Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Χθες μου άναψε η ένδειξη CHECK ENGINE OIL. QUOTE]

 

Καλησπέρα, από συζήτηση που είχα με τον μάστορα στο service που πήγα, μου είπε ότι στην ενημέρωση που τους έκαναν για το αυτοκίνητο τους είπαν ότι είναι πιθανόν να καίνε λίγα λάδια και ο λόγος είναι ότι χρησημοποιούν πιο μαλακά ελατήρια στα πιστόνια για λόγους χαμηλότερων ρύπων,με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτός ο φόβος.Πάντως εαν συμβεί αυτό θα είναι μεγάλη ξεφτίλα για την HONDA.Εμένα προσωπικά δεν μου έκαψε λάδι στα 10000 χιλιόμετρα που πήγα για την αλλαγή.Θέλω να πιστεύω ότι είναι απο τα λάδια του στρωσίματος και όχι πρόβλημα στο αυτοκινητό σου.Πριν συμπληρώσεις λάδι πήγαινε να το αναφέρεις στο συνεργείο σου μην τυχόν και χρειαστεί να κάνεις αλλαγή λαδιών και όχι συμπλήρωμα ,λόγω του ότι αυτα που έχεις είναι από το εργοστάσιο για το στρώσιμο και δεν κάνει να του βάλεις από τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να μετρησεις τα λαδια σου οταν το σταματησες και το αφησες 2 ωρες,η διαδικασια που θα επρεπε να ειχες κανει ειναι να βγαλεις τον δεικτη,να τον καθαρισεις και μετα να τον ξαναβαλεις και να τον ξαναβγαλεις και να δεις την σταθμη του.εαν λες οτι την πρωτη φορα που τον κοιταξες και ηταν οκ και μετα τον καθαρισες και τον ξανακοιταξες και δεν ηταν οκ τοτε εμπιστευσου την δευτερη φορα γιατι στην πρωτη ηταν απο τα λαδια που ειχε ανεβασει η μηχανη.(εκτος και εαν δεν καταλαβα καλα ποια ειναι η αποροια σου).

 

Μα εαν χρησιμοποιουν μαλακοτερα ελατηρια για να καινε λαδι για να εχουν χαμηλοτερους ρυπους τοτε αυτο δεν στεκει γιατι αμα καιει λαδι εχει υψηλοτερους ρυπους...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Χθες μου άναψε η ένδειξη CHECK ENGINE OIL. QUOTE]

 

Καλησπέρα, από συζήτηση που είχα με τον μάστορα στο service που πήγα, μου είπε ότι στην ενημέρωση που τους έκαναν για το αυτοκίνητο τους είπαν ότι είναι πιθανόν να καίνε λίγα λάδια και ο λόγος είναι ότι χρησημοποιούν πιο μαλακά ελατήρια στα πιστόνια για λόγους χαμηλότερων ρύπων,με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτός ο φόβος.Πάντως εαν συμβεί αυτό θα είναι μεγάλη ξεφτίλα για την HONDA.Εμένα προσωπικά δεν μου έκαψε λάδι στα 10000 χιλιόμετρα που πήγα για την αλλαγή.Θέλω να πιστεύω ότι είναι απο τα λάδια του στρωσίματος και όχι πρόβλημα στο αυτοκινητό σου.Πριν συμπληρώσεις λάδι πήγαινε να το αναφέρεις στο συνεργείο σου μην τυχόν και χρειαστεί να κάνεις αλλαγή λαδιών και όχι συμπλήρωμα ,λόγω του ότι αυτα που έχεις είναι από το εργοστάσιο για το στρώσιμο και δεν κάνει να του βάλεις από τα άλλα.

 

Όντως θα είναι ξεφτίλα για την Honda γιατί ένας απο τους λόγους που επιλέξαμε Honda είναι η φυσιογνωμία των κινητήρων της...Θα έχω σύντομα απάντηση πάντως...

