Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω ότι το δίκαρτο είναι ελάχιστα πιο φθηνό από το μονόκαρτο στο skroutz. Υπάρχει κάποιος λόγος κάποιος να προτιμήσει το μονόκαρτο;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα έκανα ένα speedtest το mate 9 με ένα samsung s6 στο wifi του σπιτιού μου και ενώ το s6 συνέχεια εφτανε τα 26 mbps το δικό μου μια είχε 16 mbps την άλλη 10 και το ping είναι πάντα στα 160 με 180 ενώ στο σ6 ήταν στο 30ms. Τι μπορεί να συμβαίνει? Κάποια ασυμβατότητα με το ρούτερ ? Hardware δεν νομίζω να είναι γιατί το σήμα του wifi πάντα είναι στο φουλ.
Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα ένα speedtest το mate 9 με ένα samsung s6 στο wifi του σπιτιού μου και ενώ το s6 συνέχεια εφτανε τα 26 mbps το δικό μου μια είχε 16 mbps την άλλη 10 και το ping είναι πάντα στα 160 με 180 ενώ στο σ6 ήταν στο 30ms. Τι μπορεί να συμβαίνει? Κάποια ασυμβατότητα με το ρούτερ ? Hardware δεν νομίζω να είναι γιατί το σήμα του wifi πάντα είναι στο φουλ.

Κάτι με το router τρέχει

Έκανα ένα speedtest στην δουλειά clean line fiber 50/50 μου έβγαλε από wifi 48 down 49 up και 14 ping

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια μικρή ενημέρωση για όσους το σκέφτονται.

Η οθόνη έχει εξαιρετική απόδοση κάτω από τον ήλιο και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Η αυτόματη αντίθεση είναι η καλύτερη που έχω συναντήσει.

Το δακτύλικο αποτύπωμα είναι μακράν καλύτερο του one plus 3 που ήδη ήταν από τα καλύτερα.

Ένα αρνητικό που παρατήρησα ήταν ότι ζεσταίνεται πάρα πολύ σε χρήση GPS και η μπαταρία έπεσε πολύ γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια μικρή ενημέρωση για όσους το σκέφτονται.

Η οθόνη έχει εξαιρετική απόδοση κάτω από τον ήλιο και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Η αυτόματη αντίθεση είναι η καλύτερη που έχω συναντήσει.

Το δακτύλικο αποτύπωμα είναι μακράν καλύτερο του one plus 3 που ήδη ήταν από τα καλύτερα.

Ένα αρνητικό που παρατήρησα ήταν ότι ζεσταίνεται πάρα πολύ σε χρήση GPS και η μπαταρία έπεσε πολύ γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αυτό με gps που είπες μου κάνει εντύπωση είχα κάνει 250 χιλιόμετρα με το here maps ανοιχτά και φως τερμα (περιπου 2 ώρες και κάτι ψιλά ταξίδευα)

μπαταρια κατέβηκε 30% (περιπου) χωρίς να ζεσταθεί καθολου (με κλειστό 4g γιατί όλο κάτι κατέβαζε από το here maps και ανέβαζε θερμοκρασία και έτρωγε μπαταρια)

 

για περιέγραψε λίγο τι έκανες μπας και βρούμε που τσούζει η συσκευη

αν έκανες χρήση κάτι τύπου google maps η γενικός Online Maps το βρήκαμε το θέμα (όλα τα κινητά το έχουν με χρήση 4g μόνιμα κατέβασμα κλπ ειδικά στο ταξίδι όπου το σήμα δεν ειναι σταθερό γονατίζουν οποιαδήποτε συσκευη )

Link to comment
Share on other sites

αυτό με gps που είπες μου κάνει εντύπωση είχα κάνει 250 χιλιόμετρα με το here maps ανοιχτά και φως τερμα (περιπου 2 ώρες και κάτι ψιλά ταξίδευα)

μπαταρια κατέβηκε 30% (περιπου) χωρίς να ζεσταθεί καθολου (με κλειστό 4g γιατί όλο κάτι κατέβαζε από το here maps και ανέβαζε θερμοκρασία και έτρωγε μπαταρια)

 

για περιέγραψε λίγο τι έκανες μπας και βρούμε που τσούζει η συσκευη

αν έκανες χρήση κάτι τύπου google maps η γενικός Online Maps το βρήκαμε το θέμα (όλα τα κινητά το έχουν με χρήση 4g μόνιμα κατέβασμα κλπ ειδικά στο ταξίδι όπου το σήμα δεν ειναι σταθερό γονατίζουν οποιαδήποτε συσκευη )

Πολύ σωστός! Με το note 3 ακριβώς αυτό συμβαίνει. Πάντως γενικά να ξέρετε ότι τα δεδομένα και ειδικά σε συνδυασμό με χρήση εφαρμογής (π.χ Google Maps) το γονατίζουν οποιοσδήποτε κινητό .

Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα πλοήγησης genius αγορασμένο κανονικά και ανοιχτό 4g.χάρτες δεν κατέβαζε. Το κινητό ζεστάθηκε και η μπαταρία έπεσε απότομα..... Μόλις έφτασα στο προορισμό και έκλεισα το genius η πτώση της μπαταρίας σταμάτησε.

Δεν ξέρω μήπως οφείλεται σε κάποια ρύθμιση του genius και λειτουργεί η οθόνη σε φουλ φωτεινότητα, καθώς και ο επεξεργαστής.

επίσης έχω και live traffic ενεργοποιημενο.

 

Υ. Γ. αυτή τη στιγμή είμαι με 54%μπαταρία και 3 ώρες και 10 λεπτά sot..... Χωρίς χρήση GPS

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, είναι λογικό το dual 64 GB να είναι φτηνότερο από το single SIM 64 GB?

Αγόρασε αυτό που θέλεις.. Για λίγα ευρώ διαφορά δεν αξίζει να συζητάμε. Οι τιμές είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε αυτό που θέλεις.. Για λίγα ευρώ διαφορά δεν αξίζει να συζητάμε. Οι τιμές είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν είναι ποιο θέλεις. Το δίκαρτο σίγουρα είναι καλύτερη αγορά, γιατί ακόμα και αν δεν το χρειάζεσαι σαν δίκαρτο, θα έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ποιο θέλεις. Το δίκαρτο σίγουρα είναι καλύτερη αγορά, γιατί ακόμα και αν δεν το χρειάζεσαι σαν δίκαρτο, θα έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο καθένας έχει την άποψη του. Δεν αγοράζω ποτέ κινητά βάση μεταπωλητικης αξίας. Αλλά βάση των αναγκών μου.

Με την εγγύηση στο δικαρτο τι παίζει; εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας έχει την άποψη του. Δεν αγοράζω ποτέ κινητά βάση μεταπωλητικης αξίας. Αλλά βάση των αναγκών μου.

Με την εγγύηση στο δικαρτο τι παίζει; εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για την εγγύηση δεν γνωρίζω για αυτό είχα ρωτήσει παλαιότερα ποιες είναι οι διαφορές τους ώστε να δικαιολογείται να είναι πιο ακριβό το μονόκαρτο. Κι εγώ αγοράζω βάσει των αναγκών μου, όμως αν τα κινητά είναι ακριβώς ίδια και η μόνη διαφορά είναι η δεύτερη sim, τότε ακόμα και στην ίδια τιμή να είναι τα κινητά, είναι πιο συμφέρουσα επιλογή το δίκαρτο, ακόμα και αν δεν το χρειάζεσαι ως τέτοιο, γιατί θα έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία. Αυτό λέω

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως συνεχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία στα καλά καθούμενα. Χωρίς να κάνω ιδιαίτερα χρήση μπορεί για κανένα μισάωρο η μπαταρία να είναι στους 40 και ο cpu στα 60. Βλέπω τι εφαρμογές τρέχουν και δεν βλέπω κάτι παράξενο .Mono το σύστημα Android είναι γύρω στο 20%. Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι φταίει ? Σκέφτομαι να ζητήσω άλλη συσκευή. Είμαι vip member , ξερεται ποια είναι η διαδικασία και πόσο χρόνο θέλει ?

Χθες είχα κοντά στις 9 ώρες sot σε μια μέρα , και σήμερα έχω 4 ώρες sot σε 9 ώρες λειτουργίας του κινητού και έχω μείνει με 30% μπαταρία.

Edited by Xzibit
Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως συνεχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία στα καλά καθούμενα. Χωρίς να κάνω ιδιαίτερα χρήση μπορεί για κανένα μισάωρο η μπαταρία να είναι στους 40 και ο cpu στα 60. Βλέπω τι εφαρμογές τρέχουν και δεν βλέπω κάτι παράξενο .Mono το σύστημα Android είναι γύρω στο 20%. Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι φταίει ? Σκέφτομαι να ζητήσω άλλη συσκευή. Είμαι vip member , ξερεται ποια είναι η διαδικασία και πόσο χρόνο θέλει ?

Χθες είχα κοντά στις 9 ώρες sot σε μια μέρα , και σήμερα έχω 4 ώρες sot σε 9 ώρες λειτουργίας του κινητού και έχω μείνει με 30% μπαταρία.

