Jump to content

Meizu Pro 6 Plus


giannhsdimitriou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ποιον λόγο; εγώ βλέπω τα πάντα όλους τους φακέλους.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα και εγώ τώρα και βλέπω μόνο το recovery partition

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή εγώ έχω μόνιμα usb debugging ανοιχτό;; για να αποφύγω τέτοιες περιπτώσεις. Για άνοιξε debugging και δες;

 

Έσχατη λύση με SMS δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά δουλεύει. 626e464d49ca3f53192af7f5b3532f0c.jpg

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Θα σταματήσω να σας ταλαιπωρώ με τις ερωτήσεις μου τουλάχιστον για απόψε, γιατί τα προσπάθησα όλα αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Μόνο δοκιμές και υποθέσεις κάνω σύμφωνα με αυτά που μου λέτε κι αυτά που σκαρφίζομαι, γιατί δεν μπορώ να είμαι βέβαιος αν είναι ενεργοποιημένο το USB Debugging ή όχι, όπως επίσης κι αν δουλεύει το Digitizer ή όχι (έχω την αίσθηση πως δεν δουλεύει γιατί έκανα πολλές δοκιμές να πατήσω στο ανάλογο σημείο έχοντας άλλο MP6+ δίπλα - γι' αυτό σε κάποιο προηγούμενο post είχα ρωτήσει μήπως μπορώ να κάνω την μετακίνηση/επιλογή με τα κουμπιά Volume & Power).

Η επόμενη (και μάλλον έσχατη) πατέντα που σκέφτομαι να κάνω, είναι να το αποσυναρμολογήσω και να δω αν μπορώ να του συνδέσω μια μισοχαλασμένη οθόνη που έχω από παλιό Xiaomi Redmi Note 2 κινητό (όχι, δεν θα χαλάσω ένα απ' τα καλά MP6+ για να πάρω την οθόνη του!:p). Δεν έχω ιδέα αν αυτό είναι τεχνικά δυνατό, αλλά ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται...

 

edit:

Αυτό με το SMS φαίνεται ένα βήμα πριν την έσχατη λύση!

Θα του βάλω μια SIM και θα του στείλω τα SMS μπας και πιάσει τόπο.

Ες αύριον τα σπουδαία...:worry:

Edited by evankouros
...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κλείδωμα οθόνης κάνε την δεύτερη περίπτωση, και από το κινητό που θα στείλεις το SMS να είσαι σίγουρος ότι έχεις αυτό το τηλέφωνο αποθήκευση στις επαφές.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω/θυμάμαι αν έχει κλείδωμα οθόνης με password (σιγά μη θυμάται η κόρη μου - πάνω από 8μηνο έχει που μαύρισε η οθόνη).

Από τη SIM μου θα στείλω SMS, ελπίζω να με είχε στις επαφές του κινητού της:p και να μην έχουν διαγραφεί.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν δεν δουλεύει το touch μπορεί να συνδεθεί ένα ποντίκι. Το δοκίμασα με ένα ασύρματο ποντίκι και δουλεύει μια χαρά. Χρειάζεται βέβαια αντόπτορας για το type C:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως επειδή εγώ έχω μόνιμα usb debugging ανοιχτό;; για να αποφύγω τέτοιες περιπτώσεις. Για άνοιξε debugging και δες;

Δημήτρη είναι ενεργοποιημένο το usb debugging.

Μήπως έχει σχέση και με την Ρομ;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν δεν δουλεύει το touch μπορεί να συνδεθεί ένα ποντίκι. Το δοκίμασα με ένα ασύρματο ποντίκι και δουλεύει μια χαρά. Χρειάζεται βέβαια αντόπτορας για το type C:)

Ώπα! Κι άλλη ενδιαφέρουσα πληροφορία! Μια-μια τις δίνετε, με το σταγονόμετρο!:lol:

Έχω αντάπτορα από το S9. Θα το δοκιμάσω σ' αυτό (που δουλεύει η οθόνη του) να δω πώς συμπεριφέρεται/δουλεύει και μετά θα δω τι παίζει στο "τυφλό" MP6+, κι αν γίνει η δουλειά θα πω στην κόρη μου να σας ανάψει λαμπάδα στην Εκκλησιά που θα πάει το φετινό Πάσχα!:p

