Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στο δικο μου L09C432 παρατηρω σχετικες διακυμανσεις στην αναμονη της μπαταριας.

Η χρηση που κανω καθημερινα στο κινητο ειναι πανομοιοτυπη.

Μου βγαζει απο 6 μερονυχτα μεχρι και 3.

 

Το κινητο ειναι με το τελευταιο λογισμικο Β182 και αποτι βλεπω στο FunkyHuawei ειδη ετοιμαζονται οι B184-186.

Λογικα με μελλοντικη αναβαθμιση θα το στρωσουν, οπως και εαν εχει η μπαταρια του ακομη και 3 μερες που μου βγαζει μερικες φορες ειναι σκυλος.

 

Επισης τα ιδια μου εκανε και το S7 Edge τον πρωτο καιρο που το ειχα, μαλιστα καποιες φορες εκαιγε κυριολεκτικα χωρις να κανω τιποτα με το κινητο και μου ετρωγε ΟΛΗ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ μεσα σε 2-3 ωρες. Με τις αναβαθμισεις που ελαβε εστρωσε.

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ισως η καλυτερη μπαταρια που ειχα ποτε σε κινητο ειναι αυτη του MATE 9.....μη χολοσκατε θα ελεγα!

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου βγαζει ενα 48ωρο χρησης με 6 ωρες sot περιπου που μου ειναι υπεραρκετο.
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα σε κάποια σχόλια ότι η μπαταρία δεν είναι τελικά τόσο καλή... Μάλλον πέσανε σε ελλατωματική παρτίδα τα παιδιά.

Η περίεργη κατανάλωση οφείλεται πιστεύω στις εφαρμογές και τις υπηρεσίες της Google που κάνουν πάρτυ στο παρασκήνιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα ενα hard reset και πλέον τα πράγματα ειναι καλύτερα. Μου εβγαζε συνεχεια στο παρασκηνιο οτι facebook instagram xartes τρωνε πολύ μπαταρία και ανεβαζε και αποτομα την θερμοκρασία με αποτέλεσμα να τελειώνει γρήγορα. Πλεον εχω Μ.Ο., 7 με 8,5 ωρες sot. Η sot ωρες ειναι για χρηση 24 ωρες. Edited by Xzibit
Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα σε κάποια σχόλια ότι η μπαταρία δεν είναι τελικά τόσο καλή... Μάλλον πέσανε σε ελλατωματική παρτίδα τα παιδιά.

Η περίεργη κατανάλωση οφείλεται πιστεύω στις εφαρμογές και τις υπηρεσίες της Google που κάνουν πάρτυ στο παρασκήνιο.

Δεν είναι τόσο απλά πάει καθαρά ανάλογα με τη σειρά χρήση

Πχ με την χρήση που κάνω βγάζω οριακά 3 ώρες sot (και αν) όταν δάνεισα την συσκευή στον φίλο μου για 5 μέρες αυτός βαρουσε κάτι 7 ώρες και κάτι sot

Προφανώς αλλά κάνει αυτός αλλά εγώ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με φουλ χρήση mail χάρτες 4g τα πάντα όλα κάτω από 5.5 ώρες δεν έχω καταφέρει να δω. Μέσο όρο είμαι 6 με 7 με μικτή χρήση.

Έχω αρχίσει να πιστεύω πως υπάρχουν δύο λογίων μπαταρίες γιατί οι διαφορές είναι μεγάλες

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα μερικα review για την μπαταρία του mate 9. Το γενικο συμπερασμα ειναι οτι σε χρηση ίντερνετ - mail - τηλεφωνία και γενικα σε light καταστασης τα παει περιφημα και κραταει παρα πολυ. Σε βαριες εφαρμογές και κυρίως αν παιζεις απο κανενα παιχνίδι η μπαταρια πεφτει αρκετα γρήγορα και πολυ πιο γρηγορα συγκρητικα απο αλλα κινητα της κατηγορίας του. Αρα εξαρτάται γενικα τι χρηση του κανει ο καθενας μας.