 

Για να μετρησεις τα λαδια σου οταν το σταματησες και το αφησες 2 ωρες,η διαδικασια που θα επρεπε να ειχες κανει ειναι να βγαλεις τον δεικτη,να τον καθαρισεις και μετα να τον ξαναβαλεις και να τον ξαναβγαλεις και να δεις την σταθμη του.εαν λες οτι την πρωτη φορα που τον κοιταξες και ηταν οκ και μετα τον καθαρισες και τον ξανακοιταξες και δεν ηταν οκ τοτε εμπιστευσου την δευτερη φορα γιατι στην πρωτη ηταν απο τα λαδια που ειχε ανεβασει η μηχανη.(εκτος και εαν δεν καταλαβα καλα ποια ειναι η αποροια σου).

 

Μα εαν χρησιμοποιουν μαλακοτερα ελατηρια για να καινε λαδι για να εχουν χαμηλοτερους ρυπους τοτε αυτο δεν στεκει γιατι αμα καιει λαδι εχει υψηλοτερους ρυπους...

 

Σωστά κατάλαβες κι έτσι έκανα την διαδικασία...

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

το neo civic καιει αρκετα λαδια θα ελεγα...............

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

αντε και καλη πρωταπριλια....ειπα να πω ενα ψεμα να τιμησω τη μερα

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

bouhou2 μας έφτιαξες πρωί πρωί,αυτό δεν είναι ψέμα .............σκωτσέζικο ντουζ είναι!!!!!

 

Όσον αφορά τα μαλακά ελατήρια το ζητούμενο δεν είναι να κάψει λάδια αλλά να πετύχουν χαμηλότερους ρύπους από την καύση.Τώρα πως γίνεται αυτό δεν το ξέρω.Εξάλλου τους ενδιαφέρουν οι ρύποι από την βενζίνα στις μετρήσεις για να είναι πιο φιλικό στο περιβάλον το αυτοκίνητο. Πάντως ρωτήστε και εσείς την αντιπροσωπεία να δούμε τι θα σας πουν.

 

ΥΓ.Ελπίζω να μην βρεθούμε να ψωνίζουμε λάδι μαζί με τους κατόχους GOLF.

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει ελεγχο στα λαδια σου πρωι πριν την εκκινηση του κινητηρα που εχουν κατσει πλεον στο καρτερ αρκετη ωρα να δεις ενδειξη?Εαν ναι και εισαι χαμηλα,θα μπορουσε να μην εχεις σωστη σταθμη απο το εργοστασιο,εαν εισαι οκ θα μπορουσε να φταει η τρομπα λαδιου.Ουτως η αλλιως κανε ενα θεμα στο service.Εμενα παντως δεν μου εχει καψει σταλα.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει ελεγχο στα λαδια σου πρωι πριν την εκκινηση του κινητηρα που εχουν κατσει πλεον στο καρτερ αρκετη ωρα να δεις ενδειξη?Εαν ναι και εισαι χαμηλα,θα μπορουσε να μην εχεις σωστη σταθμη απο το εργοστασιο,εαν εισαι οκ θα μπορουσε να φταει η τρομπα λαδιου.Ουτως η αλλιως κανε ενα θεμα στο service.Εμενα παντως δεν μου εχει καψει σταλα.

