Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την εντυπωση οτι στο GT ο κομπρεσορας διαθετει εναν μικρο "συμπλεκτη" και οταν δεν ειναι απαραιτητη η παρουσια του απεμπλεκετε απο τον στροφαλο και στην συνεχεια αναλαμβανουν το turbo...

 

Οσο για τα υπολοιπα αυτοκινητα και την ταση προς τα τουρμπο αυτο γινεται γιατι με τις νεες τεχνολογιες οι τουρμπο κινητηρες ειναι παρα πολυ πιο οικονομικοι σε σχεση με το παρελθον, δινουν αρκετα αλογα απο λιγα κυβικα, παρεχουν πολυ καλες τιμες ροπης ενω πλεον ειναι και παρα πολυ ευκολοδηγητοι καθως τις περισσοτερες φορες απουσιαζει το turbo lag! Ο κομπρεσορας ειναι ακρετα παλια τεχνολογια με ημερομηνια ληξης....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

νομιζω πως πρεπει καπιοι που θα τα βαλουν διπλα διπλα τα αμαξια να μας πουν τι γινετε στην πραξει.civic-tsi.και εξειγουμε το 1997 αγορασα καινουριο το punto gt ολα τα περιοδικα τοτε μα ολα εγραφαν πως το gt ηταν πιο γρηγορο απο ta saxo - rally και μαλιστα με μεγαλη διαφορα!οταν ομως τα δοκιμασαμε με κατι φιλους ειδαμε οτι πηγεναν πανω κατω τα ιδια και μονο με χαμηλες στροφες και μεγαλη σχεσει στο κιβωτιο εφευγε το gt μπροστα αλλα μετα με επιαναν και πιγεναμε μαζι!αυτο γινοταν γιατι το gt με το τουρμπο τραβουσε πολυ καλα χαμιλα αλλα μετα τις 5 χιλ.στροφες κρεμουσε και τα αλλα λογο του οτι ηταν ατμοσφερικα με περισοτερα κιβικα μετα τισ 5 ξυριζανε!το ιδιο βλεπω να γινετε και με αυτα τα δυο.δεν θελω να ειμαι απολυτος αλλα μην τα πιστευετε και τοσο πολυ τα περιοδικα ρε παιδια:rolleyes:
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά σε όλους από Κόρινθο,

 

Παιδιά μου το έφερε ο Άι Βασίλης μέσα στη βδομάδα θα το πάρω τέλος η αναμονή

εύχομαι και σε σας που το περιμένετε να το παραλάβετε το γρηγορότερο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά σε όλους από Κόρινθο,

 

Παιδιά μου το έφερε ο Άι Βασίλης μέσα στη βδομάδα θα το πάρω τέλος η αναμονή

εύχομαι και σε σας που το περιμένετε να το παραλάβετε το γρηγορότερο

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Καλοτάξιδο το καινούριο σου αυτοκίνητο με πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα :lol:

 

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πότε το είχες κλείσει, για να ξέρω τι γίνεται και με το δικό μου; Τι να περιμένω δηλαδή. Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι καλορίζικο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Καλοτάξιδο το καινούριο σου αυτοκίνητο με πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα :lol:

 

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πότε το είχες κλείσει, για να ξέρω τι γίνεται και με το δικό μου; Τι να περιμένω δηλαδή. Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά και πάλι καλορίζικο :)

 

Ευχαριστώ φίλε,

 

21/11/06 υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια, εχω παραγγηλει εδω κ ενα μηνα περιπου το νεο Civic 1.8 και οπως φυσικο ακομα περιμενω (μου ειπαν οτι θα ερθει Μαρτιο-Απριλιο). Ηθελα να ρωτησω, γιατι πιστευω πως γινεται πολυς λογος για το τιποτα, για τον ημιακαμπτο αξονα που φερει αυτο το αυτοκινητο. Ποια ειναι τα συν και πια τα πλην αυτης της αναρτησης?Ποια ειναι τα συν και τα πλην των διπλων ψαλιδιων? Ποιες ειναι οι ουσιαστικες διαφορες τους?
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλο κουραγιο στην αναμονη γιατι εχεις δρομο ακομα....