Ενα ωραίο review εδω - http://www.anandtech.com/show/10871/the-huawei-mate-9-review/9

Edited by Xzibit
Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με φουλ χρήση mail χάρτες 4g τα πάντα όλα κάτω από 5.5 ώρες δεν έχω καταφέρει να δω. Μέσο όρο είμαι 6 με 7 με μικτή χρήση.

Έχω αρχίσει να πιστεύω πως υπάρχουν δύο λογίων μπαταρίες γιατί οι διαφορές είναι μεγάλες

Μπα μην το λες, όπως είπα εγώ βγάζω οριακά 3 ώρες ενώ φίλος μου με το ίδιο κινιτο (δικό μου δλδ) που το κράτησε 5 μέρες έβγαζε κάτι 7 ώρες και8 ώρες

Έτσι επιμένω ότι είναι θέμα καθαρά χρήσης

 

Πχ εγώ

Φως manual πάντα 100%

 

4g μόνιμα με πολύ χαμηλό σήμα εκεί που είμαι (μια γραμμή)

 

Gps, location κλπ κλπ ανοιχτά με τον καιρώ να κάνει ανανέωση ανα 10 λεπτά και να κάνει χρήση location

 

Nfc μονημα ανοιχτό (κάνω χρήση του nfc pay)

Bluetooth με smartband paired 24/24

Viber, whatsup κλπ να τρέχουν μονημα

WiFi ανοιχτό μονημα αν και του κάνω ελάχιστη χρήση απλά το έχω για να έχω καλύτερο location

 

Και ουαλα 3 ώρες και αν (τα ίδια έχω και με s7 edge και λιγάκι παραπάνω με το mi max)

 

Από την άλλη όταν ήμουν κλινική για εγχείρηση με WiFi χαμηλό φως κλειστό το location και Bluetooth βάρεσα άνετα 8 ώρες

 

Έτσι ναι μπαταρία είναι καλή απλά όχι για μένα

Η κλασσική μου αυτονομία (σήμερα)

http://i.imgur.com/3MjQM9C.png

 

Λόγια κάπου στης 2 ώρες και 30 λεπτά θα πάει 5% και θα μπει πρίζα

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα ενα hard reset και πλέον τα πράγματα ειναι καλύτερα. Μου εβγαζε συνεχεια στο παρασκηνιο οτι facebook instagram xartes τρωνε πολύ μπαταρία και ανεβαζε και αποτομα την θερμοκρασία με αποτέλεσμα να τελειώνει γρήγορα. Πλεον εχω Μ.Ο., 7 με 8,5 ωρες sot. Η sot ωρες ειναι για χρηση 24 ωρες.

 

7 ωρες οθονη το 24ωρο;

:lol:

Link to comment
Share on other sites

ισως η καλυτερη μπαταρια που ειχα ποτε σε κινητο ειναι αυτη του MATE 9.....μη χολοσκατε θα ελεγα!

 

Γειά σου @kek

 

Πως είναι η ζωή μετά το passport? Είναι okay το mate 9 ?

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο λαθος που κανουν πολλοι ειναι να αναφερουν το sot στα κινητα τους σαν ενδειξη καλη μπαταριας, κανονικα πρεπει να το σβησουν αυτο το πραγμα, να μην αναφερεται πουθενα στο android.

 

Exω βγαλει 6 ωρες με ενα neo v, εχω βγαλει 8 με ενα Nexus 6, και εχω βγαλει και 11 με ενα redmi 3.

 

Ενας αριθμος ειναι, που δεν λεει τιποτα, με το ιδιο κινητο εχω βγαλει απο 2 εως 7, αναλογα με τη χρηση και την μετακινηση που κανω.

 

Αν κατσω διπλα στο vdsl ρουτερ μου και τσαταρω ολη μερα στο ρεπο μου και παιζω με settings, βγαζω 10 ωρες.

