Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kι εμενα μου αρεσε.Βεβαια υπηρχαν πραγματα που ο Τζακ θα μπορουσε να ρωτησει αλλα -φυσικα- δεν τα ρωτησε,αλλα δεν μπορουσα να κανω και τιποτα γι'αυτο :wacko:

 

Βασικα νομιζω πως η σειρα,βρισκει -σιγα σιγα βεβαια- το παλιο της εαυτο.Εξαλλου ειναι νωρις ακομα για να κρινουμε ολοκληρη την season 2.

Α,και το flashback γιατι ηταν βαρετο μωρε?Δεν επρεπε να μας δωθει καποτε μια εξηγηση για ποιον λογο η Τζακ χωρισε τοσο συντομα με την Σαρα?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Α,και το flashback γιατι ηταν βαρετο μωρε?Δεν επρεπε να μας δωθει καποτε μια εξηγηση για ποιον λογο η Τζακ χωρισε τοσο συντομα με την Σαρα?

 

Προσωπικά, δεν ανήκω στους λεγόμενους "shippers" (ετυμολογία απο το reletionships fans). Δε μου καίγεται καρφί για κανένα απο τα ειδύλλια που διαπλέκονται (ή υφέρπονται) στο νησί και εκτός του νησιού, αν δεν έχουν κάποιο σύνδεσμο με τα περίεργα/ανεξήγητα φαινόμενα (ή αν δεν παράγουν κάποιο χιουμορ).

Επίσης το ότι χώρισε ο Jack με τη γυναίκα του ήταν γνωστό ήδη.Το "γιατί;" δεν ήταν καν στη λίστα μου με τα ανεξήγητα ερωτηματα του LOST.

Το flashback για το πως χώρισε θα ήταν ενδιαφέρον αν ο χωρισμός αποκάλυπτε κάποιο clue/connection ή είχε κάποια βαθύτερη σημασία (και δεν εννόω μια υπόννοια για βαθύτερη σημασία μόνο επειδή

η Sarah είπε "I've been seeing someone..." (:wacko: λες να ταν ο Desmond...έλεος).

Αυτό που είδα εγω ήταν μια κλασικότατη περίπτωση διαζυγίου.

 

Και όπως το βλέπω εγώ, έχουν δώσει πάρα πολλά flashbacks απο το Jack (και τη συντριβή του Jack στο κάθε ένα :cry:) ενώ υπάρχουν χαρακτήρες με 1 μόνο flashback ή κανένα.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σαφως και ειναι σεβαστες οι αποψεις σου.Εξαλλου δεν μπορει ολος ο κοσμος πια να ενδιαφερεται για τετοιου ειδου flashbacks.Πιστευω ομως πως υπαρχουν παρα πολλοι(και ειμαι ενας απο αυτους) που τους ενδιαφερει να μαθουν γιατι χωρισε ο Τζακ,πως αρχισε ο Τσαρλι τα ναρκωτικα,τι τραβηξε ο Λοκ απο τον πατερα του κλπ.Μπορω να πως πως με τις ιστοριες του Λοκ(ειδικα στο 1x19) τουλαχιστον δακρυσα στο τελος.Τωρα οσο για αυτο που λες για τον Τζακ,οντως μας εχουν δειξει πολλα απο αυτον,καιρος ειναι να δουμε περισσοτερο Εκο,Ανα Λουσια,Χαρλευ,Σωγιερ και γιατι οχι Ροουζ και Μπερναρντ.

 

Επισης ειπες αυτο: Δε μου καίγεται καρφί για κανένα απο τα ειδύλλια που διαπλέκονται (ή υφέρπονται) στο νησί και εκτός του νησιού, αν δεν έχουν κάποιο σύνδεσμο με τα περίεργα/ανεξήγητα φαινόμενα (ή αν δεν παράγουν κάποιο χιουμορ).

 

 

Οπως επισης κ αυτο :

η Sarah είπε "I've been seeing someone..." ( λες να ταν ο Desmond...έλεος).

Αυτό που είδα εγω ήταν μια κλασικότατη περίπτωση διαζυγίου.

 

Εδω νομιζω εχει ψωμι η υποθεση.Πηγαινε στο επεισοδιο 203,την στιγμη που ο Ντεσμοντ τα παραταει πηγαινει στην αποθηκη παιρνει οπλα και φευγει.Η καμερα εστιαζει πανω σε μια φωτογραφια του Ντεσμοντ και μιας ξανθιας κοπελας.Ο Τζακ την κοιταει πραγματικα περιργα και ανησυχος.Σαν να λεει :"Λες....εχει πλακα να ειναι....μπα,αστο,μαλακιες σκεφτομαι"...