 

εγω φανταζομαι οτι απο αυτους που περιμενουν ως τωρα οι μισοι εχουν ακυρωσει την παραγγελια και οι αλλοι μισοι το ριξαν στα σκληρα...:p

 

τωρα με την αναρτηση το θεμα ειναι πως το παιρνει καποιος

 

η θα εισαι του στυλ "ειναι σκληρη με πονανε ο κολος τα νεφρα και η μεση"

 

η θα εισαι του στυλ "καλυτερα ημιακαμπτος για να μην παει σαν βαρκα και να παταει καλυτερα κλπ κλπ...

 

ειναι οπως το παρει κανεις..!

Link to comment
Share on other sites

Εχω οπλιστει με πολυ κουραγιο και υπομονη.. Προσωπικα μου αρεσει πολυ η σπορ οδηγηση οποτε συμβιβαζομαι με την σκληρη αναρτηση και θυσιαζω την ανεση.
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλο κουραγιο στην αναμονη γιατι εχεις δρομο ακομα....

 

εγω φανταζομαι οτι απο αυτους που περιμενουν ως τωρα οι μισοι εχουν ακυρωσει την παραγγελια και οι αλλοι μισοι το ριξαν στα σκληρα...:p

 

Σωστος φιλε.....εγω το εχω ριξει στα σκληρα.Θυμιζω οτι το παραγγειλα 2 ΙΟΥΝΙΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Επί 20 χρόνια οδηγούσα γαλλικά αυτοκίνητα (citroen renault) που κατά τη γνώμη μου στο θέμα ανάρτησης είναι τα καλύτερα, όμως μόλις καθίσεις στο civic

τα ξεχνάς όλα αυτά περί σκληρή ανάρτηση κ.λ.π. η εμπειρία οδήγησης που σου προσφέρει είναι μοναδική άξιζε η αναμονή αν κι εγώ περίμενα 50 ημέρες μόνο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Επί 20 χρόνια οδηγούσα γαλλικά αυτοκίνητα (citroen renault) που κατά τη γνώμη μου στο θέμα ανάρτησης είναι τα καλύτερα, όμως μόλις καθίσεις στο civic

τα ξεχνάς όλα αυτά περί σκληρή ανάρτηση κ.λ.π. η εμπειρία οδήγησης που σου προσφέρει είναι μοναδική άξιζε η αναμονή αν κι εγώ περίμενα 50 ημέρες μόνο

 

Και πάλι καλοτάξιδοοοοοοο :lol: , με άπειρα εγγυημένα χιλιόμετρα! Φίλε μου πες μας αν σου είναι εύκολο, αν το αυτοκίνητο που πήρες είναι το 4θυρο ή το 5θυρο;

Link to comment
Share on other sites

Σωστος φιλε.....εγω το εχω ριξει στα σκληρα.Θυμιζω οτι το παραγγειλα 2 ΙΟΥΝΙΟΥ...

 

Υπομονη,υπομονη,υπομονη και κουραγιο ρε φιλε τι αλλο να σου πω! Μηπως σε ξεχασανε?Ειναι λογικο να σε αργησει τοσο πολυ?(εχω ακουσει για maximum 5 μηνες). Αλλα δεν πειραζει, οταν ερθει θα εισαι μονο εσυ και το civic σου!

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλοτάξιδοοοοοοο :lol: , με άπειρα εγγυημένα χιλιόμετρα! Φίλε μου πες μας αν σου είναι εύκολο, αν το αυτοκίνητο που πήρες είναι το 4θυρο ή το 5θυρο;

 

Ευχαριστώ,

Είναι το 5θυρο μαύρο 1,8

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για τα honda γενικοτερα,και σιγουρα για το civic γιατι μια καψουρα υπαρχει.Τα 7 χρονια εγγυηση ισχουν η στα τρια χρονια χρονια που ειναι η επισημη εγγυση της hondα (τρια honda τεσσερα σαρακακης) σου αρχιζει ο σαρακακης τα ναι ξερετε,και οχι δεν ειναι κλπ?καλοταξιδο σε οσους το πηρανε.

