Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρετε αν υπάρχει ελληνικό menu για το Blackberry 8120; Έχει κυκλοφορήσει το συγκεκριμένο κινητό από Wind, Cosmote, Vodafone;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα ολοκληρώθηκε η φορητότητα μου και έβαλα στο berry την καρτούλα της Vodafone.

Αφού λοιπόν έκανα account από τον υπολογιστή μου στην σελίδα του BIS, και σέταρα το mail μου, άνοιξα και τα data στο berry και περίμενα να δουλέψει.

 

Μου έκανα register την συσκευή και από εκείνη την ώρα δεν συνδέεται καν στο λογαριασμό BIS και μου βγάζει "Your account has been suspended. Please contact the system administrator." Φυσικά δεν παίζει ούτε στο berry μου.

 

Πήρα και στην εξηπυρέτηση πελατών στην voda και μου παν ότι πρέπει να περαστεί το berry μου στην βάση της blackberry και θα γίνει μέχρι τις 5. Ακόμα τίποτα βέβαια? :)

Έχει συναντήσει κανείς το αντίστοιχο?

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει ενα Blackberry Bold με την επιδοτηση των 300 €. Σημερα μου ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου. Και μου ηρθε ενα μυνημα Blackberry registration και μου εμφανιστηκε σαν εικονιδιο το e-mail που ειχα δηλωσει στο Blackberry Portal της Vodafone. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι... ειμαι τωρα γραμμενος στο Blackberry Internet Service της Vodafone? Δεν πρεπει να κανω καποιο data pack?? Η ξακουστη συμπιεση των ΒΒ γινεται στο τηλεφωνο η στον server της Vodafone? Ενημερωτικα να αναφερω οτι ειμαι στο συμβολαιο των 30 €. Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια.
Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, η συμπίεση γίνεται από την BlackBerry.

Δεύτερον αν δεν ενεργοποίησες την υπηρεσία 10 ευρώ/150 ΜΒ, έχεις 20 ΜΒ δώρο για δύο μήνες σαν promo.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1349

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά...

 

H συμπίεση του BIS γίνεται στο Server(άρα τρως λιγότερα δεδομένα), -συγκεκριμένα δν κάνει μόνο συμπίεση αλλά και κάποιας μορφής pasring δεδομένων-. Ποιο παλιά λόγο Text mail έχανες και λίγο πληροφορία που μπορεί να είναι πάνω σε κάποια εικόνα. Για να γίνεται η συσκευή σου Register στο δίκτυο και να μπορεί η Voda να σου παρέχει το BIS(με όλες τις υπηρεσίες που συμπεριλαμβάνονται) πρέπει να έχεις συμπληρώσει στο συμβόλαιο σου και ένα πρόγραμμα δεδομένων(το ποιό κλασικό έιναι το Surf & Mail 150). Στο πρόγραμμα τον 30ευρώ μήπως υπάρχει και το BIS? Δηλαδή 20ε για ομιλία(100λεπτά) και 10ε για το ΒIS-Surf & Mail 150;

Αν έχεις πάρει το πακέτο Pay As you Go (δηλαδή 0ΜΒ και τιμολογείσαι όσα καταναλώνεις) να ξέρεις οτι μετά από τους 2 πρώτους μήνες(που σου δίνουν 20ΜΒ δωρεάν) θα χρεώνεσαι 6.20ευρώ/ΜΒ (περίπου)! Δηλαδή εσύ αν καταναλώσεις 25ΜΒ είναι 154ευρώ!

 

 

 

Εχω παρει ενα Blackberry Bold με την επιδοτηση των 300 €. Σημερα μου ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου. Και μου ηρθε ενα μυνημα Blackberry registration και μου εμφανιστηκε σαν εικονιδιο το e-mail που ειχα δηλωσει στο Blackberry Portal της Vodafone. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι... ειμαι τωρα γραμμενος στο Blackberry Internet Service της Vodafone? Δεν πρεπει να κανω καποιο data pack?? Η ξακουστη συμπιεση των ΒΒ γινεται στο τηλεφωνο η στον server της Vodafone? Ενημερωτικα να αναφερω οτι ειμαι στο συμβολαιο των 30 €. Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε το πρόγραμμά σου. Αν στα 30 που δίνεις δεν είναι το bis τότε καλύτερα να το ενεργοποιήσεις.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ζήτησα από την πρώτη μέρα το BIS (Surf&MAil 150), και μου πανέ ότι οι δύο πρώτοι μήνες είναι δωρεαν. Στο συμβόλαιο που πήρα, εκεί που λέει τις υπηρεσίες που σου παρέχουν γράφει blackberry και promo 2 μηνών, δεν γράφει για Surf&MAil 150. Φαντάζομαι ότι απλά μετά τους δύο μήνες θα μου το βάλουν έτσι δεν είναι, όπως φαντάζομαι ότι και τους δωρεάν μήνες θα έχω 150ΜΒ εφόσον αυτό ζήτησα την ημέρα που έκανα το συμβόλαιο? Μην πάθουμε καμιά πλάκα με τους λογαριασμούς....
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ζήτησα από την πρώτη μέρα το BIS (Surf&MAil 150), και μου πανέ ότι οι δύο πρώτοι μήνες είναι δωρεαν. Στο συμβόλαιο που πήρα, εκεί που λέει τις υπηρεσίες που σου παρέχουν γράφει blackberry και promo 2 μηνών, δεν γράφει για Surf&MAil 150. Φαντάζομαι ότι απλά μετά τους δύο μήνες θα μου το βάλουν έτσι δεν είναι, όπως φαντάζομαι ότι και τους δωρεάν μήνες θα έχω 150ΜΒ εφόσον αυτό ζήτησα την ημέρα που έκανα το συμβόλαιο? Μην πάθουμε καμιά πλάκα με τους λογαριασμούς....

