Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] PC vs Consoles


MsK
 Κοινοποίηση

PC ή Παιχνιδομηχανή;  

718 members have voted

  1. 1. PC ή Παιχνιδομηχανή;

    • Παιχνιδομηχανή (PS2, Xbox, GameCube κ.ο.κ.)
    • Υπολογιστής (PC, MAC, Linux...)
    • Και τα δύο...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 506
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και πως ορίζεται ο σοβαρός gamer;

Αυτός που θέλει να παίξει Castlevania, Red Dead Redemption, Gears of War, Mario Galaxy, Uncharted δεν είναι σοβαρός;

Μπορεί να δείχνει ξεπερασμένη αλλά θα συνεχίζει να παίζει όσα παιχνίδια κυκλοφορούν για αυτή.

 

Φιλε μου τη μαγεια καποιων PC games που εχουν αφησει ανεξιτηλη την παρουσια τους μεσα απο δεκαετιες οι κονσολες απλα θα την ...κανουν browse στο youtube.Μπορω να ξεκινησω 25 χρονια πισω οταν πρωτοξεκινησα το PC gaming και να φτασω εως σημερα με τιτλους που εχουν γραψει (κυριολεκτικα) ιστορια.Υπαρχουν δεκαδες τιτλοι στο PC που ακομη και σημερα εχουν πιστες κοινοτητες οι οποιες φτανουν ακομη μεχρι και το total modding - παραδειγματα παρα πολλα.

 

Σοβαρος gamer ειναι αυτος που κανει κεφι και παιζει πχ Battlefield 3 σε multi monitor setup και επιτυγχανει panoramic view.Οι δυνατοτητες στο PC ειναι πρακτικα τεραστιες, αρκεις να εχεις φαντασια, ορεξη και χρημα.Δες εδω αυτο το video και θα καταλαβεις...

 

Η κονσολα ηταν και θα ειναι μια περιορισμενων δυνατοτητων μηχανη που εχει (λογω κοστους) ευρεια απηχηση.Τιποτα περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο.

 

Φιλικα παντα. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τη μαγεια καποιων PC games που εχουν αφησει ανεξιτηλη την παρουσια τους μεσα απο δεκαετιες οι κονσολες απλα θα την ...κανουν browse στο youtube.Μπορω να ξεκινησω 25 χρονια πισω οταν πρωτοξεκινησα το PC gaming και να φτασω εως σημερα με τιτλους που εχουν γραψει (κυριολεκτικα) ιστορια.Υπαρχουν δεκαδες τιτλοι στο PC που ακομη και σημερα εχουν πιστες κοινοτητες οι οποιες φτανουν ακομη μεχρι και το total modding - παραδειγματα παρα πολλα.

 

Σοβαρος gamer ειναι αυτος που κανει κεφι και παιζει πχ Battlefield 3 σε multi monitor setup και επιτυγχανει panoramic view.Οι δυνατοτητες στο PC ειναι πρακτικα τεραστιες, αρκεις να εχεις φαντασια, ορεξη και χρημα.Δες εδω αυτο το video και θα καταλαβεις...

 

Η κονσολα ηταν και θα ειναι μια περιορισμενων δυνατοτητων μηχανη που εχει (λογω κοστους) ευρεια απηχηση.Τιποτα περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο.

 

Φιλικα παντα. :cool:

 

Αυτο που εκανα bold ειναι απλα η γνωμη σου για το ποιος ειναι gamer.Τιποτα περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Η κονσολα ηταν και θα ειναι μια περιορισμενων δυνατοτητων μηχανη που εχει (λογω κοστους) ευρεια απηχηση.Τιποτα περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο.

 

Κοστος .. Λεξη κλειδι ;)

Οι υπολογιστες ειναι για οσους το φυσανε, ευτυχως που υπαρχουν παιχνιδομηχανες που σου βγαζουν χρονια υποστηριξης παιχνιδιων, χωρις την παραμικρη αναβαθμιση ...

 

Και το θεμα με τις δυνατοτητες ειναι λιγο δικοπο μαχαιρι ... Ναι, δεν μπορω να γραψω πτυχιακη στο PSP μου, απο την αλλη η κονσολα δεν μου κανει κονξες γιατι θελει defrag ουτε με πεταει απο το παιχνιδι επειδη με παιρνει καποιος στο MSN/Skype, ουτε γιατι το antivirus αποφασισε να κανει skan, ουτε γιατι πιασαμε ιο/bsod ...

 

Και επειδη το συγκεκριμενο θεμα ειδικευεται στο κομματι του gaming, κονσολες για μενα :)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τη μαγεια καποιων PC games που εχουν αφησει ανεξιτηλη την παρουσια τους μεσα απο δεκαετιες οι κονσολες απλα θα την ...κανουν browse στο youtube.Μπορω να ξεκινησω 25 χρονια πισω οταν πρωτοξεκινησα το PC gaming και να φτασω εως σημερα με τιτλους που εχουν γραψει (κυριολεκτικα) ιστορια.Υπαρχουν δεκαδες τιτλοι στο PC που ακομη και σημερα εχουν πιστες κοινοτητες οι οποιες φτανουν ακομη μεχρι και το total modding - παραδειγματα παρα πολλα.

