Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είδα το tablet αλλά η τιμή του είναι 230€ και όχι 165€.

Σε ποιο sait το είδες στην τιμή αυτή?

Ή μήπως παίζει ρόλο ότι αυτό που είδα εγω είναι με windows 10?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το είδα το tablet αλλά η τιμή του είναι 230€ και όχι 165€.

Σε ποιο sait το είδες στην τιμή αυτή?

Ή μήπως παίζει ρόλο ότι αυτό που είδα εγω είναι με windows 10?

 

165 με ANDROID 5.1 υπάρχει εδώ (πιθανόν και σ άλλα ΚΙΝΕΖΟΜΑΓΑΖΑ) :

 

http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_268666.html

 

Και παίζει και λίγο φθηνότερα με κουπόνια αν το ψάξεις λίγο.

 

http://mobile-coupons.net/xiaomi/xiaomi-mi-pad-2-coupons-16gb/

Edited by ELMOBO
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ευχαριστώ!

Το είχα βρει τελικά στην τιμή που μου είπες.

Αυτο που βρήκα νωρίτερα είναι με Windows 10 και προφανός γι αυτό είναι και αυξημένη η τιμή.

 

Να είσαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

μικρες οι διαφορες τους.

το redmi note 4 ειναι πιο συμφερουσα επιλογη.

αν σου περισσευουν € τοτε πας στο pro.

δες και ενα

.
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 8 μήνες περίπου έσπασε η οθόνη του Νεξους 5 μου, και αποφάσισα να μην το επισκευάσω, να το κρατήσω μέχρι να αποφασίσω ότι θα αλλάξω κινητό. Μάλλον έφτασε η ώρα γιατί βαρέθηκα πια την αισχρή του μπαταρία, και άρχισε να εμφανίζει προβληματάκια και το ηχείο του, και σταμάτησαν οι ανανεώσεις του λειτουργικού. Είναι όμως μακράν το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ, λειτουργικά δεν με έχει απογοητεύσει ακόμα, και αν δεν είχε σπάσει η οθόνη θα το κρατούσα για καιρό, ή μέχρι να έφτανα στις 3 φορτίσεις την ημέρα. Τώρα που ανακοινώθηκαν τα pixel και είναι σε απαγορευτικές τιμές, ήρθε ο καιρός να ψάξω για κάτι άλλο.

 

Ψάχνω για κάτι μέχρι 300 ευρώ, με πολύ καλή μπαταρία, τουλάχιστον 3gb RAM, και ιδανικά επεκτάσιμη μνήμη. Θα πρέπει να είναι επίσης σχετικά νέο μοντέλο και σημαντικό upgrade από το Nexus 5 ώστε να έχει νόημα να αλλάξω, αλλιώς περιμένω κι'άλλο. Κάμερα δεν με νοιάζει και τόσο, ούτε το ηχείο. Καλό θα ήταν να είναι καλή κατασκευή. Το μέγεθος του είναι το ιδανικό, άντε μέχρι 5.2 ίντσες. 5.5 που δοκίμασα ενός φίλου είναι λίγο μεγάλο για τα χέρια μου, αλλά μάλλον εκεί θα καταλήξω μιας και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές, και μόνο έτσι θα έχει και μεγάλη μπαταρία. Επίσης θέλω να μπορεί να μπει stock Android.

 

Από ένα πρόχειρο ψάξιμο είδα ότι οι επιλογές μου δεν είναι και πολλές δυστυχώς, με κυρίως κινέζικες μάρκες από τις οποίες δεν είχα πότε εμπειρία, και δεν ξέρω αν εμπιστεύομαι. Μάλλον η καλύτερη από άποψη specs επιλογή είναι το Redmi Note 4. Σκέφτομαι ακόμη και Xperia Z3, Honor 7, LeTV Le2. Μπαίνουν stock android σε αυτά; Δεν έχω βρει άλλα που πληρούν τις προδιαγραφές μου. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

 

Επίσης, όσον αφορά την αγορά από ξένα (κινέζικα??) μαγαζιά, ποιο είναι το πιο αξιόπιστο θα λέγατε; Αξίζει να παραγγείλεις από εκεί ή υπάρχει κίνδυνος να πιαστεί στο τελωνείο;

Edited by valouris
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε κινεζο και θες πολυ καλή μπαταρια, οι καλύτερες επιλογές ειναι Leeco cool1 και μετά xiaomi redmi pro. Μετα υπάρχουν κι άλλες συσκευες με καλύτερα χαρσκτηριστικα αλλα διχως τόσο δυνατη αυτονομία π. χ. Xiaomi mi5, leeco le 2 pro, Meizu mx6 κλπ. Επεκτασιμη μνημη μονο το redmi.

