Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο Μπεν είπε ότι είχε κι άλλα πράγματα να κάνει ακόμα, κάτι τέτοιο.

 

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί ο Ρίτσαρντ που πηγαινοερχόταν για χρόνια στο νησί, εναπόθεσε τις ελπίδες του να φύγει στο αεροπλάνο μαζί με τους άλλους. Κι επιπλεόν όταν ένας-ένας συνειδητοποιούσαν ότι είναι πεθαμένοι, γιατί άρχιζαν να θυμούνται εικονες μονο από το νήσι; Η Κέητ πχ ή οι Κλαιρ που έφυγαν θα μπορούσαν να θυμούνται και σκηνές από τη ζωή τους μετά το νησί, κι έτσι θα βγαζαμε και καποιο συμπέρασμα πώς ήταν η ζωή τους εκτός μέχρι να πεθάνουν. Αφού αρκετοί ήταν μαζί και μετά το νησί, θα έπρεπε να δείξει κάτι.

 

Το τέλος πάνω στο νησί, μπορώ να το δεχτώ, δεν περίμενα και πολλές απαντήσεις. Αλλά η εξήγηση που έδωσαν σε αυτό που νομίζανε alt timeline δε μου άρεσε, μου φανηκε άσκοπη και άκυρη. Θα προτιμούσα να ήταν πράγματι η ζωη τους αν δεν είχε πέσει το 815 και να ειχαν την αισθηση ομως οτι ολοι γνωριζονται απο κάπου και στο τελος να καταλήξουν καπως πάλι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δε θελω να δω το τελος γιατι πιστευω θα απογοητευτω :(

 

και δε θα σκάσεις απ την περιέργεια?? εγώ θα χα σκάσει! :p

Link to comment
Share on other sites

και δε θα σκάσεις απ την περιέργεια?? εγώ θα χα σκάσει! :p

 

Εγω ευχομαι να μη το ειχα δει παντως.

 

Απο τις 6 σαιζον θα κρατησω μοναχα τις 2-3 πρωτες που ηταν πραγματικα αριστες, εξαιρετικες και οσκαρικες. Στη συνεχεια χαθηκε η μπαλα απο τους ιδιους τους δημιουργους της σειρας. Το τελος δεν μου εκανε καθολου εντυπωση. Κατι σαν τη κυβερνηση τη τωρινη, "δεν θα αυξησουμε το ΦΠΑ" - εγινε η αυξηση. Καπως ετσι και οι δημιουργοι ειχαν πει οτι οι Λοsties ΔΕΝ ειναι νεκροι..

 

Τρια σημεια που μου μενουν πιο πολυ απο τα υπολοιπα..

 

Το αεροπλανο υποτιθεται πως ηταν παγιδευμενο με εκρηκτικα.

 

Τι στην ευχη εγινε ο πιτσιρικος? Καλος ο σκυλος, αλλα αλλον απηγαγαν και μας επρηζαν με τις "τρομακτικες" υπερφυσικες του δυνατοτητες.

 

Και τελος.. θα σκασω.. Ποιο ειναι το ονομα του MIB/flock?

 

Τωρα για τα υπολοιπα, περαστικα μας :O

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Και τελος.. θα σκασω.. Ποιο ειναι το ονομα του MIB/flock?

Samuel. Κάποια reviewer διάβασε τα πρωτότυπα scripts που είχαν το όνομά του.

Οι δημιουργοί επέλεξαν να μην το αναφέρουν στη σειρά (ίσως γιατί είχε αρχίσει να γίνεται ντόρος με το όνομα και ήταν και διασκεδαστικό που ο κόσμος παιδευόταν/σκαρφιζόταν aliases για να αναφερθεί στον MIB).

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

 

Το αεροπλανο υποτιθεται πως ηταν παγιδευμενο με εκρηκτικα.

 

 

Τα αφαιρεσε ο Λοκ και τα χρησιμοποιησε για να ανατιναξει το υποβρυχιο.

Link to comment
Share on other sites

Σούπα ήταν τελικά, τόσες εργατοώρες για το τίποτα. Κρίμα...
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

το οτι ο Λοκ πεθανε δε σας λεει τιποτα?

 

Που ηταν ηδη νεκρος και δη πνευμα?

Το οτι Ο Ριτσαρντ εγινε θνητος?

 

Ολααααα αυτα λοιπον εξηγουνται στο οτι το νησι ειχε η/μ ακτινοβολια σε απειρες ποσοτητες και αυτο επρεπε να φυλαει καποιος. Καθε φορα που εφευγε η ταπα γινοτανε και κατι τεραστιο , ενα ολοκληρο reset

 

Ετσι και εδω εφυγε η ταπα, εγιναν ολοι ανθρωποι , πανε μυθοι πανε ολα

 

Οποτε αυτο εξηγει μερικες κουτσουκελες τους.

