Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε καλημερα. Επειδη εχω αγορασει πολλες φορες απο ebay (pixel 2 και xl ) οταν ειναι στην μεση το paypal δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα. Απλα προσεξε να λεει simfree να μην ειναι κλειδωμενο σε καμια o2 κτλ. Τωρα οσον αφορα το εν λογω κινητο ψηθηκα και γω να το δοκιμασω και το βρηκα στο αμαζον 455 μαζι με τα μεταφορικα. Καθως το σκεφτομουν τελειωσε το αποθεμα και εβγαζε οτι θα ηταν διαθεσιμο σε 1-2 μηνες. Παρασκευη βραδυ ξαφνικα εβγαλε 8 κομματια διαθεσιμα. Μπλε χρωμα 128/6 ραμ sim free. To αγορασα με express shipping. 460 βγηκε ακριβως ειχα και ενα κουπονακι 5 λιρες. Αν θες περιμενε μεχρι τεταρτη πεμπτη που θα παραλαβω να γραψω ενα δυο πραγματα. Και να βαλω και φωτογραφιες απο καμερα σε συκριση με iphone x και pixel 2 xl να σχηματισεις μια καλυτερη γνωμη. Ταχυτητα κτλ οκ πιστευω δεν θα εχει καποιο θεμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά την συμβίωση μου 2,5 χρόνια με ένα coolpad f1 (πραγματικά φανταστικό κινητό στην εποχή του), μετέπειτα εδώ και ένα χρόνο συμβιώνω με ένα le eco le2 snapdragon το οποίο είναι ένα κινητό με καλά specs αλλά με κούρασε το θέμα custom rom και σε αυτό το κινητό. Τρέχει με lineage 14 αλλά πάλι βγάζει θεματάκια. Επειδή μου το έφεραν από Κίνα μετά από ταξίδι, μου βγήκε αρκετά οικονοικό, 160 ευρώ, και οκ τα λεφτά του τα βγάζει.

 

Εδώ και κάποιο διάστημα, σκέφτομαι να πάω σε μια συσκευή η οποία θα είναι πραγματική αναβάθμιση. Δλδ, να έχει καλύτερη αυτονομία μπαταρίας (μεγάλο μείον του le2), καλύτερη απόδοση και όσο γίνεται με λιγότερο ψάξιμο. Στην τελική αν του βάλω custom rom να είναι επειδή έτσι μου καρφώθηκε και όχι επειδή έπρεπε. Επίσης, να αντέξει και περισσότερα χρονάκια.

 

Η ερώτηση μου δεν έχει να κάνει απαραίτητα με πρόταση συγκεκριμένου μοντέλου, αλλά κυρίως σε τι κατηγορίες κινητών θα πρέπει να κοιτάξω και τι specs να έχει για να με καλύψει σε αυτά που ζητάω. Πάντα είχα 200-250 ευρώ ψυχολογικό όριο αγοράς κινητού, αλλά πλέον είμαι ανοιχτός σε μεγαλύτερες προτάσεις γτ προς τα εκεί αρχίζω και βλέπω μοντέλα που πραγματικά θα κάνουν τι διαφορά. Για παράδειγμα συνάδελφος είχε το le2 και πήγε στο 1+ 5 και πραγματικά μέρα με την νύχτα.

 

Προσθέτω τη λίστα

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Σκέφτομαι μέχρι 400-500 ευρώ μαξ που θα πήγαινα ίσως μόνο για το oneplus5.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. μέχρι 6''

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Από Ευρώπη προτιμότερο

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Το le2 δεν έχει 800 μπάντα αλλά cosmote πιάνει 4g εδώ που είμαι, οπότε δεν ξέρω τι παίζει.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Dual όχι απαραίτητα, FM επιθυμητό αλλά όχι οπωσδήποτε.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Καλή οθόνη ενδιαφέρει.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα, αυτονομία, καμερα, gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Le eco le 2

