Jump to content

Κοινόχρηστη σύνδεση DSL;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κατεβάζει το ένα με full speed και τρώει όλο το bandwidth, τι από τα δύο θα γίνει αν δοκιμάσει ο άλλος να κατεβάσει κάτι;

1. Θα σέρνεται

2. Θα μοιραστεί στο περίπου το bandwidth

 

Γενικά θέλω να πετύχω ομοιόμορφο μοίρασμα της γραμμής. Δηλαδή να έχουν και τα 2 ανά πάσα στιγμή ένα 20-25άρι διαθέσιμο, άσχετα με το τι κάνει το άλλο PC

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

opws eipe o lewton ayto thelei eidiko router pou den einai toso eykolo gia enan aplo katanalwti na brei. pantws oi routers en genei deinoun kapoio BW se ka8e douleia pou ginetai, me kapoies proteraiothtes. en genei sti praksi, tha ehoun oloi arketo BW gia na surfaroun kai na kanoun mikridouleies, tha ehoun arketo BW gia na katebasoun sxetika grigora ena arxeio apo enan server, alla px i poiotita sto skype den tha einai kai i kalyteri dynati (kali poiotita se apogeymatinh wra ehw kataferei mono me full BW kai me arketo lag stin omilia). o monos eykolos kai praktikos tropos na periorizeis to BW pou hrisimopoieis, einai na bazeis orio sta programmata, kai na min hrisimopoieis polla programmata taytohrona. an eheis ADSL prepei fysika na kaneis to antistoixo koumanto kai sto upload..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάζει το ένα με full speed και τρώει όλο το bandwidth, τι από τα δύο θα γίνει αν δοκιμάσει ο άλλος να κατεβάσει κάτι;

1. Θα σέρνεται

2. Θα μοιραστεί στο περίπου το bandwidth

 

Γενικά θέλω να πετύχω ομοιόμορφο μοίρασμα της γραμμής. Δηλαδή να έχουν και τα 2 ανά πάσα στιγμή ένα 20-25άρι διαθέσιμο, άσχετα με το τι κάνει το άλλο PC

Κοίταξε, αν κατεβάζεις κάτι με full speed σε έναν υπολογιστή θα αργήσει λίγο να πάρει μπρος ο άλλος, αλλά γενικά θα του δωθεί η απαραίτητη ταχύτητα για να σερφάρει με άνεση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αν κατεβάζεις κάτι με full speed σε έναν υπολογιστή θα αργήσει λίγο να πάρει μπρος ο άλλος, αλλά γενικά θα του δωθεί η απαραίτητη ταχύτητα για να σερφάρει με άνεση.

 

Στη δικη μου περιπτωση δεν ισχυει αυτο (Belkin router). Ισχυει το οποιος προλαβε Τον Κυριο ειδε :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με jetspeed 500 κανονικά μοιράζω την ταχύτητα χωρίς να κάνω και πολλά.

Όπως λέει ο Lewton ,ενώ κατεβάζω κάτι με full speed στο ένα pc και βάζω να κατεβαίνει κάτι στο άλλο,σε μερικά δευτερόλεπτα η ταχύτητα μοιράζεται όπως πρέπει.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Από τις 2 φορές που δοκίμασα, την πρώτη τη μοίρασε κανονικά, ενώ τη δεύτερη το πρώτο PC κατέβαζε με full speed, και το 2ο ξεκίνησε από το μηδέν κι έφτασε μέχρι τα 10kb/s (με το ζόρι). Anyway, βλέποντας και κάνοντας... Αν δεν την μοιράζει σωστά τελικά θα το βάλω όριο 20 και 20 σε κάθε PC με το netlimiter.
Link to comment
Share on other sites

Πιο απλά ,δε μπορείς να βάλεις όριο στα p2p που έχεις ανοιχτά όταν θες να ανοίξεις και το άλλο PC;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχει ενας φιλος μου το 9106.

