Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΒΑΖΟΥΝΕ ΤΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΡΑΝΤΑΡ ΜΕ ΤΗ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΟΘΟΝΗ.

ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΟΝΟ ΦΙΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΚΙΝΓ ΡΑΝΤΑΡ ΠΑΙΖΕΙ ΣΑ ΔΩΡΟ.

 

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ TA ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΛΕ?

ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΛΙΓΑΚΙ ΠΑΡΑΚΑΤΙΑΝΑ ΤΑ ΠΕΡΛΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

enyposeis sta 400 molis xlm. otan vazeis to a/c gia na katharisei to parathiro empros trizei apesia . o thorivos proerxete apo to to tamplo xamila sto tzami , katanalosi 7,7 ta 200 xlm stin poli ta alla einai 100 xlm. anifora kai 100 xlm katifora (mia diadromi kathimerini aneveno kai kateveno ena vouno synoliki apostasi 25 xlm.} oratotita piso ,apaixti apo tous plainous kathreftes. perimena kaliteri apodosi apo to hxosistima. to civic paei treno
Link to comment
Share on other sites

μα που το ειδες οτι τριζει!!μαλον πρεπει να τρεξεις σε καποιο σερβις..εγω που το βαζω καθε μερα στο φουλ δεν ακουω τιποτα..οσο για το ηχοσυστημα,ειναι απλα τελειο για εργοστασιακο..μα τι περιμενεις,να σου βαλουν μπουζουκια live μεσα στο αμαξι,σαν κατι γυφτακια που περνανε και εχουν τερμα το ραδιοφωνο,και τους πετανε αυγα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ας μου πει κάποιος αν η οθόνη του αισθητήρα παρκαρίσματος είναι πάνω στον καθρέφτη ή πάνω στο ταμπλό του Civic του
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ας μου πει κάποιος αν η οθόνη του αισθητήρα παρκαρίσματος είναι πάνω στον καθρέφτη ή πάνω στο ταμπλό του Civic του
Εγώ πάντως πρώτη φορά ακούω για οθόνη ένδειξης απόστασης. Το δικό μου το παρέλαβα πριν απο 1 μήνα και μου έβαλαν το κλασσικό με τον ήχο απο την metasystems και δεν έχω κανένα παράπονο. Απο ποια αντιπροσωπεία το παρέλαβες και σου έβαλαν και οθόνη ένδειξης απόστασης και αν μπορείς ενημέρωσε μας για την μάρκα και το μοντέλο που σου τοποθέτησαν????
Link to comment
Share on other sites

1.εργοστασιακοι αισθητηρες παρκινγκ δεν υπαρχουν....απλα η καθε αντιπροσωπια(οχι ολες) αποφασισε να παρεχει καποια συστηματα,αλλα με ηχο αλλα με οθονη ειτε στον καθρεπτη ειτε στο ταμπλο ειτε αλλου, ετσι ωστε να καλυψουν τις αναγκες του πελατη τους

 

2.αυτο τα αλλαγη τακακιων στα 20.000χλμ πρωτη φορα το ακουω-διαβαζω

 

3.παω για υπνο:zzz: καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακοί αισθητήρες υπάρχουν αλλά κλασσικά δεν τους φέρνει η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα όπως και πολλά άλλα δεν φέρνει και το χειρότερο οτι δεν μπορείς να τα παραγγείλεις να στα τοποθετήσουν στο εργοστάσιο κατά την κατασκευή του αυτοκινήτου αλλά τι να πούμε είναι πονεμένη ιστορία!!!

 

Όσο για τα τακάκια θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί όπου και να έψαξα δεν βρήκα πουθενά κάτι ανάλογο ούτε στα forum στην Αγγλία ούτε είδα σχόλια αντίστοιχα στην Ελλάδα. Το μέλλον θα δείξει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τα τακάκια έχει γίνει σχετικό θέμα στο σιβινφο. Εμένα μου το είχε επιβεβαιώσει και ο αντιπρόσωπος όταν έκανα σέρβις το cr-v του πατέρα μου. Αυτό βέβαια ποικίλει και από τον τρόπο οδήγησης. Κάποιοι τα φθείρουν ευκολότερα είτε λόγω συνθηκών είτε λόγω οδήγησης.

Δυστυχώς η σιλικόνη δεν έκανε την δουλειά της στα παράθυρα και πλέον τρίζουν έστω μόνο την πρώτη φορά χρήσης. Αν τα ανεβοκατεβάσω μία φορά δουλεύουν κανονικά...

