Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω , απο εδω την περασες και εσυ ?

 

Εγώ την πέρασα από οτα που μου ήρθε ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια.Ενω προσπαθησα να εγκαταστησω την εκδοση 3.2.7 τρεις φορες απο το τηλεφωνο δεν κυαφερα τιποτα.Οταν τελιωνε η ληψη της ενημερωσης παταγα εγκατασταση.Υστερα μου εβγαζε μια μπαρα στην οποια μου εδειχνε την εγκατασταση της ενημερωσης αλλα μετα απο κανα λεπτο μηδενιζοταν και μου ελεγε installation failed εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας ,μπορειτε να με βοηθησετε ? Τρεχει την εκδοση 3.2.6 χωρις να ειναι root
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια.Ενω προσπαθησα να εγκαταστησω την εκδοση 3.2.7 τρεις φορες απο το τηλεφωνο δεν κυαφερα τιποτα.Οταν τελιωνε η ληψη της ενημερωσης παταγα εγκατασταση.Υστερα μου εβγαζε μια μπαρα στην οποια μου εδειχνε την εγκατασταση της ενημερωσης αλλα μετα απο κανα λεπτο μηδενιζοταν και μου ελεγε installation failed εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας ,μπορειτε να με βοηθησετε ? Τρεχει την εκδοση 3.2.6 χωρις να ειναι root

Και σε μένα ακριβώς το ίδιο.

 

*SM-G930F*

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έγινε Shipped, και θέλω να κάνω μια ερώτηση, γιατί όσο διάβαζα τις σελίδες, πιο πολύ μπλεκόμουν...

Τι παίζει με τις ROM? Σε γενικές γραμμές επικρατούν δύο αν κατάλαβα καλά. Η επίσημη και η community. Σωστά;

Μπορεί κάποιος αν δεν βαριέται να μου πει γνωστά bugs και πλεονεκτήματα ανάμεσά τους;

 

Υπόψιν, θέλω κυρίως να έχω μια rom με OTA και να ξεγνοιάσω, καθώς ο λόγος που είχα φύγει από android ήταν ότι βαρέθηκα τα φλασαρίσματα και τις μόντες, οπότε δεν τρελαίνομαι και πολύ να τις αρχίσω ξανά :)

Link to comment
Share on other sites

πάνω κάτω οι ίδιες είναι με την community να έχει μερικά έξτρα όπως πιο γρήγορα security updates, τα 60 fps 1080 στο video recording.Εγώ το μόνο αρνητικό που βρίσκω στις official και για αυτό δεν ασχολούμαι είναι το θέμα που έχουν μερικές εφαρμογές με τις ειδοποιήσεις.όχι όλες αλλά 2-3 εφαρμογές κάνουν κουλά και με νευριάζει.

 

γενικά ποτέ δεν μου άρεσε καμία official γιατί δεν βάζουν κάποια ψιλοπράγματα που είναι βολικά ενώ μπορούν.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έγινε Shipped, και θέλω να κάνω μια ερώτηση, γιατί όσο διάβαζα τις σελίδες, πιο πολύ μπλεκόμουν...

Τι παίζει με τις ROM? Σε γενικές γραμμές επικρατούν δύο αν κατάλαβα καλά. Η επίσημη και η community. Σωστά;

Μπορεί κάποιος αν δεν βαριέται να μου πει γνωστά bugs και πλεονεκτήματα ανάμεσά τους;

 

Υπόψιν, θέλω κυρίως να έχω μια rom με OTA και να ξεγνοιάσω, καθώς ο λόγος που είχα φύγει από android ήταν ότι βαρέθηκα τα φλασαρίσματα και τις μόντες, οπότε δεν τρελαίνομαι και πολύ να τις αρχίσω ξανά :)

 

Mόλις ανοίξεις το κουτί, βάλε μέσα σιμ και ξεκίνα να απολαύσεις το τηλέφωνο σου.

