Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά έκανα αυτό με τα 10€.Έχει 150mb free κ όχι 250 τελικά.

Τα 250 είναι για την εταιρική έκδοση. Αλλά μην σε νοιάζει, τα 150 είναι πάρα πολλά με τη συμπίεση που κάνουν τα bb.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

έχω το 150 (πραγματικά νόμιζα ότι ήταν ακόμη 20 :p)

 

και ζήτημα είναι αν (μαζί με λίγους χάρτες) ξεπερνώ τα 16-18MB.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Για να κατεβάζω τα mails από MS Exchange, χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ρύρθμιση το εταιρικό account μου ή στον server ή απλά βάζω τα στοιχεία και τέλος? Να σημειώσω, ότι για να διαβάσω απομακρυσμένα τα emails, πρέπει να κάνω σύνδεση VPN και μετά να μπω web outlook...!
Link to comment
Share on other sites

Για να κατεβάζω τα mails από MS Exchange, χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη ρύρθμιση το εταιρικό account μου ή στον server ή απλά βάζω τα στοιχεία και τέλος? Να σημειώσω, ότι για να διαβάσω απομακρυσμένα τα emails, πρέπει να κάνω σύνδεση VPN και μετά να μπω web outlook...!

 

o sostos tropos einai na exei i etereia BES

(Blackberry Enterprise Server)

pou kaneis full sync to account sou, kai calendar klp klp...

 

ean den exei mporeis isos na to kaneis me to Redirector,

afto einai mesa sto Desktop Software

to trexeis sto PC sti doulia

to afineis synexeia anoixto

kai sou kanei forward ta mail sti syskevi molis skane sto outlook..

alla den kanei sync..

 

alli enalaktiki einai isos na valete to Blackberry Unite

pou einai kai dorean mexri kapoious xristes..

Link to comment
Share on other sites

Και βασικά θέλω να βλέπω emails του Exchange,, άντε και τα contacts & calendar!

 

Με imap τραβάει και κάνει poll κάθε 5 λεπτά (νομίζω στο update που βγήκε το κάναν κάθε ένα, δε θυμάμαι).

 

Δεν φέρνει όμως contacts & calendar... Απλώς το βλέπεις όπως και με το BIS, έχεις όμως το καλό (όπως πχ στην περίπτωση μου), αν ο mail server σου δεν είναι προσβάσιμος από το internet, να τα poll-άρει ο unite και να τα στέλνει/παίρνει στο berry.

 

Επίσης, αν βρίσκεσαι πίσω από firewall, θες μια μόνο πόρτα ΠΡΟΣ τα έξω (3101). Προς τα μέσα, τίποτα (ανοίγει ο unite server το connection)...

 

YΓ Σε περίπτωση που δεν έχεις POP/SMTP/IMAP στο internet από τον εταιρικό σου mail server, αλλά OWA, το υποστηρίζει έτσι κι αλλιώς ο BIS...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Για 2 χρήστεςμε ενδιαφέρει προς το παρόν.. Είναι δωρεάν?

 

Μέχρι 5 νομίζω σηκώνει....

Ναι, είναι δωρεάν...

 

Μπορούν να έχουν κοινά contacts, κοινό calendar, ανεξάρτητα emails κλπ..

Μια χαρά είναι...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Για το Unite αυτά? Δεν θέλω να έχω το PC ανοικτό και να το στέλνει.. Επίσης τι ρυθμίσεις θα χρειαστούν στον server? Με τα folders στο account μου τι γίνεται? Τους βλέπω κανονικά? Τουλάχιστον φαίνονται τα εισερχόμενα? Τέλος με Cosmote σε τι πακέτο πρέπει να μπω? Έχει κάποιιο έτοιμο? Μέχρι στιγμής έχω δει μόνο τη Voda να το διαφημίζει!