Aν ομως σερφαρω με chrome σε 4g βγαζω 2

 

9 ωρες οθονης σε 24 standby ειναι μη-φυσιολογικη χρηση. Βγες καμια βολτα ρε μαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που παρατηρω ειναι οτι με χρηση GPS (google maps) η συσκευη ζεσταινεται αρκετα και πεφτει νερακι η μπαταρια.

Σε καθε αλλη περιπτωση ειναι βραχος ομως!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

9 ωρες οθονης σε 24 standby ειναι μη-φυσιολογικη χρηση. Βγες καμια βολτα ρε μαν.

Μερικοί το χρησιμοποιούμε για τη δουλειά μας, οπότε τη μέρα οι 7 και 8 ώρες μόνο παράλογες δεν είναι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

9 ωρες οθονης σε 24 standby ειναι μη-φυσιολογικη χρηση. Βγες καμια βολτα ρε μαν.

 

Μια χαρα βολτες βγαινω απλα η δουλειά μου ειναι τέτοια που σχεδόν όλη μερα μου χρειάζεται το κινητό.

Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που παρατηρω ειναι οτι με χρηση GPS (google maps) η συσκευη ζεσταινεται αρκετα και πεφτει νερακι η μπαταρια.

Σε καθε αλλη περιπτωση ειναι βραχος ομως!

Ακριβώς αυτό είχα αναφέρει και εγώ. Με πρόγραμμα πλοήγησης το κινητό ζεσταίνεται υπερβολικά και η μπαταρία πέφτει απότομα..... Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν καταλαβαίνει τίποτα.

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είχα αναφέρει και εγώ. Με πρόγραμμα πλοήγησης το κινητό ζεσταίνεται υπερβολικά και η μπαταρία πέφτει απότομα..... Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν καταλαβαίνει τίποτα.

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Nαι ακριβως, βεβαια να τονισω οτι για το λοκαρισμα της τοποθεσιας εχω βαλει τη ρυθμιση που συνδυαζει gps, 4g και wifi και την κεραια την εχω μονιμα στο 4G.

Σε καθε περιπτωση δεν ειναι το δυνατο του σημειο αυτο, καθως με συσκευες της samsung η μπαταρια εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα και δε ζεσταινεται τοσο η συσκευη οταν χρησιμοποιεις προγραμμα πλοηγησης.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Μερικοί το χρησιμοποιούμε για τη δουλειά μας, οπότε τη μέρα οι 7 και 8 ώρες μόνο παράλογες δεν είναι...

Απλά δεν μου έρχεται στο μυαλό καμία δουλειά όπου κανείς χρήση κινιτου τόσες ώρες (προφανώς δεν μηλαω για voice calls όπου οθόνη δεν είναι αναμμένη)

Το να απαντάς mail κλπ τόσες ώρες είναι μαζοχισμός σε τόσο μικρή οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο λαθος που κανουν πολλοι ειναι να αναφερουν το sot στα κινητα τους σαν ενδειξη καλη μπαταριας, κανονικα πρεπει να το σβησουν αυτο το πραγμα, να μην αναφερεται πουθενα στο android.

 

Exω βγαλει 6 ωρες με ενα neo v, εχω βγαλει 8 με ενα Nexus 6, και εχω βγαλει και 11 με ενα redmi 3.

 

Ενας αριθμος ειναι, που δεν λεει τιποτα, με το ιδιο κινητο εχω βγαλει απο 2 εως 7, αναλογα με τη χρηση και την μετακινηση που κανω.

 

Αν κατσω διπλα στο vdsl ρουτερ μου και τσαταρω ολη μερα στο ρεπο μου και παιζω με settings, βγαζω 10 ωρες.

Aν ομως σερφαρω με chrome σε 4g βγαζω 2

 

9 ωρες οθονης σε 24 standby ειναι μη-φυσιολογικη χρηση. Βγες καμια βολτα ρε μαν.

 

 

Όχι φίλε μου δεν είναι όπως τα λες φυσικά και χρειάζεται το sot.

