Jump to content

Sony Xperia XA Ultra


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην αντιπροσωπεία το πήγα, αλλα απ'ότι μου είπαν καποιες βλάβες πανε αθήνα γιατί υποτίθεται το μηχάνημα που χρειάζεται υπαρχεί μονον εκεί. Τέλος πάντων, σε τηλ. που τους εκανα σημερα μου είπαν ότι είναι μεσα στο σερβις και ότι είναι μεσα στην εγγύηση. Αλλαξαν οθόνη, μπαταρία και το πισω καπακι, απ'ότι μου ειπαν... Ειδωμεν... Ευχαριστω και τους δύο για το ενδιαφέρον και την απάντηση. Και με την ευκαιρία να πώ ότι, εκτός αυτού του περιστατικού, το τηλ. ειναι σουπερ, τουλαχιστον στα δικα μου μάτια. Πολυ καλή οθόνη, σουπερ φωτογραφιες. Το μονο που με παιδευει ο πολύ λίγος αποθηκευτικός χωρος, κατα τ'αλλα υπεροχο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 392
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κινητό είναι σε λειτουργία εδώ και μερικές ημέρες .

Συνοδεύετε με φορτιστή uch12 της Sony .

Εντυπώσεις :

Ταχύτητα και ποιότητα κατασκευής άψογη.

Πολύ λίγος υπολειπόμενος χώρος , από τα 16 Gb χωρίς εγκατεστημένες εφαρμογές κάνει χρήση τα 7,5 Gb ( μετά από factory reset ) , πολύ bloatware ….!!!

Η φόρτιση είναι πολύ αργή για μπαταρία στα 2700 ma θέλει 2,5 ώρες από το 0% και με την χρήση του φορτιστή uch12.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η διάρκεια της μπαταριάς ……!!!!!!!

( πχ από 30% στα 5% και μετά στο 0% σε μερικά λεπτά )

Φοβερό battery drain , απελπισία , θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω λεπτομέρειες .

Προσπάθησα όλα τα γιατροσόφια που προτείνει το internet και το support της Sony ( βασικά απενεργοποίηση σχεδόν όλων των υπηρεσιών , location , sync .. κλπ. )

Για να μην αδικήσω την Sony έκανα ένα factory reset μήπως στρώση η κατάσταση .

Ελπίζω η αναβάθμιση σε 7.0 Nugat να λύσει το πρόβλημα με την μπαταρία .

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι σε λειτουργία εδώ και μερικές ημέρες .

Συνοδεύετε με φορτιστή uch12 της Sony .

Εντυπώσεις :

Ταχύτητα και ποιότητα κατασκευής άψογη.

Πολύ λίγος υπολειπόμενος χώρος , από τα 16 Gb χωρίς εγκατεστημένες εφαρμογές κάνει χρήση τα 7,5 Gb ( μετά από factory reset ) , πολύ bloatware ….!!!

Η φόρτιση είναι πολύ αργή για μπαταρία στα 2700 ma θέλει 2,5 ώρες από το 0% και με την χρήση του φορτιστή uch12.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η διάρκεια της μπαταριάς ……!!!!!!!

( πχ από 30% στα 5% και μετά στο 0% σε μερικά λεπτά )

Φοβερό battery drain , απελπισία , θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω λεπτομέρειες .

Προσπάθησα όλα τα γιατροσόφια που προτείνει το internet και το support της Sony ( βασικά απενεργοποίηση σχεδόν όλων των υπηρεσιών , location , sync .. κλπ. )

Για να μην αδικήσω την Sony έκανα ένα factory reset μήπως στρώση η κατάσταση .

Ελπίζω η αναβάθμιση σε 7.0 Nugat να λύσει το πρόβλημα με την μπαταρία .

Δεν πρεπει να αφηνεις την μπαταρια να παει 0% και ναι απο 5% πεφτει γρηγορα και κλεινη για προστασια του συστηματος και σε αλλες μαρκες γινεται.Η μπαταρια για την οθονη του και η φωτεινοτητα στο αυτοματο μια χαρα κραταει σε βγαζει την ημερα.Ομως αν εισαι παιχνιδοφιλος παρε αλλο κινητο που να σε καλυπτει.Σε εμενα απο 15% ως 100% κανει με τον φορτιστη του παντα 1:53 λεπτα περιπου καλα ειναι.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να αφηνεις την μπαταρια να παει 0% και ναι απο 5% πεφτει γρηγορα και κλεινη για προστασια του συστηματος και σε αλλες μαρκες γινεται.Η μπαταρια για την οθονη του και η φωτεινοτητα στο αυτοματο μια χαρα κραταει σε βγαζει την ημερα.Ομως αν εισαι παιχνιδοφιλος παρε αλλο κινητο που να σε καλυπτει.Σε εμενα απο 15% ως 100% κανει με τον φορτιστη του παντα 1:53 λεπτα περιπου καλα ειναι.