 

P.S. Ευχαριστώ γα τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Για το Unite αυτά? Δεν θέλω να έχω το PC ανοικτό και να το στέλνει.. Επίσης τι ρυθμίσεις θα χρειαστούν στον server? Με τα folders στο account μου τι γίνεται? Τους βλέπω κανονικά? Τουλάχιστον φαίνονται τα εισερχόμενα? Τέλος με Cosmote σε τι πακέτο πρέπει να μπω? Έχει κάποιιο έτοιμο? Μέχρι στιγμής έχω δει μόνο τη Voda να το διαφημίζει!

 

P.S. Ευχαριστώ γα τις απαντήσεις!

 

Folders δε βλέπεις. Δουλεύει όπως και το BIS...

Στον mailserver δεν κάνεις κάτι. Ένα pcάκι στήνεις με το unite και τέλος.

Το πακέτο είναι πάλι BΙS. Δε χάνεις το BIS, μάλιστα έχεις option στον browser μετά, αν θα βγεις από unite (δηλαδή από τη γραμμή που βγαίνει στο internet το σημείο που βρίσκεται ο server) ή από BIS.

 

Τέλος, έχοντας τον unite μέσα στο lan σου, έχεις και access σε όλο το εσωτερικό σου δίκτυο.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Το PC πρέπει να είναι πάντα ανοικτό? Δεν γίνεται να μπει στο σέρβερ το Unite? Το BIS είναι free??
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν θα σας άρεσε.....αλλά καλό θα ήταν να επικοινωνούμε όσοι έχουμε BB συσκευές μέσω του blackberry messenger!άλλωστε δωρεάν είναι....

κάνω εγώ την αρχή και όσοι πιστοί προσέλθετε.....

 

 

PIN: 206EFA66

 

να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν θα σας άρεσε.....αλλά καλό θα ήταν να επικοινωνούμε όσοι έχουμε BB συσκευές μέσω του blackberry messenger!άλλωστε δωρεάν είναι....

κάνω εγώ την αρχή και όσοι πιστοί προσέλθετε.....

 

 

PIN: 206EFA66

 

να είστε καλά!

Πολύ καλή η ιδέα σου. Εγώ το έχω σαν υπογραφή άλλωστε.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω στην υπογραφή...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν θα σας άρεσε.....αλλά καλό θα ήταν να επικοινωνούμε όσοι έχουμε BB συσκευές μέσω του blackberry messenger!άλλωστε δωρεάν είναι....

κάνω εγώ την αρχή και όσοι πιστοί προσέλθετε.....

 

 

PIN: 206EFA66

 

να είστε καλά!

 

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία BIS ??

Join @ ~F~ 's Frequency ...

.: On Air :. :music:

 

 

PIN : 21E30983

Link to comment
Share on other sites

Ξανά η υπηρεσία windows live messenger σε blackberry !

 

http://na.blackberry.com/eng/devices/features/im/wlm.jsp

 

Το ξανά πάει στο ότι βγήκε νέα έκδοση και παίζει και σε cosmote !

Μάλλον ήραν τον περιορισμό που είχαν να παίζει σε συγκεκριμένους providers και παίζει σε όλους !

Καλή τύχη.

skype : dkoud76

My BlackBerry PIN: 206BAA9B

Link to comment
Share on other sites

Ξανά η υπηρεσία windows live messenger σε blackberry !

 

http://na.blackberry.com/eng/devices/features/im/wlm.jsp

 

Το ξανά πάει στο ότι βγήκε νέα έκδοση και παίζει και σε cosmote !

Μάλλον ήραν τον περιορισμό που είχαν να παίζει σε συγκεκριμένους providers και παίζει σε όλους !

Καλή τύχη.

 

Exoyn steilei ta servicebooks edw kai meres, me download links gia Flickr, Facebook, Windows Live Messenger, toylaxiston se vodafone :)

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία BIS ??

 

Fysika. H' BIS h' BES...