δεν ειναι σεταρισμενο, απλα συνδεμενο

τι ρυθμισεις πρεπει να του δωσω ωστε vα παιζει ως access point και γω να συνδεομαι επανω του με το linksys wrt54g που εχω και εχω σεταρει ως client?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχουμε ενα usr 9106 (παιζει ως access point) στο pc του φιλου μου

και ενα linksys wrt54g (παιζει ως client-bridged) με firmware wolf-alchemy-60rc1w42.bin στο pc μου

 

ip

pc mou: 192.168.1.4

linksys: 192.168.1.3

pc filou mou: 192.168.1.2

usr 9106: 192.168.1.1

 

ομως τελικα με αυτο το τροπο το μονο που καταφερνω ειναι απο το pc μου να μπορω να δω το web interface του linksys αλλα και του usr αλλα οχι και το pc του φιλου μου. δηλαδη οταν καλω στην ip του φιλου μου απο το netmeeting για παραδειγμα δεν μπορω να συνδεθω.

τι γινεται?

τι φταιει?

πως θα δω το pc του φιλου μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα εγκαταστήσω σύντομα SDSL στο σπίτι και έχω το εξής πρόβλημα - απορία.

Στο δωμάτιο που θα τοποθετήσω το Desktop PC μου λογω αλλαγης διαρύθμισης δεν υπάρχει τηλεφωνική παροχή.Επίσης θέλω να αγορασω και ενα Laptop.

To προβλημά μου είναι το εξής :γίνεται να έχω ADSL πρόσβαση χωρίς καλώδια (ασύρματα) και απο το Desktop & απο το Laptop(όχι απαραίτητα ταυτόχρονα..δεν θέλω να μοιράζω δηλαδή την σύνδεση)?

Αν ναί τι θα χρειαστεί να αγοράσω για το Desktop (κόστος περίπου?)και τι θα πρέπει να προσέξω να έχει το Laptop που θα αγοράσω..

Ισως να είναι λίγο χαζή η απορία μου ,αλλά αν και ασχολουμαι χρονια με τα PC,

στο θέμα της δικτύωσης (Ασύρματης ή ενσυρματης & DSL) είμαι παντελώς άσχετως..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

--------------------

 

SE P900 RULLS!!!

SE P1i RULLS!!!
Link to comment
Share on other sites

Σπίτι έχω το βασικό Η/Υ που έχει το DSL Modem πάνω συνδεδεμένο σε μία USB θύρα του.

 

Από το DSL Modem φεύγει ένα καλώδιο δικτύου που συνδέεται σε ένα απλό 6άρι Switch.

 

Από το switch φέυγει ένα καλώδιο δικτύου και πάει στην συσκευή για DSL Phone.

 

Το επόμενο καλώδιο από το switch συνδέεται με μία συσκευή που ονομάζεται HomePlug και η οποία μπαίνει σε μία μπρίζα ρεύματος του σπιτιού. Δλδ από τη μία δέχεται καλώδιο δικτύου και από την άλλη μπαίνει στην πρίζα του ρεύματος.

 

Στο φορητό μου Η/Υ που έχει κάρτα δικτύου, φέυγει ένα καλώδιο δικτύου και συνδέεται με μία αντίστοιχη HomePlug.

 

 

Τελικό αποτέλεσμα. Οπουδήποτε μέσα στο σπίτι έχει μπρίζα ρεύματος (ΔΕΗ) έχω δίκτυο-DSL-Internet. :up:

 

Κόστος : 156,6 Ευρώ τα 2 HomePlugs και 85,9 Ευρώ το ένα από το 3ο και μετά.

 

Πληροφορίες : Εδώ.

 

Στο Πλαίσιο μπορεί να λέει για 14mbps αλλά το Ethernet σπίτι μου δουλεύει στα 100mbps μέσω αυτών των συσκευών ,όσο παράξενο και αν είναι αυτό. :confused:

 

Νομίζω είναι η καλύτερη λύση αν δεν θέλετε να "τραβήξετε" καλώδια δικτύου σε όλο το σπίτι. Προσωπική μου άποψη , υπερτερεί του Wireless γιατί δεν χρειάζεται οπτική επαφή για να δουλέψει. Εκμεταλεύεται το υπάρχον ηλεκτρικό δίκτυο και μέσα από τα καλώδια του ρεύματος δημιουργεί δίκτυο.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Το wireless δεν απαιτεί οπτική επαφή.