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση για να βγάλεις αρχεία από το meizu είναι recovery, το δοκίμασα τώρα και έχω όλον τον αποθηκευτικό χώρο διαθέσιμο στον υπολογιστή.7c962b9592275e7e0991758555f935bb.jpg

Δημήτρη αυτή την οθόνη για μεταφορά αρχείων πότε την βγάζει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ώπα! Κι άλλη ενδιαφέρουσα πληροφορία! Μια-μια τις δίνετε, με το σταγονόμετρο!:lol:

Συγνώμη...Δεν θα το ξανακάνουμε!!!:p

 

Το πρόβλημα με τους drivers το έλυσες;

Στην εντολή adb devices παίρνεις αποτέλεσμα; (δοκίμασε και με τα άλλα τα καλά σου κινητά)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε έπιασα Σωκράτη, πια οθόνη;; αυτή του recovery;

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει να κάνει με την ρομ, σε όσες το δοκίμασα δούλευε.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε έπιασα Σωκράτη, πια οθόνη;; αυτή του recovery;

Αυτήν που σου δείχνω. Που λέει "Please use a cable....."

 

Μόλις μπούμε rcovery βγάζει την οθόνη με τις επιλογές για..

Update system

Wipe data

 

Tην άλλη οθόνη που δείχνεις πότε την βγάζει;

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εσένα δεν σου έχει επιλογή usb for file tranfer;;;;; δες την φωτογραφία που έστειλα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ω

Συγνώμη εσένα δεν σου έχει επιλογή usb for file tranfer;;;;; δες την φωτογραφία που έστειλα.

Την είδα την φωτο που έστειλες...Και λέω ότι μόλις μπει recovery με βγάζει στην οθόνη με τις δυο επιλογές...

 

Λοιπόν μόλις δοκίμασα το κόλπο με το sms και δούλεψε....

Το κινητό είναι με fp και κωδικό, οπότε στο sms έγραψα: *#κωδικός#*

Μόλις το έστειλα ήρθε στο meizu ηχητικό μήνυμα successfully connected

To σύνδεσα με το καλώδιο και βλέπω τον αποθηκευτικό χώρο.

Μπράβο Δημήτρη!!!!

 

EDIT:Δημήτρη άκυρο για το file transfer. Στραβομάρα μου...

Το θέμα είναι ότι αν έχουμε κωδικό κλειδώματος μας ζητάει τον κωδικό, οπότε πάλι έχει πρόβλημα ο φίλος...

Δοκίμασα και με απενεργοποιημένο το usb debugging και δουλεύει.

Το θέμα είναι ότι ο φίλος δεν μπορεί να πατήσει την επιλογή usb file transfer και αν καταφέρει και πατήσει να μήν υπάρχει κωδικός κλειδώματος οθόνης.

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μεταπτυχιακό στο Meizu 2 χρόνια τώρα.

 

Ένα από τα καλά που συνάντησα στο Meizu, σε περίπτωση brick φορτώνεις ρομ από recovery και φλασαρεις με είχε σώσει κάποιες φορές. Και αυτό με το SMS πολύ καλή μαγκιά, πίστεψέ με αν η meizu είχε καλή υποστήριξη σε global rom θα ξανά πήγαινα σε Meizu 16t.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μεταπτυχιακό στο Meizu 2 χρόνια τώρα.

 

Ένα από τα καλά που συνάντησα στο Meizu, σε περίπτωση brick φορτώνεις ρομ από recovery και φλασαρεις με είχε σώσει κάποιες φορές. Και αυτό με το SMS πολύ καλή μαγκιά, πίστεψέ με αν η meizu είχε καλή υποστήριξη σε global rom θα ξανά πήγαινα σε Meizu 16t.