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Το manual πάντως γράφει οτι μπορεί ένα νέο μοτέρ κατά το στρώσιμο να κάψει αρκετά λάδια και δικαιολογεί αν θυμάμαι καλά αρκετή ποσότητα λαδιού που μπορεί να κάψει ο κινητήρας. Επίσης εδώ σε πιο πίσω μυνήματα κάποιος απο το forum αναφέρει την ονομασία της τεχνολογίας που χρησιμοποιει η Honda προκειμένου να εισάγει λάδι στον κινητήρα για την λίπανση των εσωτερικών μεταλλικών μερών του κινητήρα. Εμένα πάντως μετά απο 4500 χιλ δεν μου έχει κάψει λάδι τόσο που να είναι εμφανές στον δείκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Χθες μου άναψε η ένδειξη CHECK ENGINE OIL. Όπως αναφέρει και στο manual στάθμευσα το αμάξι και περίμενα αρκετή ώρα να κατέβουν τα λάδια έτσι ώστε να τα μετρήσω. Πράγματι μετρώντας τα διαπίστωσα οτι η στάθμη ήταν πολύ χαμηλή αλλά θα έφταιγε μάλλον οτι δεν τα άφησα πολύ ώρα να κατέβουν. Σήμερα κάνοντας μια διαδρομή 18χλμ άφησα το αυτοκίνητο γύρω στις 2 ώρες σταθμευμένο και μετρώντας ξανά την στάθμη των λαδιών ο δείκτης έδειχνε κανονικότατη ένδειξη. Αφού τον καθάρισα μ' ένα καθαρό πανάκι τον ξαναέβαλα μέσα για να ξαναμετρήσω κι αυτή την φορά μου έδειξε πολύ χαμηλή στάθμη επαναλαμβάνοντας και 3η και 4η φορά με τα ίδια αποτελέσματα. Στο Corolla G6 που είχα, όσες φορές κι αν έβαζα τον δείκτη μου έδειχνε την ίδια ένδειξη. Το αυτοκίνητο (Civic TypeS) το αγόρασα Σεπτέμβριο 2007 και έχει 8700χλμ στρωμένο σημειωτέον άψογα.Είναι φυσιολογικό αυτό να συμβαίνει? Καίει λάδια το αυτοκίνητο? Αν κάποιος ξέρει οτιδήποτε ας απαντήσει βρε παιδιά γιατί αγχώθηκα...

Φίλε κανονικά θα έπρεπε να κάνεις αλλαγή λαδιών στο 1000Km. Καποιες αντιπροσωπείες στο αναφέρουν.... άλλες όχι. Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Έτυχε και σε μένα και αυτό που μου είπαν ήταν ότι το σωστό είναι να κάνεις αλλαγή πρίν από το 1ο ΣΕΡΒΙΣ για τα "γρέζια" του κινητήρα και για να μην σου βγάζει την ένδειξη αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εδώ ο φίλος λέει πως έχει χαμηλή ένδειξη στην βέργα του ταυτόχρονα με την ενδειξη του check, όποτε του λείπει λάδι.Και έγω ζητησα να κάνω αλλαγή στα 1000 αλλά μου είπαν όχι και να κάνω κανονικά στα 10000 χιλιόμετρα
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα το σερβις των 40.000χλμ το οποιο περιλαμβανει:

 

1.αλλαγη λαδιων

2.φιλτρο λαδιου

3.ροδελα καρτερ

4.φιλτρο αερος

5.φιλτρο a/c

6.φιλτρο καμπινας

7.καθαριστικο παρπριζ

 

συνολικο κοστος: 170.10 ευρω

 

επισης βγηκε καρτα καυσαεριων με κοστος 10.97 ευρω

 

απο 30.000χλμ εως τα 40.000χλμ η συνολικη μεση καταναλωση ηταν στα 8.2 λιτρα

 

αυριο θα περασω και λαστιχα....και ακομα ειμαι αναποφασιστος μεταξυ michelin pilot sport(που ηδη εχω) και continental contisportcontact3

 

αυριο θα γραψω τι εβαλα τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κανονικά θα έπρεπε να κάνεις αλλαγή λαδιών στο 1000Km. Καποιες αντιπροσωπείες στο αναφέρουν.... άλλες όχι. Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Έτυχε και σε μένα και αυτό που μου είπαν ήταν ότι το σωστό είναι να κάνεις αλλαγή πρίν από το 1ο ΣΕΡΒΙΣ για τα "γρέζια" του κινητήρα και για να μην σου βγάζει την ένδειξη αυτή.