Edited by Mj25
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω το one plus 5t και το βρήκα στο geekbuying από την αποθήκη της Ιταλίας και είναι κάνα 40άρι ευρώ πιο φθηνό από το official store. Αξίζει; Δεν έχω αγοράσει ξανά από κινεζομάγαζο, οπότε δεν ξέρω τι παίζει γενικά με χρόνο, αξιοπιστία κλπ.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας! :up:

Link to comment
Share on other sites

Για το αν θα παίζει με τις δικές μας sims, ρίξε μια ματιά στις μπάντες που υποστηρίζει... Αν οι δικές μας υποστηρίζονται κανονικά και αναφέρει και ότι είναι unlocked, νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα...

 

 

Στα sites που το εμπορευονται δεν τα αναφερουν αναλυτικα,απο gsmarena κτλ ομως γραφουν για

GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

3G bands HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G bands LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500)

Speed HSPA, LTE

 

οποτε θα τρεχει κανονικα φανταζομαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνώμη μου είναι ποτέ αγορά τόσο ακριβής συσκευής απο το eBay. Για να έχεις κάποια ασφάλεια στη συναλλαγή, εγγύηση κλπ καλύτερα να επιλέξεις το Amazon για την αγορά του. Νομίζω παίζει κάπου στα €460 + delivery.

 

Δεν εχω κανει τοσο μεγαλη αγορα ποτε,με ετρωγε λιγο,αλλα παντα μεσω paypal πηγαινα.Υπαρχει φυσικο καταστημα απο πισω,οποτε νομιζω ειναι αρκετα safe.Ολο το "μανικι" ειναι να σου κατσει μια στραβη,οτιδηποτε με την συσκευη και να εχεις τα πηγαινε-ελα :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε καλημερα. Επειδη εχω αγορασει πολλες φορες απο ebay (pixel 2 και xl ) οταν ειναι στην μεση το paypal δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα. Απλα προσεξε να λεει simfree να μην ειναι κλειδωμενο σε καμια o2 κτλ. Τωρα οσον αφορα το εν λογω κινητο ψηθηκα και γω να το δοκιμασω και το βρηκα στο αμαζον 455 μαζι με τα μεταφορικα. Καθως το σκεφτομουν τελειωσε το αποθεμα και εβγαζε οτι θα ηταν διαθεσιμο σε 1-2 μηνες. Παρασκευη βραδυ ξαφνικα εβγαλε 8 κομματια διαθεσιμα. Μπλε χρωμα 128/6 ραμ sim free. To αγορασα με express shipping. 460 βγηκε ακριβως ειχα και ενα κουπονακι 5 λιρες. Αν θες περιμενε μεχρι τεταρτη πεμπτη που θα παραλαβω να γραψω ενα δυο πραγματα. Και να βαλω και φωτογραφιες απο καμερα σε συκριση με iphone x και pixel 2 xl να σχηματισεις μια καλυτερη γνωμη. Ταχυτητα κτλ οκ πιστευω δεν θα εχει καποιο θεμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ετσι ακριβως και γω,το ειδα στο αμαζον και ειχαν μεινει ενα-δυο και μεχρι να το παρω αποφαση αερας.Με το καλο να σου ερθει και εννοειται αν μπορεσεις,καθε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη.Το εχω πολυ ψηλα σαν κινητο,περιμενω να κανει θαυματα.Ηθελα αρχικα να παρω το mate 10 pro αλλα ειναι πολυ μεγαλο ανοιγμα στα 700-800,δεν ειμαι για τοσο ακριβη συσκευη,μου πεφτουν :lol::lol:

Οποτε οταν ειδα οτι θα βγει και το ξαδερφακι του με το NPU και τοσο καλα specifications ειπα εδω ειμαστε.Σκεφτομουν και για το oneplus αλλα το v10 ειναι πολυ ανταγωνιστικο

 

