Jump to content

Sony Xperia XA Ultra


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει βάλει κάποιος προστατευτικό οθόνης/μεμβράνη?

 

Σ εμενα παντως μετά απο μερικές ωρες χρήσης σταματαει ν ακουγεται ο ηχος κλήσης και θελει reboot.....και μετα πάλι τα ιδια

Καμιά ιδέα?

 

Software issue φαίνεται.

Αλλάζει η ρύθμιση του ήχου ή απλά σταματάει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 392
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει βάλει κάποιος προστατευτικό οθόνης/μεμβράνη?

 

 

 

Software issue φαίνεται.

Αλλάζει η ρύθμιση του ήχου ή απλά σταματάει?

 

Σταματάει σα να το εχω στο silent.......και δεν εχω καποια περιεργη εφαρμογή κατεβασει

whatsapp και winbank της πειραιως

τιποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση παρακαλώ. Είναι λογικό να έχει ελεύθερη RAM περί τα 300-400MB τουλάχιστον στη δικιά μου συσκευή; Και σιγά τις εφαρμογές που του έχω βάλει. Λίγο δεν είναι; Εσείς γενικά έχετε απενεργοποιήσει κάποιες εφαρμογές της Sony;
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί παίζει γενικώς, αν δεν έχεις κολλήματα μην ασχολείσαι, έχω απενεργοποιήσει διάφορες της sony γιατί πετάγονται συνέχεια ειδοποιήσεις και μου τα ζαλίζουν
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το note 4 μου βρίσκεται στα τελευταία του. Το κινητό το σκέφτομαι καθώς δεν θέλω να διαθέσω τρομερά λεφτά. Μου αρέσει το μέγεθος και η οθόνη

Για τον αποθηκευτικό χώρο δεν έχω θέμα καθώς και στο note χρησιμοποιώ 13 gb. Eχω φυσικα sd

Θα ήθελα να ρώτησω για την πίσω κάμερα και βίντεο. Πως είναι οι φωτο ; η ελλειψη σταθερόποιητή δημιουργεί θέμα; Γενικά σε σχεση με το note πως ειναι οι φωτο;

Επίσης δεν έχει gorilla glass; Δηλαδή είναι εύθραυστο στις πτώσεις;

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις το πηρα αυριο θα το στησω αν και δε βλεπω ενδιαφερον για το συγκεκριμενο κινητο,θα ποσταρω μολις το δουλεψω λιγο.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι μία χαρά κινητό χωρίς προβλήματα, με καλές κάμερες, μεγάλη εντυπωσιακή οθόνη, μπαταρία στο μέσο όρο και μικρή μνήμη, τι άλλο να πούμε.. Αν δεν το ρουτάρεις να του πετάξεις καμία rom πάνω και να αρχίσεις τα παιχνίδια ενδιαφέρον δεν έχει, root δεν είναι εύκολο και θέλει ξεκλείδωμα του bootloader ή τουλάχιστον δεν είναι και σίγουρο, όποτε μένουνε με τις εφαρμογές της sony και τις διαφημίσεις.. Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το note 4 μου βρίσκεται στα τελευταία του. Το κινητό το σκέφτομαι καθώς δεν θέλω να διαθέσω τρομερά λεφτά. Μου αρέσει το μέγεθος και η οθόνη

Για τον αποθηκευτικό χώρο δεν έχω θέμα καθώς και στο note χρησιμοποιώ 13 gb. Eχω φυσικα sd

Θα ήθελα να ρώτησω για την πίσω κάμερα και βίντεο. Πως είναι οι φωτο ; η ελλειψη σταθερόποιητή δημιουργεί θέμα; Γενικά σε σχεση με το note πως ειναι οι φωτο;

Επίσης δεν έχει gorilla glass; Δηλαδή είναι εύθραυστο στις πτώσεις;