Οι αντιπροσωπείες λένε οτι δεν χρειάζονται αλλάγη τα λάδια στα πρώτα 1000 χιλ και αυτά χρειάζονται κανονικά ή στο πρώτο 6-μηνο ή μετά απο 10000 χιλ οτι συμπληρωθεί πρώτο. Δεν έχω ξανακούσει οτι πρέπει τα πρώτα λάδια να αλλάζονται στα 1000 χιλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο με το να αλλαξεις τα πρωτα λαδια στα 1000 χιλιομετρα ισχυει και καλο ειναι να το κανεις.οπως ειπαν και πιο πανω,για να φυγουν τα γρεζια του κινητηρα.οσο καλα και να ειναι κατασκευασμενος ενας κινητηρας παντα θα εχει γρεζια μεχρι να στρωσει.αυτο αλλωστε ειναι και το στρωσιμο...
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξτε λαδια μετα τα 2000-5000 κμ οτι κι αν σας λεει ο κατασκευαστης.

 

+1..ειναι μια αλλαγη που πρεπει να γινει...τα λαδια "στρωσιματος"καλο ειναι να εχουν φυγει εως τα 6500χμ...

Link to comment
Share on other sites

εκπληκτικα λαστιχα , αν κ τα μισελινια δεν πανε πισω απλα ειναι πιο σοφτ. τεσπα , εγω θεωρω τα κοντινενταλ καλυτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]''Some dream to escape reality , some to change it forever.''

 

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κανονικά θα έπρεπε να κάνεις αλλαγή λαδιών στο 1000Km. Καποιες αντιπροσωπείες στο αναφέρουν.... άλλες όχι. Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Έτυχε και σε μένα και αυτό που μου είπαν ήταν ότι το σωστό είναι να κάνεις αλλαγή πρίν από το 1ο ΣΕΡΒΙΣ για τα "γρέζια" του κινητήρα και για να μην σου βγάζει την ένδειξη αυτή.

 

 

Λαθος! Τα πρωτα του αυτοκινητου ειναι ειδικα λαδια στρωσιματος και τα αφηνεις καποια χιλιομετρα (που διαρκει το στρωσιμο). Συμπεριφερονται καλυτερα κατα το στρωσιμο του κινητηρα και σκοπος σκοπος τους ειναι να απομακρυνουν τα "γρεζια" του κινητηρα, και το κανουν καλυτερα απο τα συμβατικα λαδια.

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα το σερβις των 40.000χλμ το οποιο περιλαμβανει:

 

1.αλλαγη λαδιων

2.φιλτρο λαδιου

3.ροδελα καρτερ

4.φιλτρο αερος

5.φιλτρο a/c

6.φιλτρο καμπινας

7.καθαριστικο παρπριζ

 

Τι λάδια έβαλες και πόσο στα χρέωσαν;

Link to comment
Share on other sites

Λαθος! Τα πρωτα του αυτοκινητου ειναι ειδικα λαδια στρωσιματος και τα αφηνεις καποια χιλιομετρα (που διαρκει το στρωσιμο). Συμπεριφερονται καλυτερα κατα το στρωσιμο του κινητηρα και σκοπος σκοπος τους ειναι να απομακρυνουν τα "γρεζια" του κινητηρα, και το κανουν καλυτερα απο τα συμβατικα λαδια.

 

σωστος ο Μακης :)πρεπει τουλαχιστον 5000 χιλ.και μετα αλλαξετα αν θες :)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

τα λαδια που μου εβαλαν ειναι τα blue tronic 10w40 ημισυνθετικα

 

ολες τις προηγουμενες φορες μου εβαζαν τα basic tronic 10w40 ημισυνθετικα

 

ξερει κανενας την διαφορα μεταξυ blue και basic tronic?