Δεν ξέρω τι είναι στο ετήσιο σέρβις τον άλλο μήνα θα απαιτήσω αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πρώτη φορά ακούω για οθόνη ένδειξης απόστασης. Το δικό μου το παρέλαβα πριν απο 1 μήνα και μου έβαλαν το κλασσικό με τον ήχο απο την metasystems και δεν έχω κανένα παράπονο. Απο ποια αντιπροσωπεία το παρέλαβες και σου έβαλαν και οθόνη ένδειξης απόστασης και αν μπορείς ενημέρωσε μας για την μάρκα και το μοντέλο που σου τοποθέτησαν????

 

Ο τύπος του αισθητήρα είναι "Car Parking Sensor, PS-1982" (after market προϊόν) και δεν έχω παραλάβει το αυτοκίνητο ακόμα.

Στην αρχή στην αντιπροσωπεία δεν ήθελαν να μου βάλουν την οθόνη παρά μόνο τους αισθητήρες και την ηχητική ειδοποίηση. Όταν ζήτησα να δω το kit υπήρχε και οθόνη. Ζητώντας να την τοποθετήσουν στον καθρέφτη μου απάντησαν πως θα πρέπει να ξηλώσουν όλο την οροφή και μου πρότειναν την τοποθέτηση στο ταμπλό. Η απορία μου είναι αν η σωστή θέση είναι στον καθρέφτη ή στο ταμπλό.

Link to comment
Share on other sites

Για τα τακάκια έχει γίνει σχετικό θέμα στο σιβινφο. Εμένα μου το είχε επιβεβαιώσει και ο αντιπρόσωπος όταν έκανα σέρβις το cr-v του πατέρα μου. Αυτό βέβαια ποικίλει και από τον τρόπο οδήγησης. Κάποιοι τα φθείρουν ευκολότερα είτε λόγω συνθηκών είτε λόγω οδήγησης.

Δυστυχώς η σιλικόνη δεν έκανε την δουλειά της στα παράθυρα και πλέον τρίζουν έστω μόνο την πρώτη φορά χρήσης. Αν τα ανεβοκατεβάσω μία φορά δουλεύουν κανονικά...

Δεν ξέρω τι είναι στο ετήσιο σέρβις τον άλλο μήνα θα απαιτήσω αλλαγές.

Σε όποιον και να πας μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις σε ποιον πήγες και αν σου έφερε αντίρρηση σε θέματα εγγύησης δηλαδή αν έκανε όλες τις αλλαγές που έπρεπε εντός εγγύησης!!!Και φυσικά γράψε και τι θα πλήρωσεις για να αρχίζουμε σιγα σιγα να σχηματίζουμε ιδέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος του αισθητήρα είναι "Car Parking Sensor, PS-1982" (after market προϊόν) και δεν έχω παραλάβει το αυτοκίνητο ακόμα.

Στην αρχή στην αντιπροσωπεία δεν ήθελαν να μου βάλουν την οθόνη παρά μόνο τους αισθητήρες και την ηχητική ειδοποίηση. Όταν ζήτησα να δω το kit υπήρχε και οθόνη. Ζητώντας να την τοποθετήσουν στον καθρέφτη μου απάντησαν πως θα πρέπει να ξηλώσουν όλο την οροφή και μου πρότειναν την τοποθέτηση στο ταμπλό. Η απορία μου είναι αν η σωστή θέση είναι στον καθρέφτη ή στο ταμπλό.

Εγώ πάντως στην θέση σου θα έπαιρνα την οθόνη απο το κιτ μιας και την δικαιούσε και θα άφηνα το σύστημα μόνο με τον ηχητικό σήμα. Όσα περισσότερα αρχίζουν και σου ξυλώνουν τόσο ποιο επικίνδυνα γίνονται τα πράγματα για εσένα να έχεις στην συνέχεια προβλήματα!!! Άλλωστε όλοι λέμε για το φοβερό ταμπλώ του αυτοκινήτου και εσύ θες να το χαλάσεις????
Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον και να πας μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις σε ποιον πήγες και αν σου έφερε αντίρρηση σε θέματα εγγύησης δηλαδή αν έκανε όλες τις αλλαγές που έπρεπε εντός εγγύησης!!!Και φυσικά γράψε και τι θα πλήρωσεις για να αρχίζουμε σιγα σιγα να σχηματίζουμε ιδέα!!!