 

Βασικά από 30% πήγε σε λίγα λεπτά στο 0%..

Να διορθώσω και ένα λάθος μου....

Ο φόρτισης της συσκευασίας είναι ο uch 20 απλός στα 1500 ma και οχι ο uch 12 που είναι ταχυφορτιστης και πάει ξεχωριστά..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά φόρτιζε με τον ταχυφορτιστή της samsung,παρόλο που δεν το υποστηρίζει,σε 2 ώρες από το 4% στο 100%.Εχει τώρα μια εβδομάδα,ακόμα και σήμερα,που αργεί πολύ.Σήμερα το εβαλα στη φόρτιση στις 07:15 και μετά από 4,30 ώρες είναι στο 88%!!!! Τι φλασιά έχει φάει ρε παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά φόρτιζε με τον ταχυφορτιστή της samsung,παρόλο που δεν το υποστηρίζει,σε 2 ώρες από το 4% στο 100%.Εχει τώρα μια εβδομάδα,ακόμα και σήμερα,που αργεί πολύ.Σήμερα το εβαλα στη φόρτιση στις 07:15 και μετά από 4,30 ώρες είναι στο 88%!!!! Τι φλασιά έχει φάει ρε παιδιά;

 

Με ποιον φορτιστη αυτο;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα προβλήματα που λέτε για την μπαταρία τα είχα πάθει κ εγώ πριν καιρό, φόρτιζε 3 ώρες, έπεφτε νεράκι κτλ, είχα απεγκαταστησει τα πάντα αλλά μόνο ένα factory reset μου τα έλυσε όλα. Τώρα λειτουργεί υποδειγματικά και κρατάει καλά για το μέγεθος της. Την αιτία δεν την βρήκα, ίσως επειδή δεν είχε κάνει πολλους ή σωστους κύκλους φορτισης εκφόρτισης.
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα προβλήματα που λέτε για την μπαταρία τα είχα πάθει κ εγώ πριν καιρό, φόρτιζε 3 ώρες, έπεφτε νεράκι κτλ, είχα απεγκαταστησει τα πάντα αλλά μόνο ένα factory reset μου τα έλυσε όλα. Τώρα λειτουργεί υποδειγματικά και κρατάει καλά για το μέγεθος της. Την αιτία δεν την βρήκα, ίσως επειδή δεν είχε κάνει πολλους ή σωστους κύκλους φορτισης εκφόρτισης.

Μα αν είναι δυνατόν να ξαναστήσω το τηλέφωνο απο την αρχή για τη μπαταρία.Μεγάλο fail της sony.Απαράδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και απαραδεκτοι επειδη εσυ το φορτιζες με διαφορετικης μαρκας φορτιστες, καποιοι fast charging μαλιστα... Οι εταιρείες φταινε για αλλα, επειδη δεν βαζουν μεγαλυτερες μπαταριες κτλ οχι για αυτα που αναφερετε ομως. Αν εσεις το βαζατε 5 φορες τη μερα να φορτισει χωρις να εχετε κανει στην αρχη σωστούς κυκλους φορτισης ή χρησιμοποιείτε αλλα ντ' αλλων φορτιστες, δεν φταινε οι εταιρείες μετα.

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και απαραδεκτοι επειδη εσυ το φορτιζες με διαφορετικης μαρκας φορτιστες, καποιοι fast charging μαλιστα... Οι εταιρείες φταινε για αλλα, επειδη δεν βαζουν μεγαλυτερες μπαταριες κτλ οχι για αυτα που αναφερετε ομως. Αν εσεις το βαζατε 5 φορες τη μερα να φορτισει χωρις να εχετε κανει στην αρχη σωστούς κυκλους φορτισης ή χρησιμοποιείτε αλλα ντ' αλλων φορτιστες, δεν φταινε οι εταιρείες μετα.

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε παιδιά μη λέτε οτι θέλετε.Τι σχέση εχει ο φορτιστής;Δυο χρόνια φορτίζω με το φορτιστή του note το mls της κόρης μου και το κινητό πετάει.Φορτίζω το note πολλές φορές με το φορτιστή του tablet και πάλι no problem.Είναι δυνατόν 5 μηνων κινητό και να τα παίζει η μπαταρία και μου λέτε οτι δεν έχει ευθύνη η εταιρία;Και μια χαρά σωστούς κύκλους έκανα και λειτουργούσε σωστά η μπαταρία.Το πρόβλημα είναι πρόσφατο και θα το ερευνήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω ο,τι θελω. Αν εσυ φορτιζεις συσκευες σου με ο,τι φορτιστη βρεις, δεν φταίει η Sony. Με το mls της κορης σου ησουν τυχερος. Το note και το tablet ειναι Samsung. Μια φορα θα γινει η μ@λ@κια. Εγινε.

