Jump to content

Πρόβλημα με firewire?


Haris1977
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες έχω 1 πρόβλημα :(

 

Σύνδεσα μια ψηφιακή κάμερα μέσω firewire στο IEEE 1394 (ι link καλώδιο) της κάρτας ήχου μου (soundblaster audigy). Το θέμα είναι πως όταν κάνω capture video (μέσω ενός προγράμματος που έχω κατεβάσει) και μετά πάω να το δω στον player το video , παίζει άσχημα - χάνει frames (drop frames) κάθε 2 - 3 secs - και ο ήχος δείχνει να κολλάει σ εκείνο το σημείο

 

Τι να φταίει? Μήπως ο υπολογιστής που είναι αργός ή ότι το firewire είναι στην κάρτα ήχου και όχι σαν pci ξεχωριστή?

 

Υ.Γ Έχω P3, 800 Mhz, 512 Ram, G Force Fx 5200 :cool:

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη αλλά συνάμα και η ακριβότερη λύση για να κάνεις αξιοπρεπές capturing είναι:

 

1. Ειδική κάρτα η οποία κάνει DV encoding σε hardware (13GByte την ώρα).

2. Δύο ταχύτατοι δίσκοι (1 το λειτουργικό & 1 τα data).

3. Pentium 4 >= 2.4GHz & μπόλικη RAM για να κάνεις επεξεργασία, κόψε-ράψε καθώς και τελικό encoding σε MPEG2, DVD format κλπ.

4. Software για όλα αυτά - αυτό όμως είναι το εύκολο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

@haris1977

 

Ο αδύναμος κρίκος στο πισί σου είναι ο επεξεργαστής. Είναι κομματάκι αδύναμος (ειδικά αν κάνεις capture στα 640χ480 χ 30fps. Ίσως ένας πιο γρήγορος σκληρός βοηθούσε κιόλας. Αν δε σε παίρνει σε hardware (πχ να δανειστείς πιο γρήγορη cpu), δοκίμασε να κλείσεις ΟΛΑ τα προγράμματα την ώρα του capture (antivirus και τα σχετικά) και δοκίμασε ξανά....

 

Αν όχι, δοκίμασε να πάρεις το βίντεο σε μικρότερη ανάλυση πχ 320χ240. Απο drivers για την audigy να υποθέσω είσαι up to date;

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

@haris1977

 

Ο αδύναμος κρίκος στο πισί σου είναι ο επεξεργαστής. Είναι κομματάκι αδύναμος (ειδικά αν κάνεις capture στα 640χ480 χ 30fps. Ίσως ένας πιο γρήγορος σκληρός βοηθούσε κιόλας. Αν δε σε παίρνει σε hardware (πχ να δανειστείς πιο γρήγορη cpu), δοκίμασε να κλείσεις ΟΛΑ τα προγράμματα την ώρα του capture (antivirus και τα σχετικά) και δοκίμασε ξανά....

 

Αν όχι, δοκίμασε να πάρεις το βίντεο σε μικρότερη ανάλυση πχ 320χ240. Απο drivers για την audigy να υποθέσω είσαι up to date;

 

Απο drivers για την audigy είμαι οκ ναι

 

Δοκίμασα να κάνω capture σε 180Χ120 (quarter) (το fps είναι συγκεκριμένο δεν αλλάζει) με uncompressed audio + video (υπάρχει επιλογή να διαλέσω συμπίεση στον ήχο και στο video αλλά ότι και αν διαλέξω δεν βλέπω διαφορά..). Στα 180Χ120 το videoέχανε λιγότερα frames και είχε λιγότερα προβλήματα γενικά .

 

Μάλλον πάω για cpu+motherboard+ram+cooler.. δηλαδή 500 ευρο :cry:

 

Με P4 στα 3.0 Ghz + 512 DDRAM κάνω δουλειά ? Η λύση ενός tv tuner έτσι ώστε να περάσω το video απ την κάμερα πως σας φαίνεται?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Με P4 στα 3.0 Ghz + 512 DDRAM κάνω δουλειά ?
Μια χαρά θα είναι.

Η λύση ενός tv tuner έτσι ώστε να περάσω το video απ την κάμερα πως σας φαίνεται?
To video που παίρνεις από το dv out της κάμερας είναι ήδη ψηφιακό. Αν κάνεις αυτό που λες, ουσιαστικά το μετατρέπεις σε αναλογικό και μετά πάλι σε ψηφιακό με ότι συνεπάγεται αυτό (απώλεια ποιότητας, χρονοβόρα διαδικασία κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε mcde :)

 

Όσο αναφορά στη κάρτα video - tuner το γνωρίζω αυτό που λες, έχεις δίκιο :D . Όμως το capture μου (ακριβώς επειδή γίνεται αναλογικά) δεν θα θέλει μικρότερες απαιτήσεις από πλευράς hardware? Μην ξεχνάς πως τα tv tuners υπήρχαν και επί εποχή P2 :rolleyes: . Και τότε πάλι έκαναν εγγραφή σε hd (βέβαια σε χάλια αναλύσεις , αλλά με καλό fps έτσι δεν είναι? Δεν με ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα εικόνας όσο το smooth framerate . Εξάλλου το να δώσω 500 ευρο είναι κομματάκι δύσκολο..