 

Είμαι πολύ περίεργος να δω πως μπορεί να συσχετιστεί η εγγύηση με την αλλαγή των τακακίων. Για κάποιον που κάνει ανοιχτό δρόμο και πολλά χλμ και έχει ελάχιστη φθορά (εγώ δηλαδή) θα του πουν ότι δεν πειράζει που είναι καινούρια τα τακάκια σου, σου τ'αλλάζουμε αναγκαστικά για να έχεις τα καλύτερα φρένα της κατηγορίας;

Μήπως θα μου αλλάξουν και αμορτισέρ στα 60Κ τότε; Ευτυχώς που δεν αλλάζουν τα λάστιχα (ή μήπως τα αλλάζουν στην HONDA SAKARAKI υποχρεωτικά στα 50Κ για να ισχύει η εγγύηση;). Ρε που μπλέξαμε..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ περίεργος να δω πως μπορεί να συσχετιστεί η εγγύηση με την αλλαγή των τακακίων. Για κάποιον που κάνει ανοιχτό δρόμο και πολλά χλμ και έχει ελάχιστη φθορά (εγώ δηλαδή) θα του πουν ότι δεν πειράζει που είναι καινούρια τα τακάκια σου, σου τ'αλλάζουμε αναγκαστικά για να έχεις τα καλύτερα φρένα της κατηγορίας;

Μήπως θα μου αλλάξουν και αμορτισέρ στα 60Κ τότε; Ευτυχώς που δεν αλλάζουν τα λάστιχα (ή μήπως τα αλλάζουν στην HONDA SAKARAKI υποχρεωτικά στα 50Κ για να ισχύει η εγγύηση;). Ρε που μπλέξαμε..

 

φιλε τα τακακια δεν αλλαχθηκαν λογω εγγυησης.....στο δευτερο σερβις γινεται ελεγχος σε πολλα σημεια του αυτοκινητου!

Με τον ελεγχο διαπιστωθηκε οτι ειχαν φθαρει τα μπροστινα τακακια και αλλαχθηκαν!

Το οτι φθαρθηκαν οφειλεται μαλλον στη χρηση που τους κανω....και μην ξεχνιωμαστε οτι εχω κανει 20000 χλ μεσα στην Αθηνα!

Πιστευω οτι αντεχαν ακομα αλλα 10000χλ αλλα απο το να εχω προβλημα με τους δισκους καλυτερα που τα αλλαξα!

Link to comment
Share on other sites

επισης η οθονη για τους αισθητηρες ειναι σαν αυτη που φαινεται στο παρακατω link

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=2081

εχει και κουμπι για να εχεις και ηχητικη ειδοποιηση αλλα δεν χρειαζεται....ο μετρητης αποστασης ειναι πολυ αξιοπιστος....οταν φτανει η ενδειξη στα¨0m¨ εχεις ακομα περιπου 15cm ως το εμποδιο!

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω ποιας εταιρειας ειναι!

Link to comment
Share on other sites

επισης η οθονη για τους αισθητηρες ειναι σαν αυτη που φαινεται στο παρακατω link

http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=2081

εχει και κουμπι για να εχεις και ηχητικη ειδοποιηση αλλα δεν χρειαζεται....ο μετρητης αποστασης ειναι πολυ αξιοπιστος....οταν φτανει η ενδειξη στα¨0m¨ εχεις ακομα περιπου 15cm ως το εμποδιο!

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω ποιας εταιρειας ειναι!

 

Ο τύπος που έχεις είναι το Car Parking Sensor, PS-1982. Στον καθρεφτη η οθόνη κάθεται καλά; προεξέχουν τίποτα καλώδια, και αν ναι πού καταλήγουν;

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος που έχεις είναι το Car Parking Sensor, PS-1982. Στον καθρεφτη η οθόνη κάθεται καλά; προεξέχουν τίποτα καλώδια, και αν ναι πού καταλήγουν;

Στον καθρεπτη καθεται παρα πολυ καλα....το καλωδιο περναει παραλληλα με το μπρατσο του καθρεπτη και μπαινει μεσα στην ταπετσαρια φαινεται ελαχιστα).

Το προβλημα ειναι οτι αν και εχω ψαξει αρκετα δεν μπορω να βρω που ειναι η μοναδα που καταληγει η οθονη και οι αισθητηρες

Link to comment
Share on other sites

Παρά τις αρκετές διωρθωτικές κινήσεις που έχουν γίνει στο θέμα της ασφάλειας πάλι δεν κατάφερε το "αστέρι" μας να πάρει άριστα στο θέμα της ασφάλειας!!! Μακάρι κανένας μας να μην χρειαστεί να δοκιμάσει τα μέσα ασφαλείας που έχει το αυτοκίνητο και όχι μόνο αυτό το αυτοκίνητο αλλά αυτό ισχύει για όλους τους οδηγούς αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Τελος μαγκες...

http://www.motorionline.com/public/Album/Honda/civic_type_r_sedan/civic_type_r_sedan4.jpg

 

Αυτο ειναι το καλυτερο Civic Type-R!!!