Πολυ περιεργο οντως.Αν ειναι ετσι τα πραγματα,νομιζω σε ενδιεφερε το "γιατι" ;)

 

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sheik το ξαναείδα κι εγώ το 2χ03 .Σαν να έχεις δίκιο!!!!

Θα έχει πολύ γέλιο αν και βέβαια έχω την εντύπωση οτι ο Ντεσμοντ είχε αναχωρήσει για "τον γύρο του κόσμου" πριν ο Τζακ παντρευτεί την Σαρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε λίγο πάλι το 1x09... Εκεί που ο Locke βλέπει όνειρο με το αεροπλάνο, και βλέπει και τον Μπουν μέσ'τα αίματα, γύρω στο 09:30. Σε κάποια φάση ακούγεται να σπάει κάτι απο πορσελάνη, λες και είναι τα αγαλματάκια της Παναγίας.. Αυτή η γυνάικα που εμφανίζεται μερικά δευτερόλεπτα μετά η μάνα του είναι; Και η Τερέζα, θυμήστε μου λίγο ποια είναι...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nαι,η μητερα του ειναι.Εξαλλου αν δει το επεισοδιο απο την αρχη,θα το καταλαβεις αμεσως.

Η Τερεζα,ηταν η νταντα του Μπουν οταν ηταν μικρος.Αν δεις την συνεχεια,ο ιδιος ο Μπουν το εξηγει στον Λοκ,οταν αυτος τον ρωταει "Ποια ειναι η Τερεζα?"

 

kozadin οντως,το οτι ο Ντεσμοντ εγυγε για τον γυρο του κοσμου πριν παντρευτει ο Τζακ ειναι ενα προβλημα,αλλα αυτο δεν το ξερουμε ακομα.Ο Ντεσμοντ ειχε πει απλα οτι προπονειται για τον "γυρω ανα τον κοσμο" και οχι οτι φευγει σε λιγο καιρο.Ισως περασε κανενας χρονος πρωτα.Τελος παντων,τιποτα δεν ειναι σιγουρο,θα δουμε...

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου και εμένα που δεν έχω δει πολλά απο τον 2ο κύκλο...

πως είναι σε σχέση με τον 1ο? Καλύτερος? Δίνει κάποιες απαντήσεις? Εμφανίζονται περισσότερα μυστήρια?

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Kοιτα,νομιζω πως ολοι συμφωνουμε πως ο 2ος κυκλος προς το παρον δεν ειναι ισαξιος με τον πρωτο.Βεβαια σε αυτο φταιει οτι τα ενδιαφεροντα και κυριοτερα flashbacks των περισσοτερων χαρακτηρων εχουν τελειωσει.Προσωπικα βρηκα το 1ο επεισοδιο του 2ου κυκλου το καλυτερο μεχρι στιγμης.Μετα βαζω το 3ο,μετα το 2ο και μετα το 10.Τελειως αδιαφορα ηταν 2 επεισοδια κατ'εμε,το "...And Found" και το "Everybody Hates Hugo"...

Απο κει κ περα,απαντησεις δινονται σε μερικα πραγματα(οπως το τι δουλεια ειχε το αεροπλανο με τα ναρκωτικα που ειχαν βρει ο Λοκ με τον Μπουν,το σε ποιον μιλουσε στον ασυρματο εκεινη την ωρα ο Μπουν,

το οτι επιβιωσαν τελικα και αυτοι που βρισκονταν στην ουρα,μας δειχνει το πως περασαν και αυτοι τις πρωτες 48 μερες στο νησι και τι τους συνεβη

.Επισης βλεπουμε τι υπαρχει τελικα κατω στην καταπακτη,μονο που αυτο,γεννησε εναν ΣΩΡΟ απο αλλα μυστηρια που απαντηση θα αργησουμε μαλλον να παρουμε,αλλα υποθεσεις μπορουν να γινουν και μαλιστα καλες.Τελος μαθαινουμε για ποιον λογο η Κειτ ηταν καταζητουμενη).Αν ξεχασα κατι πειτε μου....