 

Πειτε μου για το ναο, το Σαγιντ και το κακο που ελεγε ο κινεζος οτι τον μολυνε

:X
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην θεωρηθεί σπάμ, καλού κακού το βάζω σε σπόιλερ.

 

 

Θα κάνω μια απόπειρα την Παρασκευή στην εκπομπή μου (22:00-00:00 στον omikronradio.com) να κάνω ένα μινι δίωρο αφιέρωμα γενικά στη σειρά. Κάτι που ήθελα να κάνω καιρό, αλλά οι συγκυρίες δεν επέτρεπαν.

 

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρούμαι ψαγμένος, γιαυτό άλλωστε και στην εκπομούλα θα έχω γραμμές στον αέρα και τα ρέστα. Δεν υπήρχε άλλος τρόπος να γίνει σωστά αυτό άλλωστε.

 

Όσοι πιστοί...

 

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μεχρι το προτελευταιο σου αρεσε η σειρα; Δεν ειχες απογοητευτει;

 

δεν τρελενομουν κιολας απο την 5η σεζον, αλλα οκ...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κανένα άλλο τέλος δεν θα μπορούσε να δέσει όλα τα παράδοξα που συνέβησαν στις 6 περιόδους που διήρκεσε η σειρά, χωρίς να είναι το ίδιο τραβηγμένο και εξωπραγματικό στο έπακρο (εξωγήινοι, μελλοντικές τεχνολογίες, μεταφυσικά / υπερφυσικά πλάσματα και δυναμεις, για να πούμε μερικές από τις κατά καιρούς εικασίες που συζητήθηκαν ως εξηγήσεις ,κλπ κλπ).

 

Η εξήγηση της κατάστασης όπως την αντιλαμβάνομαι δεν είναι τίποτα άλλο από την αναφορά σε ένα παιχνίδι του μυαλού (ενός - του Τζακ; - ή περισσότερων ανθρώπων ως συλλογική "εμπειρία" που την στιγμή του θανάτου τους βίωσαν ένα πολυδιάστατο σε χρόνο και πλοκή όνειρο / παιχνίδι του εγκεφάλου). Στην ψυχολογία έχει καταγραφεί πολλές φορές αυτή η δυνατότητα του εγκεφάλου να συνδυάζει υπαρκτές προσλαμβάνουσες που ενσυνείδητα ή υποσυνείδητα έχουν καταγραφεί στο παρελθόν, με υπερβατικές καταστάσεις που αναπτύσσονται απο το δημιουργικό τμήμα της νόησης μας πολλές φορές πέρα από τα όρια της φαντασίας, όπως άλλωστε είναι και τα όνειρα που κάποια βράδυα όλοι βλέπουμε άλλοι εντονότερα και άλλοι ηπιότερα.

 

Αυτή η εξήγηση νομίζω ότι είναι η πιο καθαρή και τίμια ολοκλήρωση μιας σειράς που μπορεί να δημιούργησε τις προσδοκίες μιας πιο σύνθετης και πολύπλοκης λύσης που όμως αν το καλοσκεφτούμε μια τέτοια λύση (τεχνοκρατική ή υπερφυσική) θα είχε δημιουργήσει πολύ περισσότερες απορίες και κριτικές.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα καλύτερο φινάλε.

Ήταν απλός μια πρόχειρη αντιγραφή σεναρίου της ταινίας Passengers.

Δεν κατάλαβα πότε πεθαναν οι περισσότεροι και μου τι δίνει.

+ όλα τα βασικά αναπάντητα ερωτήματα, ξενερώνω επειδή νιώθω οτι μπορούσε να τραβήξει ακόμα μια σεζόν δίνοντας απαντήσεις.

...
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα καλύτερο φινάλε.

Ήταν απλός μια πρόχειρη αντιγραφή σεναρίου της ταινίας Passengers.

Δεν κατάλαβα πότε πεθαναν οι περισσότεροι και μου τι δίνει.

+ όλα τα βασικά αναπάντητα ερωτήματα, ξενερώνω επειδή νιώθω οτι μπορούσε να τραβήξει ακόμα μια σεζόν δίνοντας απαντήσεις.

 

Έχεις δίκιο για το Passengers, για το πότε πέθαναν νομίζω ότι αυτό έγινε με την πτώση του αεροπλάνου σε ότι αφορά τους επιβάτες της Oceanic. Αν δεν κάνω λάθος, όλοι οι υπόλοιποι χαρακτήρες ήταν πρόσωπα που σε διάφορα επεισόδια η σειρά έδειξε ότι τους είχε συναντήσει κάποιος από τους επιβάτες της Oceanic στο παρελθόν της ζωής του.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για το Passengers, για το πότε πέθαναν νομίζω ότι αυτό έγινε με την πτώση του αεροπλάνου σε ότι αφορά τους επιβάτες της Oceanic. Αν δεν κάνω λάθος, όλοι οι υπόλοιποι χαρακτήρες ήταν πρόσωπα που σε διάφορα επεισόδια η σειρά έδειξε ότι τους είχε συναντήσει κάποιος από τους επιβάτες της Oceanic στο παρελθόν της ζωής του.

