Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] PC vs Consoles


MsK
 Κοινοποίηση

PC ή Παιχνιδομηχανή;  

718 members have voted

  1. 1. PC ή Παιχνιδομηχανή;

    • Παιχνιδομηχανή (PS2, Xbox, GameCube κ.ο.κ.)
    • Υπολογιστής (PC, MAC, Linux...)
    • Και τα δύο...


Recommended Posts

τι εννοείται με το σοβαρό παίξιμο?

για πολλές ώρες παίξιμο το καλύτερο πράγμα είναι αυτό που θα σε διευκολύνει περισσότερο.εγώ δεν μπορώ να παίζω σε καρέκλα για πολλές ώρες.προτιμώ σαλονάκι και καναπέ.

όσον αφορά τις δυνατότητες, τα pc δεν έχουν τη δυνατότητα του παρεϊστικου gaming. δεν έχεις τη δυνατότητα να παίξεις φάση wii, playstation move (buzz) και άλλα τέτοια παιχνίδια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή η εμειρία μου είναι πρόσφατη αξίζει να την αναφέρω.

 

Τα χριστούγεννα έκανα την επιστροφή μου στο gaming αγοράζοντας PS3 και λίγο αργότερα κ Xbox 360.

Αφού έπαιξα μερικούς μήνες αποφάσισα να φτιάξω και ένα δυνατό pc το οποίο βεβαίως μου κόστισε πολύ περισσότερο απο τις κονσόλες.

 

Το αποτέλεσμα είναι οτι το pc είναι μπροστά στα πάντως(ίσως εκτός απο το online).

Πλέον το ps3 το πούλησα αφού δε μπορείς καν να παίξεις με τόσο χάλια γραφικά.Μου λείπουν βέβαια ήδη τα uncharted που είναι απο τα καλύτερα παιχνίδια που έπαιξα ποτέ.

Το xbox το έχω ακόμη λόγω κινεκτ games που είναι κάτι που δε μπορείς να βρεις στο pc αλλά θα περίμενα περισσότερους τίτλους με υποστήριξη.

 

Συμπέρασμα είναι οτι αν έχεις λεφτά για καλό pc δεν υπάρχει καμία σύγκριση.

Οι κονσόλες αξίζουν μόνο για τα exclusives και τα παραπάνω που ανέφερα.

 

Μην ξεχνάμε όμως οτι οι κονσόλες είναι 7 χρόνια στην αγορά και θα ήταν πολύ άδικο να τις κατηγορούμε που δεν τα βγάζουν πέρα με τα pc του 2012.

Αντίστοιχα με ένα pc του 2005 δε μπορείς να παίξεις τίποτε καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα τα PC υπερτερούν σε specs από τις κονσόλες αλλά με μεγαλύτερο κόστος.

 

Θα σας το θέσω απλά το θέμα. Φτιάξτε μου ένα PC με 199 Ευρώ που να έχει τα γραφικά του ΧΒΟΧ360 και να παίζει όλα τα παιχνίδια από MassEffect 1-2-3, Halo 1-2-3-4, CallOfDuty (all), Bioshock 1-2, Fallout 3, GTA4-5, GOW1,2,3 κ.λ.π. απροβλημάτιστα και με out-of-the-box υποστήριξη για online gaming (XBOX LIVE) και ξαναγυρνώ στο PC και το καίω το Xbox360. (Δε θα μιλήσω για το Kinect που είναι τελείως άλλη φάση και καμμία σχέση με wii και Ps3).

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει όπως σε όλα στη ζωή, "ότι πληρώνεις αυτό παίρνεις"

Πιστεύω (αν και είμαι υποστηρικτής των PC) ότι αυτό το θέμα είναι όπως οι ερωτήσεις που δεν έχουν σωστή ή λάθος απάντηση.

Περί ορέξεως .....

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει όπως σε όλα στη ζωή, "ότι πληρώνεις αυτό παίρνεις"

Πιστεύω (αν και είμαι υποστηρικτής των PC) ότι αυτό το θέμα είναι όπως οι ερωτήσεις που δεν έχουν σωστή ή λάθος απάντηση.