 

Software ειναι το προβλημα σου, προφανως καποιο app.

Να ζητησεις άλλη συσκευη γιατι; :blink:

 

Στη χειροτερη κανεις factory reset και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον έχεις δίκαιο αλλά μου έχει σπάσει τα νεύρα. Την μια μέρα όλα καλά και την άλλη χάλια . Μάλλον θα κάνω ένα reset και βλέπω.
Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες sot ? Φαντάζομαι μόνο WiFi

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι χθες μου έβγαλε σχεδόν 9 ώρες sot , με 30 λεπτά παιχνιδιού 1,30 ώρα τηλέφωνο και 30 λεπτά με 4g, και σίγουρα 2-3 ώρες ιντερνέτ με wifi. Όλα αυτά σε 24 ώρες .
Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

Αν σου έχει σπάσει τα νεύρα κάνε ρεισετ και αν δεν στρώσει κάνε τον σταυρό σου και στείλε το σερβις.
Link to comment
Share on other sites

Το Facebook και το messenger τα έχω να σβήνουν με το κλείσιμο και χωρίς να τα χρησιμοποιήσω είναι συνέχει ενεργά και μου τα βγάζει στις ενεργοβόρες ερφαρμογες. Τι μπορώ να κάνω? Edited by Xzibit
Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

Να τα ξηλώσεις. Είναι το καρκίνωμα του Android αυτές οι δύο.

Εγώ έχω μάθει να ζω με αυτό το "πρόβλημα"...

 

(Mate 9 & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Λοιπον εκανα hard reset και ξανα έστησα το κινητό. Το κινητο δουλεύει μια χαρα. Εβαλα το cpu temp και εκα α μερικα τεστ 2 μερες. Οταν παιζω κανα παιχνιδι (κυρίως clash royale) το κινητο πιάνει θερμοκρασιες απο 35 εως 39 βαθμους στην μπαταρια και αντίστοιχα ο cpu 45 με 50.

Σε νορμαλ χρηση( internet-τηλεφωνο-mail) η θερμοκρασία στην μπαταρια ειναι γυρω στους 33 με 36 βαθμους.

Ειναι οκ?

Edited by Xzibit
Huawei Honor 3C (H30-U10) - B120 - unroot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Λοιπον εκανα hard reset και ξανα έστησα το κινητό. Το κινητο δουλεύει μια χαρα. Εβαλα το cpu temp και εκα α μερικα τεστ 2 μερες. Οταν παιζω κανα παιχνιδι (κυρίως clash royale) το κινητο πιάνει θερμοκρασιες απο 35 εως 39 βαθμους στην μπαταρια και αντίστοιχα ο cpu 45 με 50.

Σε νορμαλ χρηση( internet-τηλεφωνο-mail) η θερμοκρασία στην μπαταρια ειναι γυρω στους 33 με 36 βαθμους.

Ειναι οκ?

Μια χαρά είναι... Θα φανεί και από την απόδοση της μπαταρίας

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι αν σκεφτείς ότι θερμοκρασία περιβάλλοντος έχουμε ήδη τα μεσημέρια 30+

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Λοιπον εκανα hard reset και ξανα έστησα το κινητό. Το κινητο δουλεύει μια χαρα. Εβαλα το cpu temp και εκα α μερικα τεστ 2 μερες. Οταν παιζω κανα παιχνιδι (κυρίως clash royale) το κινητο πιάνει θερμοκρασιες απο 35 εως 39 βαθμους στην μπαταρια και αντίστοιχα ο cpu 45 με 50.

Σε νορμαλ χρηση( internet-τηλεφωνο-mail) η θερμοκρασία στην μπαταρια ειναι γυρω στους 33 με 36 βαθμους.

Ειναι οκ?

Άψογα ούτε καν χλιαρό

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Βλέπω ότι τελικά αυτό με την αυξομείωση της απόδοσης της μπαταρίας δεν είναι δικό μου θέμα μόνο . Τη μία μέρα μου βγάζει ένα ωραιότατο 4ω.39λ sot με 1,5 ώρα ομιλία (μέσω Bluetooth) και έφτασε στο 39% και την άλλη απότομα με 3 λεπτά ομιλία και 1.5 ώρα sot έφτασε στο 32. Κάτι γίνεται λάθος. Αυτό που έβαλαν τη μηχανή αλγόριθμου δεν κάνει σωστά τη δουλειά της! Σκέφτομαι για επαναφορά αν και δεν το έχω πάνω από 2 βδομάδες που το πήρα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...