 

Το ότι ΔΕΝ πέθαναν με την πτώση του αεροπλάνου όλοι είναι σαφέστατο.

Τα πάντα που είδαμε να συμβαίνουν στο νησί, όντως συνέβησαν.

Τα μόνα που δεν γίνανε πραγματικά ήταν τα γεγονότα στο alternative timeline της 6ης σαιζόν.

 

Ο Τζακ πέθανε στην τελευταία σκηνή της σειράς, αφού πρώτα έσωσε το νησί (και τον κόσμο). Οι υπόλοιποι όλοι πέθαναν σε κάποια στιγμή άσχετη, είτε στο νησί, είτε αργότερα (όπως η Κέιτ, ο Σώγιερ κτλ. που σώθηκαν και κατάφεραν να φύγουν από το νησί), είτε και 100άδες χρόνια μετά όπως ο Χάρλει.

 

"Συναντιούνται" λοιπόν όλοι οι χαρακτήρες στο alternative timeline, ασχέτως του πότε πέθανε ο καθένας, με απώτερο σκοπό να μπορέσουν να περάσουν ειρηνικά στον παράδεισο να το πούμε, σε ό,τι τελικά πιστεύει ο καθένας.

Ο Ben π.χ., η Anna Lucia, η Rouseault κτλ. δεν ήταν στην εκκλησία γιατί δεν είχαν κλείσει τους λογαριασμούς τους, δεν είχαν έρθει σε ειρήνη με τον εαυτό τους, δεν είχαν "ξυπνήσει" μέσω του κατάλληλου ατόμου.

 

Όλα αυτά δεν νομίζω ότι χωρούν αμφισβήτηση. Αυτά είπε ο πατέρας του Τζακ στον Τζακ στο τέλος και είναι και οι μόνες απαντήσεις που πήραμε. Είδαμε δηλαδή τι είναι το alternative timeline.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ΔΕΝ πέθαναν με την πτώση του αεροπλάνου όλοι είναι σαφέστατο.

Τα πάντα που είδαμε να συμβαίνουν στο νησί, όντως συνέβησαν.

Τα μόνα που δεν γίνανε πραγματικά ήταν τα γεγονότα στο alternative timeline της 6ης σαιζόν.

 

Ο Τζακ πέθανε στην τελευταία σκηνή της σειράς, αφού πρώτα έσωσε το νησί (και τον κόσμο). Οι υπόλοιποι όλοι πέθαναν σε κάποια στιγμή άσχετη, είτε στο νησί, είτε αργότερα (όπως η Κέιτ, ο Σώγιερ κτλ. που σώθηκαν και κατάφεραν να φύγουν από το νησί), είτε και 100άδες χρόνια μετά όπως ο Χάρλει.

 

"Συναντιούνται" λοιπόν όλοι οι χαρακτήρες στο alternative timeline, ασχέτως του πότε πέθανε ο καθένας, με απώτερο σκοπό να μπορέσουν να περάσουν ειρηνικά στον παράδεισο να το πούμε, σε ό,τι τελικά πιστεύει ο καθένας.

Ο Ben π.χ., η Anna Lucia, η Rouseault κτλ. δεν ήταν στην εκκλησία γιατί δεν είχαν κλείσει τους λογαριασμούς τους, δεν είχαν έρθει σε ειρήνη με τον εαυτό τους, δεν είχαν "ξυπνήσει" μέσω του κατάλληλου ατόμου.

 

Όλα αυτά δεν νομίζω ότι χωρούν αμφισβήτηση. Αυτά είπε ο πατέρας του Τζακ στον Τζακ στο τέλος και είναι και οι μόνες απαντήσεις που πήραμε. Είδαμε δηλαδή τι είναι το alternative timeline.

και νομίζω πως η παρουσία του Ben εκτός της εκκλησίας ήταν και συμβολική για όλους τους χαρακτήρες που γνωρίσαμε μέσα από το Lost και δεν είδαμε εκεί μέσα: την Anna Lucia, τη Rousseault, την Eloise (εκτός και αν δεν την είδα).

 

Αντί λοιπόν να σου πούνε "όσοι δεν έκλεισαν τους λογαριασμούς τους δεν μπορούν να προχωρήσουν - να...όπως ο Ben" στο δείχνουν με το γεγονός πως δεν μπαίνει στην εκκλησία.

