Jump to content

Redmi 4 Prime


adversus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σε ολους!

ειμαι και γω ετοιμος να προχωρησω σε αγορα , ομως δε ξερω τι ακριβως ισχυει..

μου λενε φιλοι πως οτι αφορα τις αλλαγες στα τελωνια, πρωτον περιμενεις 1-2 μηνες παραπανω μεχρι τελικα να λαβεις το προιον σου..δευτερον θα πληρωσεις στο ταχυδρομειο ενα τελος 15 ευρο, συν 35% επι της αξιας του προιοντος το οποιο εχουν ανοιξει και εχουν δει την πραγματικη αξια.

εχει παρει καποιος απο εσας η φιλος κλπ το τελευταιο διαστημα κινητο απο εξω? ισχυει οντως ετσι? ισχυει κατι αλλο?

Γιατι αν ειναι να δωσεις συν 50- 100 ευρο αναλογα της αξιας του κινητου........αλλαζουν τα δεδομενα...και συν τοσους μηνες αργοτερα... :/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα σε ολους!

ειμαι και γω ετοιμος να προχωρησω σε αγορα , ομως δε ξερω τι ακριβως ισχυει..

μου λενε φιλοι πως οτι αφορα τις αλλαγες στα τελωνια, πρωτον περιμενεις 1-2 μηνες παραπανω μεχρι τελικα να λαβεις το προιον σου..δευτερον θα πληρωσεις στο ταχυδρομειο ενα τελος 15 ευρο, συν 35% επι της αξιας του προιοντος το οποιο εχουν ανοιξει και εχουν δει την πραγματικη αξια.

εχει παρει καποιος απο εσας η φιλος κλπ το τελευταιο διαστημα κινητο απο εξω? ισχυει οντως ετσι? ισχυει κατι αλλο?

Γιατι αν ειναι να δωσεις συν 50- 100 ευρο αναλογα της αξιας του κινητου........αλλαζουν τα δεδομενα...και συν τοσους μηνες αργοτερα... :/

 

το συγκεκριμένο κινητό δύσκολο να το βρεις από εξωτερικό πια. έχει βρει κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

ειμαι και γω ετοιμος να προχωρησω σε αγορα , ομως δε ξερω τι ακριβως ισχυει..

μου λενε φιλοι πως οτι αφορα τις αλλαγες στα τελωνια, πρωτον περιμενεις 1-2 μηνες παραπανω μεχρι τελικα να λαβεις το προιον σου..δευτερον θα πληρωσεις στο ταχυδρομειο ενα τελος 15 ευρο, συν 35% επι της αξιας του προιοντος το οποιο εχουν ανοιξει και εχουν δει την πραγματικη αξια.

εχει παρει καποιος απο εσας η φιλος κλπ το τελευταιο διαστημα κινητο απο εξω? ισχυει οντως ετσι? ισχυει κατι αλλο?

Γιατι αν ειναι να δωσεις συν 50- 100 ευρο αναλογα της αξιας του κινητου........αλλαζουν τα δεδομενα...και συν τοσους μηνες αργοτερα... :/

 

Τα γνωστά μεγάλα κινεζομάγαζα έχουν πλέον επιλογές με λίγα ευρώ παραπάνω να το πάρεις με αποστολή εντός Ευρώπης και πρακτικά χωρίς κίνδυνο τελωνείου... Τα πράγματα έχουν όντως αλλάξει όσον αφορά το παρελθόν και πλέον γίνονται περισσότεροι έλεγχοι...

 

Το θέμα όπως είπε και ο Αντώνης από πάνω είναι ότι το κινητό δύσκολο να το βρεις πλέον ακόμα και στο εξωτερικό... Αν θες πες σε ποιο κατάστημα το έχεις βρει και σε τι τιμή, για να σου πούμε γενικά αν αξίζει, καθώς μιλάμε για ένα τηλέφωνο ήδη ενός έτους στο οποίο απ' ότι φαίνεται έχει σταματήσει ή σταματάει και η υποστήριξη...

 

Επίσης στα 130-140-150+ ευρώ υπάρχουν διάφορες επιλογές ακόμα και από Ελλάδα που μπορούν να σε καλύψουν... Πχ στα 129 το Alcatel Idol 5 που νομίζω αξίζει μια χαρά τα λεφτά του, το φρέσκο Note 5a Prime στα ~140 κ.α. ...

