Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλημερα. πριν απο καιρο απο την υπηρεσια μ, (ασφαλεια πολιτικου προσωπου) μας ειχαν κανει δωρο καποιες συσκευες vodafone blackberry 8100. την πουλησα οσο οσο σε ενα ιδιωτη ο οποιος με πηρε τηλ χθες & μ περιεγραψε το παρακατω προβλημα.

(συχωρεστε με αν τα γραφω ακαταλαβιστηκα, αλλα ειμαι ασχετος απο blackberry)

το παιδι λοιπον εχει δικτυο wind & θελει να ενεργοποιησει την υπηρεσια της blackberry. Αλλα δεν μπορει να το κανει γιατι η vodafone τ λεει οτι η σκεκριμενη συσκευη δεσμευεται απο ενα συσκεκριμενο αριθμο (προφανως τον αριθμο που συνοδευοταν, ασχετως αν εγω πηρα μονο τη συσκευη).

το αριθμο αυτο εγω δεν το ξερω, ουτε μπορω να τον βρω!

τι μπορουμε να κανουμε???

ελπιζω να με κατανοησατε...

 

 

ama i syskevi den einai SIM-Locked

diladi na pernei SIM mono tis etereias pou agorastike..

 

den exei kanena provlima

 

amfivalo oti einai sim locked

kanena berry tis ellinikis agoras den einai..

 

ama vazei pano ti SIM tis Wind kai paizei san tilefono

mporei na energopiisei kai to berry service..

 

oti allo tou lene einai malakies kai asxeto..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ama i syskevi den einai SIM-Locked

diladi na pernei SIM mono tis etereias pou agorastike..

 

den exei kanena provlima

 

amfivalo oti einai sim locked

kanena berry tis ellinikis agoras den einai..

 

ama vazei pano ti SIM tis Wind kai paizei san tilefono

mporei na energopiisei kai to berry service..

 

oti allo tou lene einai malakies kai asxeto..

 

 

εννοειται οτι δεν ειναι sim locked η συσκευη,αλλα το παλικαρι μ λεει οτι τ ζηταει ενα πιν(ασχετο με το πιν της καρτας),το οποιο λεει οτι ειναι δεσμευμενο απο τον αριθμο που συνοδευει τη συσκευη...

αν καταλαβα σωστα...

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι δεν ειναι sim locked η συσκευη,αλλα το παλικαρι μ λεει οτι τ ζηταει ενα πιν(ασχετο με το πιν της καρτας),το οποιο λεει οτι ειναι δεσμευμενο απο τον αριθμο που συνοδευει τη συσκευη...

αν καταλαβα σωστα...

Απο οτι κατάλαβα, το προβλημα είναι αλλού. Ετσι και εγώ είχα ένα Blackberry Wind και όταν πήγα να το δουλέψω σε Vodafone δεν έγινε. Η Vodafone με βοήθησε να καταλάβω ότι η συσκεύη είναι unlocked, αλλ'α έπρεπε να μιλήσω με την Wind ώστε να σβήσει την συσκευή (PIN) από τους server της. Οταν τους μίλησα μου είπαν ότι πρέπει να τους δώσω τους κωδικούς που είχε γίνει η εγγραφή της συγκεκριμένης συσκευης στο Blackberry server RIM μέσω Wind (username/password). Δυστιχώς αυτά δεν μπορούσα να τα βρώ γιατι την αγόρασα απο μαγαζί μεταχερισμένων συσκευών, οπότε αντε βρες τον ιδιοκτήτη. Ετσι μου έμεινε στο συρταρι. Ενα είχες χρησιμοποιήσει την συσκευη - είχες γραφτεί στην υπερεσία ΒΒ - τότε θα πρέπει να πα΄ρεις τον παροχέα σου και δηλώσεις ότι δεν θέλεις να κάνεις πλέον χρήση του Blackberry service και να κάνουν κάτι σαν wiped out.