 

Σοβαρος gamer ειναι αυτος που κανει κεφι και παιζει πχ Battlefield 3 σε multi monitor setup και επιτυγχανει panoramic view.Οι δυνατοτητες στο PC ειναι πρακτικα τεραστιες, αρκεις να εχεις φαντασια, ορεξη και χρημα.Δες εδω αυτο το video και θα καταλαβεις...

 

Η κονσολα ηταν και θα ειναι μια περιορισμενων δυνατοτητων μηχανη που εχει (λογω κοστους) ευρεια απηχηση.Τιποτα περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο.

 

Φιλικα παντα. :cool:

 

 

 

Δηλαδή δεν υπάρχουν παιχνίδια σε κονσόλες που έχουν αφήσει ιστορία; :wacko::wacko:

Ακόμα και το κύριο είδος των PC, τα FPS, αν δεν ήταν κάποια παιχνίδια από κονσόλες να τα πάνε ένα βήμα πιο πέρα δε θα έπαιζες τώρα Battlefiled 3.

Ξεκόλλα λίγο, βγάλε τις παρωπίδες και δες τι υπάρχει τριγύρω γιατί είναι κρίμα να θες να λέγεσαι gamer και να χάνεις κάποια αριστουργήματα που τα PC δε θα δουν ποτέ.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δε νομίζω ότι υπάρχει δίλημμα για κάποιον που έχει χρήματα να ξοδέψει.

Πολλά χρόνια μπροστά το gaming στο pc, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κάποιοι πολύ δυνατοί τίτλοι στις πλατφόρμες.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να βγει το playstation 4 τώρα στο τέλος του χρόνου και θα σου πω εγώ. Μετά όλοι οι pcάδες θα τρέξουνε με τα τέσσερα να αγοράσουνε την καινούρια κονσόλα.

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες προσδοκίες έχεις. Το μόνο καλό που έχει μείνει στις κονσόλες είναι η αποκλειστικότητα σε ορισμένους τίτλους. Κατά τα άλλα, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του playstation 4, δεν έχουν τίποτα το ιδιαίτερο. Ο οκταπύρηνος που φοράει είναι ένας AMD 81ΧΧ, ο οποίος δεν είναι και τέρας επιδόσεων...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να βγει το playstation 4 τώρα στο τέλος του χρόνου και θα σου πω εγώ. Μετά όλοι οι pcάδες θα τρέξουνε με τα τέσσερα να αγοράσουνε την καινούρια κονσόλα.

 

το pc gaming ειναι αναντικαταστατο.To Ps4 αν κυκλοφορουσε πριν 2 χρονια τοτε θα ηταν απιστευτο μηχανημα για εκεινη την εποχη.Τωρα απλα θα ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα.Η συγκριση με ενα high end pc θα ειναι αστεια ομως...

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική δεν είναι πλέον κονσόλα, με την κλασσική έννοια, αλλά ένα καλό gaming pc κλεισμένο σε ένα συγκεκριμένο κουτί...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατ εξοχην κονσολακιας και ακολουθος της σονυ απο το Psx...

Παιχνιδια στον υπολογιστη εχω παιξει ελαχιστα,οπως GTA Vice city,Lord of the Rings,NFS Most Wanted κλπ,οταν τον ειχα πρωτοπαρει το 2004...Δηλαδη σε μια εποχη που ειχε πιο μετρημενα γραφικα στα παιχνιδια...

Απο τα προσφατης τεχνολογιας παιχνιδια δεν εχω παιξει κανενα σε υπολογιστη,οποτε δεν εχω αποψη για την εμπειρια σε ενα δυνατο μηχανημα...

Αλλα δυσκολα θα αλλαζα μια κονσολα με ενα gaming pc...

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να βγει το playstation 4 τώρα στο τέλος του χρόνου και θα σου πω εγώ. Μετά όλοι οι pcάδες θα τρέξουνε με τα τέσσερα να αγοράσουνε την καινούρια κονσόλα.

 

Μπαααα, έχουν σκάσει τόσα λεφτά, και έχουν φουσκώσει τόσο πολύ την υπερηφάνειά τους που δεν θα το παραδεχτούν ποτέ ότι με τα ίδια λεφτά δεν βλέπεις τέτοιες επιδόσεις σε κανένα σύστημα ... Απλά θα συνεχίσουν να παίζουν με το ποντικάκι τους και να αυξάνουν τις ρυθμίσεις μέχρι να πετάξει κανένα "---.exe not working|shuting down" Και μετά θα πλακωθούν στις ανασυγκροτήσεις ή θα κάνουν απεγκατάσταση το trial kaspersky γιατί καίει πολύ μνήμη ή το tune up γιατί το optimization τους βάζει το thread σε δεύτερη μοίρα ή το πρόσφατα αγορασμένο nero 12 γιατί είναι buggy και τους βαλτώνει τις επιδόσεις .. Ή και όλα μαζί ... B-b-b-b-b-b-b-brain damage !!!!

 

Και οι PS4 owners απλά θα παίζουν το παιχνίδι, χωρίς να βάλουν δισκάκι μέσα και το σημαντικότερο, χωρίς να έχουν κατεβάσει ολόκληρο το παιχνίδι καν ...

 

Dedicated over multipurpose machines anytime ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Dedicated over multipurpose machines anytime ...