Περί ορέξεως .....

 

Όντως δεν υπάρχει λάθος απάντηση, υπάρχουν όμως παράλογες απαντήσεις ..

Περιμένω και εγώ να μάθω τι εννοείς με το σοβαρό gaming ... Που υποθέτω εννοείς hardcore gaming, αλλά και πάλι μου φαίνεται παράλογο γιατί harcore gamer χωρίς κονσόλα είναι harcore φωτογράφος χωρίς φωτογραφική αλλά με κάμερα κινητού ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά έχει να κάνει κυρίως με την οπτική απόλαυση του παιχνιδιού και πιθανώς και με το χειρισμό ιδιαίτερα αν μιλάμε για κάποιο παιχνίδι πρώτου προσώπου.

Στα γραφικά η διαφορά είναι πολύ μεγάλη,λόγω ανάλυσης,λόγω ρυθμίσεων(Low vs ultra) αλλά και λόγω framerate(οι κονσόλες παίζουν στα 30fps ενώ το pc οσο αντέχει η κάρτα γραφικών και μπορεί να δείξει η οθόνη,μέχρι 120fps).

 

Στην τελική το θέμα είναι πόσο απολαμβάνεις το παιχνίδι.Για κάποιον που τα γραφικά δεν παίζουν μεγάλο ρόλο η κονσόλες είναι μια χαρά.

 

Κατα τη γνώμη μου πάντως το ερώτημα θα αποκτήσει σε κάνα χρόνο που θα βγουν οι καινούριες.Τα πρώτα 1-2 χρόνια τους νομίζω οτι έχουν προβάδισμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θετικό που έχουν οι κονσόλες,είναι ότι απλά βάζεις το cd και παίζει.Ούτε εγκατάστηση,ούτε προβλήματα συμβατότητας.Απλά στον υπολογιστή είναι πολύ εύκολο να βρεις τα παιχνίδια τσάμπα,πράγμα που αν υπολογίσει κανείς οτι ένα παιχνίδι κανει γύρω στα 60-70 ευρώ είναι ουτοπία.Για εμένα που δεν παίζω φανατικά παιχνίδια,βολεύει ο υπολογιστής.Οι κονσόλες πλέον ειναι για τους προνομιούχους.
HE HAD THE GIFT OF PROPHECY, GAVE GUIDING LIGHT TO ME I KNOW,HE SET MY SPIRIT FREE
Link to comment
Share on other sites

κανενα παιχνιδι δε κανει 60 και 70€... ολοκαινουργια παιχνιδια, απο εξωτερικο, 45-50€ μαζι με μεταφορικα, η αγοραζεις κανα 3-4μηνο αφου βγουν στο 25-30ρι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
αδιαμφισβητητα pc, απο τη γενια των κονσολων, ηρθε και η απλοποιηση των games

 

Τι είναι η απλοποίηση των games ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποτέ κονσόλες γιατί:

-Mods.Απλά δεν υπάρχουν,δεν μπορώ να φανταστώ πως παίζουν το oblivion/fallout3/skyrim δίχως mods.

-Άθλια συλλογή strategy και άβολος χειρισμός.

-Άθλια έως ανύπαρκτη συλλογή από flight/sub sims(προσοχή sims λέω και όχι arcade:p ).

-Χειρότερα γραφικά και από το 3 ετών pc μου.

-Ακριβές στην αγορά τους για αυτό που προσφέρουν.

 

Γενικά δεν είχα πρόβλημα με τα παιχνίδια των κονσολών όσο έμεναν στις κονσολες.

Από τότε που άρχισε η κοροϊδία με τις εισαγωγές από και προς τις κονσολες έχει γ@@# ο Δίας με τα παιχνίδια και τα UI τους.Κλασσικά παραδείγματα με τα oblivion/skyrim με το εμετικό κονσολάδικο Ui τους.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι οι κονσόλες έχουν επηρεάσει προς το χειρότερο/arcade τα παιχνίδια των υπολογιστών.Μέγα πρόβλημα.