Εαν δεν την είχες ενεργοποιήσει την υπηρεσία σου, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και είναι όπως σου τα λένε σε προηγούμενα post.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι κατάλαβα, το προβλημα είναι αλλού. Ετσι και εγώ είχα ένα Blackberry Wind και όταν πήγα να το δουλέψω σε Vodafone δεν έγινε. Η Vodafone με βοήθησε να καταλάβω ότι η συσκεύη είναι unlocked, αλλ'α έπρεπε να μιλήσω με την Wind ώστε να σβήσει την συσκευή (PIN) από τους server της. Οταν τους μίλησα μου είπαν ότι πρέπει να τους δώσω τους κωδικούς που είχε γίνει η εγγραφή της συγκεκριμένης συσκευης στο Blackberry server RIM μέσω Wind (username/password). Δυστιχώς αυτά δεν μπορούσα να τα βρώ γιατι την αγόρασα απο μαγαζί μεταχερισμένων συσκευών, οπότε αντε βρες τον ιδιοκτήτη. Ετσι μου έμεινε στο συρταρι. Ενα είχες χρησιμοποιήσει την συσκευη - είχες γραφτεί στην υπερεσία ΒΒ - τότε θα πρέπει να πα΄ρεις τον παροχέα σου και δηλώσεις ότι δεν θέλεις να κάνεις πλέον χρήση του Blackberry service και να κάνουν κάτι σαν wiped out.

Εαν δεν την είχες ενεργοποιήσει την υπηρεσία σου, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και είναι όπως σου τα λένε σε προηγούμενα post.

 

τωρα βρηκαμε μια ακρη.αυτο ακριβως εννοεω φιλε μ.

το θεμα ειναι αλλο.

στο πολιτικο γραφειο που ειμαι ασφαλεια, προφανως εστειλαν συσκευες blackberry KAI αριθμους!λογικα καπως ενεργοποιησαν την υπηρεσια, & οτι ξεμεινε απο συσκευες μας το εδωσαν εμενα & των υπολοιπων. οποτε εγω δεν μπορω να βρω τον αριθμο, για να ξεκλειδωσω το πιν...

κατι αλλο μορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ίσως μία λύση ίσως ακόμα, εάν υπαρχει ΙΤ της υπηρεσίας σου να κάνεις 1 ερώτηση σε αυτόν μήπως μπορεί να σου πεί σε πιό νούμερο ανήκει η συσκευή, που από ότι καταλαβαίνω δύσκολο μου φαίνεται, εκτός εάν κρατάει αρχείο. Φαντάζομαι ότι ο αριθμός κινητού που έχεις τώρα δεν είναι ο ίδιος που είχες και στο Blackberry, εάν είναι όμως ο ίδιος, μπορεις να πάρεις τον παροχέα σου και να τους ενημερώσεις ότι δεν χρειάζεσαι πλέον την υπηρεσία Blackberry και εφόσον μέσου αρχείου βλεπουν κάποιο εξαρτημένο PIN συσκευής Blackberry Rim, να προχωρήσουν σε αναίρεσή της.

 

Αλλος εύκολος τρόπος σύμφωνα με τις γνώσεις μου δεν έχω, εκτός κάποιο άλλο μέλος του φορουμ μας πεί κάτι πιο ουσιαστικό.

Επίσης, όπως και στην δική μου περίπτωση, μετέ από καιρό έμαθα απο κάποιο γνωστό μου μέσω κάποιου παροχέα, ότι μπορούν ανεπίσημα να τους δώσω την συσκευή για να την ξεμπλοκάρουν από τα κεντρικά....αλλά όπως κατάλαβες είχε -κρυώσει- το πράγμα για εμένα και προχώρησα σε νέα αγορα συσκευής την οποία μετά από ένα μήνα την άφησα καθώς δεν με βόλευε για όλες τις επαγγελματικές μου ανάγκες.

Ας περιμένουμε ίσως κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ να προτείνει κάτι περα από τις δικές μου γνώσεις....αλλιώς θα είναι πρόβλημα πιστεύω για εσένα να πάρεις πάλι πίσω την συσκευή από τον ανθρωπο που την έδωσες.

Ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα.

Link to comment
Share on other sites

panosth σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σ.ησουν σαφης.μακαρι να βρεθει μια λυση...

αν γινοταν αναβαθμιση λογισμικου απο τη βοντα,αραγε θα αποδεσμευοταν&η υπηρεσια???

Link to comment
Share on other sites

panosth σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σ.ησουν σαφης.μακαρι να βρεθει μια λυση...

αν γινοταν αναβαθμιση λογισμικου απο τη βοντα,αραγε θα αποδεσμευοταν&η υπηρεσια???

Δεν νομιζω, καθώς το PIN της συσκευής παραμένει το ίδιο.

Καλό είναι να κάνεις μία ερώτηση πάντος και να τους εξηγήσεις το πρόβλημα μήπως μπορέσουν και βοηθήσουν και δόσουν κάποια τελική λύση.

Link to comment
Share on other sites

vre paidia

den ta kleidonoun tis syskeves me to PIN...