Φιλε μου κι εγω εχω note 4 και η γυναίκα μου έχει το xa ultra.Αν δεν εχεις απαιτήσεις εσωτερικού αποθηκευτικού χώρου,είσαι οκ. Η γυναίκα μου τραβάει πολλές φωτο και βίντεο και εχει μια τεράστι κάρτα και κάνει τη δουλειά της.Το κινητό τα σπάει σε φωτο και βίντεο.Καμμία σχέση με το note 4.Τραβήξαμε και οι δυο βίντεο στα μπουζούκια και οταν είδα το δικό μου σε σύγκριση με το δικό της,απλά γέλαγα.Καθαρότητα και λεπτομέρεια απόστευτη.Οπότε είναι τι το θέλεις.Αν παίζεις παιχνίδια και γενικά θέλεις να έχεις πολλές εφαρμογές στο κινητό,τότε λυπάμαι δεν σου κάνει.Επίσης η οθόνη είναι απίστευτη,ακόμα και στο φως του ήλιου,άλλο ενα προβάδισμα εναντι του δικού μου.Απλά εγω είμαι πολύ απαιτητικός χρήστης και εχω αυτό που έχω συνειδητά.Οτιδήποτε άλλο θέλεις να ρωτήσεις μπορώ να σου πω,μιας και το έχω δουλέψει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Τελικά το αγόρασα σήμερα και το ρυθμιζω. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές.

Κράτησα και το note 4 και πήρα δύο sim.

 

Πρώτη ερώτηση:

Πως στο καλό δημιουργώ φάκελο στην οθόνη, όπου μέσα μπορώ να βάλω πολλές εφαρμογές. Δηλαδή να ονομάσω ένα φάκελο παιχνιδια και να τα βάλω ολα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτεις ένα παιχνίδι μέσα σε ένα άλλο και αυτόματα δημιουργείτε ένας νέος φάκελος που μπορείς να τον ονομάσεις όπως θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

 

Πως μπορώ να επιλέξω όλα τα αρχεία πχ μέσω bluetooth να πηγαίνουν στην κάρτα sd ωστε να μην χρειαζεται κάθε φορά μεταφορά τους.

Στην κάμερα την βρηκα την προεπιλογη.

 

Η εφαρμογή αλμπουμ αν καταλαβα καλά δεν έχει επιλογη μετονομασίας φακελων και μεταφορά εικόνων από φακελο σε φακελο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

 

Πως μπορώ να επιλέξω όλα τα αρχεία πχ μέσω bluetooth να πηγαίνουν στην κάρτα sd ωστε να μην χρειαζεται κάθε φορά μεταφορά τους.

Στην κάμερα την βρηκα την προεπιλογη.

 

Η εφαρμογή αλμπουμ αν καταλαβα καλά δεν έχει επιλογη μετονομασίας φακελων και μεταφορά εικόνων από φακελο σε φακελο;

Φιλε μου δεν γίνεται αυτό δυστυχώς.Στη μεταφορά bluetooth ολα πάνε στη συσκευή.Ετσι γίνεται και στο note 4.Στην κάμερα και το video μπορείς να επιλέξεις να γράφει στην κάρτα microsd.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι μία χαρά κινητό χωρίς προβλήματα, με καλές κάμερες, μεγάλη εντυπωσιακή οθόνη, μπαταρία στο μέσο όρο και μικρή μνήμη, τι άλλο να πούμε.. Αν δεν το ρουτάρεις να του πετάξεις καμία rom πάνω και να αρχίσεις τα παιχνίδια ενδιαφέρον δεν έχει, root δεν είναι εύκολο και θέλει ξεκλείδωμα του bootloader ή τουλάχιστον δεν είναι και σίγουρο, όποτε μένουνε με τις εφαρμογές της sony και τις διαφημίσεις..