 

Xwris blackberry service etsi ki alliws, to berry einai axrhsto...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να το ενεργοποιήσεις. Αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις τπτ.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Στη vodafone είναι εδώ και ένα μήνα. Πρέπει όμως να σχετίζεται και με το device os που χρησιμοποιείς.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή ιδέα.

 

Κάποιος (petran) με έκανε add και καταλάθως σήμερα τον έσβησα (έσβησα άλλα contacts και ήταν στη σειρά).

 

σας με ξανά κάνει παρακαλώ :p

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδεθώ με την σελίδα http://www.mobileemail.vodafone.gr/ για να έχω access στο BIS account μου (που λειτουργεί στο ΒΒ αλλά δεν θυμάμαι πως το ενεργοποίησησα) και μου ζητάει user name και password. τα οποία δεν έχω. όταν ζήτησα να μου σταλεί το password με το PIN, το μύνημα που έλαβα λέει ότι δεν υπάρχουν και να χρησιμοποιήσω τη συσκευή για να πάω στη σελίδα...κάτι που δεν με αφήνει να κάνω...μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω για να έχω πρόσβαση από το pc mou....ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδεθώ με την σελίδα http://www.mobileemail.vodafone.gr/ για να έχω access στο BIS account μου (που λειτουργεί στο ΒΒ αλλά δεν θυμάμαι πως το ενεργοποίησησα) και μου ζητάει user name και password. τα οποία δεν έχω. όταν ζήτησα να μου σταλεί το password με το PIN, το μύνημα που έλαβα λέει ότι δεν υπάρχουν και να χρησιμοποιήσω τη συσκευή για να πάω στη σελίδα...κάτι που δεν με αφήνει να κάνω...μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω για να έχω πρόσβαση από το pc mou....ευχαριστώ.

 

Μπες στο email settings απο τη συσκευη σου και διαλεξε "δημιουργεια χρήστη".

 

Θα βάλεις username και password και θα ειναι αυτα που θα χρησιμοποιεις και στη σελιδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Λοιπόν ένα κάπως "τραβηγμένο" θέμα:

Θέλω να κατεβάσω τα αποθηκευμένα SMS από το Blackberry στο PC. Αυτό το έχω καταφέρει με διάφορους τρόπους. Ένας τρόπος είναι να κάνεις Backup από το Desktop manager επιλέγοντας να σου αποθηκεύσει μόνο τα sms και μετά το .ipd αρχείο που δημιουργείται να το ανοίξεις με το notepad.

 

Άλλος τρόπος είναι ένα 3rd party software, το ABC AMBER Blackberry converter που κάνει ακριβώς αυτό (και πολλά άλλα).

Το πρόβλημα είναι το εξής: τα sms είναι στα ελληνικά και τα μεν εισερχόμενα (που έχουν σταλεί από απλό κινητό - όχι Blackberry, με το απλό 160-character set format) διαβάζονται μια χαρά (κεφαλαία ελληνικά) ενώ τα δικά μου είναι καραγιοζάκια. Αυτό συμβαίνει είτε χρησιμοποιήσω 7-bit είτε UCS2 encoding όταν τα στέλνω.

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα - να μετατρέψω το encoding μέσα από word, έχω χρησιμοποιήσει διάφορα προγράμματα της αγοράς όπως Textpipe Pro ή Editpad PRO που κάνουν ακριβώς αυτό (μετατρέπουν από / προς όλα τα character sets, αλλά τίποτα.

 

Καμμιά ιδέα κανείς?

Α, και πριν βιαστείτε να ρωτήσετε: είναι κάποιες αποθηκευμένες "συνομιλίες" επαγγελματικού περιεχομένου που θέλω απλά να έχω αποθηκευμένες, σαν "στοιχεία" για κάποια υπόθεση.

 

Μιλάμε για πάνω από 1000 SMS...

Και φυσικά, ναι, στο Blackberry εμφανίζονται κανονικά.

 

Ευχαριστώ πολύ

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...