 

 

Και κάτι τελευταίο. Με P4 στα 3.0 Ghz + 512 DDRAM όταν λέμε πως κάνω δουλειά ενοούμε πως δεν θα χάνω ΚΑΝΕΝΑ frame στο capture ? Ή αυτό δεν μπορώ να το αποφύγω? Είμαι τελειομανής :lol: γι αυτό ρωτάω..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Όμως το capture μου (ακριβώς επειδή γίνεται αναλογικά) δεν θα θέλει μικρότερες απαιτήσεις από πλευράς hardware?
Όχι. Αντίθετα θα χρειάζεται περισσότερο χρόνο.

Και κάτι τελευταίο. Με P4 στα 3.0 Ghz + 512 DDRAM όταν λέμε πως κάνω δουλειά ενοούμε πως δεν θα χάνω ΚΑΝΕΝΑ frame στο capture ? Ή αυτό δεν μπορώ να το αποφύγω? Είμαι τελειομανής :lol: γι αυτό ρωτάω..
Ξαναλέω η μεταφορά video με firewire δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις, ίσως να φταίει ότι ο επεξεργαστής σου είναι πολύ παλιός. Επίσης μπορεί να είναι αργός ο δίσκος.
Link to comment
Share on other sites

Ok man, thanks

 

Μάλλον πάω για αναβάθμιση ..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Μια γενική ερώτηση

 

Επειδή τώρα τελευταία ασχολούμε με video capture (μέσω μιας ψηφιακής videoκάμερας, μέσω καλωδίου i-link), έχοντας αρκετά software γι αυτό το λόγο, το πρόβλημα είναι πως όταν πάω να κάνω capture σε dv ή dvd format ναι μεν η ποότητα εικόνας είναι τέλεια όμως το framerate πάσχει λίγο.(Κάθε 3 -4 sec η ταινεία κολλάει κάπως μαζί και ο ήχος). Προσπάθησα να κλείσω όλα τα ανοιχτά προγράμματα (γι όσους δεν ξέρουν το antivirus πρέπει να είναι κλειστό), και κάπως η κατάσταση βελτιώθηκε :O . Ερώτηση :

 

1) Είναι θέμα CPU και γενικά ταχύτητας ? (Έχω Ρ3-800 MHZ- 512 RAM). Γι αυτά τα ''κολλήματα'' μπορεί να φταίει και ο σκληρός?

2) Όταν έκανα capture σε wmv format (μέσω του windows movie maker) και πήγα να το γράψω σε vcd format (μέσω του nero) όταν το βαλα στο dvd μου να το δω πάλι κόλλαγε κάθε 3 - 4 sec. (και σε svcd το ίδιο :( ) . Καμμία ιδέα why?

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο επεξεργαστής σου είναι σχετικά "λίγος" για τέτοιες δουλειές (ειδικά αν δουλεύεις σε διαστάσεις πέραν του 640x480) πρέπει να έχεις κλειστά ΟΛΑ τα προγράμματα την ώρα που κάνεις το capture. Εάν και πάλι σου κολλάει δοκίμασε ένα defrag στο δίσκο σου. Αν και αυτό αποτύχει μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστείς στο μέγεθος των frames ή/και στο framerate. Εναλλακτικά, αναβαθμίζεις το PC σου.
Link to comment
Share on other sites

Μια γενική ερώτηση
Δεν βλέπω γιατί έπρεπε να ανοίξεις νέο topic για να ρωτήσεις το ίδιο πράγμα αφού υπήρχε άλλο πριν λίγες μέρες, έγινε merge πάντως για να υπάρχουν όλες οι απαντήσεις μαζεμένες.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο , sorry ;)

 

Συμφωνώ ότι μάλλον έτσι είναι όπως τα λες , και γω βασικά αυτό πιστεύω. Όταν όμως μετατρέπω μια ταινία (πχ wmv σε vcd) και εκεί ο επεξεργαστής φταίει? Δεν νομίζω.. Γιατί και κει βλέπω ''κολλήματα'' , δεν με γελάει το μάτι μου.. Μήπως ο μετατροπέας του Nero (σε vcd, svcd) έχει πρόβλημα?

 

Mε λίγα λόγια δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό το ''προβληματικό'' frame rate έχει να κάνει με ταχύτητα ή εγώ κάνω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...