Μην ασχοληθείς με τίποτε, ούτε καν με άλλο launcer, αν βαρέθηκες τα φλασαρίσματα τότε έκανες έξυπνη αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έγινε Shipped, και θέλω να κάνω μια ερώτηση, γιατί όσο διάβαζα τις σελίδες, πιο πολύ μπλεκόμουν...

Τι παίζει με τις ROM? Σε γενικές γραμμές επικρατούν δύο αν κατάλαβα καλά. Η επίσημη και η community. Σωστά;

Μπορεί κάποιος αν δεν βαριέται να μου πει γνωστά bugs και πλεονεκτήματα ανάμεσά τους;

 

Υπόψιν, θέλω κυρίως να έχω μια rom με OTA και να ξεγνοιάσω, καθώς ο λόγος που είχα φύγει από android ήταν ότι βαρέθηκα τα φλασαρίσματα και τις μόντες, οπότε δεν τρελαίνομαι και πολύ να τις αρχίσω ξανά :)

Ασε τη μαμά πάνω..

Και στο λεω εγώ που δοκιμασα οτι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να βάλεις την community. Έτσι γιατί αυτή έχω κι αυτή εμπιστεύομαι. Έχεις 2-3 πράγματα παραπάνω και βλέπω πως στην "official", απλά διορθώνουν bugs, χωρίς να βάζουν "νέα" πράγματα. Θα την περάσεις μια φορά και μετά με ΟΤΑ θα σου έρχονται οι αναβαθμίσεις. Τέλος, πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις δεν είχα ποτέ.. οπότε όποια και να βάλεις, δεν θεωρώ πως θα'χεις θέμα. Αναμένεται μάλιστα νέα έκδοση μέχρι τέλος της βδομάδας νομίζω και θα'χει είπαν κάτι που έχουν ζητήσει πολλοί. Επίσης ετοιμάζεται ήδη και το νουμεράκι με τα αδιάβαστα στις εφαρμογές με τον στοκ launcher..
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα. Μάλλον, αυτό που ζητάνε πολλοί και θα προστεθεί, είναι αυτό το νουμερακι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να βάλεις την community. Έτσι γιατί αυτή έχω κι αυτή εμπιστεύομαι. Έχεις 2-3 πράγματα παραπάνω και βλέπω πως στην "official", απλά διορθώνουν bugs, χωρίς να βάζουν "νέα" πράγματα. Θα την περάσεις μια φορά και μετά με ΟΤΑ θα σου έρχονται οι αναβαθμίσεις. Τέλος, πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις δεν είχα ποτέ.. οπότε όποια και να βάλεις, δεν θεωρώ πως θα'χεις θέμα. Αναμένεται μάλιστα νέα έκδοση μέχρι τέλος της βδομάδας νομίζω και θα'χει είπαν κάτι που έχουν ζητήσει πολλοί. Επίσης ετοιμάζεται ήδη και το νουμεράκι με τα αδιάβαστα στις εφαρμογές με τον στοκ launcher..

 

Η αναβάθμιση με το ''νουμεράκι" θα γίνει στην community ή στην official?

Mi 9 128gb :shoot:
Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι θα προστεθεί στην community.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Αρα να ελπίζουμε ότι στην επόμενη official αναβαθμιση θα προστεθει ?

Mi 9 128gb :shoot:
Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα, δεν έχω δει πολλά από την community να περνάνε στην official, αλλά ας υποθέσουμε/ελπίσουμε..

προσωπικά, με την community είμαι καλυμμένος, οπότε απλά περιμένω την nougat, χωρίς να βιάζομαι.

Σαν προσθήκη πάντως μετράει και μπράβο τους, μια και δεν έχουν όλοι όπως εγώ τον nova για να βλέπουν τα νουμεράκια.

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αυτό με τα νουμεράκια θα μου λείψει πολύ αν δεν υπάρχει.

Οπότε λογικά θα του περάσω την community.