Συμφωνώ....Η υποστήριξη σε software είναι το αδύνατο σημείο της. Κρίμα γιατί έχει συσκευές διαμάντια!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Είναι εταιρία που απευθύνεται καθαρά στην Κίνα και εκεί δίνει το βάρος, αν έβγαζε π.χ μια συσκευή με Android one θα την είχα πάρει, αν και το Α3 που έχω με καλύπτει απόλυτα θα έλεγα πολύ καλύτερο από το Meizu και με μπαταρία που με πάει και 3 μέρες.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το meizu τελικά δεν το πούλησες;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Όχι το έχω για δεύτερο, να το δώσω τζάμπα δεν αξίζει, ήθελα μία συσκευή για περιπτώσεις ανάγκης, άσε που στο σπίτι πιο πολύ με το Meizu σερφαρω, αυτές οι καινούργιες αναλογίες οθόνης είναι τραγικές, πολύ αβολες και στενό το πληκτρολόγιο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κλείδωμα οθόνης κάνε την δεύτερη περίπτωση, και από το κινητό που θα στείλεις το SMS να είσαι σίγουρος ότι έχεις αυτό το τηλέφωνο αποθήκευση στις επαφές.

Λοιπόν μόλις δοκίμασα το κόλπο με το sms και δούλεψε....

Το κινητό είναι με fp και κωδικό, οπότε στο sms έγραψα: *#κωδικός#*

Μόλις το έστειλα ήρθε στο meizu ηχητικό μήνυμα successfully connected

To σύνδεσα με το καλώδιο και βλέπω τον αποθηκευτικό χώρο.

Μπράβο Δημήτρη!!!!

 

EDIT:Δημήτρη άκυρο για το file transfer. Στραβομάρα μου...

Το θέμα είναι ότι αν έχουμε κωδικό κλειδώματος μας ζητάει τον κωδικό, οπότε πάλι έχει πρόβλημα ο φίλος...

Δοκίμασα και με απενεργοποιημένο το usb debugging και δουλεύει.

Το θέμα είναι ότι ο φίλος δεν μπορεί να πατήσει την επιλογή usb file transfer και αν καταφέρει και πατήσει να μήν υπάρχει κωδικός κλειδώματος οθόνης.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια που προσπαθείτε να μου δώσετε, αλλά έκανα και το κόλπο με το SMS κι ούτε αυτό έπιασε.:(

Το τυφλό MP6+ πήρε το SMS (άκουσα ήχο ειδοποίησης - δεν μίλησε να πει "successfully connected"), αλλά πάλι τα ίδια... δηλ.:

  • Όταν συνδέω το κινητό μου δείχνει εικονίδιο "PRO 6 Plus" (ή "recovery" όταν το βάζω σε αυτό το mode) ο File Explorer των W10, αλλά όχι τα περιεχόμενα του.

  • Στο Device Manager του laptop επίσης το βλέπω.

  • Στο Command Promt του "Windows PowerShell" πληκτρολογώ ".\adb devices" και δεν βλέπει κάτι. Το ίδιο κι όταν το βάζω σε recovery mode με τα πλαϊνά πλήκτρα (Volume Up + Power ταυτόχρονα). Κάθε φορά μου δίνει την παρακάτω απόκριση:
PS D:\ADB\platform-tools> .\adb devices
List of devices attached
...κενό...

Λογικά συνεχίζουν να υπάρχουν τα ίδια προβλήματα: κατά τη σύνδεση με το καλώδιο USB το τηλέφωνο απλά φορτίζει και δεν μπορώ να το γυρίσω σε “file transfer (MTP)” mode, ή/και δεν είναι ενεργοποιημένο το USB Debugging.

 

Δοκίμασα και το ποντίκι με αντάπτορα USB σε Type-C σε ένα από τ' άλλα MP6+, είδα ότι δουλεύει, αλλά δεν βλέπω πού είναι ο κέρσορας στο "τυφλό", οπότε χτυπάω στα τυφλά και δεν είχα αποτέλεσμα (προσπάθησα άπειρες φορές).

 

edit1:

Η σκέψη μου να το αποσυναρμολογήσω και να δω αν μπορώ να του συνδέσω μια μισοχαλασμένη οθόνη από παλιό Xiaomi Redmi Note 2 κινητό, πώς σας ακούγεται;

 

edit2:

Σύνδεσα το S9 με καλώδιο USB κι έδωσα την εντολή ".\adb devices" στο Command Promt του "Windows PowerShell". Κανένα αποτέλεσμα.