Ευτυχώς οι ρώσικες/σλάβικες εταιρίες κρατάνε ακόμη την φλόγα του ρεαλιστικού gaming και δεν έχουν ενδώσει στην παλίρροια του arcadiσμου και της φανφάρας που έπνιξε την Δύση.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ κονσόλες γιατί:

-Mods.Απλά δεν υπάρχουν,δεν μπορώ να φανταστώ πως παίζουν το oblivion/fallout3/skyrim δίχως mods.

-Άθλια συλλογή strategy και άβολος χειρισμός.

-Άθλια έως ανύπαρκτη συλλογή από flight/sub sims(προσοχή sims λέω και όχι arcade:p ).

-Χειρότερα γραφικά και από το 3 ετών pc μου.

-Ακριβές στην αγορά τους για αυτό που προσφέρουν.

 

ότι παιχνίδι αναφέρεις, είναι classic games για pc και όντως δεν τα προσφέρουν οι κονσόλες.

εμένα δεν με πειράζει γιατί ποτέ δεν μου άρεσαν αυτά τα παιχνίδια.

όσον αφορά τα γραφικά, για να έχεις ένα καλό pc που παίζει τα up to date παιχνίδια, πρέπει κάθε 3 μήνες να τα σκας.

 

πιστεύω σε αυτή τη διαμάχη (κονσόλα vs pc) είναι πιο πολύ υποκειμενικό το θέμα και εξαρτάται κυρίως από τις επιθυμίες του καθένα, το περιβαλλον του και την οικονομική του κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

ότι παιχνίδι αναφέρεις, είναι classic games για pc και όντως δεν τα προσφέρουν οι κονσόλες.

εμένα δεν με πειράζει γιατί ποτέ δεν μου άρεσαν αυτά τα παιχνίδια.

όσον αφορά τα γραφικά, για να έχεις ένα καλό pc που παίζει τα up to date παιχνίδια, πρέπει κάθε 3 μήνες να τα σκας.

 

πιστεύω σε αυτή τη διαμάχη (κονσόλα vs pc) είναι πιο πολύ υποκειμενικό το θέμα και εξαρτάται κυρίως από τις επιθυμίες του καθένα, το περιβαλλον του και την οικονομική του κατάσταση

 

Πάντα αναφερόμουν στον εαύτο μου.

Ποτέ δεν γενίκευσα στις ανάγκες των άλλων και τι αποζητούν από μια συσκευή και ένα παιχνίδι.Βέβαια είναι αλήθεια ότι strategy/Sims είναι άγνωστες ορολογίες για κονσόλα.

Τα καινούργια παιχνίδια τα παίζει άνετα με καλές επιδόσεις και ο τρίχρονος υπολογιστής μου.Δεν συνάντησαν ακόμη παιχνίδι που να μην μπορώ να παίζω.

Αυτό το συμπέρασμα για την τριμηνιαία αναβάθμιση που το έβγαλες;:confused:

 

Το μόνο που γενίκευσα ήταν η επιρροή του κονσολαδικου τρόπου σκέψης στα παιχνίδια του υπολογιστή.Προσωπικά το βρίσκω πολύ κακό. Εάν κάποιος όχι τότε πολύ απλά διαφέρουν οι απόψεις μας στο τι συνιστά καλό pc gaming.:)

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα τα PC υπερτερούν σε specs από τις κονσόλες αλλά με μεγαλύτερο κόστος.

 

Θα σας το θέσω απλά το θέμα. Φτιάξτε μου ένα PC με 199 Ευρώ που να έχει τα γραφικά του ΧΒΟΧ360 και να παίζει όλα τα παιχνίδια από MassEffect 1-2-3, Halo 1-2-3-4, CallOfDuty (all), Bioshock 1-2, Fallout 3, GTA4-5, GOW1,2,3 κ.λ.π. απροβλημάτιστα και με out-of-the-box υποστήριξη για online gaming (XBOX LIVE) και ξαναγυρνώ στο PC και το καίω το Xbox360. (Δε θα μιλήσω για το Kinect που είναι τελείως άλλη φάση και καμμία σχέση με wii και Ps3).