Σε ευχαριστω πολυ αν απευθυνεσαι σε μενα αλλα δε ρουταρω τις συσκευες μου ποτε ουτε πειραζω τπτ καθως δε παιζω παιχνιδια δεν δουλευω πανω απο 5 εφαρμογες μονο σερφαρω πολυ και γιουτουμπιαζω χαχαχα γιαυτο με ενδιαφερει και η ενταση του ηχειου οσο για τις καμερες πιστευω θα με καλυψει οπως διαβαζω θααα το στησω τριημερο γιατι μου λειπη καρτα μνημης και σιμ θα τα βαλω και θα στησω

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ αν απευθυνεσαι σε μενα αλλα δε ρουταρω τις συσκευες μου ποτε ουτε πειραζω τπτ καθως δε παιζω παιχνιδια δεν δουλευω πανω απο 5 εφαρμογες μονο σερφαρω πολυ και γιουτουμπιαζω χαχαχα γιαυτο με ενδιαφερει και η ενταση του ηχειου οσο για τις καμερες πιστευω θα με καλυψει οπως διαβαζω θααα το στησω τριημερο γιατι μου λειπη καρτα μνημης και σιμ θα τα βαλω και θα στησω

Φίλε για youtube και κάμερα-video πήρες ενα από τα καλυτερα κινητά με ποοοολυυυυύ απολαυστική οθόνη.Η γυναίκα μου το έχει λιώσει στο youtube και πολυ φωτο και βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Aeroporos πάντως εμένα με ταχυφορτιστη Note 4 θα ήθελε 8 ωρες και αν.

Με τον δικό του είναι όπως τα λέτε.

Το θέμα είναι για το γραφείο ως δεύτερο φορτιστή τι χρησιμοποιώ;

Ξεχνάω όλους τους samsung λογω επεξεργαστή;

Κανένας οικονομικός και συμβατός από Ελλάδα;

Δεν με ενδιαφέρει ταχεία φόρτιση.

 

 

Πάντως πρώτη ημέρα πολύ καλές εντυπώσεις για την τιμή του.

Περιμένω να δω και την αυτονομία του.

Edited by stama
Link to comment
Share on other sites

Aeroporos πάντως εμένα με ταχυφορτιστη Note 4 θα ήθελε 8 ωρες και αν.

Με τον δικό του είναι όπως τα λέτε.

Το θέμα είναι για το γραφείο ως δεύτερο φορτιστή τι χρησιμοποιώ;

Ξεχνάω όλους τους samsung λογω επεξεργαστή;

Κανένας οικονομικός και συμβατός από Ελλάδα;

Δεν με ενδιαφέρει ταχεία φόρτιση.

 

 

Πάντως πρώτη ημέρα πολύ καλές εντυπώσεις για την τιμή του.

Περιμένω να δω και την αυτονομία του.

 

Τι εννοείς 8 ώρες; Εμένα με τον ταχυφορτιστή του note φορτίζει σε δύο ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι με τον ταχυφορτιστη note το είχα συνδεδεμένο 3 ώρες και ούτε στο 40 % δεν είχε φτάσει. Ο argiris λέει ότι δεν είναι συμβατός λόγω επεξεργαστή.
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι με τον ταχυφορτιστη note το είχα συνδεδεμένο 3 ώρες και ούτε στο 40 % δεν είχε φτάσει. Ο argiris λέει ότι δεν είναι συμβατός λόγω επεξεργαστή.

 

Το τελευταίο που λες ισχύει, το sony έχει mediatek επεξεργαστή, το note όχι, άρα υποτίθεται ότι δεν κάνει ταχυφόρτιση, μόνο κανονική. Εγώ φορτίζω με ότι βρω μπροστά μου, όλα κάνουν δουλειά

Χθες βράδυ πάντως που κοιμόμουν μου έφαγε 18% μπαταρία μέσα σε 6ωρες, σε κατάσταση ηρεμίας με όλα κλειστά και χωρίς να τρέχει κάτι, το τσεκαρα με το gsam battery

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο που λες ισχύει, το sony έχει mediatek επεξεργαστή, το note όχι, άρα υποτίθεται ότι δεν κάνει ταχυφόρτιση, μόνο κανονική. Εγώ φορτίζω με ότι βρω μπροστά μου, όλα κάνουν δουλειά