Δεν έχεις παρά να πας σε ένα κατάστημα της Voda και να το επιβεβαιώσεις.

PIN:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ζήτησα από την πρώτη μέρα το BIS (Surf&MAil 150), και μου πανέ ότι οι δύο πρώτοι μήνες είναι δωρεαν. Στο συμβόλαιο που πήρα, εκεί που λέει τις υπηρεσίες που σου παρέχουν γράφει blackberry και promo 2 μηνών, δεν γράφει για Surf&MAil 150. Φαντάζομαι ότι απλά μετά τους δύο μήνες θα μου το βάλουν έτσι δεν είναι, όπως φαντάζομαι ότι και τους δωρεάν μήνες θα έχω 150ΜΒ εφόσον αυτό ζήτησα την ημέρα που έκανα το συμβόλαιο? Μην πάθουμε καμιά πλάκα με τους λογαριασμούς....

 

Πόσα λεπτά ομιλίας έχεις βάλει και μηνύματα;

Αν έχεις βάλει 200λεπτά μπλά μπλά τότε το πάγιο είναι 30ε.

Αν έχεις ενεργοποιήσει το Surf & Mail 150 τότε κάνε μια κλήση στο 1399 και ρώτα πόσα υπόλοιπα ΜΒ και τι ακόμα περιλαμβάνει το πρόγραμμά σου.

Αν δν γίνεται από το 1399 πέρνα μια βόλτα από μια Vodafone.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λεπτά ομιλίας έχεις βάλει και μηνύματα;

Αν έχεις βάλει 200λεπτά μπλά μπλά τότε το πάγιο είναι 30ε.

Αν έχεις ενεργοποιήσει το Surf & Mail 150 τότε κάνε μια κλήση στο 1399 και ρώτα πόσα υπόλοιπα ΜΒ και τι ακόμα περιλαμβάνει το πρόγραμμά σου.

Αν δν γίνεται από το 1399 πέρνα μια βόλτα από μια Vodafone.

 

Βρε παιδια δεν έβγαλά άκρη.... πήρα στο 1399, μου λένε "Έχετε κανονικά το Surf&MAiL150" όπως το χατε ζητήσει από την πρώτη μέρα που έκανα το συμβόλαιο.

Ρωτάω το υπόλοιπο δεδομένων μου λέει ~19.000ΚΒ (κοινώς κάτι λιγότερο από 19ΜΒ) το οποίο προφανώς είναι ότι μένει από τα 20ΜΒ του δώρου από ότι κατάλαβα, γιατι 130 δεν έχω κατεβάσει ....... (5 μέρες το χω το συμβόλαιο και το BIS ! :p). Άρα μάλλον οι δύο μήνες promo θεωρούνται στα 20ΜΒ, και θέλει ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!

Ελπίζω αν τα ξεπεράσω τα 20 να μου βάλουν απλά το δεκάευρω, μην πάθω καμιά πλάκα .......

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια δεν έβγαλά άκρη.... πήρα στο 1399, μου λένε "Έχετε κανονικά το Surf&MAiL150" όπως το χατε ζητήσει από την πρώτη μέρα που έκανα το συμβόλαιο.

Ρωτάω το υπόλοιπο δεδομένων μου λέει ~19.000ΚΒ (κοινώς κάτι λιγότερο από 19ΜΒ) το οποίο προφανώς είναι ότι μένει από τα 20ΜΒ του δώρου από ότι κατάλαβα, γιατι 130 δεν έχω κατεβάσει ....... (5 μέρες το χω το συμβόλαιο και το BIS ! :p). Άρα μάλλον οι δύο μήνες promo θεωρούνται στα 20ΜΒ, και θέλει ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!

Ελπίζω αν τα ξεπεράσω τα 20 να μου βάλουν απλά το δεκάευρω, μην πάθω καμιά πλάκα .......

 

Αν ξεπεράσεις τα 20ΜΒ, τότε δε θα σου βάλουν το δεκαεύρω, αλλά θα σε χρεώσουν για κάθε ΚΒ κίνησης...

 

Οπότε, προσοχή λίγο...

 

Αν και με νορμαλ χρήση, δεν περνάς τα 20ΜΒ...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κανείς ποια είναι η κατανάλωση Κβ αν τα αντίστοιχα προγράμματα μένουν στο background? κυρίως για το MSN Messanger, IM+ ΙΜ+ SKype?...θα ήθελα να αποφύγω δυσάρεστες εκπλήξεις....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα ολοκληρώθηκε η φορητότητα μου και έβαλα στο berry την καρτούλα της Vodafone.

