Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα φανάρια δεν χρειάζονται αλλαγή εαν προσεξετε γράφουν πάνω στο κρύσταλλο σε κάποιο σημειο Η7/D2R αυτή είναι η αντίστοιχη λάμπα σε HID η οποία όμως έχει άλλη βάση κ δεν ταιριάζει και γι'αυτό υπάρχει η Η7R σας μπέρδεξα? Εαν ενδιάφέρεται κάποιος για xenon μπορούμε να μιλήσουμε..

 

 

Θελω να βαλω και εγω ΧΕΝΟΝ, το ψαχνω εδω και καιρο το θεμα και δεν εχω καταλληξει ακομα καπου. Την τεχνολογια τους, το πως λειτουργουν κτλ κτλ τα ξερω..

Θελω απλα ενα κιτ αξιοπιστο και καταλληλο για το κατοπτρο του αμαξιου μας. Ξερεις καποιο καλο να μου προτεινεις? Δεν θελω να βαλω απο αυτα τα ΝΟ ΝΑΜΕ η καποια αλλα του στυλ Super Xenon KIT κτλ.. Επισης κατι ΚΙΤ της Philips Bosch που εχουν βγει ειναι απλα ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ, το μόνο επωνυμο ΚΙΤ το βγαζει η HELLA απ'οτι ξερω..

Εχω ακουσει για τα XTR (Xenonhellas.gr) οτι ειναι αρκετα καλα και πολυ αξιοπιστα με 2ετη εγγυηση που ΙΣΧΥΕΙ. (ειναι made in Taiwan, τα περισσοτερα ειναι China)

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θελω να βαλω και εγω ΧΕΝΟΝ, το ψαχνω εδω και καιρο το θεμα και δεν εχω καταλληξει ακομα καπου. Την τεχνολογια τους, το πως λειτουργουν κτλ κτλ τα ξερω..

Θελω απλα ενα κιτ αξιοπιστο και καταλληλο για το κατοπτρο του αμαξιου μας. Ξερεις καποιο καλο να μου προτεινεις? Δεν θελω να βαλω απο αυτα τα ΝΟ ΝΑΜΕ η καποια αλλα του στυλ Super Xenon KIT κτλ.. Επισης κατι ΚΙΤ της Philips Bosch που εχουν βγει ειναι απλα ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ, το μόνο επωνυμο ΚΙΤ το βγαζει η HELLA απ'οτι ξερω..

Εχω ακουσει για τα XTR (Xenonhellas.gr) οτι ειναι αρκετα καλα και πολυ αξιοπιστα με 2ετη εγγυηση που ΙΣΧΥΕΙ. (ειναι made in Taiwan, τα περισσοτερα ειναι China)[

 

Φιλε εγω εχω henon hellas στο δικο μου και ειναι τρελα.....

τα εχω 3 μηνες σηγουρα πολλη ωραιο χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βαλω και εγω ΧΕΝΟΝ, το ψαχνω εδω και καιρο το θεμα και δεν εχω καταλληξει ακομα καπου. Την τεχνολογια τους, το πως λειτουργουν κτλ κτλ τα ξερω..

Θελω απλα ενα κιτ αξιοπιστο και καταλληλο για το κατοπτρο του αμαξιου μας. Ξερεις καποιο καλο να μου προτεινεις? Δεν θελω να βαλω απο αυτα τα ΝΟ ΝΑΜΕ η καποια αλλα του στυλ Super Xenon KIT κτλ.. Επισης κατι ΚΙΤ της Philips Bosch που εχουν βγει ειναι απλα ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ, το μόνο επωνυμο ΚΙΤ το βγαζει η HELLA απ'οτι ξερω..

Εχω ακουσει για τα XTR (Xenonhellas.gr) οτι ειναι αρκετα καλα και πολυ αξιοπιστα με 2ετη εγγυηση που ΙΣΧΥΕΙ. (ειναι made in Taiwan, τα περισσοτερα ειναι China)

Βγάζει και η OSRAM πολύ καλά τα οποία τα έχω βάλει και είμαι πολυ ευχαριστημένος αλλά τα έχω πάρει απο Γερμανία. Εδώ δεν τα έχω δει αλλά ξέρω οτι υπάρχει η αντιπροσωπεία της OSRAM στην Ελλάδα οπότε μπορείς να πάρεις και να ρωτήσεις αν τα φέρνουν στην Ελλάδα. Όσο για την εγγύηση ψάξτο λίγο παραπάνω γιατί οι περισσότεροι σου λένε δύο χρόνια εγγύηση και σου όταν σου χαλάσει η λάμπα σου λένε "ααα ξέρεις η λάμπα έχει 1 χρόνο εγγύηση" που σημαίνει οτι τα 2 χρόνια έιναι για τa balast.