Μια τελευταία ερώτηση σχετικά, διάβαζα για ειδοποιήσεις εφαρμογών που δεν εμφανιζόντουσαν στην ώρα τους.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Στην comunity πρέπει να δώσετε permission σε κάποια εφαρμογή για να ξεκινήσει από μόνη της αν την κλείσει το android... Πηγαίνετε Settings - Apps - στο γρανάζι πατήστε App auto-launch....

 

Μήπως ευθύνεται αυτό για τις ειδοποιήσεις που λέτε μερικοί?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω γιατί το viber ή το TypeApp πχ έρχονται χωρίς καν να τα ανοίξω αλλά το έβαλα στο σταρτ το duo για να δω

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εδώ η oneplus μας εξηγεί σχετικά με τα update,πόσο συχνά θα γίνονται και σχετικές πληροφορίες για αυτά.

 

https://forums.oneplus.net/threads/oxygenos-beta-program-explained.469761/

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε ένα σάιτ που θα βρω την 3.2.7 για να την βάλω ;

 

Προσπαθώ να την κατεβάσει και σταματάει ή διαδικασία...ενώ ξεκινάει το κατέβασμα....

Link to comment
Share on other sites

το να μπει το νουμεράκι στον στοκ launcher είναι αναβάθμιση αλλά όχι και αυτό που πολλοί θέλαμε και τόση μυστικότητα.Αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι για γέλια.Αναβάθμιση θα είναι να δώσουν πολλά future μαζί ή να πάνε σε nougat.Αν και πιο πιθανό είναι να πάμε σε nougat.

 

υγ πάλι μου ήρθε η κλήση σε μήνυμα στην community, ήμαρτον.

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Θελω να γυρισω σε σροκ ρομ μέσω TWRP αλλά έχει περάσει πολύς από το τελευταίο φλασαρισμα και θέλω λίγη βοήθεια...

Λοιπόν αυτό που δεν θυμάμαι είναι πριν φλασαεω την ρομ κάνω wipe data ή την περναω κατευθείαν πάνω από αυτή που έχω τώρα;;;πάω στο μενού wipe ή το προσπερνά και απλά περναω την ρομ;;;

Και κάτι άλλο.

Όταν το γυρισω σε σροκ πως μπορώ να.ξαναβαλω τον TWRP;

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα κατεβάσεις τη ρομ απο το link που λεγαμε χτες..

Στη συνέχεια θα ανοίξεις το twrp και θα κανεις factory reset,wipe data,wipe system,wipe cache και wipe dalvik cache.

Θα πας install zip και θα φλασαρεις τη ρομ.

(Αν κανεις τα παραπανω wipe δεν θα χαθουν τα αρχεια της sd)

Αφου φλασαρεις τη ρομ ΔΕΝ θα κανεις reboot αλλα θα ξαναπερασεις τo img του τροποποιημενου twrp https://www.dropbox.com/s/ceswsi95ri58pmi/twrp-3.0.2-19-oneplus3.img?dl=0

Στη συνέχεια REBOOT TO RECOVERY και αφου μπουταρει στο twrp,reboot system και εισαι ετοιμος.

Ουτε 5 λεπτα στο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά την κατέβασα την rom αφού του έκανα hardware reset γιατί δεν ήταν λογικό να μου κόβει το κατέβασμα....με το που δοκίμασα απόψε την κατέβασε αμέσως...τώρα έχει περάσει πολύς καιρός από το τελευταίο φλασαρισμα στο nexus που ειχα....

ευχαριστώ για την βοήθεια

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μου ανοίγει το αρχείο στο dropbox...θα πρέπει να ςχω κάπου αποθηκευμένο το αρχείο για το TWRP??

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις καποιο προβλημα με τη ρομ αν δεν κανεις το βημα με το twrp..Απλα θα χαθει το twrp και θα πρέπει να το ξαναπερασεις αν το θες.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...