Αφού λοιπόν έκανα account από τον υπολογιστή μου στην σελίδα του BIS, και σέταρα το mail μου, άνοιξα και τα data στο berry και περίμενα να δουλέψει.

 

Μου έκανα register την συσκευή και από εκείνη την ώρα δεν συνδέεται καν στο λογαριασμό BIS και μου βγάζει "Your account has been suspended. Please contact the system administrator." Φυσικά δεν παίζει ούτε στο berry μου.

 

Πήρα και στην εξηπυρέτηση πελατών στην voda και μου παν ότι πρέπει να περαστεί το berry μου στην βάση της blackberry και θα γίνει μέχρι τις 5. Ακόμα τίποτα βέβαια? :)

Έχει συναντήσει κανείς το αντίστοιχο?

 

Σιγουρα εχεις ξεπερασει το προβλημα.

Το ιδιο μου εκανε και εμενα μετα την ολοκληροση της φορητοτητας.

Βασικα εμενα οταν εβαλα την καρτα στο 8310 μου εβγαλε οτι η συσκευη ιδη χρησιμοποιηται. Οταν δε πηγα να κανω Registry στο παλιο μου λογαριασμο μου εβγαλε μυνημα οπως και σε εσενα. (Λογικο δεν ειναι?)

Πηρα την Vodafone τηλεφωνο και αυτοι με στειλανε στην Cosmote και εκει ειδα και επαθα να τους εξηγησω (στους ασχετους) τι θελω. Να μου κανουν δηλαδη οριστικη διαγραφη του λογαριασμου μου.

Τελικα το προβλημα το ελυσα μονος μου βαζοντας την SIM σε μια παλια συσκευη που ειχα (8707g) - εκανα registry και καινουργιο λογαριασμο. Μετα απλα εκανα "αλλαγη συσκευης"

Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση στα ΒΒ για τα email(κειμένου) είναι απειροελάχιστη, λόγο της μεγάλης συμπίεσης.

Αν δν σερφάρεις και χρησιμοποιείς το ΒΒ μόνο για αποστολή-λήψη email τα 10ΜΒ είναι πάρα πολλά(ακόμα και 100 να στέλνεις-παίρνεις/ημέρα).

Το ΒΒ εκμεταλλεύεται μέχρι και το τελευταίο byte!

Μη το παιρνεται ετσι. Εγω το 90/% των μυνηματων μου τα στελνω απο outlook express, οποτε 8ελω να εχω αντιγραφο των απεσταλμενων μου στο ΒΒ :)

Link to comment
Share on other sites

τότε βάλε Imap...

 

το φίλτρο είναι ημόνη και καλύτερη λύση.

 

στέλνετα και στον εαυτό σου απλά θα σου έρχονται στο All mail και όχι το bb. δλδ θα έχεις τα εξερχόμενά σου (έτσι κάνω με bcc όταν στέλνω pop3 από outlook) και δεν θα σου έρχονται διπλά στο κινητό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να έχεις ένα copy στο ΒΒ τότε δεν ακολουθείς την διαδικασία...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

τι copy? στα σταλθέντα υπάρχει. να το έχεις και στα εισερχόμενα?

 

παίρνω δεκάδες μέιλ την ημέρα (μπορεί και πάνω από 100) αν σε κάθε απάντηση την έπαιρνα και ως αντίγραφο τότε θα είχα τρελαθεί.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά βρίσκομαι σε τρελό προβληματισμό.

τι να κάνω?το ένα είναι πολύ σταθερό και απίστευτο για e-mail κτλπ...ενώ το άλλο είναι πολύ πιο όμορφο και με οθόνη αφής.

τι να κάνω?ας μου ανοίξει κάποιος τα μάτια γιατί θα πάρω ένα από τα 2....

αλλά το θέμα είναι πιό.....

ακούω υπέρ και κατά...μπάς και μπορέσω να αποφασίσω....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πό εσένα και τι θες πιο πολύ. Από εκεί και έπειτα στα αντίστοιχα thread θα βρεις πληροφορίες. Είχα το 8310 και τώρα το 9500. Το 9000 είναι πιο γρήγορο και άλλη φάση. Δες τι είναι αυτό που θες περισσότερο.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βρίσκομαι σε τρελό προβληματισμό.

τι να κάνω?το ένα είναι πολύ σταθερό και απίστευτο για e-mail κτλπ...ενώ το άλλο είναι πολύ πιο όμορφο και με οθόνη αφής.

τι να κάνω?ας μου ανοίξει κάποιος τα μάτια γιατί θα πάρω ένα από τα 2....

αλλά το θέμα είναι πιό.....

ακούω υπέρ και κατά...μπάς και μπορέσω να αποφασίσω....:wacko:

Παρε ενα απο το καθενα εγω πηρα αρχικα το Bold πολυ καλο και σταθερο και τωρα θα παρω και το αλλο γιατι ειναι πανεμορφο αλλα κυρια συσκευη για μενα το Bold.

Mobile gadget freak!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...