Jump to content

Εναλλακτική πρόταση του Nexus 6p;


ostvarivanje
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα τηλέφωνο και αν είχε φυσιολογική τιμή το Nexus 6p θα αγόραζα αυτό χωρίς να το σκεφτόμουν καθόλου. Θέλω να διαθέσω μέχρι 400€. Ασχολούμαι πολύ με custom roms οπότε αν πάω σε εναλλακτική θα ήθελα να υπάρχει μεγάλη υποστήριξη από xda. Το μέγεθος δε με ενοχλεί γιατί τώρα έχω το Nexus 6 (το οποίο θα γίνει δεύτερο τηλέφωνο), οπότε λίγο με ενοχλεί που το 6p είναι μικρότερο. Με ενθουσιάζει που έχει πολύ καλή φωτογραφική το Nexus 6p, αλλά δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα αν πάω σε εναλλακτική λύση. Εννοείται ότι θέλω να αγοράσω κάτι με υψηλότερα χαρακτηριστικά από το Nexus 6, δηλαδή πάνω από snapdragon 805 και 3 ή 4 ram. Και φυσικά πάνω από 5,5 ίντσες (και 5,5 αν βρεθεί κάτι καλό αλλά όχι παρακάτω).

Είμαι μπερδεμένος γιατί είχα στο μυαλό μου να αγοράσω το 6p αλλά πλέον με τις τιμές που έχει (32 και 64) δε θέλω να δώσω τόσα πολλά λεφτά (480 έχει το e-shop το 64).

 

Κάποια πρόταση;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Στην τιμή αυτή πια το Nexus δεν αξίζει. Έχει σταματήσει η παραγωγή του και όλοι ανεβάζουν τιμές. Δες σε κανένα Amazon αν έχει φυσιολογική τιμή.

 

 

Άξια εναλλακτική πρόταση είναι σίγουρα το oneplus 3. Έχει όλα αυτά που θες και στην τιμή που το θες. Μην το σκέφτεσαι

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το 1+3 το έχω σκεφτεί, αλλά δε θέλω από το εξωτερικό γιατί αν συμβεί κάτι, στείλ' το έξω και πότε θα έρθει και δε θα ήθελα κάτι τέτοιο. Επίσης για τον ίδιο λόγο δε θα ήθελα και από amazon. Από Ελλάδα υπάρχει τίποτα από αυτά που ζητάω;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

1+3 και από εμένα, που ήρθα από το 6p. Στο θέμα με το σέρβις που σε απασχολεί, εγώ είχα στείλει το πρώτο oneplus μου μέσα σε δέκα μέρες από την παραλαβή πίσω για αντικατάσταση συσκευής, γιατί είχε έναν κοκκο σκονης μέσα από το τζαμί της κάμερας. Η όλη δουλειά κράτησε δέκα μέρες, αλλά πήρα καινούρια συσκευή. Επίσης δε νομίζω να έχουν ποτέ έλλειψη από ανταλλακτικά και αυτό είναι ένα συν. Δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να κοιτάξεις για να ασχοληθείς με custom roms. Αν δεν ήθελες ρουτ, θα έλεγα να κοιτάξεις και το honor 8.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πω ψέματα αν σας πω ότι δεν περίμενα να μου προτείνετε το 1+3. Τώρα με βάζετε σε ευχάριστους "μπελάδες". Πρώτα από όλα, με κάρτα αγοράζεις, σωστά; Επίσης, είναι μέσω paypal ή όχι; Όταν λες ότι το επέστρεψες, να υποθέσω με δικά σου έξοδα; Αν ναι και θέλεις, πες μου πόσο πλήρωσες ώστε να έχω στο μυαλό μου μία τάξη μεγέθους. Δεν είναι μόνο αν μου χαλάσει αλλά και σε περίπτωση που χρειαστώ το σέρβις λόγω ζημιάς.

Συνήθως δεν κοιτάω τα κινητά από άποψη ομορφιάς, αλλά το honor 8 μου κόλλησε πολύ αλλά λόγω των roms που για μένα είναι τρόπος ζωής (nexus s, galaxy nexus, nexus 4, nexus 6 αλλά και το g2 με 7αρα το έχω τώρα), αναγκάζομαι να το απορρίψω.

 

Ναι το "ελληνικό" σέρβις και εγώ το έχω αισθανθεί στο πετσί μου, αλλά κάπου είναι εγχώριο και το αισθάνεσαι πιο οικείο.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, με κάρτα αγοράζεις, σωστά; Επίσης, είναι μέσω paypal ή όχι; Όταν λες ότι το επέστρεψες, να υποθέσω με δικά σου έξοδα; Αν ναι και θέλεις, πες μου πόσο πλήρωσες ώστε να έχω στο μυαλό μου μία τάξη μεγέθους. Δεν είναι μόνο αν μου χαλάσει αλλά και σε περίπτωση που χρειαστώ το σέρβις λόγω ζημιάς.