 

Θα σε διορθώσω λέγοντας οτι η κονσόλα χρειάζεται τηλεόραση για να παίξει οπότε δεν βγαίνει μονο 199 ευρώ. Πρόσθεσε και τα χρήματα της τηλεόρασης οπότε πάμε συν μια 250 τουλάχιστον για μια καλή τηλεόραση για τα παιχνίδια. Ως τεχνικος H/Y αν ψάξεις με 450 ευρώ και παρεις κομμάτια για να στήσεις εναν υπολογιστή και περνεις και μια οθονη που ειναι και tv monitor και οχι από τα γνωστα μαγαζιά (ονόματα δεν λέω)που σε πιανουν τα οπισθια και με τα 2 χερια, αλλά από μικρα μαγαζάκια με λογικες τιμες. Τοτε θα εχεις ταυτοχρονα μια γαματη παιχνιδομηχανη αλλα και υπολογιστη για πολλες αλλες χρήσεις και θα σε παει για μια 5ετια. Μετα δεν παιρνεις καινουρια παιχνιδομηχανη αλλα κανεις απλα αναβάθμιση μια motherboard επεξεργαστη και καρτα γραφικων και ραμ που πανω κατω θα σε κοστισουν 200 ευρω και θα συνεχισεις για αλλη 5ετια και παει λέγοντας αλλά δεν θα εχεις απλα μια παιχνιδομηχανη!

 

maya2011 αν καποιος σε ειπε οτι για καρτα γραφικων σε pc θες καθε τριμηνο καινουρια σε επιασαν κοροιδο χωρις παρεξηγηση αλλα πολλοι το βλεπω οτι παιρνουν ετοιμες συνθεσεις απο μαγαζια που συνηθως εχουμν μεσα σαβουρες και λογικο ειναι οχι σε 3 σε ενα μηνα να θελουν αναβάθμιση εγω εδω και 5 χρονια σχεδον εχω καρτα γραφικων την nvidia 9600gt και παίζω χωρις κολληματα batman arkham city,prototype,spiderman shattered dimensions και πολλα αλλα για να μην σας κουραζω μην τρωτε οτι σας πασαρουν οι πωλητες οσο εχει να κανει με υπολογιστες να πηγαινετε διαβασμενοι και να ζητατε εσεις τι θελετε να σας βάλουν στους υπολογιστες να δειτε ποσο πιο οικονομικα θα εχετε και δυνατοτερα μηχανηματα!

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως βέβαια υπάρχει τηλεόραση στο σπίτι. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάποιον που δεν έχει. Εσύ;

 

Με 200Ε αγοράζεις MB, RAM, GPU και CPU της προκοπής για μια 5ετία; Για βάλε κανένα link να δούμε.

 

Αλήθεια πόσο είχες πάρει την 9600GT;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως βέβαια υπάρχει τηλεόραση στο σπίτι. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάποιον που δεν έχει. Εσύ;

 

Με 200Ε αγοράζεις MB, RAM, GPU και CPU της προκοπής για μια 5ετία; Για βάλε κανένα link να δούμε.

 

Αλήθεια πόσο είχες πάρει την 9600GT;

 

ναι αλλα αν το πας ετσι σημερα στο καθε σπιτι εχει και εναν υπολογιστη που με μια αναβαθμιση στα ιδια λεφτα κανεις τη δουλεια σου.για λινκ δεν θα δωσω γιατι δεν θελω να διαφημισω κανενα μαγαζι απο τη στιγμη που ουτε ο ιδιος εχω κερδος αν θελεις σε προσωπικο μηνυμα να σε πω οτι θελεις.μπορειτε αλλιως αν θελετε να την ψαξετε και απο ebay για ακομα φθηνοτερα.την 9600 την ειχα παρει πριν μια 5ετια 90 ευρο και περσυ ενα μαγαζι εδινε τις τελευταιες του στοκ απο 20 ευρο και πηρα 5 για φιλους που ψαχνανε εκεινο το καιρο!

Link to comment
Share on other sites

9600GT πριν μια 5εατία 90Ε δεν είχες πάρει.