Γνωμη μου πηγαινε σε mi5 που ταιριάζει στο μεγεθος που ψαχνεις κι αν μπορεις παρε το 64αρι για να μην εχεις θεμα στον αποθηκευτικο χωρο λογω ελλειψης καρτας sd

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

Η βοήθειά σας θα ήταν πολύτιμη για την επιλογή κινητού ως δώρο επετείου στο σύζυγο. Θα ήθελα να κινηθώ σε αυτές τις δύο εταιρείες. Ο ίδιος έχει σε ιδιαίτερη εκτίμηση την Samsung αλλά από ότι διέκρινα στην περήγησή μου στο forum δεν θα ήταν κακή επιλογή και η LG. Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 200€ και αν αξίζει πολύ ο κόπος θα μπορούσα και 20/30€ ακόμη. Τον ενδιαφέρει η κάμερα, μπαίνει fb και διαδίκτυο γενικώς, κατεβάζει εφαρμογές οπότε 16 G απαραίτητα. Οποιαδήποτε πρόταση είναι super ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ.:D
Link to comment
Share on other sites

j5 2016 θα πω και εγω. αν βαλεις 40-50 περνεις το j7 που εχει πιο χορταστικη οθονη. Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Θα τα ψάξω και τα 2. Η αλήθεια είναι ότι το j5 ήταν το δικό του περσινό δώρο σε μένα, οπότε ίσως είναι καλυτερα να ψάξω για το j7. Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

να προτείνω το nexus 5x?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Κάπως παλιό μοντέλο, με μόνο 2gb ram, και συνολικά μικρή διαφορά/αναβάθμιση σε σχέση με το 5, οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει και τόσο πολύ δυστυχώς.. Ήλπιζα σε κάτι αντίστοιχο αλλά φετινό από τη Google αλλά αποφάσισε να χτυπήσει τα flagship μόνο.

 

 

Αν πας σε κινεζο και θες πολυ καλή μπαταρια, οι καλύτερες επιλογές ειναι Leeco cool1 και μετά xiaomi redmi pro. Μετα υπάρχουν κι άλλες συσκευες με καλύτερα χαρσκτηριστικα αλλα διχως τόσο δυνατη αυτονομία π. χ. Xiaomi mi5, leeco le 2 pro, Meizu mx6 κλπ. Επεκτασιμη μνημη μονο το redmi.

Γνωμη μου πηγαινε σε mi5 που ταιριάζει στο μεγεθος που ψαχνεις κι αν μπορεις παρε το 64αρι για να μην εχεις θεμα στον αποθηκευτικο χωρο λογω ελλειψης καρτας sd

 

Το Redmi Pro δεν είναι στην ουσία ίδιο με το Note 4, εκτός από οθόνη και διπλή κάμερα; Ποια άλλη διαφορά έχει;

 

Η αυτονομία είναι το κυριότερο που ψάχνω, γιατί πραγματικά απηύδησα με το Nexus 5 και την πενιχρή του μπαταρία

 

Όσον αφορά την αγορά από ξένα μαγαζιά που μου έχουν προτείνει (Aliexpress, Gearbest κτλ) έχεις να προτείνεις κάποιο σε αξιοπιστία; Ή είναι όλα τα ίδια και απλώς παίρνω από το φθηνότερο;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edit:

 

βρήκα αυτό: http://www.xiaomidevice.com/xiaomi-redmi-pro-4g-lte-3gb-64gb.html

 

Σε σχέση με όλα τα άλλα site είναι πολύ καλή τιμή γιατί έχει τον X25 και όχι τον Χ20.

 

Κάποια γνώμη όμως για το site xiaomidevice.com???

Link to comment
Share on other sites

μουφα το site. μακρυα.

 

επισης το 5x ειναι μακραν καλυτερο του 5 ;)

 

επισης η καλυτερη επιλογη που μπορεις να κανεις με λιγα ευρω ειναι το xiaomi redmi note 3 pro 3gb ram

Link to comment
Share on other sites

μουφα το site. μακρυα.

 

επισης το 5x ειναι μακραν καλυτερο του 5 ;)

 

επισης η καλυτερη επιλογη που μπορεις να κανεις με λιγα ευρω ειναι το xiaomi redmi note 3 pro 3gb ram

 

Με λίγο ψάξιμο το βρήκα και εγώ ότι είναι μούφα... Τώρα μου γυάλισε το Redmi Pro 3GB+64 που έχει μέσα τον Χ25. Το βρήκα εξίσου φθηνά και στο Vickmall, και στο Aliexpress (MCMART). Καμιά εμπειρία/ιδέα για αυτά τα δύο;

 

Edit: τελικά μάλλον θα πάω προς το Mi5 ή Mi5s, λόγω Snapdragon..

Edited by valouris
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες γνώμες όλων σας! Μετά από έρευνα όσων μου προτείνατε κατέληξα στα εξής κινητά: j7 (το j5 το απέρριψα μόνο και μόνο επειδή δεν θέλω να του πάρω το ίδιο δώρο που μου πήρε πέρσι:O. Διαφορετικά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη, αν και είμαι λιγότερο απαιτητικός χρήστης από εκείνον), lg nexus 5x και lg g flex 2. Θα εκτιμούσα τις γνώμες σας επί των τριών κινητών, αφού δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...