 

Το dsl modem router μαζί με 2 κάρτες pcmcia μού κόστισε 116+40+30=186 ευρώ και έχω επίσης ιντερνετ οπουδήποτε στο σπίτι.

 

Πάντως καλή λύση ακούγεται. Απορία: Πώς "μπλοκάρεται" το σήμα σου και δεν βγαίνει από το σπίτι? Ίσως ακούγεται χαζό αυτό που ρωτάω. Σταματά στο ρολόι της ΔΕΗ? Πώς?

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Το wireless δεν απαιτεί οπτική επαφή.

 

Το dsl modem router μαζί με 2 κάρτες pcmcia μού κόστισε 116+40+30=186 ευρώ και έχω επίσης ιντερνετ οπουδήποτε στο σπίτι.

 

Πάντως καλή λύση ακούγεται. Απορία: Πώς "μπλοκάρεται" το σήμα σου και δεν βγαίνει από το σπίτι? Ίσως ακούγεται χαζό αυτό που ρωτάω. Σταματά στο ρολόι της ΔΕΗ? Πώς?

σωστή ερώτηση αυτή...

 

επιπλέον, μήπως κάνει κάποια περεμβολή σε ευαίσθητες ηλεκτρικές συσκευές;

όσο για τη ταχύτητα, μπορεί να λέει 100mbps τα windows, αλλά αυτά αφορούν στη σύνδεση του lan με το homeplug. Έχεις μετρήσει αν όντως πιάνεις 100mbps pc to pc;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

'Εχω το εξής πρόβλημα

 

ADSL Modem/Router: JetSpeed 520i

Wireless Router: Linksys BEFW114S4 V.2 (το έφερε από Καναδά)

 

Το JetSpeed δουλεύει μια χαρά, δηλαδή βλέπουμε internet κανονικά. Το πρόβλημα τώρα είναι στο πως θα μοιράσουμε το internet στους άλλους υπολογιστές του σπιτιού του. Έχει ένα pc που συνδέεται ασύρματα στο Linksys και ένα άλλο με καλώδιο. Όταν αποσυνδέσει το pc του από το JetSpeed και το συνδέσει στο Linksys βλέπει κανονικά τους άλλους υπολογιστές. Οι άλλοι υπολογιστές βλέπονται κανονικά και ας μην είναι συνδεδεμένος ο δικός του στο linksys. Δοκιμάσαμε να συνδέσουμε το JetSpeed σε μια θύρα LAN του Linksys αλλά μετά στο JetSpeed δεν άναβε το λαμπάκι του LAN. Όταν το συνδέσαμε στην θύρα WAN του Linksys (απλά για δοκιμή, ξέρω ότι έτσι δεν θα δουλέψει) , άναψε κανονικά. Το αποτέλεσμα είναι ότι εκείνος μπορεί να έχει internet μόνο αν συνδέσει το JetSpeed κατευθείαν στο pc του. Οι άλλοι υπολογιστές δεν μπορούν να δουν internet με τίποτα. Μπορούμε α) με κάποιον τρόπο να κάνουμε την κλήση από το Linksys και το JetSpeed να δουλεύει μόνο ως modem και όχι ως router ή β) το JetSpeed να κάνει κανονικά την κλήση και με κάποιον τρόπο να επικοινωνεί με το Linksys ώστε να μοιράζει το internet στο σπίτι του;

 

Τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Akouste kai to diko mou provlhma...

 

Exoume kai leme...

Exw grammh ADSL apo OTENET, me modem Jetspeed 520.

Exw sundesei panw sto modem ena hub, sto opoio sundeontai 2 PC.