1ον γιατί δεν είχε βγει ακόμα και 2ον έστω ότι την πήρες πριν 4 χρόνια μόλις είχε βγει και είχε πάνω από 150Ε.

Ας υποθέσουμε πως για κάποιο λόγο την πήρες τόσο που λες. Μπορείς με τα υπόλοιπα 110Ε να πάρεις MB, RAM και CPU που να κρατήσει 5 χρόνια για παιχνίδια;

 

Γενικά τα PC δεν είναι τόσο ακριβά όσο φαίνονται αρχικά αλλά με υπερβολές και κυνήγι των στοκ δουλειά δε γίνεται.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

9600GT πριν μια 5εατία 90Ε δεν είχες πάρει.

1ον γιατί δεν είχε βγει ακόμα και 2ον έστω ότι την πήρες πριν 4 χρόνια μόλις είχε βγει και είχε πάνω από 150Ε.

Ας υποθέσουμε πως για κάποιο λόγο την πήρες τόσο που λες. Μπορείς με τα υπόλοιπα 110Ε να πάρεις MB, RAM και CPU που να κρατήσει 5 χρόνια για παιχνίδια;

 

Γενικά τα PC δεν είναι τόσο ακριβά όσο φαίνονται αρχικά αλλά με υπερβολές και κυνήγι των στοκ δουλειά δε γίνεται.

 

Εχεις δικιο τετραετια εχει που τη πηρα αλλα τη πηρα 90 ευρω εψαξα και βρηκα την αποδειξη γιατι την πηρα bulk χωρις κουτια και manuals και μαρκας sparkle.Στα 150 ισως την ειδες απο καποια πιο επισημη εταιρεια. Και εγω οπως ειπα πριν δεν αγοραζω απο μαγαζια αλυσιδες που σε πιανουν τον κωλο και κοροιδο και μαπα σερβις. Επισης απλα αν θες σημερα κατι οικονομικο λογω των δυσκολων καιρων θα τη ψαξεις ειτε μεσω skroutz.gr ειτε με προσωπικη ερευνα στα μαγαζια ειτε απο ebay ειτε απο τιμες σε μικρα μαγαζακια. Όπως αυτο με το οποιο βλεπω το τελευταιο καιρο χτυπαει κατω ολες μα ολες τις αλυσιδες ηλεκτονικων καταστηματων. Ειναι στη θεσσαλονικη πιο κατω απο το τσιναρι πιο πανω απο τη πλατεια της αγιας σοφιας οσοι ψαχνονται πραγματικα στη θεσσαλονικη το ξερουν ονομα δεν λεω για να μην κανω διαφημιση.

Τελος δεν θα παρω επεξεργαστες intel αλλα amd που τα τελευταια χρονια εχουν ξεπερασει κατα πολυ τους intel σαν τεχνολογικη κατασκευη και ποιοτητα και ειναι πολυ πιο φτηνοι απο ιντελ και κατα τη δικια μου αποψη πολυ ανωτεροι.

Έπισης μην τρωτε τα παραμυθια με 5πυρηνους εξαπυρηνους και 7πυρηνους επεξεργαστες ή διαφορα δυναμης τους δεν ειναι ουτε 5% ψαξτε το σε συγκρισεις οχι απο τις εταιρειες τους αλλα απο απλους χρηστες σε αλλα φορουμ.

Με ενα τριπυρηνο στα 3.4ghz και 4gb ram το pc πεταει σαν πυραυλος αρκει να μην του βάλετε βαριά antivirus που το γονατιζουν και μονο δουλεια δεν κανουν. Εγω προσωπικα και στο δικο μου υπολογιστη και σε οσους φιλους συγγενεις και γνωστους που στηνω υπολογιστες δεν τους περναω antivirus τους λεω παρτε ενα εξωτερικο δισκο για backup και αν τυχει που σημερα ειναι πολυ σπανιο να κολλησετε ιο σας κανω ενα φορματ και τελος δεν υπαρχει λογος να το επιβαρυνετε με αχρηστα antivirus!