 

eidika i Vodafone pou ta ksero poli kala ta beria tis den to kanei me tipota

 

isos na to kanei i Wind sta BIS, pou an to kanei einai aparadekti..

 

alla apo oti katalava tou filou einai apo Vodafone

tis Vodafone den einai kleidomena me PIN, 1000000%

 

mpas kai sti Wind aplos tou zitane to PIN tis syskevis kai den katalavainei???

 

ta Blackberria exoun enan monadiko seiriako pou ton lene PIN

kai einai sto aftokolito kato apo tin mpataria!!

(kai sta Options - Status apo to menu)

 

mipos sti Wind tou lene na dosei to PIN tis syskevis tou kai aftos psaxnei adika apo do kai apo kei kana arithmo, mperdemenos me to gnosto pin ton SIM cards (pou einai asxeto)??

 

leo ego tora...

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι κατάλαβα, το προβλημα είναι αλλού. Ετσι και εγώ είχα ένα Blackberry Wind και όταν πήγα να το δουλέψω σε Vodafone δεν έγινε. Η Vodafone με βοήθησε να καταλάβω ότι η συσκεύη είναι unlocked, αλλ'α έπρεπε να μιλήσω με την Wind ώστε να σβήσει την συσκευή (PIN) από τους server της. Οταν τους μίλησα μου είπαν ότι πρέπει να τους δώσω τους κωδικούς που είχε γίνει η εγγραφή της συγκεκριμένης συσκευης στο Blackberry server RIM μέσω Wind (username/password). Δυστιχώς αυτά δεν μπορούσα να τα βρώ γιατι την αγόρασα απο μαγαζί μεταχερισμένων συσκευών, οπότε αντε βρες τον ιδιοκτήτη. Ετσι μου έμεινε στο συρταρι. Ενα είχες χρησιμοποιήσει την συσκευη - είχες γραφτεί στην υπερεσία ΒΒ - τότε θα πρέπει να πα΄ρεις τον παροχέα σου και δηλώσεις ότι δεν θέλεις να κάνεις πλέον χρήση του Blackberry service και να κάνουν κάτι σαν wiped out.

Εαν δεν την είχες ενεργοποιήσει την υπηρεσία σου, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και είναι όπως σου τα λένε σε προηγούμενα post.

 

 

συμβαινει αυτο ακριβως που περιγραφει ο panoth.μονο που η συσκευη ειναι voda & θελουμε να δουλεψει με wind...

&εμενα μ φαινεται πολυ περιεργο να κλειδωνει τη συσκευη η voda,αλλα αυτο συμβαινει...

περιμενω να μ απαντησει μια φιλη που εργαζεται στα κεντρικα της voda,τι μπορουμε να κανουμε...:O

Link to comment
Share on other sites

vre paidia

den ta kleidonoun tis syskeves me to PIN...

 

eidika i Vodafone pou ta ksero poli kala ta beria tis den to kanei me tipota

 

isos na to kanei i Wind sta BIS, pou an to kanei einai aparadekti..

 

alla apo oti katalava tou filou einai apo Vodafone

tis Vodafone den einai kleidomena me PIN, 1000000%

 

mpas kai sti Wind aplos tou zitane to PIN tis syskevis kai den katalavainei???

 

ta Blackberria exoun enan monadiko seiriako pou ton lene PIN

kai einai sto aftokolito kato apo tin mpataria!!

(kai sta Options - Status apo to menu)

 

mipos sti Wind tou lene na dosei to PIN tis syskevis tou kai aftos psaxnei adika apo do kai apo kei kana arithmo, mperdemenos me to gnosto pin ton SIM cards (pou einai asxeto)??

 

leo ego tora...

Ισως είναι ετσι όπως τα λές MaxGraves. Ας το κοιταξει ο άνθρωπος μήπως είναι αυτό το τόσο απλό.

Πάντως τώρα που το αναφέρεις, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, όπως ανέφερα και πρίν, όταν αγόρασα μεταχειρισμένο ΒΒ Wind -δεν μπορουσα να το χρησιμοποιήσω σε Vodafone.