 

Αυτό ίσχυε την εποχή που δεν μπορούσες να βρεις στο pc τις κάρτες γραφικών που είχε το playstation. Έτσι όπως είδα όμως τα specs δεν είδα καμία διαφορά σε σχέση με ένα συμβατικό pc πέρα από τους dedicated τίτλους. Από την άλλη μερικά από αυτά που αναφέρεις μπορεί να ισχύουν για low-middle range game υπολογιστές αλλά εάν δεις τους high end game υπολογιστές τότε θα καταλάβεις πόσο μέτριο, από άποψη επιδόσεων και μόνο, φαίνεται το playstation 4. Κοίτα μόνο τα συγκριτικά ανάμεσα στους 4core/8thread (γιατί στην ουσία τέτοιον φοράει το playstation 4 κι ας λέει 8core) AMD και στους 4core/8thread Intel για να δεις τις διαφορές. Βέβαια ελέω έλλειψης λειτουργικού (δεν ξέρω τί OS φέρει το playstation) δεν θα μπορέσεις να τρέξεις ποτέ benchmarks για να δεις κατά πόσο είναι καλύτερο από έναν game υπολογιστή και εκεί πατάει η Sony. Συν βέβαια το γεγονός ότι οι περισσότεροι παίζουν σε κλασσικές τηλεοράσεις οπότε δεν είναι και τόσο φορτωμένη η κάρτα.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ίσχυε την εποχή που δεν μπορούσες να βρεις στο pc τις κάρτες γραφικών που είχε το playstation. Έτσι όπως είδα όμως τα specs δεν είδα καμία διαφορά σε σχέση με ένα συμβατικό pc πέρα από τους dedicated τίτλους. Από την άλλη μερικά από αυτά που αναφέρεις μπορεί να ισχύουν για low-middle range game υπολογιστές αλλά εάν δεις τους high end game υπολογιστές τότε θα καταλάβεις πόσο μέτριο, από άποψη επιδόσεων και μόνο, φαίνεται το playstation 4. Κοίτα μόνο τα συγκριτικά ανάμεσα στους 4core/8thread (γιατί στην ουσία τέτοιον φοράει το playstation 4 κι ας λέει 8core) AMD και στους 4core/8thread Intel για να δεις τις διαφορές. Βέβαια ελέω έλλειψης λειτουργικού (δεν ξέρω τί OS φέρει το playstation) δεν θα μπορέσεις να τρέξεις ποτέ benchmarks για να δεις κατά πόσο είναι καλύτερο από έναν game υπολογιστή και εκεί πατάει η Sony. Συν βέβαια το γεγονός ότι οι περισσότεροι παίζουν σε κλασσικές τηλεοράσεις οπότε δεν είναι και τόσο φορτωμένη η κάρτα.

 

Ποια benchmarks ρε φίλε, με πιάνουν τα γέλια :p

Μιλούσα με ένα παλικάρι που έχει PC και θέλει να τρέξει το Tomb Raider το καινούργιο και με ρωτούσε τι απαιτήσεις έχει σε Shaders το παιχνίδι .. Και άλλος με PS3, τεχνολογία του 05 μπορεί απλά να βάλει το παιχνίδι στην κονσόλα και να μην ανησυχεί για τίποτα, άσε με καλέ μου άνθρωπε :lol::lol:

Επίσης, έχεις να ρίξεις διάβασμα, το PS4 έχει 8 πυρήνες, τελεία και παύλα ... :cool:

Τέλος, δεν ξέρω πόσο κοστίζει για σένα ένα hgh end pc, αλλά εγώ είμαι φτωχός και βλέπω το καλύτερο value for money ;)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Πυρήνας με πυρήνα έχει διαφορά αγαπητέ οπότε ακόμα και 8πύρηνο να είναι δεν περιμένω θαύματα. Όντως φοράει οκταπύρηνη APU αλλά όπως είπα δεν περιμένω θαύματα. Όσο για το Tomb Raider και το playstation 3 λογικό το βρίσκω. Προφανώς το παιχνίδι ήταν γραμμένο αποκλειστικά για το ps3 με τους όποιους περιορισμούς (πετσόκομμα) μπορεί να έχει κάτι τέτοιο. Αν ξέραμε σε τι settings τρέχει το Tomb Raider στο ps3 θα βλέπαμε και τί υπολογιστή θέλουμε αλλά δεν τα ξέρουμε.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Στο pc έχεις την δυνατότητα της αναβάθμισης, μεγάλο ατού......;)

 

Από τη στιγμή που η κονσόλα παίζει και τα τελευταία παιχνίδια χωρίς κολλήματα, χαμηλές αναλύσεις κτλ, γιατί να την αναβαθμίσεις; Δεν εννοώ ότι δεν αξίζει η μετάβαση από μια κονσόλα (π.χ PS3) σε μια καινούργια (PS4, Xbox 720), αλλά ακόμη και αν έδιναν τη δυνατότητα αναβάθμισης, τι θα άλλαζες;

 

Είτε το θέλουμε, είτε όχι, το gaming στον υπολογιστή κοστίζει. Μπορεί οι υπολογιστές να έχουνε φθηνότερα παιχνίδια σε σύγκριση με τις κονσόλες (οι προσφορές του Steam μερικές φορές είναι εξωπραγματικές!) και να προσφέρουν καλύτερη εμπειρία στο παίξιμο (nVidia Physx), αλλά έχουνε μεγαλύτερο κόστος συντήρησης. Έχω έναν υπολογιστή με μέτρια χαρακτηριστικά ο οποίος "τρέχει" τα τελευταία παιχνίδια σε χαμηλές ρυθμίσεις (800x600 ανάλυση και τα περισσότερα στο low το μέγιστο με λίγα κολλήματα κυρίως στην αρχή), ενώ η κονσόλα μου (PS3) που είναι παλαιότερη από τον υπολογιστή, "τρέχει" όλα τα παιχνίδια σε υψηλή ανάλυση και χωρίς να έχω ξοδέψει τίποτα για αναβαθμίσεις και χωρίς να αγχώνομαι αν κάποιο παιχνίδι μου κολλήσει ή θέλει τους τελευταίους οδηγούς της κάρτας γραφικών ή του DirectX για να παίξει σωστά.