Εν μέρη έχει δίκιο γιατί αλλάζει από χρήση σε χρήση αλλά χρειάζεται σε οποίων κάνει την ίδια χρήση και θέλει να τσεκάρει συσκευές.

Απλά δεν μου έρχεται στο μυαλό καμία δουλειά όπου κανείς χρήση κινιτου τόσες ώρες (προφανώς δεν μηλαω για voice calls όπου οθόνη δεν είναι αναμμένη)

Το να απαντάς mail κλπ τόσες ώρες είναι μαζοχισμός σε τόσο μικρή οθόνη

Ασφαλιστής φίλε. Όλη μέρα έξω το κινητό βαράει διαρκώς, mail και τιμολογισεις όλη μέρα στα κενά λίγο tapatalk λίγο Facebook κτλ να οι 7 ώρες sot άνετα.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν μου έρχεται στο μυαλό καμία δουλειά όπου κανείς χρήση κινιτου τόσες ώρες (προφανώς δεν μηλαω για voice calls όπου οθόνη δεν είναι αναμμένη)

Το να απαντάς mail κλπ τόσες ώρες είναι μαζοχισμός σε τόσο μικρή οθόνη

Αν και δεν έχω θέμα με μέγεθος οθόνης κτλ, για κάποιον που είναι όλη μέρα στον δρόμο είναι μονόδρομος όμως, όπως ο φίλος από πάνω

 

Στη δικιά μου περίπτωση, Android Development μέσω wireless ADB Γιατί δε με βολεύει να είναι μόνιμα με καλώδιο η δε γίνεται κιόλας καμία φορά (το οποίο γίνεται σχεδόν όλη μέρα κάθε μέρα) σε συνδυασμό με customer support όπου και να είμαι (και στο σπίτι ακόμα προτιμώ το κινητό, γιατί και αυτό που γράφω είναι σχετικά μικρό κάθε φορά, και γιατί δε θέλω να χάνω το focus μου κάθε φορά στον υπολογιστή). Τη μέρα πιάνω εύκολα 8ωρο, δηλαδή 2-3 φορτίσεις το S4 :p

 

+ διάβασμα για τις εξετάσεις της σχολής σχεδόν πάντα Στο κινητό , από εποχή Ν8 ακόμα :grin:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

 

+ διάβασμα για τις εξετάσεις της σχολής σχεδόν πάντα Στο κινητό , από εποχή Ν8 ακόμα :grin:

 

:wacko::wacko::wacko::X:X holly shi!!

Link to comment
Share on other sites

The new update B184 Nougat improves system security with Google security patches, optimizes system performance and stability, Improves system performance and stability for smoother operation. The build version comes with MHA-L09C432B184 for Huawei Mate 9 (Europe).

Το εχει εγκαταστήσει κανενας?

Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

The new update B184 Nougat improves system security with Google security patches, optimizes system performance and stability, Improves system performance and stability for smoother operation. The build version comes with MHA-L09C432B184 for Huawei Mate 9 (Europe).

Το εχει εγκαταστήσει κανενας?

 

[Europe] [Beta]

 

τωρα αν καποιος έχει όρεξη να παίξει με φωτιά χαλάλι του

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγες βδομαδες η Β184 θα μας ερθει ΟΤΑ.

Λιγη υπομονη.......

Edited by johnx2
HTC HD2 --> HTC ONE --> LG G2 --> SONY XPERIA L --> LG G2 --> Note 4 Snapdragon 805 --> SONY XPERIA M --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM BLACK 32GB --> NOKIA 220 --> SAMSUNG NOTE 5 N920CD DUAL SIM GOLD 32GB --> LG G5 32GB GOLD --> NOKIA 220 --> HUAWEI MATE 9 4/64GB MHA-L09 GRAY --> HUAWEI MATE 10 PRO 6/128GB BLA-L29 GRAY --> MATE 40 PRO 8/256GB NOH-NX9 BLACK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...