Link to comment
Share on other sites

φιλοι , προσοχη... γιατι φωτα xenon χωρις πλυστικο συστημα,, δεν περνα απο ΚΤΕΟ !!

Στο μέλλον μπορεί να μην περνάνε γιατί τώρα και απο τα ιδιώτικα περνανέ και απο τα δημόσια ΚΤΕΟ περνανε χωρίς κανένα πρόβλημα αρκεί να ειναι ρυθμισμένα. Τα ελέγχουν όπως ελέγχουν και αν το αυτοκίνητο φοράει κανονικές Η7 λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ΧΕΝΟΝ σηκώνει πολύ κουβέντα, ποιος είπε ότι η σωστή λάμπα σε ΧΕΝΟΝ είναι η Η7? Οπως εγραψα και πάλι η σωστή είναι D2R σχόλια του τύπου έχω βάλει αυτά και είναι καλά κτλ. δεν μου λένε τίποτα εαν δεν έχει κάποιος μέτρο σύγκρισης...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμαι ενας απο τους υποψηφιους αγοραστες του civic 5d 1.8

 

2 ερωτησεις θελω να κανω...........

 

Η ηλιοροφη ειναι η κλασσικη μικρή ή είναι πχ οπως του tiguan που ειναι μεγαλη και πιανει σχεδον και το μερος των πισω καθισματων?

 

Τα χρωματα που αναφερει στη σελιδα της εταιρειας ισχυουν ή υπαρχουν κι αλλα? εγω ενδιαφερομαι για ασπρο

 

Να στε καλα!

KAVALA - MACEDONIA - HELLAS

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειμαι ενας απο τους υποψηφιους αγοραστες του civic 5d 1.8

 

2 ερωτησεις θελω να κανω...........

 

Η ηλιοροφη ειναι η κλασσικη μικρή ή είναι πχ οπως του tiguan που ειναι μεγαλη και πιανει σχεδον και το μερος των πισω καθισματων?

 

Τα χρωματα που αναφερει στη σελιδα της εταιρειας ισχυουν ή υπαρχουν κι αλλα? εγω ενδιαφερομαι για ασπρο

 

Να στε καλα!

 

Καλησπέρα φίλε μου.Η ηλιοροφή πιάνει μέχρι τα πίσω καθίσματα πλην όμως δεν ανοίγει.Σε άσπρο χρώμα δεν εισάγεται.

 

Ρε παιδιά κάτι άλλο...Από τότε που πήρα το αυτοκίνητο (Honda Civic TypeS) δεν υπάρχει περίπτωση να βρίσκομαι σε επαρχιακό δρόμο ή εθνική οδό και να μην αρχίσει να μου κολλάει κάποιος οδηγός για κόντρα. ;);)Μου έχει τύχει απο BMW μέχρι Opel Corsa, σήμερα δε ένα Suzuki Vitara!!! Tσ,τσ,τσ.... Τι κακό πράμα...! Γιατί έτσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.Η ηλιοροφή πιάνει μέχρι τα πίσω καθίσματα πλην όμως δεν ανοίγει.Σε άσπρο χρώμα δεν εισάγεται.

 

Ρε παιδιά κάτι άλλο...Από τότε που πήρα το αυτοκίνητο (Honda Civic TypeS) δεν υπάρχει περίπτωση να βρίσκομαι σε επαρχιακό δρόμο ή εθνική οδό και να μην αρχίσει να μου κολλάει κάποιος οδηγός για κόντρα. ;);)Μου έχει τύχει απο BMW μέχρι Opel Corsa, σήμερα δε ένα Suzuki Vitara!!! Tσ,τσ,τσ.... Τι κακό πράμα...! Γιατί έτσι?

 

Τα ίδια περάσαμε όλοι,δεν είναι τίποτα.Το κακό είναι ότι έμενα μου κόλαγαν πιο πολύ όταν το έστρωνα, και μου σήκωναν την πίεση.Τώρα τελευταία έχουν ηρεμήσει λίγο.........μάλλον θα κατάλαβαν τι εστί civic.Ειδικά εκείνα τα καναρινί μαιμού racing ...αστα να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια περάσαμε όλοι,δεν είναι τίποτα.Το κακό είναι ότι έμενα μου κόλαγαν πιο πολύ όταν το έστρωνα, και μου σήκωναν την πίεση.Τώρα τελευταία έχουν ηρεμήσει λίγο.........μάλλον θα κατάλαβαν τι εστί civic.Ειδικά εκείνα τα καναρινί μαιμού racing ...αστα να πάνε!