Apo xtes, to ena PC mou kanei kolpa kai den leei na mpei sto net me tipota. To koufo einai oti mporousa na katevasw apo Getright kai DC++ kanonika, to mono provlhma htan me ton explorer pou den empaine se kamia selida, kai me to Mcafee to opoio otan prospathouse na mpei sthn kentriki selida tou Mcafee gia na kanei verification to username mou elege oti den uparxei sundesh me to diktuo. Kanw restart ta WinXP, kai apo tote den douleue tipota. Oute Getright, oute Explorer, oute DC++, genika to net nekro. Prospathw na mpw apo ton explorer sthn ip tou modem (gia na xanaperasw tis ruthmiseis) alla mataia.

Kanw reset sto modem, paw sto allo PC (oxi auto pou exei to provlhma) dokimazw na mpw sthn ip tou modem, mpainei kanonika, kanw oles tis ruthmiseis opws tis eixa prin kai auto to PC doulepse kai douleuei akoma mia xara, xwris kanena provlhma. Paw pali sto provlhmatiko PC kai paizei pali to idio ergo, nekro to net!

Ti lete oti mporei na sumvainei??

Parepiptontos dokimasa na dokimasw to PC auto kateutheian sto modem kai oxi mesw tou hub, alla kai pali tipota.

Gia peite thn gnwmh sas na dokimasw mpas kai ginei tipota...

http://image.pbase.com/u44/mrnet/small/28487380.bmw.jpg

 

BMW M POWER RULEZZZZZZZZ!!!

Link to comment
Share on other sites

Telika thn vrhka thn lush. Th zhmia thn ekane to Mcafee to opoio eixe ginei expired kai den to elege :P Elege mono oti den mporei na kanei verification giati den eimai sundedemenos me to diktuo. Profanws eixe apenergopoihthei teleiws kai eixe kleisei kai oles tis portes. Telos kalo ola kala....

http://image.pbase.com/u44/mrnet/small/28487380.bmw.jpg

 

BMW M POWER RULEZZZZZZZZ!!!

Link to comment
Share on other sites

Firewall και antivirus κάνουν τις πιο τρελλές παρενέργειες, εγώ πλέον όταν δω κάτι κουφό να συμβαίνει , κλείνω πρώτα πρώτα αυτά!!
KCB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
na rotiso kati? loipon, sthn eteria (exume apostash giro sta 2Khm)exei adsl 384 Forthnet. Thelo na mboro na mbeno ki ego me thn syndesh afth.o servre einai olh mera online. ti prepei na paro& na kano ego apo to spiti mu gia na mboreso na syndetho proton ME MEGALH ASFALEIA!! kai defteron me kalh taxythta. episis thelume na trexume ena programma pu trexei k o server se alla 2merh.

prepei na zitiso kapoiu thn boithia? poianu?

mexri tora embena me 56k

ekana to parapano post se lathos thread, mallon edo eprepe na rotiso gia afto k rotao :) . opoios xerei as me boithisei :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Geia sas..Prepei na apofasiso poio adsl-modem-router ensyrmato me ethernet(4ypodoxes) na paro ...

 

Exo skeftei to U.S.Robotics 9105 kai eimai sxedon etoimos na to paro, omos epeidi exo ISDN grammi tha paizei mono me flasarisma kai ekei kollao ligo ....

 

Poio mou proteinetai eseis... ?

 

 

Episis den ksero an yparxei logos na kratiso to ISDN eno tha valo ADSL ...

 

Exei diafora na exeis ADSL me PSTN i ISDN ? Aksizei na kratiso tin grammi ISDN pou exo i na to epanafero se PSTN .. ?

Link to comment
Share on other sites

Geia sas..Prepei na apofasiso poio adsl-modem-router ensyrmato me ethernet(4ypodoxes) na paro ...

 

Exo skeftei to U.S.Robotics 9105 kai eimai sxedon etoimos na to paro, omos epeidi exo ISDN grammi tha paizei mono me flasarisma kai ekei kollao ligo ....

 

Poio mou proteinetai eseis... ?

 

 

Episis den ksero an yparxei logos na kratiso to ISDN eno tha valo ADSL ...