 

Όποιος θέλει να παίζει παιχνίδια χωρίς πολλές απαιτήσεις (ρεαλιστική μορφή της θάλασσας και των εκρήξεων κ.α) και να μην ξοδεύει χρήματα για συντήρηση, αναβάθμιση κτλ, επιλέγει κονσόλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα, έχουν σκάσει τόσα λεφτά, και έχουν φουσκώσει τόσο πολύ την υπερηφάνειά τους που δεν θα το παραδεχτούν ποτέ ότι με τα ίδια λεφτά δεν βλέπεις τέτοιες επιδόσεις σε κανένα σύστημα ... Απλά θα συνεχίσουν να παίζουν με το ποντικάκι τους και να αυξάνουν τις ρυθμίσεις μέχρι να πετάξει κανένα "---.exe not working|shuting down" Και μετά θα πλακωθούν στις ανασυγκροτήσεις ή θα κάνουν απεγκατάσταση το trial kaspersky γιατί καίει πολύ μνήμη ή το tune up γιατί το optimization τους βάζει το thread σε δεύτερη μοίρα ή το πρόσφατα αγορασμένο nero 12 γιατί είναι buggy και τους βαλτώνει τις επιδόσεις .. Ή και όλα μαζί ... B-b-b-b-b-b-b-brain damage !!!!

 

Και οι PS4 owners απλά θα παίζουν το παιχνίδι, χωρίς να βάλουν δισκάκι μέσα και το σημαντικότερο, χωρίς να έχουν κατεβάσει ολόκληρο το παιχνίδι καν ...

 

Dedicated over multipurpose machines anytime ...

 

hahaha kalua έγραψες ρε. :lol: :Xστηκα στο γέλιο.

 

Παιδιά κοιτάχτε, δεν πρέπει ποτέ να μπερδεύουμε την αρχιτεκτονική των pc μας με την αρχιτεκτονική των κονσόλων. Τελείως διαφορετικό πράγμα η κονσόλα. Τι και αν είναι ο επεξεργαστής του ps4 της amd, τι και αν φοράει ακόμα 8πύρηνο bulldozer. Σημασία έχει ένας συνδυασμός των χαρακτηριστικών που κάνει την κονσόλα να είναι πολλά χρόνια μπροστά ακόμα και από το πιο καλό pc. Εντάξει δε μιλάω για τις υφές του ps3 και το anti-aliasing potential. Εκεί έμεινε λίγο πίσω το ps3 γιατί τα καινούρια παιχνίδια δυσκολευότανε να τα παίξει με τόσο καλή λεπτομέρεια. Εδώ με το ζόρι κρατούσε την ανάλυση 720p, τι περιμέναμε και τις υφές? Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Μην ξεχνάμε όμως ότι η τεχνολογία της κονσόλας ps3 είναι 7 χρονών. Οκ, κάπου δεν άντεξε και έμεινε λίγο πίσω. Εξάλλου τα καινούρια παιχνίδια έχουνε πολλές απαιτήσεις.

Η sony ξόδεψε εκατομμύρια δολάρια για την ανάπτυξη του cell επεξεργαστή, από τα οποία ξόδεψε λεφτά και για την κατασκευή εργοστάσιων τα οποία θα αναπαράγουνε τον cell επεξεργαστή. Για το κάθε ένα (εργοστάσιο) ξόδεψε 500000000 δολάρια.

Η τεχνολογία της κονσόλας είναι πολλά έτη φωτός μπροστά, πάντα, στην εκάστοτε εποχή.

Το ότι διάλεξαν να βάλουνε Jaguar επεξεργαστή οχταπύρηνο, το κάνανε μόνο και μόνο για να μειώσουνε λίγο το κόστος του ps4 έτσι ώστε να φτάσει στα ράφια σε πιο προσιτή τιμή. Δεν θέλουμε μία κονσόλα που να κοστίζει 800 ευρώ. Κανένας δεν θα την αγοράσει.

 

Α, κάτι τελευταίο. Εγώ κυρίως pc gaming user είμαι, οπότε μην παρεξηγήσεται τίποτα και με πείτε console fun-οπαδό. Τρελά κολλημένος με το pc gaming χρόνια τώρα, εξάλλου έχω 7970 msi lightning συν όλα τα αποκλειστικά εξαρτήματα pc μόνο και μόνο για την τρέλα μου. Αν χωράγανε στην υπογραφή μου θα τα έγραφα. Δεν τα βάζω γιατί οι απαιτήσεις των admin, θέλουνε μικρή υπογραφή. Τι να κάνουμε, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Εξάλλου είμαστε σε forum κινητής τηλεφωνίας και όχι σε κάποιο τεχνολογικό pc site-forum.

