Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστεύεται αξίζει η μετάβαση σε μεταχειρισμένο i phone 7 απο φιλαράκι?? Ή τσάμπα τα λεφτά?

 

Ναι αξίζει, αρκεί να μπορείς να την παλέψεις με το ios και να κάνεις μια υποχώρηση στα βραδινά πλάνα αν σ αρέσει η φωτογραφία

Κατα τ άλλα η συσκευή ειναι πύραυλος

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Απλα ειναι το 32αρι και εγω του εχω κουμπωσει απο το πρωτο μηνα κιόλας 64αρα sd

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιστεύεται ότι αξιζει στα 400?? Ευχαριστώ κιολας ρε παιδιά για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς το πληκτρολόγιο έρχεται με λίγο πιο ακριβή τιμή. Το Dual Boot προτέρημα είναι βασικά οχι μειονέκτημα ,καθώς μπορεί να τρέξεις 2 λογισμικά σε μια συσκευή. Απλά , ίσως υπάρχει ενα θέμα με τον αποθηκευτικό χώρο που εύκολα λύνεται με μια sd κάρτα ή ενα σκληρό. Η Οθόνη είναι αρκετή καλή για εμένα και δεν θα έχεις θέμα με την φωτεινότητα την ημέρα.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στο διλλημα μεταξυ αυτων των 3 κινητων,να ενημερωσω οτι φετος εχουν περασει απο τα χερια μου τα mi max,lg g6,mate 10 lite,s7 edge,ολα καλα με τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους.ψαχνω το επομενο αλλα θελω να ειναι κινητο πανωβ απο 6 ιντσες οθονη,dual sim,πολυ καλη μπαταρια,αδιαβροχο και αν γινεται να περνει 2 σιμ+sd.επισης με ενθουσιαζει πολυ η χρηση του dex station αλλα σε αυτη την μορφη
το οποιο το θεωρω απιστευτο συν,απο την αλλη το s9 note ειναι πολυ κοντα.επισης αν υπαρχει καποιο αλλο κινητο που θα κοιταγατε εκτος των 3
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνεις να βρεις... Αφου και τα 3 εχουν συν και πλην και λιγο πολυ, τα ξέρεις.

Αναλογως τι είναι ποιο σημαντικό από τα +- για σενα, πας σε αυτο.

Εγω πχ θα πήγαινα στο νοτε 8, το οποιο εχω καταθαψει για την μπαταρία του αν δεις, αλλά σαν συνολο το θεωρω ανωτερο απο ολα (καλύπτει καλύτερα τα δικα μου +- που μπορει να είναι διαφορετικα απο τα δικα σου).

Επειδή ομως τα εχω ψαξει και τα 3 να γραψω λιγα πράγματα.

 

V30: με συνοπτικές διαδικασίες το απορρίπτω μιας και δεν εχει κανενα συν παραπανω απο τα αλλα 2, εχει αργησει να βγει και ειναι πανάκριβο, η οθονη του ειναι η 1η oled της lg, εχει βγαλει προβλήματα, ενω και αν δεν βγαλει, υπολείπεται των αλλων 2 οθονών στα παντα.. Ουτε καν η καμερα δεν είναι καλύτερη, ενω η ιστορία της lg εχει δειξει οτι βγαζει ολο βλαβες μεχρι στιγμης.

Θα μπορούσα να γραψω πολλα άλλα, όμως φτανουν αυτα για να το απορριψω.

 

Mate 10: Αν έπαιρνε microsd, και ειχε λιγο μεγαλύτερη οθονη (6.2 πχ) δε θα συζηταγαμε καν, ολοι σε αυτό θα πηγαιναμε. Αν δε σε απασχολούν αυτα προχωρα.

Εχει χειρότερη οθονη απο το νοτε, αλλά καλη, και ΣΙΓΟΥΡΑ ποιο σβελτο απο σαμσουνγκ και τεράστιο συν η αυτονομια του με τη μεγάλη μπαταρία. Επίσης γυάλινη πλατη χωρις ασύρματη φορτηση σε τέτοιο επίπεδο τιμης??? Γίνονται αυτα? Και ομως.. Όπως επίσης αφαιρεση βυσματος ακουστικων..