Χθες βράδυ πάντως που κοιμόμουν μου έφαγε 18% μπαταρία μέσα σε 6ωρες, σε κατάσταση ηρεμίας με όλα κλειστά και χωρίς να τρέχει κάτι, το τσεκαρα με το gsam battery

Το βραδυ να βαζεις την λειτουργια stamina αφου κοιμασαι που κοιμασαι :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε μετα απο ενα 30ωρο εχω να πω οτι η οθονη του ειναι πααρα πολυ καλη χαιρεσαι τα μιντια ταινιες κλπ,η φωτεινοτητα ακομα και σε συνθηκες ηλιοφανειας ειναι πολυ καλη.Ηχος ειναι πολυ δυνατος και σχεδον εξαιρετος αν και μονοφονικο.Στο σερφαρισμα πολυ γρηγορο δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα η κολλημα ο ηχος στο ακουστικο ειναι αρκετα καλος και ικανοποιητικος.ΟΣΟ αφορα την φωτογραφικη καλα δεν το συζητω ειδικα σε καλο φωτισμο ειναι υπερ του δεοντος.οσο αφορα την μπροστινη για τους σελφακιδες ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει εκει εξω.Αυτονομια αναλογα την χρηση εγω με μια φορτιση εβγαλα 5 ωρες οθονη και 17 αναμονη,επισης απο το 9% μεχρι στο 100% χρειαστηκε με τον δικο του φορτιστη 1*53 λεπτα ακριβως.Η ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ καλη ομως μια θηκουλα ειναι απαραιτητη,η διαδραση της οθονης ειναι αριστη και με ωραια αισθηση.Οσο αφορα την χωρητικοτητα δε υπαρχει θεμα βαζεις μια καρτα και νο προμπλεμ.

ΕΝ κατακλειδι το κινητο για την τιμη που εχει το θεωρω ισως το καλυτερο στην αγορα μεχρι στιγμης επισης να πω οτι το πηρα απο ελληνικη αλυσιδα εχει την 6 και γραφει οτι θα παρει την 7 μεσω οτα οποτε θα υπαρξει ειδοποιηση,οσοι δεν εχετε προβλημα με το μεγεθος θα ελεγα να το προτιμησετε,προς το παρον κατι αρνητικο δεν εχω βρει.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κινητό αρχικά μου άρεσε εμφανισιακά και μετά ψαχτηκα και για τα χαρακτηριστικά του.

Το κινητό από άποψη κατασκευής ειναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του. Το μεταλλικό μέρος πίσω συν η ελαφρά κυρτή οθόνη με τα μηδενικά bezels δίνουν εξαιρετική αίσθηση.

Το μέγεθος δε και η φωτεινότητα της οθόνης είναι όλα τα λεφτά.

Από αποψη ταχυτητας WiFi και gps όλα καλά.

Την κάμερα δεν την εχω δοκιμάσει ακόμη σε δύσκολες συνθήκες αλλά σε νορμάλ είναι άκρως ικανοποιητική και με πολλές επιλογές.

Οκ η μνήμη ειναι λίγη για τους απαιτητικούς χρήστες. Προσωπικά απενεργοποιησα πολλές εφαρμογές που δε χρειάζομαι κατέβασα καμιά τριανταριά δικές μου και είμαι στο 70%. Δεν το λες και άσχημα.

Απομένει να δω την αυτονομία του καθώς του εχω κάνει 3 φορτίσεις και θέλω να το τσεκάρω στην καθημερινή μου χρήση και το σήμα του σε διάφορα σημεία.

Οκ σίγουρα μου λείπουν καλούδια του note [το έχω ακομη] αλλά για τα λεφτά του ειμαι ικανοποιημένος μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να βρω ρυθμιση να βλεπω τις επαφες μονο στο τηλεφωνο μπορει να βοηθησει καποιος;
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XA Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...