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

To είχα γράψει και παλαιότερα,το επαναλαμβάνω και τώρα.

Δεν υπάρχει απλά σύγκριση σε παιχνίδια των κονσολών με τα παιχνίδια του pc.

Υπάρχουν genre που ποτέ δεν έγιναν εισαγωγή και ποτέ δεν σχεδιάστηκαν για κονσόλες.

Ούτε προβλέπεται στο μέλλον να γίνει λόγω της φύσης της κονσόλας.

Όταν υπάρξει κάτι ανάλογο Silent Hunter,A-10C ή του Total War σε κονσόλα θα μπορέσουμε να θέσουμε το θέμα ισοτιμία των δύο.

 

Είναι ομολογουμένως καλές για παίζεις fps με φίλους,αλλά εάν θέλεις gaming που απευθύνεται σε κοινό με ιδιαίτερα γούστα(που τους αρέσει η δυσκολία και ο ρεαλισμός στο παιχνίδι)τότε αναγκαστικά πας σε pc.

 

Επίσης δεν χρειάζεσαι να αναβαθμίζεις κάθε χρόνο όπως κάποιοι έχουν γράψει.

Μια χαρά κρατάει ο Η/Υ και 3 και 4 και 5 χρόνια άμα λάχει με αξιοπρεπή έως καλά γραφικά.

 

Βέβαια εάν πιάσουμε το θέμα modding και τιμές παιχνιδιών θα κλάψουμε με την κατάσταση στις κονσόλες.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι τους χρήστες κονσόλων τους νοιάζει το Total War ????? :lol:

Θα δεις Final Fantasy X & God Of War σε emulator μετά από 5 χρόνια ή παραπάνω ?????? :lol:

Uncharted θα χαρείς όσο ζεις ???? :p

Τι διαβάζω ...

 

Τα FPS και τα strategy είναι το μοναδικό πλεονέκτημα των PC .. Ο χειρισμός των FPS και των Strategy δηλαδή, τα παιχνίδια τα ίδια είναι σκέτο κλάμα ... Φανατικός FPS, μου άρεσαν και μένα όταν ήμουν γυμνάσιο ... Μετά μεγάλωσα και κάθε σφαίρα πήγαινε headίδι ... Ήταν τόσο γελοία από δυσκολία από την φύση τους που πραγματικά έπαψαν να ναι διασκεδαστικά ... Τότε απελπισμένα καταπιάστηκα με μόνο "ξεφτιλέ ολέ" τίτλοι FPS Horror ή με άλλες μεταφυσικές αηδίες οι οποίες ήταν έτσι φτιαγμένες με δικαιολογία, προκειμένου να δώσουν κάποια αιτία που οι εχθροί είναι αόρατοι ή κρέμονται από τα ταβάνια ώστε να αποκτήσει το παιχνίδι ένα χ βαθμό δυσκολίας ...

 

Δεν λέω, ακόμα θα χαρώ να βρεθώ με παρέα και να λιώσουμε σε ένα CoD Zombie Mod μέχρι lvl 40, αλλά ως εκεί ... Το πραγματικό gaming είναι αυτό που το κάνεις μόνος στον καναπέ με controller, όχι αυτό που θα σου πετάγεται το Advanced System Care ή το Skype κάθε τρεις και λίγο ή τα "λαμπρά" Windows να σε ενημερώσουν για το game.exe που σταμάτησε να δουλεύει ... Ούτε αυτό που πρέπει να καταπιαστείς με τα settings, αφού το κάνεις εγκατάσταση μισή ώρα και βαρέσεις μια ανασυγκρότηση γιατί ο HDD δεν τραβάει και πολύ, για να δεις πιο setting σου αποφέρει πόσα fps και να γράψεις και λιγάκι για overclocking στο forum με τα παιδιά ενώ παραπονιέσαι ότι το πανάκριβο σύστημα υδρόψυξης δεν αποφέρει ...

 

Αυτό δεν είναι gaming, αυτό είναι "να παντρευτώ για να δω χαρά στα σκέλια μου" !!!!!!!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

^

Τα fps θα μείνουνε έτσι από ότι φαίνεται για αρκετά ακόμα χρόνια, δηλαδή το ίδιο βαρετά.

Για να τα χαρείς μάλιστα και σωστά, θα πρέπει να έχεις και super duper mouse + mouse pad + super duper πληκτρολόγιο. Τα τρία τελευταία είναι must. Αν δεν τα έχεις καλύτερα μην ασχολείσαι καθόλου με first person shooter games. (Εννοείται βέβαια και καλό pc, ιδιαίτερα καλή gpu!!!)

Γενικά το pc πάντα θα χρειαστεί να του αναβαθμίσεις κάτι. Αυτό είναι σίγουρο.

 

Τα horror παιχνίδια είναι λίγα δυστυχώς που θα σε κάνουνε να πεταχτείς από τον καναπέ. Πού είναι παιχνίδια τύπου resident evil 1 ps1? obscure ps2?