 

Νοτε 8: Αμα δίνεις βαση σε οθονη, δεν υπάρχει καλύτερη. Μπαταρία απο τα λιτλ, για τοσο μεγάλη οθονη, αλλά η αλήθεια είναι ότι εχει ικανοποιητικη αυτονομία που ο μέσος χρήστης θα βγαλει 1 μερα σχετικα ανετα. Δεν ειναι για παραπανω..

Τωρα τι θα γίνει σε 6 μηνες μόλις πεσει λιγο η μπαταρία και παρει κανενα απο τα βαρια Update της σαμσουνγκ... Επίσης το ποιο βαρυ ui. Δε φαίνεται λογω του σουπερ επεξεργαστή αλλα εν καιρο θα φανει περισσότερο απο τα αλλα 2. Αβολη θεση fingerprint αλλα ψιλο συνηθίζεται πιστεύω..

Ενα κλικ καλύτερη καμερα απο v10, αλλα όχι σημαντικό.

Συν το πενακι που το διάφοροποιει απο τα αλλα.

Σαν πακετο ομως φαίνεται το καλυτερο. (τουλάχιστον για τα δικα μου γούστα στα +- που εχουν ολα).

 

Δε νομιζω να σε βοηθήσα μιας και μαλλον τα ήξερες, αλλα επειδη πολοι είναι στο ιδιο δίλημμα τα έβαλα στη σειρα..

 

Εμενα για τα λεφτά τους πάντως, (πανάκριβα) με εχουν απογοήτευσει και τα 3. Αδικαιολογητες ελλείψεις για τετοια ποσά. Ουσιαστικά σου λενε, σκασε ενα σωρο λεφτα και σε μερικούς μηνες που θα βγουν οι αντικαταστατες τους, κλαψε τα λεφτα σου, πουλα το στο 1/3 της τιμης να πάρεις το επόμενο.. Ειμουν στο ιδιο δηλημα με εσενα, αλλα με αυτα τα δεδομένα να τα εχουν να τα χαιρονται.

Στα 550ε ομως θα το ξανασκεφτω.

Edit, για 2 sim + microsd δες και αυτο:

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Μελετάω δύο μήνες τώρα για το ποιο θα είναι το κινητό που θα αγοράσω σε 3 μέρες που έρχομαι Αθήνα.

Αγορά με τιμολόγιο, άρα, από Ελλάδα. Και τα 360€ αφορούν τιμή με ΦΠΑ.

 

Έχω καταλήξει στο moto G5 plus, αλλά σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο με καλύτερη κάμερα, αν ανέβω από τα 200€ που θα δώσω για το moto στα 300 παρά κάτι.

 

Ποιο κινητό έχει την καλύτερη κάμερα στα 360€ ;

Και είναι τόσο καλύτερο από το g5 plus ώστε να αξίζει η διαφορά στην τιμή, ή είναι λίιιιιγο καλύτερο, οπότε μια χαρά είναι το g5 plus;

Πρέπει να ομολογήσω ότι με ελκύει ιδιαίτερα το stock andoid και βαριέμαι πολύ να μπλέκω με rom κλπ και όλα αυτά κάνουν το G5 ιδιαίτερα ελκυστική πρόταση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ας βάλω και την φόρμα να είμαι πιο επίσημος:

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Ταβάνι 300€ χωρίς ΦΠΑ, γύρω στα 360€ δηλαδή λιανική τιμή πώλησης.

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5,2-5,7" αλλά δεν μας πολυενδιαφέρει

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Ελλάδα, απ'όπου νά'ναι

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Ναι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Dual αδιάφορο, οπωσδήποτε ράδιο.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Ελληνικό μενού, δεν έχω χρόνο για διάβασμα και φλασάρισμα.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Με ενδιαφέρει καλός ήχος και καλή οθόνη αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Κάμερα, κάμερα, κάμερα. Μετά, αυτονομία και ταχύτητα μαζί. Παιχνίδια δεν παίζω.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. S3 neo.

Edited by ekkli
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε ολα οσα ειπες μεσες ακρες,δεν ξερω αν αξιζει να επιλεξω καποια απο αυτες η να περιμενω τις επομενες ναυαρχιδες,αν ειχες 1000 μπατζετ και επρεπε να παρεις ενα κινητο εκτος αυτων των τριων ποιο θα ηταν?
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Lg G5 se αν έχει πέσει στα 300 ευρώ που έχει και καλή οθόνη/ηχείο. Αλλιώς nexus 5x (32αρη) στα 250 ευρώ (κατώτερη συσκευή αλλά παρόμοια απόδοση σε κάμερα), Μιλάω για τιμές με ΦΠΑ.