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο εβγαλε τα καινουρια σαν δισκους σερβιρισματος, ενω το κυριο χαρακτηριστικο των redmi ηταν οτι ειναι ανθρωπινα. Επισης για αλλο αγνωστο λογο κανει downgrade..

Υπαρχει Ελλαδα παντως για οποιον ενδιαφερεται

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

σωστος.η απόλυτη διάσταση είναι 5-5.2 inches.Το κινητακι το καθιστα απίστευτο η μπαταρία του σε συνδιασμο που τρέχει πάντα κρύο.ειχα πολλά κινητά,αλλα δεν έχω δει κάποιο το οποίο εστω και μετά απο επανεκιννηση να είναι κρύο.ουτε καν χλιαρό!το μονο θεμα ειναι η ελλειψη Β20 και η απορια ολων μένει.Σε περιοχες οπου θα είναι μονο αυτη η κεραια..αν θα εχει και αλλη κεραια με 3g εστω..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα παιδιά. Χρόνια πολλά, με υγεία!

Μόλις είδα κατά τύχη στο en.miui.com, ότι έχει ανέβει η stable Κινέζικη 9.2 (MIUI 9)... Οπότε υπόθετω ότι πλέον, μετά από μεγάλη αναμονή δε θα αργήσουμε να δουμε και την Global Stable με MIUI 9... Android 6 θα είναι πάλι βέβαια, αλλά όπως και να το πεις θα είναι αναβάθμιση... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Χρόνια πολλά!

Απ' όσο είδα η China Stable Μiui 9, αποσύρθηκε άρον άρον καθώς απ' ότι ακούγεται ήταν full στα bugs... Κάτι ακούγεται επίσης ότι η Global Stable 9 πάει για 15 Γενάρη... Για να δούμε, τι θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας και καλή χρονιά! έχω αντιμετωπίσει τις τελευταίες μέρες πρόβλημα με το κινητο μου καθως όποια εφαρμογή και αν ανοιξω μου πετάει συνεχώς ...η εφαρμογή ΄ταδε έχει σταματήσει ...και δεν μπορώ να λειτουργήσω καθόλου...μετά από διάβασμα στα φόρουμ κατάφερα να καθαρίσω τα δεδομένα των εφαρμογών , δοκίμασα απεγκατάσταση του play store , επαναφορά εργοστασιακών και πάλι τα ίδια δυστυχώς καμία διαφορά. ότι και να πατήσω με πηγαίνει στην αρχική οθόνη , ουτε FB ουτε messenger καμια εφαρμογή σαν να είναι νεκρό.ενίοτε ανοιγοκλέινει μόνο του.το κινητό κλεινει αυτές τις μέρες ένα χρόνο στα χέρια μου. έχετε να μου προτείνετε κάτι; αυτή τη στιγμή φοράει την παλια έκδοση 8.0 κατι...λέτε να δοκιμάσω upgrade? ευχαριστώ για το χρόνο σας
Link to comment
Share on other sites

Από μόνο του ενώ ήταν καλά τόσο καιρό, περίεργο. Κάποιο αρχείο συστήματος θα πειραχτηκε.. Πρέπει να περάσεις καμιά νέα ρομ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Από μόνο του ενώ ήταν καλά τόσο καιρό, περίεργο. Κάποιο αρχείο συστήματος θα πειραχτηκε.. Πρέπει να περάσεις καμιά νέα ρομ

 

μπορείτε σας [αρακαλώ επειδή είμαι ψιλοάσχετη να με βοηθήσετε στέλνοντας κανένα σάιτ με οδηγίες γιατί φοβάμαι μην κάνω κανένα λάθος;έχω βρεί αυτό και θα δοκιμάσω αργότερα.

http://en.miui.com/a-232.html

αν γνωρίζετε κάτι άλλο που θα μπορούσα να δω σας είμαι ευγώμων.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και πάνω που είχα αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θα πάρουμε την 9.

https://techmaniacs.gr/xiaomi-miui-9-se-40-akoma-syskeves/

Link to comment
Share on other sites

θα είναι σιγουρα Nougat?Αλλου άκουσα για Marshmallow..