H Wind μου ζητούσε User/Password για να προχωρήσει σε αποδεσμευση της συσκευής. Οπως μου είπε η Wind δεν μπορουσε να αποδεσμέυσει το ΒΒ γιατί ετσι ο παλαιός του ιδιοκτήτης θα έχανε το account του και ασφαλώς και τα e-mail του σε περίπτωση που είχε πάρει καινουργιο ΒΒ. Πάντως απογοητέυτικα και έτσι το παράτησα και αγόρασα από την αρχή περσυ το καλοκαίρι ενα 8300 Curve. Ετσι το παλαι'ο της Wind είναι αχρηστο στο γραφελιο μου. Πολυ περίργα.....δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με την Wind σε αυτά τα θέματα......Τελος πάντων

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να προσθέσω, εάν έχω καταλάβει σωστά από την δική μου μικρή εμπειρία, οτι τα ΒΒ δεν πρέπει ίσως να τα αγοράζουμε μεταχειρισμένα τα οποία ήδη έχουν εγραφεί και λειτουργήσει με κάποιο δίκτυο για να αποφεύγονται αυτές οι καταστάσεις.

 

Το ίδιο μου είπε περίπου και φίλος με μαγαζί μεταχειρισμένων συσκευων ότι αποφεύγουν να αγοραζουν ΒΒ, εκτός εαν κάποιος το έχει στο κουτί του και δεν το έχει κανει register στο server της RIM μέσω του παροχέα του.

Link to comment
Share on other sites

den einai etsi...

 

proton

otan pas sto site tou BIS na registrareis syskevi

gia logous asfaleias sou zitaei kai to IMEI (epeidei to PIN einai public kai mporei na to exei o allos)

kai ama ta valeis sosta to apodesmevei..

 

akomi mporeis na to kaneis katefthian apo tin syskevi opote ekei ginete aftomata!!

kai einai poli protimotero (ennoeite oti to service prepei na einai active)

 

akomi ean o palios xristis exei parei allo BB

kai to exei dilosei sto BIS, pali apodesmevete aftomata to palaio, opote den xanei tipota..

opote afto pou sou pan den stekei..

 

akomi

ean i ypiresia pou doulevei o filos pire kapia berria kai me syndesi na ta piran, kai meta ta edosan kapaki siga min peige kaneis kai ta evale sto BIS gia na pernei ta mail tou..

ama to xrisimoupiouse gia to mail tou meta den tha ta edinan..

kai ama piran alla kai ta dilosan tha apodesmeftikan ta palia..

 

kai akomi apo oti katalava o filos pou paei na to valei sti WInd,

den exei energoipiisei to bb service akomi!

opote pou eide oti einai registrarismeno idi se BIS apo tin Vodafone?

(ama einai afto to case)

 

 

anyway..

ego prosopika pistevo oti den yparxei ousiastiko provlima pantos..

 

kala ksemperdemata :)

Link to comment
Share on other sites

εχουμε νεοτερα. με τηλ η γνωστη που ειχα μεσα στη βοντα & με εβαλε να μιλησω με την υπευθυνη για τα blackberry, η οποια μ ειπε τα παρακατω.

η συσκευη ΔΕΝ ειναι κλειδωμενη.

το μονο που χρειαζεται να γινει ειναι να παω στο menu options -->status -->

& εκει θα μεσα απο μια λιστα θα βρω καπου το pin, (που ειναι λογικα ενας 5φηφιος αριθμος) & το emei. τα δινω στην wind & ολα οκ.

βασικα εγω δεν εχω τη συσκευη & τα εστειλα στο παλικαρι που ταλαιπωρειται.

μακαρι ολα αυτα να δουλεψουν...

υποψιαζομαι οτι το παλικαρι οταν πηγε στην voda να ρωτησει πως θα αποδεσμευτει επεσε σε ασχετη υπαλληλο...

Link to comment
Share on other sites

το μονο που χρειαζεται να γινει ειναι να παω στο menu options -->status -->

& εκει θα μεσα απο μια λιστα θα βρω καπου το pin, (που ειναι λογικα ενας 5φηφιος αριθμος) & το emei. τα δινω στην wind & ολα οκ.

 

Το έχει γράψει ο Max ήδη. Το pin είναι και στο αυτοκόλλητο. Θα χρειαστείς PIN (συσκευής, όχι SIM, ΠΡΟΣΟΧΗ!) και IMEI. :)

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Το έχει γράψει ο Max ήδη. Το pin είναι και στο αυτοκόλλητο. Θα χρειαστείς PIN (συσκευής, όχι SIM, ΠΡΟΣΟΧΗ!) και IMEI. :)

Πολυ σωστά, το είχε πεί τελικά ο MaxGraves....

 

Εγώ άλλο κατάλαβα στην αρχή γιατί μου θύμισε την περίπτωσή μου....από Wind σε Vodafone...