 

η τιμη με το φπα ειναι 45,36 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Πήγα αντιπροσωπεία και μου συμπλήρωσε λάδι ο μηχανικός. Χρειάστηκε ένα λίτρο. Έβαλε Shell Helix 5w 40 fully synthetic και μου είπε ότι: Δεν συνιστά πρόβλημα η καύση του λαδιού αφού όλοι οι κινητήρες που κατασκευάζονται μετά το 2004 είναι φτιαγμένοι έτσι ώστε να καίνε το λάδι ώσπου να στρωθούν κι αυτό το φαινόμενο εξαλείφεται μετά απο την 2η ή 3η αλλαγή λαδιών. Άλλωστε, μου είπε, γι'αυτό τον λόγο ο κατασκευαστής δικαιολογεί 1 λίτρο για 1000 χλμ. Αυτά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Σωστο ειναι αυτο... Και εμενα η 147 μεχρι τα 20000χλμ μου εκαψε 750ml αλλα μετα σταματησε, και η BMW E90 320i του πατερα μου εκαψε σχεδον ενα λιτρο μεχρι τα 10.000χλμ αλλα μετα και αυτη σταματησε!! ;)

It's a feature, not a bug!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους πρόσφατα παρήγγειλαν το civic, καθε πότε τελικά σας είπαν ότι πρέπει γίνεται αλλαγή λαδίων και service ?

 

λάδια κάθε 10.000 χλμ ή 6 μήνες και service κάθε 20.000 ή 1 χρόνο ?

(δηλ. να πηγαίνετε το αυτοκίνητο 2 φορές / χρόνο στο συνεργείο, 1 φορά για λάδια και 1 για service ? )

 

ρωτώ γιατί γνωστός μου πήρε πρόσφατα mitsubishi (έχουν τον ίδιο αντιπρόσωπο) και του είπαν 1 φορά / χρόνο λάδια και κάθε 2 χρόνια service.

 

ευχαριστώ.

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους πρόσφατα παρήγγειλαν το civic, καθε πότε τελικά σας είπαν ότι πρέπει γίνεται αλλαγή λαδίων και service ?

 

λάδια κάθε 10.000 χλμ ή 6 μήνες και service κάθε 20.000 ή 1 χρόνο ?

(δηλ. να πηγαίνετε το αυτοκίνητο 2 φορές / χρόνο στο συνεργείο, 1 φορά για λάδια και 1 για service ? )

 

ρωτώ γιατί γνωστός μου πήρε πρόσφατα mitsubishi (έχουν τον ίδιο αντιπρόσωπο) και του είπαν 1 φορά / χρόνο λάδια και κάθε 2 χρόνια service.

 

ευχαριστώ.

oτι ερθει πρωτο. Δηλαδή ή κάθε 6 μήνες έστω κι΄άν δεν έχεις συμπληρώσει 10.000 ή στα 10.000 εφόσον αυτά συμπληρωθούν μέσα στους 6 μήνες. Για να το κάνω τάληρα το σ'ιγουρο είναι 2 φορές το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους πρόσφατα παρήγγειλαν το civic, καθε πότε τελικά σας είπαν ότι πρέπει γίνεται αλλαγή λαδίων και service ?

 

λάδια κάθε 10.000 χλμ ή 6 μήνες και service κάθε 20.000 ή 1 χρόνο ?

(δηλ. να πηγαίνετε το αυτοκίνητο 2 φορές / χρόνο στο συνεργείο, 1 φορά για λάδια και 1 για service ? )

 

ρωτώ γιατί γνωστός μου πήρε πρόσφατα mitsubishi (έχουν τον ίδιο αντιπρόσωπο) και του είπαν 1 φορά / χρόνο λάδια και κάθε 2 χρόνια service.

 

ευχαριστώ.

Ο ίδιος αντιπρόσωπος είναι αλλά δεν ακολουθεί την ίδια πολιτική στα service σε όλες τις μάρκες που αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα. Έτσι στα Honda τα service είναι ή κάθε 6 μήνες ή κάθε 10000 χιλ ότι έρθει πρώτο απο τα δύο που συνήθως έρχεται πρώτα το 6-μήνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...