 

Γνώμη μου, αν το κινητό το δουλεύεις ως κινητό (όχι σερφάρισμα κλπ) θα σε ικανοποιήσει το nexus 5x. Το βοηθάει λίγο και το stock android (δεν χάνει τόσο από ram).

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν υπάρχει κάτι με καλύτερη κάμερα μέχρι 400-450 ευρώ. Εκτός αν σε νοιάζουν καλύτερα specs αλλά και πάλι νομίζω θα χάσεις σε κάμερα αν πας κάπου αλλού.
Link to comment
Share on other sites

Στα 350 ευρω με ραδιο υπαρχει και το καινουργιο Huawei mate 10 lite , δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αν η καμερα του ειναι καλυτερη απο το g5 se.Παντως αν θες οπως γραφεις οπωσδηποτε το ραδιο οι προτασεις που μπορουν να σου γινουν "στενευουν" :)
Link to comment
Share on other sites

Το mate 10 lite σε κάμερα είναι σαν το p10 lite που είναι κατώτερη από honor 8 το οποίο και αυτό με τη σειρά του είναι κατώτερο από g5 se ή nexus 5x (όσον αφορά τη τελική ποιότητα και όχι τα modes που προφανώς υπερέχει η huawei)

 

Εγώ κατάλαβα ότι τον νοιάζει αποκλειστικά η κάμερα. Το ράδιο δεν το χα προσέξει. Εδώ ζορίζουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε ολα οσα ειπες μεσες ακρες,δεν ξερω αν αξιζει να επιλεξω καποια απο αυτες η να περιμενω τις επομενες ναυαρχιδες,αν ειχες 1000 μπατζετ και επρεπε να παρεις ενα κινητο εκτος αυτων των τριων ποιο θα ηταν?

Το εχω γραψει ηδη, το νοτε 8. Αλλά αμα δεν σε ενδιαφέρει η microsd (το mate 8 εχει 128γιγα ενσωματωμένη), και το huawei ειναι πολυ κοντά..

Καθαρα θεμα γούστου ειναι, ποιο σου αρέσει παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αξίζει.

Ο χώρος δεν είναι θέμα, αν έχεις μάθει να δουλεύεις cloud.

Εγώ έχω περίπου 100 γίγα φωτό και βίντεο σε google photos.

Αν θέλεις όμως οπωσδήποτε τς πάντα offline, το 32αρι δεν θα σε καλύψει φυσικά.

Α βασικό. Έλεγξε τη μπαταρία της συσκευής με κάποιο battery care app από το κατάστημα. Αν είναι σε καλή κατάσταση τότε προχωρά άφοβα. Αν δεν είναι, η αλλαγή σε istorm (επίσημο σέρβις - γνήσια μπαταρία) πάει στα 160 αν δεν κάνω λάθος.

Φυσικά μπορείς να βάλεις και ιμιτασιόν καλής ποιότητας αλλού...

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν υπάρχει κάτι με καλύτερη κάμερα μέχρι 400-450 ευρώ. Εκτός αν σε νοιάζουν καλύτερα specs αλλά και πάλι νομίζω θα χάσεις σε κάμερα αν πας κάπου αλλού.

 

Νομίζω πως αυτή η απάντηση είναι ότι χρειαζόμουν για να σιγουρευτώ για την επιλογή μου.

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

να βαλω στο παιχνιδι και το oneplus 5t?το μονο που δεν εχει ειναι η πιστοποιηση ip68 που εχουν τα αλλα με ψηνει και αυτο πολυ και ακοπυω μονο καλα σχολια
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

να βαλω στο παιχνιδι και το oneplus 5t?το μονο που δεν εχει ειναι η πιστοποιηση ip68 που εχουν τα αλλα με ψηνει και αυτο πολυ και ακοπυω μονο καλα σχολια

 

Δε βαζεις στο παιχνιδι και το Honor V10 που ερχεται τον Γεναρη? Πολυ κοντα στο mate και αν δεν ειχε την ελλειψη OIS για μενα ηταν μονοδρομος.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...