Είμαι όντως κι εγώ λίγο προβληματισμένος με όλα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχω διαβάσει πάνω από τις μισές σελίδες το συγκεκριμένου θέματος και έχω απογοητευθει μετα τοσα αρνητικα που έχει το αυτοκινητο.Πιστεύεται πως δεν αξίζει η αγορά του ;Υπάρχουν άλλα αυτοκινητα στην κατηγορία του με λιγότερα προβλήματα;υ.γ. το έχω ήση παραγγείλει και αρχίζω και σκέφτομαι το ενδεχόμενο ακύρωσης της παραγγελίας.Πείτε μου την γνώμη σας

 

 

Είμαι ένας από αυτούς που έχω παραπονεθεί για ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΥΣ ΤΡΙΓΜΟΥΣ στο αυτοκίνητο.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το ξαναέπαιρνα αν χρειαζόταν.Απλά τα θετικά που έχει είναι δεδομένα και δεν χρειάζεται να τα λέμε συνέχεια.

Ετσι για να μην σε χάσουμε από υποψήφιο συνάδελφο:Φρένα=άγκυρα,κράτημα=τραίνο,δύναμη αντάξια των 140 ίππων,πολυετής εγγύηση, και το βασικότερο χαμηλή κατανάλωση σε σχέση με τις επιδόσεις του και τα κυβικά του.(καμία σχέση βέβαια με τις τιμές που δίνει η εταιρία)

 

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ,εκτός και αν θες γερμανικό και να είσαι με ενα λίτρο λάδι στο χέρι συνέχεια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λάθος το sedan είναι made in JAPAN και όχι εγγλέζικο οπότε............................................................................

 

 

 

τα παλια ναι τωρα ειναι made in turkey τα sedan:cool:

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα παρατήρησα κάτι σχετικά με τον υπολογιστή ταξιδίου και την ένδειξη για την βενζίνη. Επιστρέφω από την δουλεία και στην διαδρομή ανάβει το λαμπάκι και έχω την αντίστοιχη ένδειξη, Low Fuel. Συνεχίζω, φτάνω σπίτι, παρκάρω η βελόνα στο κόκκινο και αυτονομία, σύμφωνα με τον υπολογιστή 10km. Το απόγευμα φεύγω για Πεντέλη, από Μεσογείων, με σκοπό να φουλάρω στο Γέρακα. Στην Αγ. Παρασκευή η αυτονομία γίνεται 0 και οδήγησα έτσι για 3 με 4 km μέχρι που το γέμισα. Το θέμα είναι ότι πήρε 46,5λίτρα. Και λεω εγώ τώρα, να πέφτει ο έξω ο υπολογιστής αλλά και η ένδειξη από την βελόνα? Για το συγκεκριμένο πρατήριο δεν έχω ακούσει παράπονα για πείραγμα στις αντλίες κλπ. Οπότε τι γίνεται? Έχουν προνοήσει για αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν την τύχη τους και αφήνουν κάβα 3,5 λίτρα? ή μας κλέβουν στα βενζινάδικα? (καλά αυτό το ξέρουμε για κάποιους, αλλά τόσο πολύ?) και ένα site που θα φανεί χρήσιμο αφού λήξει η απεργία http://www.gasprice.gr
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα παρατήρησα κάτι σχετικά με τον υπολογιστή ταξιδίου και την ένδειξη για την βενζίνη. Επιστρέφω από την δουλεία και στην διαδρομή ανάβει το λαμπάκι και έχω την αντίστοιχη ένδειξη, Low Fuel. Συνεχίζω, φτάνω σπίτι, παρκάρω η βελόνα στο κόκκινο και αυτονομία, σύμφωνα με τον υπολογιστή 10km. Το απόγευμα φεύγω για Πεντέλη, από Μεσογείων, με σκοπό να φουλάρω στο Γέρακα. Στην Αγ. Παρασκευή η αυτονομία γίνεται 0 και οδήγησα έτσι για 3 με 4 km μέχρι που το γέμισα. Το θέμα είναι ότι πήρε 46,5λίτρα. Και λεω εγώ τώρα, να πέφτει ο έξω ο υπολογιστής αλλά και η ένδειξη από την βελόνα? Για το συγκεκριμένο πρατήριο δεν έχω ακούσει παράπονα για πείραγμα στις αντλίες κλπ. Οπότε τι γίνεται? Έχουν προνοήσει για αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν την τύχη τους και αφήνουν κάβα 3,5 λίτρα? ή μας κλέβουν στα βενζινάδικα? (καλά αυτό το ξέρουμε για κάποιους, αλλά τόσο πολύ?) και ένα site που θα φανεί χρήσιμο αφού λήξει η απεργία http://www.gasprice.gr

 

ρε συ αν σε εκλεβε θα επαιρνε παραπανω απο 50 λιτρα:Dοχι λιγοτερο ετσι των κλεβεις εσυ:lol:αφηνουν παντως αβαντζο για να μην βρεθεις χωρις βενζηνη.ολες οι εταιριες οχι μονο η χοντα;)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

τα παλια ναι τωρα ειναι made in turkey τα sedan:cool:
;όντως τούρκικο είναι, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι αρνητικό ή όχι. Τέλος πάντων, αναμένω μήπως παρουσιαστεί κάτι και θα το αναφέρω στο forum. Μέχρι στιγμής όλα τέλεια. κάτι είναι κι αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο καιρός για το πρώτο service λόγω εξαμήνου κλασσικά! Έχεις κανείς εμπειρία απο το service του ΠΑΠΡΑ στον Πειραιά....τα γνωστά αν είναι προσεχτικός, αντιμετώπιση γενικότερα και βασικά αν μπορείς να δεις το αυτοκίνητο την ώρα του service ή σε διώχνουν κακήν κακώς απο το χώρο????Αλλιώς να κοιτάξω για αλλού!!!!
Link to comment
Share on other sites

;όντως τούρκικο είναι, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι αρνητικό ή όχι. Τέλος πάντων, αναμένω μήπως παρουσιαστεί κάτι και θα το αναφέρω στο forum. Μέχρι στιγμής όλα τέλεια. κάτι είναι κι αυτό!

 

δεν το ειπα γιαυτο:)μπορει το τουρκικο νανε πιο καινουριο εργοστασιο και νανε καλητερο απο το αγγλικο.παντος το γιαπονεζικο ειναι σιγουρα καλητερο και απο τα δυο.ακομα και το jazz που ειναι made in japan ειναι πιο προσεγμενο σε διαφορες λεπτομεριες απο το δικο μου 5θ αλλα ειναι χωρις ουσια για τους περισοτερους...και για μενα:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...