Καλη εβδομαδα σε ολους !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν το πάρεις από άλλο κατάστημα το πιθανότερο είναι να μην έχεις 2ετη εγγύηση από την oneplus. Για τόση μικρή διαφορά δεν ξέρω αν αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο εμενα. Ο πωλητης απο ebay.co.uk (αν λεμε τον ιδιο) εχει 100% με 12000 συναλλαγες. Νομιζω οτι ειναι αρκετα safe και εχει και την χαμηλοτερη τιμη (αν εξαιρεσεις ενα Ιταλο με 100% αλλα μολις 155 συναλλαγες).

Το κινητο με ενδιαφερει και εμενα, αν και θα ηθελα να ερθει Ελλαδα, μηπως και το παρω με τιμολογιο χωρις ΦΠΑ.

Ημουν ετοιμος για Mate 9 μεταχειρισμενο, αλλα με τετοια specs το v10, ειναι ο επομενος στοχος.

Περιμενω και εγω για το review!

Link to comment
Share on other sites

Δες το xiaomi mi a1. Στα λεφτά του το καλύτερο

Δυστυχώς είναι 5.5 ιντσών και μου φαίνεται πολύ μεγάλο. Θα ήθελα μέχρι 5.2 το πολύ

 

To plus είναι στα 269€ ,το g5s είναι στα 175€.

Σωστά, g5s εννοούσα.

 

Το huawei p10 lite πως σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, απλώς ρωτάω γενικότερα και για αξιοπιστία. Μπορεί να καταλήξω και σε κάποιο άλλο τελικά. Απλώς ρωτάω για να ξέρω. Συνήθως οι περισσότεροι λένε για gearbest, οπότε είπα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο και την ιταλική αποθήκη
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για όλες τις απόψεις παιδιά.

Tελικά πήγα για το Xiaomi mi note 3 από banggood.

 

Υπ' όψη μόνο, ότι (με βάση τις απαιτήσεις που έθεσες) το Mi Note 3 δεν έχει την 800άρα μπάντα(B20).

Link to comment
Share on other sites

Γράφω πάνω 400-500 ευρώ, αλλά ιδανικά θα ήθελα κάτι σε 300-350 τοπ. Στα 500 μόνο για το 5t θα πήγαινα μόνο από αυτά που κυκλοφορούν.
Link to comment
Share on other sites

Για πιο φτηνά κοίτα από Ελλάδα honor 9 και από Κίνα mi note 3

 

Αλλιώς το op5t είναι άριστο για τα 500 ευρώ που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το κατάστημα είναι μια χαρά απλά για 40 ευρώ έκπτωση δεν αξίζει να χάσεις την εγγύηση. Σε σχέση με την τον του κινητού τα 40 ευρώ είναι πολύ.μικρη διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Redmi 4x ή huawei nova αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση. Είναι αρκετά μαζεμένα κινητά (μην κοιτάς μόνο ιντσες)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προφανώς και υπάρχει το Paypal και προσθέτει ασφάλεια στη συναλλαγή, αλλά δεν μιλάω για αυτό. Μιλάω για την ίδια τη συσκευή. Γνωρίζουμε ποιός το πουλάει και τι εγγύηση δίνει?

Το Amazon τουλάχιστον προσφέρει ένα εξαιρετικό after sales πακέτο και ξέρεις απο που έχεις αγοράσει χωρίς να κοιτάς αξιολογήσεις και τα τιάυτα. Μιλάμε για σίγουρα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά η απορία μου είναι και λίγο πιο θεωρητική. Εννοώ πως εγώ μπορεί να μην πάρω νέα συσκευή τώρα αλλά αργότερα. Η ερώτηση μου έχει να κάνει κυρίως με το εξής. Συσκευές γύρω στα 200-300 ευρώ μπορούν να μου δώσουν πραγματική διαφορά σε αυτά που ζητάω ή πρέπει όταν κοιτάξω να κοιτάξω στις πιο upper συσκευές, άνω των 350-400 ευρώ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου πρότεινα ειναι σαφέστατα καλύτερα από το le 2 σου (κάμερα, αυτονομία, επεξεργαστής, ram, λογισμικό)