Ρωτώ, γενικά πού είναι παιχνίδια τύπου metal gear solid 2 ps2, hunter the reckoning wayward ps2 - μάλιστα αν θυμάμαι αυτό μπορούσες να το παίξεις και διπλό με κάποιο φίλο σου :mad:

 

Παλιότερα φαίνεται είχαν πιο πολύ πάθος οι δημιουργοί παιχνιδιών. Τώρα λόγω κρίσης και περιορισμένων budget έχουμε φάει αρκετή ανία στη μάπα. Εντάξει θα βγει ένα uncharted παιχνίδι μία φορά το χρόνο ή ένα resident evil 5 και μετά τέρμα. Αυτό ήτανε. Οι προχειράντζες παιχνίδια πάνε σύννεφο, τι γίνεται man? :worry:

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις ότι τους χρήστες κονσόλων τους νοιάζει το Total War ????? :lol:

Θα δεις Final Fantasy X & God Of War σε emulator μετά από 5 χρόνια ή παραπάνω ?????? :lol:

Uncharted θα χαρείς όσο ζεις ???? :p

Τι διαβάζω ...

 

Μάλλον τι γράφεις...

Ακριβώς για αυτό οι περισσότεροι που ενδιαφέρονται για SS(strategies & sims) δεν προτιμούν τις κονσόλες.

Έτσι είναι λίγο δύσκολο να βρεις άτομα που τους νοιάζει στο console crowd.

Προσωπικά θεωρώ το God of war μια πίπα και τα Final Fantasy(όπως και όλα τα jrgps) ψιλομαλακίες,αλλά ποτέ δεν έγραψα ότι δεν νοιάζουν κανέναν.:happy:

Ααα εσύ θα χαρείς ποτέ κάποιον Sim και όχι τα arcade παιχνιδάκια που λυμαίνονται τις κονσόλες;

Θα δείτε κάποτε τι εστι modded Skyrim;

Θα παίξεις ποτέ παιχνίδια άλλων κονσολών στην δική σου;

Σε αυτόν το τομέα(δηλαδή του πλουραρισμού,της ευελιξίας και των επιλογών)οι κονσόλες χάνουν κατά κράτος,για αυτό άστο καλύτερα.

 

Τα FPS και τα strategy είναι το μοναδικό πλεονέκτημα των PC .. Ο χειρισμός των FPS και των Strategy δηλαδή, τα παιχνίδια τα ίδια είναι σκέτο κλάμα ... Φανατικός FPS, μου άρεσαν και μένα όταν ήμουν γυμνάσιο ... Μετά μεγάλωσα και κάθε σφαίρα πήγαινε headίδι ... Ήταν τόσο γελοία από δυσκολία από την φύση τους που πραγματικά έπαψαν να ναι διασκεδαστικά ... Τότε απελπισμένα καταπιάστηκα με μόνο "ξεφτιλέ ολέ" τίτλοι FPS Horror ή με άλλες μεταφυσικές αηδίες οι οποίες ήταν έτσι φτιαγμένες με δικαιολογία, προκειμένου να δώσουν κάποια αιτία που οι εχθροί είναι αόρατοι ή κρέμονται από τα ταβάνια ώστε να αποκτήσει το παιχνίδι ένα χ βαθμό δυσκολίας ...

Τα strategy είναι για κλάματα;

Επειδή ΕΣΥ,ένας από τα δεκάδες(ή καλύτερα εκατοντάδες) εκατομμύρια gamers θεωρείς ότι είναι χάλια σημαίνει ότι είναι καθολική αλήθεια;

Δηλαδή τα Total War με εκατομμύρια πωλήσεις είναι τότε απλά μια μπλόφα που κρατάει 13 χρόνια.

Τα Starcraft είναι και αυτά μια μπαρούφα.

Έλα gamer στον τόπο σου!Τι διαβάζουμε εδώ.:wacko:

 

Επίσης τα fps ποτέ δεν ήταν στα πλεονεκτήματα των pc,πάντα οι περισσότεροι έπαιζαν τέτοια παιχνίδια στις κονσόλες(που βολεύει και ο χειρισμός).

Μια συμβουλή ακόμη:Εάν θέλεις δυσκολία παίξε ArmA,όλα τα άλλα είναι απλά εξάσκηση αντανακλαστικών.

 

Δεν λέω, ακόμα θα χαρώ να βρεθώ με παρέα και να λιώσουμε σε ένα CoD Zombie Mod μέχρι lvl 40, αλλά ως εκεί ... Το πραγματικό gaming είναι αυτό που το κάνεις μόνος στον καναπέ με controller, όχι αυτό που θα σου πετάγεται το Advanced System Care ή το Skype κάθε τρεις και λίγο ή τα "λαμπρά" Windows να σε ενημερώσουν για το game.exe που σταμάτησε να δουλεύει ... Ούτε αυτό που πρέπει να καταπιαστείς με τα settings, αφού το κάνεις εγκατάσταση μισή ώρα και βαρέσεις μια ανασυγκρότηση γιατί ο HDD δεν τραβάει και πολύ, για να δεις πιο setting σου αποφέρει πόσα fps και να γράψεις και λιγάκι για overclocking στο forum με τα παιδιά ενώ παραπονιέσαι ότι το πανάκριβο σύστημα υδρόψυξης δεν αποφέρει ...

 

Αυτό δεν είναι gaming, αυτό είναι "να παντρευτώ για να δω χαρά στα σκέλια μου" !!!!!!!

 

Ναι,εάν ο Η/Υ που χρησιμοποιείς είναι χρέπι και διαλυμένος τελείως,ίσως ΙΣΩΣ χρειαστεί να κάνεις αυτά που γράφεις.