Χωρίς να το αποσυνδέσω, έδωσα πρόσβαση (από το S9) στα αρχεία του. Το laptop βλέπει τα αρχεία του S9 όπως θα έπρεπε, αλλά πάλι δεν μου δίνει αποτέλεσμα η εντολή ".\adb devices".:confused:

Edited by evankouros
...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Αν με την εντολή adb devices δεν παίρνεις αποτέλεσμα σημαίνει ότι δεν υπάρχουν drivers. Με τα άλλα δύο meuzu που έχεις συμβαίνει το ίδιο; Δεν παίρνεις και με αυτά αποτέλεσμα στην εντολή adb devices; Αν ναι είναι 100% βέβαιο ότι δεν έχεις drivers

Με την άλλη οθόνη δεν νομίζω να γίνεται και πιθανότατα δεν θα ταιριάζει και η καλωδιοταινια.

 

Βάλε σωστούς drivers και θα λυθεί το πρόβλημα σου με το κόλπο του sms

 

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αν με την εντολή adb devices δεν παίρνεις αποτέλεσμα σημαίνει ότι δεν υπάρχουν drivers. Με τα άλλα δύο meuzu που έχεις συμβαίνει το ίδιο; Δεν παίρνεις και με αυτά αποτέλεσμα στην εντολή adb devices; Αν ναι είναι 100% βέβαιο ότι δεν έχεις drivers

Με την άλλη οθόνη δεν νομίζω να γίνεται και πιθανότατα δεν θα ταιριάζει και η καλωδιοταινια.

 

Βάλε σωστούς drivers και θα λυθεί το πρόβλημα σου με το κόλπο του sms

 

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο κ το usb debugging στο developer options νομιζω

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι ενεργοποιημενο το usb debugging, όσα adb devices και να δώσεις δεν θα δει το τηλέφωνο, αυτό με το SMS αν έχει κλείδωμα οθόνης θέλει οπουδήποτε το πιν αλλιώς δεν.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

αν τα αρχεια ειναι αρκετα σημαντικα ,απλα κανεις swap τις οθονες με ενα απο τα αλλα κ τα παιρνεις

 

αλλιως δοκιμαζεις να μπεις στο κινητο με τυφλες κινησεις κανοντας ακριβως τα ιδια με ενα αλλο που θα εχεις διπλα του

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

1. How to Enable USB Debugging on Android with Broken Screen

(Method 2: Use ADB Commands)

https://www.androidphonesoft.com/resources/enable-usb-debugging-android-broken-screen.html

 

2. Here are the steps to enable USB Debugging on Android from PC using the ADB command:

Step 1: Firstly, you have to install the ADB tool on your PC or laptop. You can download minimal ADB and Fastboot tool here.

Step 2: Normally the ADB needs to communicate with your Android device via USB debugging. As the USB debugging option is turned off, you will have to boot your device into the ClockworkMod Recovery mode by holding the Power button + Home + Volume Up or Down which depends on the model.

Step 3: When your smartphone enters the recovery mode, launch the ADB tool and then connect your Android device to PC or laptop via a USB cable.

Step 4: Now go to the command prompt and type: adb_enabled. Now the USB debugging option gets enabled by default and now you can use your Android device without any problem.

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχουμε custom recovery

 

ενεργοποιουμε το μενου developer options

--------------------------------------------------------------------------

το βρισκουμε στο settings -> accesibility -> τερμα κατω

--------------------------------------------------------------------------

εκει μπορουμε να ενεργοποιησουμε το usb debugging που χρειαζονται διαφορα root εργαλεια η για να χρησιμοποιησουμε adb εντολες,

επισης μπορουμε να μειωσουμε την διαρκεια των animations (3 επιλογες ειναι κ προσωπικα το κανω 0,5x),

τελος μπορουμε να δουμε ποιες διεργασιες κ εφαρμογες τρεχουν κλπ

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΕ ΕΚΕΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Meizu Pro 6 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...