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Στα 150Ε ήταν η τιμή από την ίδια την nVidia.

Δεν απαντάς σε τίποτα συγκεκριμένα.

Τέλος πάντων. Δεν έχει νόημα. PC για 5 χρόνια με 200Ε δεν κρατάς.

Αν βάλουμε μέσα και αγορές μεταχειρισμένων κάτι γίνεται αλλά τότε δεν έχει νόημα αφού το ίδιο μπορείς να κάνεις και με την κονσόλα.

 

Κάτι ακόμα. Η ύπαρξη PC συνήθως είναι πλεονέκτημα για μια κονσόλα αφού μπορείς να έχεις το monitor για να παίζεις.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως βέβαια υπάρχει τηλεόραση στο σπίτι. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάποιον που δεν έχει. Εσύ;

 

Εγώ μπορεί να έχω μια CRT 22 ετών Saba,αλλά για κονσόλαδικο gaming κάνει;

Μάλλον όχι.:rolleyes:

 

To να γενικεύεις δεν είναι ποτέ καλό επιχείρημα.

Ότι ισχύει για εσένα δεν ισχύει για όλους.

Για πάρα πολλούς η αγορά κονσόλας=αγορά τηλεόρασης.

Link to comment
Share on other sites

Consoles φυσικα. Παιζουν τα παντα για πολυ καιρο σε μεγαλες οθονες και χωρις την αναγκη αναβαθμισης.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορεί να έχω μια CRT 22 ετών Saba,αλλά για κονσόλαδικο gaming κάνει;

Μάλλον όχι.:rolleyes:

 

To να γενικεύεις δεν είναι ποτέ καλό επιχείρημα.

Ότι ισχύει για εσένα δεν ισχύει για όλους.

Για πάρα πολλούς η αγορά κονσόλας=αγορά τηλεόρασης.

 

 

Για εμένα ίσα ίσα ίσχυε ακριβώς αυτό που γράφεις.

Πήρα τηλεόραση λόγω των καινούριων κονσολών. Ελάχιστοι όμως είναι αυτοί που ξέρω και έχουν κάνει το ίδιο.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω παρακολυθησει ολη την συζητηση, για τον "σοβαρο" gamer το PC ειναι μονοδρομος.Δεν ειναι μονο θεμα δυνατοτητων και αναβαθμισης αλλα και συνολικα εμπειριας.Αντε να παιξεις "πρωτου προσωπου" με gamepad οταν προερχεσαι απο πληκτρολογιο+ ποντικι, καμμια σχεση.Με εβαλε ενας φιλος μια φορα να του προχωρησω το Call of Duty Black Ops στο PS3 (το εχω τελειωσει στο Veteran σε PC) και νομιζα οτι ημουν αναπηρος.:p

 

Δεν το συζητω βεβαια οτι υπαρχουν παιχνιδια οπως RPG, RTS, κτλπ που η κονσολα δεν θα μπορεσει ποτε να τα αποδωσει σωστα.Ολες οι προσπαθειες hybrid παιχνιδιων (να παιζουν εξ' ισου σε PC και κονσολες) εχουν αποδειχθει μαπα.

 

Οσο αφορα το κοστος ναι μεν το PC συγκριτικα μπορει να ειναι πιο ακριβο, αλλα σου δινει αλλες δυνατοτητες και επιπλεον μεγαλυτερη διαρκεια ζωης υπο συνθηκες.Η κονσολα μετα τη διετια σε συγκριση με PC δειχνει ξεπερασμενη.

Link to comment
Share on other sites

Και πως ορίζεται ο σοβαρός gamer;

Αυτός που θέλει να παίξει Castlevania, Red Dead Redemption, Gears of War, Mario Galaxy, Uncharted δεν είναι σοβαρός;

 

Μπορεί να δείχνει ξεπερασμένη αλλά θα συνεχίζει να παίζει όσα παιχνίδια κυκλοφορούν για αυτή.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

PC. βασιλιας των Gamers δια παντος

 

edit : ωραιο clopy paste σταματη (ο απο κατω μου :P)

Edited by PsyGreg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...