Εάν ο υπολογιστής σου είναι καλοσυντηρημένος ή απλά σε νορμαλ κατάσταση(όπως άλλωστε όλα τα πολυεργαλεία)τότε είναι υπόθεση λεπτών,μισής ώρας την χειρότερη για την εγκατάσταση και τα settings.

Μετά δεν βλέπω πως θα τα καταφέρεις να τα ξανακάνεις και τι χρησιμότητα θα είχε.

Εάν βάζεις χίλια δυο mods στην τύχη πριν αρχίσεις και δεν ξέρεις τι κάνεις τότε θα περάσεις πολλές ώρες αγωνίας,αλλιώς είναι υπόθεση δευτερολέπτων να παίξεις ένα παιχνίδι που είναι ήδη εγκατεστημένο στον Η/Υ.

Τα άλλα όλα τα περί pop up είναι απλά θέμα ρυθμίσεων,εάν εσύ ή ο φίλος σου δεν ξέρει πως τα απενεργοποιεί τότε δικό σας λάθος.

Ναι γιατί δίχως overclocking δεν δύναμαι να παίζω τόσα χρόνια...:wacko:

Πραγματικά τα σκέφτεσαι αυτά που γράφεις;Πόσοι κάνουν overclocking νομίζεις;

Στην τελική έχεις καν υπολογιστή για gaming;

Γιατί αυτά που γράφεις είναι σαν να έχεις ακούσει ιστορίες τρόμου για προβλήματα στους υπολογιστές και απλά αναπαράγεις δίχως να έχεις ιδία εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

@kaluas όλοι μας κοιτάμε το vfm και γω στην κονσόλα το γύρισα από πέρυσι, αλλά για έναν και μόνο λόγο. Επειδή το pc gaming είναι ακριβό χόμπυ και δεν το άντεχα.

Αλλά το να συγκρίνεις την κονσόλα με ένα gaming pc είναι απλά αστείο καταλάβετε το.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ το God of war μια πίπα και τα Final Fantasy(όπως και όλα τα jrgps) ψιλομαλακίες,αλλά ποτέ δεν έγραψα ότι δεν νοιάζουν κανέναν.:happy:

Ααα εσύ θα χαρείς ποτέ κάποιον Sim και όχι τα arcade παιχνιδάκια που λυμαίνονται τις κονσόλες;

Θα δείτε κάποτε τι εστι modded Skyrim;

Θα παίξεις ποτέ παιχνίδια άλλων κονσολών στην δική σου;

 

Οι κονσόλες δεν έχουν sim παιχνίδια ???? :lol:

Πίπα είναι το Skyrim, και ειδικά οι modded αηδίες, στην κυριολεξία βιάζουν το παιχνίδι από τα μάτια .. Αλλά δεν διαφωνώ ότι γούστα είναι αυτά ... Ας κοιτάξουμε άλλο κριτήριο ... Μπορούμε να δούμε πόσο ψόφιο είναι το pc gaming, βλέπουμε τις αντίστοιχες τιμές στα παιχνίδια, να γλύφουν ποδιές των λίγων που έχουν και pc να τα παίξουν ...

 

Και ναι, θα παίξω παιχνίδια άλλων κονσόλων στην δική μου κονσόλα ... Λόγου χάρη, αυτή την στιγμή έχω μία κάρτα στο PSP μου αποκλειστικά τιγκαρισμένη με emulators ... Αφού δεν το χεις, τι ασχολείσαι φίλος ?????? :)

 

Τα strategy είναι για κλάματα;

Επειδή ΕΣΥ,ένας από τα δεκάδες(ή καλύτερα εκατοντάδες) εκατομμύρια gamers θεωρείς ότι είναι χάλια σημαίνει ότι είναι καθολική αλήθεια;

Δηλαδή τα Total War με εκατομμύρια πωλήσεις είναι τότε απλά μια μπλόφα που κρατάει 13 χρόνια.

Τα Starcraft είναι και αυτά μια μπαρούφα.

Έλα gamer στον τόπο σου!Τι διαβάζουμε εδώ.:wacko:

 

Επίσης τα fps ποτέ δεν ήταν στα πλεονεκτήματα των pc,πάντα οι περισσότεροι έπαιζαν τέτοια παιχνίδια στις κονσόλες(που βολεύει και ο χειρισμός).

Μια συμβουλή ακόμη:Εάν θέλεις δυσκολία παίξε ArmA,όλα τα άλλα είναι απλά εξάσκηση αντανακλαστικών.

 

Τα strategy κάποτε ήταν καλά ... Ακόμα έχω εγκατεστημένα Age Of Mythology & Warcraft 3 για να είμαι ειλικρινής ... Μετά βγήκε το Total War, ένα παιχνίδι που βοηθάει τον έναν pc gamer να καυχηθεί στον άλλον πόσο μεγάλη έχει την ... RAM του και αν είναι παντοδύναμο το PC του και του βγάζει 58 fps με desync στους στρατιώτες και υψηλή ποιότητα textures και πυκνή βλάστηση και άλλες χίλιες δυο αηδίες που ειλικρινά όταν τις βάλουμε όλες μαζί συμπαιρένουμε ένα πράγμα: "δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το gaming και το immersion του!!" Είναι απλά μασκαριλίκια, είναι απλά μια επίδειξη του τι μπορεί να κάνει αυτό που πληρώσαμε, προκειμένου να φουσκώσει το εγώ του "gamer" που έσκασε 1508 ευρώ περισσότερο από τον μέσο PCά ... Ένα χειροκρότημα για το παιδί !!!!!!!!!!!