 

Έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

για φανταστειτε τι περασα και εγω............

 

εχοντας παρει το αμαξι μεσα στην πρωτη εβδομαδα απο τα λιγες δεκαδες που ηρθαν και μην εχοντας για ενα 6μηνο ΝΟΜΙΜΑ πινακιδες κυκλοφοριας λογω ελλειψης τσιγκου να:

 

1.κυκλοφορω στην αθηνων λαμιας και να με τραβανε φωτογραφιες απο μεσα απο τα αμαξια

2.να κυκλοφορω στην πολη μου και να με δειχνουν με το δαχτυλο

3.να κυκλοφορω μεσα στην αθηνα και να με δειχνουν με το δαχτυλο

4.να κυκλοφορω μεσα στην θεσσαλονικη και να με δειχνουν με το δαχτυλο

5.να ερχονται ασχετοι την ωρα που καθαριζω το αμαξι στο σπιτι και να μου εκφραζουν το θαυμασμο για το αμαξι αλλα και να το παρατηρουν εσωτερικα

6.να μου κανουν νοηματα στο φαναρι απο μεσα απο το αμαξι για το ποσο ωραιο ειναι το αυτοκινητο

7.να παρκαρω στο δρομο και να σταματουν οι περαστικοι να δουν πως παρκαρω

 

οσο για τις κοντρες δεν εδινα σημασια γιατι ειμαι ασχετος και αδιαφορος για το ολο ζητημα

 

δεν εχω παραπονο.....για κανα 6μηνο ενιωθα σαν rock star!

Link to comment
Share on other sites

Xρονια Πολλα σε ολους τους ΕΛΛΗΝΕΣ για την ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ ΜΑΣ!!!Τωρα για μας τους HONDAKIDES....:dance:Oσο λασπονερο κ αν βρεξη τα civikakia δεν περνουν απαρατηρητα..........:yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Xρονια Πολλα σε ολους τους ΕΛΛΗΝΕΣ για την ΕΘΝΙΚΗ ΕΟΡΤΗ ΜΑΣ!!!Τωρα για μας τους HONDAKIDES....:dance:Oσο λασπονερο κ αν βρεξη τα civikakia δεν περνουν απαρατηρητα..........:yahoo:

 

Χρόνια πολλά σε όλους!!! Μας έχει ξεσκίσει το λασπόνερο. MakTheo έκανες καμμιά αλλαγή στο όχημα? Στείλε pm αν θες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

δεν αντεχω αλλο........περιμενω την παραδοση του TYPE S την παρασκευη κ οι ωρες δεν περνανε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ....ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙΒ HONDAKHDES....κ οχι τπτ ολο το σ/κ κ χθες εκανα βολτες με το ΕΡ 3 του κολλητου μου κ τα χω δει ολα....:wacko::wacko::wacko::wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]''Some dream to escape reality , some to change it forever.''

 

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι άλλο...Από τότε που πήρα το αυτοκίνητο (Honda Civic TypeS) δεν υπάρχει περίπτωση να βρίσκομαι σε επαρχιακό δρόμο ή εθνική οδό και να μην αρχίσει να μου κολλάει κάποιος οδηγός για κόντρα. ;);)Μου έχει τύχει απο BMW μέχρι Opel Corsa, σήμερα δε ένα Suzuki Vitara!!! Tσ,τσ,τσ.... Τι κακό πράμα...! Γιατί έτσι?

 

ναι ειδικα η bmw θα μας ριξει 2 με 3 καροτσες στην εκκινηση και αλλες τοσες μεχρι την αλλαγη της εκτης.........

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάτι άλλο...Από τότε που πήρα το αυτοκίνητο (Honda Civic TypeS) δεν υπάρχει περίπτωση να βρίσκομαι σε επαρχιακό δρόμο ή εθνική οδό και να μην αρχίσει να μου κολλάει κάποιος οδηγός για κόντρα. ;);)Μου έχει τύχει απο BMW μέχρι Opel Corsa, σήμερα δε ένα Suzuki Vitara!!! Tσ,τσ,τσ.... Τι κακό πράμα...! Γιατί έτσι?

 

ναι ειδικα η bmw θα μας ριξει 2 με 3 καροτσες στην εκκινηση και αλλες τοσες μεχρι την αλλαγη της εκτης.........

 

Εξαρτάται το bmw...

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

ναι ειδικα η bmw θα μας ριξει 2 με 3 καροτσες στην εκκινηση και αλλες τοσες μεχρι την αλλαγη της εκτης.........

 

Εξαρτάται το bmw...

 

ε δεν ειπαμε και μ3 αλλα μεχρι διλιτρα ευκολα....ασε που τα περισσοτερα ειναι 116 και 318....