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καινεις να μου πει εαν βγαινουν αξεσουαρ για το νεο Civic (ειτε γνησια ειτε After market..βεβαια το αμαξι δεν μου ηρθε ακομα, ωστοσω ψαχνομαι απο τωρα). Πιο συγκεκριμενα ηθελα να ρωτησω αν βγαινει αεροτομη (οπως αυτη του TypeR). Το μονο που εχω δει ειναι κατι μπροστινα και πλαινα spoilers που προφανως εχουν βγει ηδη, για αεροτομη δεν εχω δει πουθενα.
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

υπομονή (η) :

1.η ιδιότητα εκείνου που μπορεί να περιμένει, χωρίς να βιάζεται, διατηρώντας την ηρεμία του

2. η ιδιότητα εκείνου ο οποίος ασχολείται με κτ. μακρόπνοο, λεπτομερές και κουραστικό χωρίς να αποθαρρύνεται..

 

(απο το λεξικο του Γ.Μπαμπινιωτη)

 

Εκλεισα 2 μηνες αναμονης για την παραγγελια του Civic..

.. και εχω τουλαχιστον 1 μηνα ακομα βλεποντας το αισιοδοξα..

Ελπιζω πριν απο το Πασχα να ειμαι ενας απο τους τυχερους..

 

Τι να κανουμε?.....KEEP WALKING..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Kαι ήθελα να το έχω ττο 3θυρο μέχρι το Μάιο αλλά από ότι ακούω χλωμό το βλέπω. Μήπως μπορώ να δώσω κάποια μικρή προκαταβολή από τώρα ώστε να είμαι από τους πρώτους που θα το παραλάβουν μόλις έρθει??
Link to comment
Share on other sites

Kαι ήθελα να το έχω ττο 3θυρο μέχρι το Μάιο αλλά από ότι ακούω χλωμό το βλέπω. Μήπως μπορώ να δώσω κάποια μικρή προκαταβολή από τώρα ώστε να είμαι από τους πρώτους που θα το παραλάβουν μόλις έρθει??

 

Φιλε μου και εγω εκανα ακριβως την ιδια σκεψη με εσενα, αλλα μου ειπαν οτι δεν γινεται να το προ-παραγγειλω γιατι ουτε και αυτοι ξερουν ποτε ακριβως θα παραλαβουνν τις πρωτες παρτιδες με τα Type S & Type R.. Απλα συμφωνησα με τον αντιπροσωπο οτι εαν το Type S (3θυρο) ερθει πριν απο το 5θυρο το οποιο παρηγγειλα, τοτε μπορω να ακυρωσω το 5θυρο και να παραγγειλω εξ αρχης το 3θυρο, κατι που πλεον δεν με ενδιαφερει γιατι ηδη περιμενω αρκετα και δεν βλεπω να περιμενω αλλα 2-3 μηνακια!!

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

xerete

aporo pos yparxei tetoia anamoni , opos eipe kai o pio panw pou to paragile apo 2 iouniou, xaras thn ypomoni pragmatika to ennoo :)

to paragila kai egw twra (larisa) kai me eipane se 2 mhnes to 1.8 5d auto

ante na dw giati ston 3o mhna ama ftasw me vlepw na trelenome

tespa

 

2 erotisoules

 

1h: kanei arketo 8oribo meta ta 120km? (to 407 2.0 pantos meta ta 140 den ypoferete gia poli ) kai gia afto anisixo

 

2h: sta posa km 8elei strosimo to civic?

 

parolo pou diavasa sxedon olo to 8ret 8a h8ela na rotisw an mporei kaneis na me/mas pei kanena xrisimo tip :)

Λέγε πάντα ελεύθερα τη γνώμη σου και ο τιποτένιος θα σε αποφεύγει.
Link to comment
Share on other sites

xerete

aporo pos yparxei tetoia anamoni , opos eipe kai o pio panw pou to paragile apo 2 iouniou, xaras thn ypomoni pragmatika to ennoo :)

to paragila kai egw twra (larisa) kai me eipane se 2 mhnes to 1.8 5d auto

ante na dw giati ston 3o mhna ama ftasw me vlepw na trelenome

tespa

 

2 erotisoules

 

1h: kanei arketo 8oribo meta ta 120km? (to 407 2.0 pantos meta ta 140 den ypoferete gia poli ) kai gia afto anisixo

 

2h: sta posa km 8elei strosimo to civic?