 

Kαι εγώ για Marshmallow είχα διαβάσει... Anyway ας πάρουμε 9 πρώτα και βλέπουμε τι Android θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τσέκαρα και μου έβγαλε update σε 9.2.3... Eίμαι με 8.5.4 Global Stable... Το κάνω και ο Θεός βοηθός... Θα επανέλθω με ενημέρωση... :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα ήδη. Δεν έχω πολύ ώρα που την έβαλα αλλά δείχνει οκ. Το άσχημο είναι ότι δεν έχει το split screen μιας και είναι χαρακτηριστικό μόνο για εκδόσεις Nougat (7.0) και πάνω. Εμείς μάλλον θα μείνουμε στην 6 παρόλο που το κινητό μας "σηκώνει" άνετα την 7.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα ήδη. Δεν έχω πολύ ώρα που την έβαλα αλλά δείχνει οκ. Το άσχημο είναι ότι δεν έχει το split screen μιας και είναι χαρακτηριστικό μόνο για εκδόσεις Nougat (7.0) και πάνω. Εμείς μάλλον θα μείνουμε στην 6 παρόλο που το κινητό μας "σηκώνει" άνετα την 7.

 

Nαι Android 6 είναι τελικά... Εμφανισιακά δεν παρατηρώ καμία απολύτως διαφορά (είμαι και με Nova Launcher βέβαια), αλλά τουλάχιστον φαίνεται stable... Κανένα πρόβλημα και όλα δουλεύουν άψογα... Κρίμα που το παράτησε το 4 Prime η Χiaomi και Nougat και Oreo θα σήκωνε πολύ άνετα με τον Snap 625, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρία πως παει;
Δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά... Μια χαρά, όπως και με την 8.5.4 που ήμουν...

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς από αυτή: Global 8.0 Stable 8.0.5.0.0(MBECNDG) που μάλλον ειναι κινεζική πειραγμένη (με ελληνικά) θα βάλω global stable MIUI9; Υπάρχει οδηγός βήμα βήμα για άσχετους; Θα κερδίσω κάτι; Έχει την Β20 μπάντα;
Link to comment
Share on other sites

Πώς από αυτή: Global 8.0 Stable 8.0.5.0.0(MBECNDG) που μάλλον ειναι κινεζική πειραγμένη (με ελληνικά) θα βάλω global stable MIUI9; Υπάρχει οδηγός βήμα βήμα για άσχετους; Θα κερδίσω κάτι; Έχει την Β20 μπάντα;
Αν είναι πειραγμένη Rom, δυστυχώς δεν υπάρχει straight forward διαδικασία upgrade. Εγώ από official China Stable, πήγα σε Global ακολουθώντας έναν οδηγό από γειτονικό forum και κάνοντας πρώτα αίτηση για ξεκλείδωμα του boot loader. Γενικά πάντως, δεν είναι δύσκολη διαδικασία... Β20 δε θα έχεις πάλι, καθώς είναι θέμα hardware. Σίγουρα πάντως έχεις να κέρδισεις, τόσο σε θέμα ασφάλειας, όσο και μελλοντικών αναβαθμίσεων, καθώς θα είσαι με κάτι official από Xiaomi και όχι με Rom πειραγμένη από κάποιον άγνωστο... ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η σημαντικότερη διαφορά που παρατήρησα, είναι πως στο ευρετήριο επαφών, μπορείς πλέον να περιηγηθείς πατώντας στην στήλη του αλφαβητάριου στα δεξιά. Πριν δεν υποστηρίζονταν στα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χτες μου ήρθε αναβάθμιση για το Redmi 4 Prime και μπορώ να πω ότι έχει βελτιωθεί πολύ σε απόκριση όχι ότι ήταν αργό πριν αλλά πάει πιο γρήγορα τωρα. Ήθελα να ρωτήσω μπορώ να πετάξω από τη Home screen αυτήν την αναζήτηση του google και την ημερομηνία γιατί λίγο που έψαξα δεν βρήκα αυτή τη δυνατότητα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από 3η ημέρα πλέον με 9.2.3, πραγματικά δεν παρατηρώ καμία διαφορά... Όσο smooth ήταν το κινητό, τόσο είναι και τώρα... Μπαταρία μια χαρά, όπως πριν... Το καλό είναι ότι πήρε το update ασφαλείας και ότι δεν υπάρχουν προς το παρόν τουλάχιστον bugs... Περιμένω κάνα upgrade σε Nougat έστω, αλλά μάλλον με την προσμονή θα μείνω...
Link to comment
Share on other sites

Είχα προηγουμένως την 9.2 China. Πολλά περισσότερα νέα features σε σχέση με την 9.2 Stable και φυσικά σε σχέση με την 8.5.

 

Αλλά πολύ κινεζιά και ήθελα ούτως ή άλλως να την ξηλώσω.

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...