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω ο,τι θελω. Αν εσυ φορτιζεις συσκευες σου με ο,τι φορτιστη βρεις, δεν φταίει η Sony. Με το mls της κορης σου ησουν τυχερος. Το note και το tablet ειναι Samsung. Μια φορα θα γινει η μ@λ@κια. Εγινε.

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη;Αν το φορτίσω με το δικό του θα στρώσει ή τον ήπιαμε;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη;Αν το φορτίσω με το δικό του θα στρώσει ή τον ήπιαμε;

Εγω θα σου ελεγα να το πας στο service. Το θεμα ειναι οτι αν τους πεις οτι το φορτιζες με φορτιστη mls, samsung κτλ θα σου πουν οτι δεν φταινε και πιθανον θα εχουν και δικιο. Αυτο εννοούσα πριν. Μην το αναφέρεις καν. Πες τους οτι εγω το φορτιζα με τον κανονικο του φορτιστη και μου εβγαλε αυτο το πρόβλημα κλπ. Παρόλα αυτα, αν θες δοκιμασε και ενα factory reset να δεις. Ειναι κουραστικό να το ξαναστηνεις μετα, το γνωριζω.. Αλλα απ την αλλη να θελει 4 ωρες να φορτισει ειναι μαρτύριο..

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να το πας στο service. Το θεμα ειναι οτι αν τους πεις οτι το φορτιζες με φορτιστη mls, samsung κτλ θα σου πουν οτι δεν φταινε και πιθανον θα εχουν και δικιο. Αυτο εννοούσα πριν. Μην το αναφέρεις καν. Πες τους οτι εγω το φορτιζα με τον κανονικο του φορτιστη και μου εβγαλε αυτο το πρόβλημα κλπ. Παρόλα αυτα, αν θες δοκιμασε και ενα factory reset να δεις. Ειναι κουραστικό να το ξαναστηνεις μετα, το γνωριζω.. Αλλα απ την αλλη να θελει 4 ωρες να φορτισει ειναι μαρτύριο..

 

Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν δε στρώσει θα κάνω factory reset.Καλύτερα από το service.Λίγος κόπος παραπάνω,γιατί 5 ώρες δεν παλεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα..Να ρωτήσω κάτι.Έχει κάνει κάποιος root την συσκευή και αν ναι με ποιον τρόπο και αν είναι σχετικά εύκολη η διαδικασία?

Ευχαριστώ.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Αν και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη με το κινητό τα 16GΒ γέμιζουν πολύ γρήγορα με εφαρμογές και όσο και αν μετακινεί εικόνες και βιντεο στην κάρτα μνήμης είμαι μόνιμα με λιγοτερο από 1 GB ελεύθερο χώρο.

Η καρτουλα μου είναι 64ρα και είναι σχεδον άδεια.

Στο ταμπλετ υπάρχει η δυνατότητα οι εφαρμογές να μετακινούν κάποια στοιχεία στην κάρτα sd αλλά τέτοια εφαρμογή δε βρίσκω by default (προεγκατεστημενη) στο κινητο.

Επειδή δε θέλω να το ρουταρω υπάρχει άλλος τρόπος ή πρόγραμμα να μετακινήσω εφαρμογες στην κάρτα μνήμης;

Δεν υπάρχει τίποτα άλλο για μετακίνηση (αρχεία εγγραφα φωτογραφίες μουσικη κτλ)

Ολος ο χώρος είναι από εφαρμογές.

Ευχαριστώ

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δεν έχω βρεί τρόπο να μπορείς να μεταφέρεις αυτόματα εφαρμογές από την εσωτερική μνήμη στην κάρτα SD (ίσως να υπάρχει εφαρμογή που το κάνει αυτόματα). Το έχω κάνει χειροκίνητα ελέγχοντας πρώτα αν μπορεί να μεταφερθεί μία εφαρμογή, και αν ναι μετά να την μεταφέρω στην κάρτα SD.

 

Για να μεταφέρεις εφαρμογές στη κάρτα μνήμης, πήγαινε:

 

Ρυθμίσεις > Εφαρμογές.

 

Στην λίστα που έχει όλες τις εφαρμογές σου, πάτα πάνω σε κάποια και μετά πάτα στο Αποθηκευτικός Χώρος. Αν η συγκεκριμένη εφαρμογή μπορεί να μεταφερθεί, πάνω πάνω στην οθόνη που σου αναφέρει τον αποθηκευτικό χώρο που χρησιμοποιείται και αν μπορείς να τον αλλάξεις, θα είναι ενεργοποιημένη η επιλογή ΑΛΛΑΓΗ. Πατάς πάνω και επιλέγεις την κάρτα SD για να μεταφέρεις την εφαρμογή.