 

parolo pou diavasa sxedon olo to 8ret 8a h8ela na rotisw an mporei kaneis na me/mas pei kanena xrisimo tip :)

 

1.Ναι, εχω ακουσει και εχω διαβασει απο διαφορες δοκιμες του σε περιοδικα οτι μετα τα 120 υπαρχει θορυβος στην καμπινα (οχι αεροδυναμικος, αλλα απο τον κινητηρα-εξατμιση). Προσωπικα εμενα μου αρεσει η σπορ οδηγηση οποτε δεν πιστευω να εχω ιδιαιτερο προβλημα με τον θορυβο.

2. Απ'οσο ξερω, σε ολα τα αμαξια, δεν ισχυει μονο για το Civic πανω-κατω το στρωσιμο πρεπει να ειναι 1000-2000 km.. αλλα το σημαντικο ειναι να μην το πλακωσεις κατευθειαν μολις συμπληρωσεις αυτα τα χιλιομετρα, αλλα το ανοιγμα να γινει σταδιακα..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εγώ είμαι από τους τυχερούς, μέσα σε 1,5 μήνα από την μέρα που το έκλεισα το είχα στα χέρια μου.

Σχετικά με τα ερωτήματα, εγώ θα έλεγα μετά τα 140 υπάρχει θόρυβος στην καμπίνα, ο οποίος θόρυβος, αλλιώς ακούγεται από ένα αργόστροφο κινητήρα και αλλιώς από έναν πολύστροφο όπως είναι του Civic. Είναι σαν να θέλεις να ακούσεις Rock μουσική (πολύστροφος κινητήρας) και όχι κλασική μουσική (αργόστροφος κινητήρας)

Για το στρώσιμο του κινητήρα συμφωνώ ότι θέλει 2.000 με 3.000 km.

:what: Μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις να σου κάνουν
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καταρχήν εγώ είμαι από τους τυχερούς, μέσα σε 1,5 μήνα από την μέρα που το έκλεισα το είχα στα χέρια μου.

Σχετικά με τα ερωτήματα, εγώ θα έλεγα μετά τα 140 υπάρχει θόρυβος στην καμπίνα, ο οποίος θόρυβος, αλλιώς ακούγεται από ένα αργόστροφο κινητήρα και αλλιώς από έναν πολύστροφο όπως είναι του Civic. Είναι σαν να θέλεις να ακούσεις Rock μουσική (πολύστροφος κινητήρας) και όχι κλασική μουσική (αργόστροφος κινητήρας)

Για το στρώσιμο του κινητήρα συμφωνώ ότι θέλει 2.000 με 3.000 km.

 

Το έχω ήδη στα χέρια μου από 1/12/2006 και έχω κάνει περίπου 4,000 χιλιόμετρα και τα περισσότερα εθνική με μεγάλη ταχύτητα (πάνω από 120).

 

Ναι, ο θόρυβος είναι αρκετός και μπορεί ο φίλος να απολαμβάνει τη «ροκ» αλλά έχω να καταθέσω ότι μετά τα 160 δεν άκουγα σχεδόν το ραδιόφωνο.

 

Αλλο ενδιαφέρον ζήτημα είναι ότι με μια προσεκτική οδήγηση η κατανάλωση είναι μόλις 7,1 l/100 km. Νομίζω πολύ καλό ποσό για τα κυβικά του.(Οπως προείπα βέβαια τα περισσότερα χιλιόμετρα είναι εθνική, αλλά και πάλι το 7,1 είναι πολύ καλή τιμή)

 

Κατα τα λοιπά, το αυτοκίνητο πετάει, έχει πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά, είναι πανέμορφο και γενικότερα όποιος έκανε αυτή την επιλογή δεν νομίζω να βγει χαμένος.

 

Καλή υπομονή σε όσους περιμένουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...