Οπως ειπα,ακομα ο πρωτος κυκλος παραμενει ΚΟΡΥΦΗ,αλλα νομιζω οτι ειναι νωρις να κρινουμε τον 2ο.Σιγα σιγα τα πραγματα θα στρωσουν(ελπιζω...:p )

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμασαι στο επεισοδιο που βρηκαν το αεροπλανο,μπηκε μεσα ο Μπουν και αφου βρηκε οτι βρηκε(ναρκωτικα στα αγαλματακια,ντυμενοι παπαδες κλπ) βρηκε και εναν πομποδεκτη στο αεροπλανο.Το ανοιξε και εξεπεμψε σημα κινδυνου.Του λεει ο αλλος "Επαναλαβετε την μεταδοση σας παρακαλω"

 

Μπουν:"Ειμαστε οι επιζωντες της πτησης 815 της Οσεανικ"

Αλλος:"Εμεις ειμαστε οι επιζωντες της πτησης 815 της οσεανικ"..

Εκεινη τη στιγμη το αεροπλανο γερνει και πεφτει κατω μαζι με τον Μπουν.

 

Στη 2η σεζον τωρα,στο The Other 48 Days,βλεπουμε οτι τελικα αυτος στον οποιο μιλουσε ηταν ο Μπερναρντ(αντρας της Ροουζ) που ανοιγε που και που τον ασυρματο που ειχαν βρει σε εναν αλλο σταθμο της Dharma(αυτος με το "βελος" σαν σημα.Ο αλλος εχει τον κυκνο για σημα).

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Απο κει κ περα,απαντησεις δινονται σε μερικα πραγματα(οπως το τι δουλεια ειχε το αεροπλανο με τα ναρκωτικα που ειχαν βρει ο Λοκ με τον Μπουν)

 

Οπα αυτο το εχασα... Τι επαιξε με το αεροπλανο?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειδες το The 23rd Psalm ακομα?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Μπουν:"Ειμαστε οι επιζωντες της πτησης 815 της Οσεανικ"

Αλλος:"Εμεις ειμαστε οι επιζωντες της πτησης 815 της οσεανικ"..

Χμ...είχα την εντύπωση ότι από την άλλη μεριά είπαν

There were no survivors in Flight 815

 

 

-edit-

lol...μόλις τώρα κοίταξα το transcript και όντως είναι αυτό που λες. Άλλο είχα ακούσει... :/

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειδες το The 23rd Psalm ακομα?

 

Οχι ειμαι στο 2.9, κατεβενουν τα επομενα... Δε σκεφτηκα οτι μπορει η αποκαλυψη να ειναι στα επισοδια που δεν εχω δει..:p

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

μόλις τα τέλειωσα κ εγώ!!

σήμερα είδα κ τα 3 τελευταία:happy:

 

έχω κάποιες γενικές αποριές:

 

 

1.Η κειτ τελικά με ποιον θα πηδηχτεί;;κωλοτρίβεται απο δώ κ απο κει:p:X

2.το μόνο ανεξήγητο που βρίσκω είναι ο μαύρος καπνός(έμεινα ******ς όταν είδα την σκήνή)

3.Η Σαν απίστευτη-καλή ηθοποιός κ σωματάρα;)

4.Τζον Λοκ.τι να σχολιάσω;;ΑΡΧΟΝΤΑΣ:cool:

5.Ο Χέρλει 2 μήνες ούτε γραμμάριο δεν έχασε;;:wacko:

6.Η καινούργια η Άννα Λουσία(όνομα κ αυτό) πολύ μου την σπάει...

7.Η Σάνον ετυχώς πεθαίνει-χάλια ηθοποιός- αλλά τουλάχιστον πέρασε καλά το προηγούμενο βράδυ:shifty:

8.40 λεπτά για μια ολόκληρη βδομάδα είναι πολύ λίγο:cry:

 

 

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

4.Τζον Λοκ.τι να σχολιάσω;;ΑΡΧΟΝΤΑΣ

 

ΠΕΣ ΤΑ ΜΕΓΑΛΕΕΕΕ!!!!!!

ΑΡΧΟΝΤΑΣ και λιγο του ειναι....πραγματικα ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ!(επιτελους καποιος που συμφωνει μαζι μου :p )

 

 

Η Κειτ οντως μας εχει μπερδεψει.Παντως θα προτιμουσα να παει με τον Τζακ,μονο και μονο για να δω την φατσα του Σωγιερ τι στιγμη που θα τους βλεπει να φιλιουνται...:D

 

Τωρα για τον μαυρο καπνο.Νομιζω ειναι προφανες πως ειναι μονο ενα μερος του "τερατος" και οχι καθ'αυτο το τερας(αφου αυτο μαλλον ειναι μηχανικο και ισως υπογειο).