 

Αποφάσισε μεταξύ επεξεργαστή, 800αρας και εγγύησης (honor 9) ή κάμερας, ram, αυτονομίας και μέγεθος οθόνης (mi note 3). Βέβαια στα 250 κοντά ευρώ που βρίσκεις το mi note 3 από Κίνα το καθιστά εξαιρετικό vfm.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Μέχρι 200

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5.5

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Οπουδήποτε

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Όχι

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ναι ,Δεν έχω ιδέα από φλασαρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Όχι απαραίτητα

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Samsung Galaxy s5

 

 

Ήρθε ο καιρός για νέα συσκευή μιας και το υπάρχον παρουσιάζει κάποια προβλήματα. Δεν γνωρίζω τίποτα από φλασαρισμα. Θα ήθελα να παραγγείλω από Κίνα λόγω οικονομικού αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τελωνείο μ αυτά που ακούγονται τελευταία αν και βλέπω ότι σε κάποια site υπάρχει επιλογή από ευρωπαϊκή αποθήκη

Link to comment
Share on other sites

Κοιτας απο Ελλάδα γιατί απο κινα λογικα θα χρειαστεί φλασαρισμα..Κοιτάς amoled γιατι μπορει να σου κακοφανει η lcd,εχεις Samsung θες 5.5 και το j7 2017 παιζει κάπου 215 οποτε ειναι πολυ καλη επιλογή :)
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα στην παρέα, το αγαπημένο μου Lumia 640XL ξεκίνησε να μου κάνει τα δικά του ( δεν ανοίγει το block list, ξαφνικά μαυρίζει η οθόνη, όταν πατάω τερματισμό κλήσης αργεί να το κάνει αρκετά και πολλές φορές δεν διαβάζει την κάρτα sim ( είναι αλλαγμένη πριν λίγους μήνες) λογικό αφού δύο χρόνια του έχω πιει το αίμα :lol:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

150-200

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

Από 5.5'' έως 6''

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλάδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Dual ( τα άλλα δε με ενδιαφέρουν )

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Με Ελληνικό μενού και χωρίς να χρειαστεί φλασαρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Μέτριο ήχο, οθόνη με FHD+

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχύτητα - αυτονομία - κάμερα-ήχος-κλπ

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Lumia 640XL

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι παρακάτω εταιρίες (Sony-Mls-Lenovo-Alcatel-Nokia-Samsung-Xiaomi)

Eίμαι μεταξύ των παρακάτω εταιριών ( Elephone-Oukitel-Ulefone-HomTom δηλαδή γενικά κινεζοκαταστάσεις)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη σε ενδιαφέρουν Κινεζοκαταστάσεις όπως λες και δε σε ενδιαφέρει για Xiaomi πχ, αλλά για Elephone και Hom Tom; Περίεργα πράγματα...

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις μεταξύ Meizu M6 Note, Redmi Note 4X, Redmi 5 Plus... Όλα μια χαρά θα σε καλύψουν, αλλά για 150-200 με βασικό κριτήριο ταχύτητα-αυτονομία πας καρφί για Note 4X και δε θα μετανιώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Απλά τη xiaomi μάλλον την θεωρεί πιο ακριβή εταιρεία.

 

Η αλήθεια είναι ότι από Κίνα μπορείς να πάρεις le pro 3 ή le max 2 που είναι τρελά vfm. Αλλά εφόσον μιλάμε για Ελλάδα νομίζω καλύτερο vfm από redmi note 4 global (snapdragon) δεν υπάρχει. Αν θυμάμαι καλά βρίσκεις 130 το 32αρη και 160 το 64αρη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...