 

Μέσω PayPal έκανα την αγορά εγώ. Η oneplus δίνει ένα περιθώριο (νομίζω δύο βδομάδες) να επιστρέψεις τη συσκευή πίσω για οποιονδήποτε λόγο, και ας μην έχεις πρόβλημα, για αντικατάσταση ή για επιστροφή των χρημάτων σου πίσω. Εγώ ήμουν μέσα σε αυτό το περιθώριο. Μεταφορικά δεν πλήρωσα εγω όχι, και όλα γίνονται μέσω κουριερ. Για ζημιά δεν γνωρίζω αν πληρώνεις ή όχι μεταφορικά. Έχεις επιλογή να δώσεις ένα επιπλέον πόσο με την αγορά του κινητού, για 12 ή 24 μήνες, που σε καλύπτει για παρα πολλά πράγματα για ολικη αντικατάσταση. Στο σαιτ τα γράφει αναλυτικά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ναι, το είδα ότι μπορείς να το επιστρέψεις μέσα σε δύο εβδομάδες και να πάρεις πίσω τα λεφτά σου αφού θα αφαιρεθούν τα έξοδα αποστολής.

Διάβασα λίγο από τη σελίδα τους αλλά όχι ολοκληρωμένα γιατί ήμουν έξω με μία παρέα και στα κλεφτά διάβαζα λίγο. Θα το μελετήσω παραπάνω (βέβαια, πρόλαβα και έκανα λογαριασμό στη σελίδα).

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά και άρχισε να με κεντρίζει πολύ ο 820 και τα 6gb ram.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβαίνω, απλά σκέφτομαι να περιμένω λίγο το Nexus μήπως και πέσει μέσα στο 10ήμερα και αν όχι μάλλον θα πάρω το 1+3.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το 1+3 το έχω σκεφτεί, αλλά δε θέλω από το εξωτερικό γιατί αν συμβεί κάτι, στείλ' το έξω και πότε θα έρθει και δε θα ήθελα κάτι τέτοιο. Επίσης για τον ίδιο λόγο δε θα ήθελα και από amazon. Από Ελλάδα υπάρχει τίποτα από αυτά που ζητάω;

Πίστεψε με πολύ καλύτερα από έξω, έτσι δεν μπλέκει με ελληνικό service

Και όχι εναλλακτική δεν υπάρχει πέρα από το 1+

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με πολύ καλύτερα από έξω, έτσι δεν μπλέκει με ελληνικό service

 

Κακό service > no service at all.

 

Τώρα δεν ξέρω αν η OnePlus τα χειρίζεται τόσο τέλεια όσο λέτε αλλά αγορές από εξωτερικό είναι τεράστιο pain in the ***. Εδώ έχω πάρει πόσα πράγματα από ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα που έχει κατάστημα στην πόλη μου και κάθε φορά που είχε κάποια συσκευή πρόβλημα μέσα στην εγγύηση ήταν άψογοι.

 

Παρόλ' αυτά αν έπαιρνα κινητό με 400 ευρώ πάλι θα κοίταζα το 1+ 3.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Για παράδειγμα, η smartec της Samsung θεωρώ ότι είναι άψογη. Από την άλλη, το πολυδιαφημισμένο σέρβις της LG έχει πέσει σε αρκετές λούμπες και έχω και προσωπική εμπειρία.

Από το εξωτερικό, διαφορετικά είναι να πρέπει να το στείλεις στη σελίδα που το έχεις αγοράσει (εκτός αν κάνω κάποιο λάθος) και διαφορετικό όταν το στέλνεις απευθείας στον κατασκευαστή.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Κακό service > no service at all.

 

Τώρα δεν ξέρω αν η OnePlus τα χειρίζεται τόσο τέλεια όσο λέτε αλλά αγορές από εξωτερικό είναι τεράστιο pain in the ***. Εδώ έχω πάρει πόσα πράγματα από ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα που έχει κατάστημα στην πόλη μου και κάθε φορά που είχε κάποια συσκευή πρόβλημα μέσα στην εγγύηση ήταν άψογοι.

 

Παρόλ' αυτά αν έπαιρνα κινητό με 400 ευρώ πάλι θα κοίταζα το 1+ 3.

Κακό service = να σου βγάζει στης 90% περιπτώσεων ότι έχει υγρασία (μην ξεχνάς ποιος έχει το service στην Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

Ειπες οτι έχεις LG G2 σε android 7? Εγω ειμαι στοκ σε 5.0.2 μπορεί ς να μου δωσεις τα φωτα σου σε pm ??

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Το μεν Nexus 6p είναι κολλημένο στα 447,50€ παρότι αυξήθηκαν τα καταστήματα από 3 σε 12 και το oneplus3 έχει τρεις μέρες που είναι μη διαθέσιμο.

Φυσικά θα περιμένω μήπως έχουμε κάποια αλλαγή είτε στο ένα είτε στο άλλο, αλλά υπάρχει κάποια άλλη επιλογή να τη μελετήσω στο μεσοδιάστημα;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακούστηκε για 480 δολάρια. Το ζήτημα είναι αν το 3 θα ξαναγίνει διαθέσιμο σύντομα. Δεν ξέρω αν θέλω να αγοράσω τηλέφωνο που μόλις κυκλοφορεί για λόγους bugs.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...