 

Exei diafora na exeis ADSL me PSTN i ISDN ? Aksizei na kratiso tin grammi ISDN pou exo i na to epanafero se PSTN .. ?

Αν δε χρειάζεσαι τα προνόμια του ISDN και δε χρησιμοποιείς τα έξτρα νούμερα εκτός από το βασικό σου, τότε καλύτερα γύρνα το σε PSTN για να παίζει και ο 9105 χωρίς ρίσκο. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Molis diavasa ton odigo agoras dsl pou exeis ftiaksei.Telika tha kratiso to ISDN kai tha prostheso ena splitter...

 

Gia to Modem-router skeftika na paro ton (Prestige 650Η i Prestige 652Η) i ton Speedtouch 510 ...

Logika tha paro ton proto logo kalyterou download (p2p). :rolleyes:

 

Esy poion mou proteineis....!!! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Molis diavasa ton odigo agoras dsl pou exeis ftiaksei.Telika tha kratiso to ISDN kai tha prostheso ena splitter...

 

Gia to Modem-router skeftika na paro ton (Prestige 650Η i Prestige 652Η) i ton Speedtouch 510 ...

Logika tha paro ton proto logo kalyterou download (p2p). :rolleyes:

 

Esy poion mou proteineis....!!! :worry:

Xμ, μόνο αν δε θες να πάρεις τον 9105 επειδή χρειάζεται flash-άρισμα θα σου προτείνω κάποιον άλλον. Αλλιώς είναι σαφέστατα ο καλύτερος.

 

Λοιπόν, από αυτούς που αναφέρεις, ο Alcatel έχει μια χαρά επιδόσεις (για οικιακή χρήση μιλάμε ούτως ή άλλως), αλλά δεν έχει ενσωματωμένο firewall. Είναι αρκετά καλή επιλογή.

Οι Zyxel έχουν firewall και σαφώς καλύτερες επιδόσεις από τον Alcatel στα πολλά p2p, αλλά σε καμία περίπτωση δε δικαιολογείται διαφορά τιμής άνω των 60€ (και πολλά λέω). Εξάλλου μιλάμε για οικιακή χρήση. ;)

Ο 652Η το μόνο παραπάνω που έχει από τον 650Η είναι το hardware firewall (και ο 650Η έχει πλέον firewall με νέο firmware, αλλά δεν είναι ακριβώς στο hardware του). Προτείνω λοιπόν τον 650Η από τους 2, εκτός αν η διαφορά στην τιμή των 2 είναι κάτω από 20€.

Όπως καταλαβαίνεις δε γνωρίζω που ακριβώς είναι πλέον οι τιμές των Zyxel. Ανάλογα με το τι τιμές θα βρεις, καταλαβαίνεις ποιά είναι η άποψή μου με βάση το παραπάνω κείμενο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά πήρε κανείς το U.S Robotics??? για modem/router ή όχι???

Φαίνεται καλό και πρέπει να είναι γρήγορο όμως το γεγονός ότι έιναι συμβατό μόνο με ADSL over PSTN με γεμίζει καχυποψία!!!Επίση έχουν βγεί 5 αναβαθμίσεις για το firmware του όμως καμία δεν αναφέρει ότι το κάνει συμβατό και για ADSL over ISDN!!!Περίεργο έτσι!

 

Ο τρόπος που γίνεται η αναβάθμιση είναι σχετικά εύκολος πάντως.

Καθώς επίσης και η τιμή του στην αγορά είναι πάρα πολυ καλή!!!

Κάποια άλλη πρόταση δοκιμασμένη για Ελλάδα που να έχει παραπάνω από μια ethernet θύρες και να υπάρχει προς πώληση σε κάποιο ευρωπαικό ή Ελληνικό e-shop???

 

Επίσης τι λέτλε για το D-Link DSL-564Τ;;;

Κάνει για χρήση με τα DSLams του πΟΤΕ;;;

Το έχει κανείς να μου πει εντυπώσεις;;;

Ο καλύτερος τρόπος να βρείς διέξοδο είναι να περάσεις από μέσα.

 

Robert Frost

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...