Φανταζομαι ειδες τις εικονες που σχηματιζονταν πανω του την στιγμη που "κοιτουσε" τον Εκο.Μαλλον μπορει και κανει ενα ειδος downloading του εγκεφαλου.Διαβαζει σκεψεις-εμπειριες.(Καπως ετσι εξηγειται το οτι ο Λοκ στη 1η σαιζον μετα την "συναντηση" του με το τερας ειπε οτι "κοιταξα μεσα στο ματι του νησιου κι αυτο που ειδα,ηταν πανεμορφο...")

Παντως για την εξηγηση του δεν ανησυχω.Πιστευω στους σεναριογραφους που δηλωσαν οτι ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι αφυσικο η τρελο και οτι ολα οσα συμβαινουν εχουν επιστημονικη εξηγηση.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

μόλις τα τέλειωσα κ εγώ!!

σήμερα είδα κ τα 3 τελευταία:happy:

 

έχω κάποιες γενικές αποριές:

 

 

1.Η κειτ τελικά με ποιον θα πηδηχτεί;;κωλοτρίβεται απο δώ κ απο κει:p:X

 

 

 

Με τον χομπιτ :tease:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ακόμα είναι σύντροφοι στην ζωή η Κέιτ με τον Τσάρλυ;

 

Όσο για τον Λοκ συμφωνώ είναι ο μόνος που έχει ιδέα του τι συμβαίνει στο νησί. Και δεύτερος κατ'εμέ έρχεται ο Σαχίντ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως για την εξηγηση του δεν ανησυχω.Πιστευω στους σεναριογραφους που δηλωσαν οτι ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι αφυσικο η τρελο και οτι ολα οσα συμβαινουν εχουν επιστημονικη εξηγηση.

 

Τους αριθμούς να δω πως θα εξηγήσουν!

 

Πάντως οφείλω να ομολογήσω πως τα επεισόδια κυλάνε καλύτερα αν έχεις διαβάσει τα transcripts! :P

 

Κατά τα άλλα στο ίδιο τροπάριο...με το σταγονόμετρο! :|

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως οι αριθμοι μπορει να εχουν να κανουν και με την αρρωστια που παιζει πολυ...καποιος κωδικος της αριθμος ισως?Ή μηπως κωδικος αριθμος των πειραματων που γινονταν στο συγκεκριμενο (ηλεκτρομαγγνητικο) σταθμο του νησιου.

Τελος παιζει να ειναι καποιος κωδικος ο οποιος οταν το πληκτρολογουν στον Η/Υ,δινει εντολη σε εναν δορυφορο στο διαστημα ο οποιος ομως δεν εχω ιδεα τι ακριβως μπορει να κανει....(ισως απενεργοποιει προς το παρον τις εντονες ηλεκτρομαγνητικες ιδιοτητες του συγκεκριμενου τμηματος του νησιου.Δεν ξερω,υποθεσεις κανω :wacko: )

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Λέτε ο Desmond κάποια στιγμή να ξέχασε να βάλει τον κωδικό στον η/υ και έτσι το νησί να τράβηξε το αεροπλάνο; :|
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εχει να κανει με την απενεργοποιηση του ισχυρου μαγνητικου πεδιου του νησιου,τοτε ειναι πολυ καλη ιδεα,καθολου απιθανο!

 

 

Edit:Βασικα,ο Ντεσμοντ να το ξεχασε το αποκλειω.Με την συμπεριφορα του εδειξε οτι ηταν πολυ συνεπης σε αυτο και οτι ποτε δεν το ξεχασε.Εξαλλου "εσωζε τον κοσμο" (κατα Κελβιν :) )

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως,διαβασα σε ενα site με spoilers,οτι στο season 2 finale ,θα μας αποκαλυψουν ΓΙΑΤΙ επεσε το αεροπλανο.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν αυτό είναι ότι καλύτερο έχουμε όσον αφορά την θεωρία πίσω από το νησί.

 

Καλό θα ήταν να μη το διαβάσει όποιος δε θέλει να έχει την παραμικρή ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...