 

http://www.autocult.com.au/img/gallery/full/RevNews1032.jpg

 

http://www.in2life.gr/dm_pictures/civic_type_r600_60320_5Nq4UV.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

Vodafone McLaren-Mercedes MP4/24

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά του αυτοκινήτου μας από ένα γκολφ (το μέτρο σύγκρισης στα μικρομεσαία) σε μετωπική σύγκρουση είναι μικρή και έχει να κάνει κυρίως με την μετατόπιση μερικών χιλιοστων των πενταλ. Αυτο δίνει ΠΙΘΑΝΟ(marginal) τραυματισμό και όχι δεδομένο.

Το αυτοκίνητο είναι καλύτερο σε προστασία του αυχένα(πρώτο μάλιστα από τα μικρομεσαία σε τεστ από την Σουηδία που έχω στο αρχείο μου) ενώ είναι καλύτερο στην προστασία των ανήλικων επιβατών και των πεζών λόγω σχήματος. Δεν θεωρώ λοιπόν αποτρεπτικό παράγοντα για την αγορά του την ασφάλεια. Πιο πολύ κινδυνεύει η ψυχική μας υγεία αν χρειαστούμε κάτι από τον "Σ". Εκεί θα βλέπουμε πολλά ...αστεράκια από τα νεύρα μας.

Με την άνεση της ανάρτησης και τα κοπανήματα θα κάνουν κάτι;;; Εκεί πάσχει για μένα το σιβικ.

Link to comment
Share on other sites

Στο επομένο μοντέλο μπορεί σε αυτό δεν βλέπω να υπάρχει φως! Άλλωστε αφού πουλάει και έτσι δεν νομίζω να μπουν στον κόπο να κάνουν αλλάγες προκειμένου να γίνει καλύτερη η άνεση των επιβατών αλλά και να γίνει κάποια αλλαγή θα την χαρούν αυτοί που πρόκειτε να πάρουν το αυτοκίνητο και όχι εμείς!
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ κι εγω τη παρέα...Σε λίγες μέρες θα είμαι κάτοχος ενός σιβικ 1.8 Sport. Απ'ότι ενημερώθηκα, τα μόνα δωράκια που κάνουν οι αντιπροσωπείες είναι τα φιμέ ή το παρκινγκ ρανταρ..Υπάρχει κάτι άλλο με σχετικά χαμηλό κόστος που θα μπορούσαμε να ζητήσουμε?Όσον αφορά το συναγερμό, είναι πραγματικά τόσο περισορισμένων δυνατοτήτων όπως λένε όλοι εδώ μέσα? Μπορούμε να ζητήσουμε απο την αντιπροσωπεία κάποιο άλλο μοντέλο?
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ κι εγω τη παρέα...Σε λίγες μέρες θα είμαι κάτοχος ενός σιβικ 1.8 Sport. Απ'ότι ενημερώθηκα, τα μόνα δωράκια που κάνουν οι αντιπροσωπείες είναι τα φιμέ ή το παρκινγκ ρανταρ..Υπάρχει κάτι άλλο με σχετικά χαμηλό κόστος που θα μπορούσαμε να ζητήσουμε?Όσον αφορά το συναγερμό, είναι πραγματικά τόσο περισορισμένων δυνατοτήτων όπως λένε όλοι εδώ μέσα? Μπορούμε να ζητήσουμε απο την αντιπροσωπεία κάποιο άλλο μοντέλο?

Άντε με το καλό να το πάρεις και εσύ το αυτοκινητακί σου και να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς:D:D!Για τα δώρα δεν υπάρχει κάτι το συγκεκεριμένο γιατί αυτά τα κάνουν οι αντιπροσωπείες ανάλογα με το τι θέλουν να προσφέρουν στον πελάτη προκειμένου να τον δελεάσουν!!! Όσο για τον συναγερμό οι περισσότερες αντιπροσωπείες βάζουν κάποιο μοντέλο της Meta Systems ενώ κάποιες άλλες της Cobra. Σε περίπτωση πάντως που βάλεις extra συναγερμό εκτός αντιπροσωπείας να σε ενημερώσουν τι δεν πρέπει να κάνει ο συναγερμός ώστες αν γίνει κάτι να μην σου πουν οτι είναι εκτός εγγύησης για παράδειγμα ο συναγερμός δεν πρέπει με το κλείδωμα να ανεβάζει τα παράθυρα του αυτοκινήτου γιατί αν στο μέλλον αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα με τα παράθυρα θα σου πουν οτι είναι εκτός εγγύησης!Πάντως και στο forum εδώ μεσα αν ψάξεις αλλά και στην αγορά σίγουρα θα βρεις καποιο καλό σύστημα συναγερμού που να σου προστατεύει το αμάξι καλύτερα απο τον δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...