 

Δεν ξέρω αν θα την πρότεινα σε άλλον πλέον. Αν δε συμμετέχεις live (έστω και σαν παρατηρητής) σε όλο αυτό που γινόταν τόσα χρόνια και αρκεστείς στην απλή θέαση της σειράς, τότε δεν έχει πολύ νόημα κατά τη γνώμη μου.

 

Προσωπικά πιστεύω πως όλο αυτό το ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ του πράγματος - γιατί έκλασε ο Vincent; γιατί η θάλασσα στο νησί έχει κύμα; - ήταν το καλύτερο και το χειρότερο κομμάτι της σειράς.

Νομίζω πως οι fans της (οι καμμένοι fans της όμως) κατέστρεψαν κάτι πολύ ωραίο. Η υπερβολή με την παραμικρή λεπτομέρεια οδήγησε τους συγγραφείς στο να προσπαθούν συνεχώς να εμπλουτίσουν το μυστήριο, χωρίς να μπορούν πάντα να δώσουν πειστικές εξηγήσεις για όσα γίνονταν.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα του τρελοεπιστήμονα στη συναυλία γιατί δεν ήθελε ο γιός της να προχωρήσει "ειρηνικά";

Aυτό είναι το πιο εύκολο.

Γιατί και εκείνη ήταν εκεί για να κλείσει τους δικούς της λογαριασμούς και δεν ήταν έτοιμη να πάει μαζί του. Ίσως - επίσης - το "να προχωρήσω" να σημαίνει πως δεν θα τον ξανάβλεπε.

 

Ποιά μάνα σε αυτή την κατάσταση - όπως της Eloise - η οποία και γνώριζε τα πάντα για το τι πραγματικά "ζούνε", θα ήθελε να αφήσει το παιδί της να φύγει μακριά της;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα του τρελοεπιστήμονα στη συναυλία γιατί δεν ήθελε ο γιός της να προχωρήσει "ειρηνικά";

 

Αυτό που είπε ο DesertSMisSRaiN.

Δεν ένιωθε έτοιμη να τον αφήσει να φύγει.

Η Ελοίζ με κάποιον τρόπο που δεν μας είπαν, είχε επίσης "ξυπνήσει".

Αυτό δε σημαίνει ότι ένιωθε και έτοιμη να προχωρήσει, προφανώς δεν είχε κλείσει όλους τους δικούς της λογαριασμούς.

Ο Μπεν είναι ένα καλό παράδειγμα. Ξύπνησε μεν, αλλά μπορεί π.χ. να ήθελε πρώτα να τα ξαναβρεί με την κόρη του κτλ. Η Άννα Λουσία μπορεί να ήθελε να τα βρει με τον αστυνομικό που είχε πυροβολήσει κοκ. Αντί να μας εξηγούν έναν έναν μας δείξανε απλά τον Μπεν να μην θέλει να μπει στην εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλα spoilers για το Passengers please!!!! :) :p

Ε τι να κάνουμε, ένα μάτσο σεναριογράφοι και αλλουνού σενάριο έκλεψαν!

ΘΕΛΩ ΚΙΑΛΛΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΛΟΟΟΟΣΤ

...
Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλα spoilers για το Passengers please!!!! :) :p

 

Γιατί και να θελες, υπάρχουν;; :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως όλο αυτό το ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ του πράγματος - γιατί έκλασε ο Vincent; γιατί η θάλασσα στο νησί έχει κύμα; - ήταν το καλύτερο και το χειρότερο κομμάτι της σειράς.

Νομίζω πως οι fans της (οι καμμένοι fans της όμως) κατέστρεψαν κάτι πολύ ωραίο. Η υπερβολή με την παραμικρή λεπτομέρεια οδήγησε τους συγγραφείς στο να προσπαθούν συνεχώς να εμπλουτίσουν το μυστήριο, χωρίς να μπορούν πάντα να δώσουν πειστικές εξηγήσεις για όσα γίνονταν.

Σε αυτή την υπερβολή τους οδήγησαν οι ίδιοι οι συγγραφείς. Με το να σπέρνουν easter eggs (πχ οι αριθμοί) παντού και να πετάνε από το πρώτο επεισόδιο πολικές αρκούδες πως περιμέναν να αντιδράσουν οι fans;

Αφού είδαν οτι γινόταν ντόρος, συνέχισαν το βιολί για να δώσουν κι άλλο hype στη σειρά. Ας πρόσεχαν να το διαχειριζόντουσαν καλύτερα... Πρόβλημά τους.

 

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι λογαριασμούς είχε να κλείσει ο νεκρός Ben. Και γιατί η νεκρή Ελοίζ να φοβάται να αποχωριστεί το νεκρό γιό της. Χάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...