 

Ναι,εάν ο Η/Υ που χρησιμοποιείς είναι χρέπι και διαλυμένος τελείως,ίσως ΙΣΩΣ χρειαστεί να κάνεις αυτά που γράφεις.

Εάν ο υπολογιστής σου είναι καλοσυντηρημένος ή απλά σε νορμαλ κατάσταση(όπως άλλωστε όλα τα πολυεργαλεία)τότε είναι υπόθεση λεπτών,μισής ώρας την χειρότερη για την εγκατάσταση και τα settings.

Μετά δεν βλέπω πως θα τα καταφέρεις να τα ξανακάνεις και τι χρησιμότητα θα είχε.

Εάν βάζεις χίλια δυο mods στην τύχη πριν αρχίσεις και δεν ξέρεις τι κάνεις τότε θα περάσεις πολλές ώρες αγωνίας,αλλιώς είναι υπόθεση δευτερολέπτων να παίξεις ένα παιχνίδι που είναι ήδη εγκατεστημένο στον Η/Υ.

Τα άλλα όλα τα περί pop up είναι απλά θέμα ρυθμίσεων,εάν εσύ ή ο φίλος σου δεν ξέρει πως τα απενεργοποιεί τότε δικό σας λάθος.

Ναι γιατί δίχως overclocking δεν δύναμαι να παίζω τόσα χρόνια...:wacko:

Πραγματικά τα σκέφτεσαι αυτά που γράφεις;Πόσοι κάνουν overclocking νομίζεις;

Στην τελική έχεις καν υπολογιστή για gaming;

Γιατί αυτά που γράφεις είναι σαν να έχεις ακούσει ιστορίες τρόμου για προβλήματα στους υπολογιστές και απλά αναπαράγεις δίχως να έχεις ιδία εμπειρία...

 

 

Στις ερωτήσεις αν είχα υπολογιστή για gamer δε θα απαντήσω ... Τις θεωρώ το ίδιο εκνευριστικές/λυπηρές/ανόητες με το "Φίλε έχεις πιάσει iPhone ??" Ναι είχα gaming pc, από το 2002 μέχρι και το 2007 όπου έκανα τις τακτικές του αναβαθμίσεις με την πιο ****-1 κάρτα γραφικών που έβγαινε και αλλαγή MB γιατί είχε θύρα AGP και μετά το φαβορί ήταν PCIE και μετά χρειάστηκε διπύρηνος και αναβάθμιση module RAM γιατί ήταν χαλασμένο το παλιό και μου βγαζε BSOD, έχω κάψει μία 8200M από overclocking (γιατί ως μικρός ηλίθιος και εγώ δεν ήξερα ότι τα laptop δεν είναι για gaming, αργότερα κατάλαβα πως έκανα λάθος και συνειδητοποίησα πως κανένα pc δεν είναι για gaming), και άλλα πολλά, μα πάρα πολλά γεγονότα τα οποία πρώτον μου χαρίζουν άπειρο γέλωτα όταν εσύ μου λες ότι δεν έχω εμπειρία από υπολογιστές, δεύτερον με ξανακάνουν να γελάω όταν εσύ μου λες ότι εγώ δεν ξέρω να συντηρήσω σωστά τον υπολογιστή μου και τρίτον με βοηθάνε να αποδείξω κάτι πολύ σημαντικό για το συγκεκριμένο τόπικ:

 

Όλα αυτά τα άχρηστα γεγονότα στα οποία υπέβαλα τον εαυτό μου μπορεί να ήταν για μένα εμπειρίες ζωής με υπολογιστές που δεν θα θελα να αλλάξω, ως gamer όμως συνειδητοποιεί και το παιδάκι δημοτικού πως δεν έχουν καμία μα καμία απολύτως σχέση με το gaming .. Δεν υπάρχει immersion, δεν υπάρχει πώρωση, δεν υπάρχει τρέλα με το παιχνίδι, υπάρχει μόνο έννοια για το τι ταίριαξε πως και πως θα κάνω το τάδε.exe από πίσω να το βουλώσει γιατί με ενοχλεί αλλά δεν πρέπει να το κλείσω γιατί είναι διεργασία συστήματος και θα πρέπει να τρέχει και ένα σύστημα υποχρεωτικά από πίσω για να μου πετάει λαμπάκια Skype/MSN/μTorrent και οτιδήποτε άλλο έχω μέσα στο PC γιατί η βασική του χρήση είναι PC και πρέπει να τα χει αυτά ... Χώρια του ότι δεν μπορώ να παίξω καλοκαίρι γιατί το PC υπερθερμαίνεται και το ανεμιστηράκι διαπερνάει τα ακουστικά, στον μέσο χρήστη laptop, του κλείνει και στα μούτρα και χέστηκε το laptop αν παίζει ο χρήσ της ή όχι ...

 

Τεσπα, δεν θέλω να πείσω κανέναν, αν φούσκωσε το δικό σου εγώ με τα δικά σου λεφτά, μακάρι να τα χαρείς ... Αλλά δεν σημαίνει πως θα κάνουμε όλοι το ίδιο ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...