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

θέλω να ρωτήσω πόσα psi αέρα έχετε στα ελαστικά σας. Εγώ το παρέλαβα με 32 psi, αλλά διαβάζοντας προηγούμενες σελίδες είδα κάποιο φίλο (Kkaranta) να προτείνει 30 psi. Δοκιμάζοντας στα 30 είδα μια διαφορά μάλλον προς το χειρότερο από την άποψη ότι το honda σαν να ζοριζότανε λίγο παραπάνω και επίσης μια αίσθηση ότι τα λάστιχα είναι ψιλοξεφούσκωτα. Επειδή είμαι και λίγο άσχετος ζητάω την άποψή σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά,

θέλω να ρωτήσω πόσα psi αέρα έχετε στα ελαστικά σας. Εγώ το παρέλαβα με 32 psi, αλλά διαβάζοντας προηγούμενες σελίδες είδα κάποιο φίλο (Kkaranta) να προτείνει 30 psi. Δοκιμάζοντας στα 30 είδα μια διαφορά μάλλον προς το χειρότερο από την άποψη ότι το honda σαν να ζοριζότανε λίγο παραπάνω και επίσης μια αίσθηση ότι τα λάστιχα είναι ψιλοξεφούσκωτα. Επειδή είμαι και λίγο άσχετος ζητάω την άποψή σας.

 

 

Ανοιγοντας την πορτα του οδηγου θα δεις ενα πινακακι που γραφει τι πιεση ελαστικων πρεπει να βαλεις. Παντως 30 ειναι το κανονικο..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγοντας την πορτα του οδηγου θα δεις ενα πονακακι που γραφει τι πιεση ελαστικων πρεπει να βαλεις. Παντως 30 ειναι το κανονικο..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις τιμη για την αεροτομη που εχει το type s ειχα ρωτησει γι αυτη του R και μου ειχαν πει 550Ε. αρχιζω να παρατηρω τριγμους στα παραθυρα τι κανουμε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Χθες μου άναψε η ένδειξη CHECK ENGINE OIL. Όπως αναφέρει και στο manual στάθμευσα το αμάξι και περίμενα αρκετή ώρα να κατέβουν τα λάδια έτσι ώστε να τα μετρήσω. Πράγματι μετρώντας τα διαπίστωσα οτι η στάθμη ήταν πολύ χαμηλή αλλά θα έφταιγε μάλλον οτι δεν τα άφησα πολύ ώρα να κατέβουν. Σήμερα κάνοντας μια διαδρομή 18χλμ άφησα το αυτοκίνητο γύρω στις 2 ώρες σταθμευμένο και μετρώντας ξανά την στάθμη των λαδιών ο δείκτης έδειχνε κανονικότατη ένδειξη. Αφού τον καθάρισα μ' ένα καθαρό πανάκι τον ξαναέβαλα μέσα για να ξαναμετρήσω κι αυτή την φορά μου έδειξε πολύ χαμηλή στάθμη επαναλαμβάνοντας και 3η και 4η φορά με τα ίδια αποτελέσματα. Στο Corolla G6 που είχα, όσες φορές κι αν έβαζα τον δείκτη μου έδειχνε την ίδια ένδειξη. Το αυτοκίνητο (Civic TypeS) το αγόρασα Σεπτέμβριο 2007 και έχει 8700χλμ στρωμένο σημειωτέον άψογα.Είναι φυσιολογικό αυτό να συμβαίνει? Καίει λάδια το αυτοκίνητο? Αν κάποιος ξέρει οτιδήποτε ας απαντήσει βρε παιδιά γιατί αγχώθηκα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να συμπληρωσεις λιγα λαδια.

Ειναι λογικο μεχρι την πρωτη αλλαγη να καιει λιγα, γιατι αυτα τα πρωτα που εχει ειναι ειδικα λαδια στρωσιματος

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να συμπληρωσεις λιγα λαδια.

Ειναι λογικο μεχρι την πρωτη αλλαγη να καιει λιγα, γιατι αυτα τα πρωτα που εχει ειναι ειδικα λαδια στρωσιματος

 

Ίσως να καλοέμαθα με το Corolla G6 που είχα. Μέχρι και που το πούλησα δεν έκαψε ούτε γραμμάριο, ούτε καν στο στρώσιμο. Τέλος πάντων...Εγώ απορώ με το θέμα της μέτρησης του λαδιού. Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post, η πρώτη μου έδειξε κανονικά. Δες κι αυτά που έγραψα στο civinfo. Ευχαριστώ πάντως...

[sIGPIC][/sIGPIC]

"Without racing there is no Honda"

Soichiro Honda

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...