 

Συνήθως εφαρμογές προ-εγκατεστημένες δεν μεταφέρονται. Δοκίμασε να ελέγξεις πρώτα αυτές που έχεις εγκαταστήσει εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δεν έχω βρεί τρόπο να μπορείς να μεταφέρεις αυτόματα εφαρμογές από την εσωτερική μνήμη στην κάρτα SD (ίσως να υπάρχει εφαρμογή που το κάνει αυτόματα). Το έχω κάνει χειροκίνητα ελέγχοντας πρώτα αν μπορεί να μεταφερθεί μία εφαρμογή, και αν ναι μετά να την μεταφέρω στην κάρτα SD.

 

Για να μεταφέρεις εφαρμογές στη κάρτα μνήμης, πήγαινε:

 

Ρυθμίσεις > Εφαρμογές.

 

 

Στην λίστα που έχει όλες τις εφαρμογές σου, πάτα πάνω σε κάποια και μετά πάτα στο Αποθηκευτικός Χώρος. Αν η συγκεκριμένη εφαρμογή μπορεί να μεταφερθεί, πάνω πάνω στην οθόνη που σου αναφέρει τον αποθηκευτικό χώρο που χρησιμοποιείται και αν μπορείς να τον αλλάξεις, θα είναι ενεργοποιημένη η επιλογή ΑΛΛΑΓΗ. Πατάς πάνω και επιλέγεις την κάρτα SD για να μεταφέρεις την εφαρμογή.

 

Συνήθως εφαρμογές προ-εγκατεστημένες δεν μεταφέρονται. Δοκίμασε να ελέγξεις πρώτα αυτές που έχεις εγκαταστήσει εσύ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ, δουλεύει, όχι σε όλες αλλά κάποιες μπορώ να τις μεταφέρω! Είναι σωτήριο.

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι, βοηθάει! Μπορεί να μην μετακινούνται όλες, αλλά αρκετές για να μπορείς να γλυτώνεις χώρο..
Link to comment
Share on other sites

Με το φορτιστή του note και με το φορτιστή του mls και με το φορτιστή του samsung tablet.

Γιατι δικο του δεν εχεις;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δικο του δεν εχεις;

Σαφώς και εχω.Αλλά οταν έχεις πολλές ηλεκτρονικές συσκευές δεν μπορείς να έχεις έξω και τους ανάλογους φορτιστές.Γίνεται χαμός.Οπότε οτι ταιριάζει και μπορώ το φορτίζω και με κάποιον άλλον.Αλλά μάλλον δεν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και εχω.Αλλά οταν έχεις πολλές ηλεκτρονικές συσκευές δεν μπορείς να έχεις έξω και τους ανάλογους φορτιστές.Γίνεται χαμός.Οπότε οτι ταιριάζει και μπορώ το φορτίζω και με κάποιον άλλον.Αλλά μάλλον δεν πρέπει.

 

Αυτο πιστευω φιλε μου και εγω.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομαδα εχω "ισως" το πρωτο αν οχι το πρωτο τοτε ενα απο τα πρωτα Sony XA1 Ultra το οποιο το αγορασα απο την Sony Ιταλιας και σας παραθετω ενα οχι και τοσο καλο βεβαια Unboxing video σχετικο με την συσκευη καθως και βιντεο εν κινησει στην επιστροφη μου απο την δουλεια στο σπιτι !!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομαδα εχω "ισως" το πρωτο αν οχι το πρωτο τοτε ενα απο τα πρωτα Sony XA1 Ultra το οποιο το αγορασα απο την Sony Ιταλιας και σας παραθετω ενα οχι και τοσο καλο βεβαια Unboxing video σχετικο με την συσκευη καθως και βιντεο εν κινησει στην επιστροφη μου απο την δουλεια στο σπιτι !!

 

 

 

 

Ωραίο φίλε μου.Καλορίζικο.Ελπίζω να μην εχει 16gb αποθηκευτικό χώρο,γιατί είναι ο λόγος που δεν το κράτησα τον προκάτοχό του και το έδωσα στη γυναίκα.Κατά τα άλλα βέβαια,το τηλ είναι τέρας.Και το δικό σου που είναι η εξέλιξη,θα είναι σίγουρα βελτιωμενο στα πάντα.Περιμένουμε πληροφορίες και εντυπώσεις.Ίσως να ανοίξεις και καινούριο θέμα,μόνο με το καινούριο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XA Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...