 

Πάντως μετά από όλες αυτές τις καταστάσεις, δεν ξαναγυρνάω στα ΒΒ. Τα ε-μαιλ μου τα παίρνω μέσω άλλης υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα και ιδιαίτερα στο σημείο του BB server (BES). Έχω εγκαταστήσει ένα τέτοιο στο γραφείο και είναι απίστευτες οι δυνατότητές του, ειδικά σε θέματα ασφάλειας.

Οι χρήστες έχουν τη δυνατότητα να δουλεύουν εκτός γραφείου, για μέρες

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά από όλες αυτές τις καταστάσεις, δεν ξαναγυρνάω στα ΒΒ. Τα ε-μαιλ μου τα παίρνω μέσω άλλης υπηρεσίας.

 

Panosth εγώ πάντως αδυνατώ να σε πιστέψω, σε βλέπω μόλις κυκλοφορήσει το επόμενο μοντέλο να το έχεις απο τους πρώτους :lol:

Και σε τελική ανάλυση, όλες "αυτές οι καταστάσεις" είναι από την "άγνοια" τόσο των νέων χειριστών, όσο και των υπαλλήλων της Voda και της Wind μερικές φορές, να σε υποστήριξουν και να σε καθοδηγήσουν σωστά ώστε να προχωρήσεις στο στήσιμο του ΒΒ.

 

Τώρα για την "άλλη υπηρεσία" που παίρνεις τα email σου, θέλεις να ξανακάνουμε μία σύγκριση για την ταχύτητα λήψης και αποστολής ;;:rolleyes: Τα ΒΒ δεν παίζονται σε αυτόν τον τομέα και επαναλαμβάνω για άλλη μια φορά : Δυόμιση χρόνια τώρα και δεν μου έχει κολήσει, ούτε μια φορά, τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό. .... :)

http://www.danasoft.com/sig/jgs69.jpg

JGS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω για να μπεί το blackberry 7100v στο Internet. Βασικά έχω κάρτα με ενεργοποιημένα τα 5gb. Οπότε ζητάω ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο κινητό (internet.vodafone.gr). Ευχαριστώ!

www.kastano.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω για να μπεί το blackberry 7100v στο Internet. Βασικά έχω κάρτα με ενεργοποιημένα τα 5gb. Οπότε ζητάω ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο κινητό (internet.vodafone.gr). Ευχαριστώ!

 

dokimase peigenontas sta options -> TCP

kai vale to APN ekei..

 

alla den ksero kata poso tha sou paiksei

to blackberry gia na paiksei kanonika prepei na energopiiseis to Blackberry Internet Service (BIS) sti Vodafone

Link to comment
Share on other sites

dokimase peigenontas sta options -> TCP

kai vale to APN ekei..

 

alla den ksero kata poso tha sou paiksei

to blackberry gia na paiksei kanonika prepei na energopiiseis to Blackberry Internet Service (BIS) sti Vodafone

 

Έχω ήδη βάλει το APN στο πεδίο που λες αλλά δυστυχώς δε λειτουργεί. Πιθανότατα παίζει το δεύτερο σενάριο.

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

www.kastano.gr
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα blackberry 7100v και όταν πάω να γράψω μύνημα με ελληνικούς χαρακτήρες μου βγάζει ερωτηματικά ενώ έχω κάνει install input στα ελληνικά σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

mou fainete einai thema leitourgikou.. stis palies version to kane afto..

epaikses me tis SMS rithmiseis sta options?

 

tora poili kainourio firmware gia to 7100 den nomizo na paizei giati einai paroplismeni syskevi...

 

pare to Pearl pou poulaei o allos sto dipla thread :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας εαν υπαρχει software απο την Wind για το 8820?

Επισης προσπαθω να κατεβασω το msn messenger ,μεσω της συσκευης αλλα δεν γινεται!Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας εαν υπαρχει software απο την Wind για το 8820?

Επισης προσπαθω να κατεβασω το msn messenger ,μεσω της συσκευης αλλα δεν γινεται!Καμια ιδεα?

 

Βρες από οποιονδήποτε provider software για το κινητό σου.

Εγκατέστησε το, και σβήσε το vendor.xml.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα, θα σου λειτουργήσει κανονικά το Berry σου :)

 

Ο ΜSN Messenger τελευταία φορά που είχα δει, δεν ήταν διαθέσιμος για Ελλάδα.

Δοκίμασε το -πολύ καλό- Jivetalk (http://www.beejive.com).

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι ακομα και η vodafone δεν εχει specific προγραμμα για το 8820.Απο οτι ειδα εχει μονο για το 8800!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...