Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ξέρω αλλά έλεγα να κάνω ολική εκκαθάριση... έχεις να προτείνεις κάτι που δεν φαίνεται η συσκευή?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προσωπικά όλα τα factory reset τα κάνω στο ΟΡ και κρατάω τα αρχεία μου.

Δεν βρίσκω λόγο να τα σβήσω αυτά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά όλα τα factory reset τα κάνω στο ΟΡ και κρατάω τα αρχεία μου.

Δεν βρίσκω λόγο να τα σβήσω αυτά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

έκανα factory reset αλλά η συσκευη συνεχίζει να μην αναγνωριζεται καθόλου

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

έκανα factory reset αλλά η συσκευη συνεχίζει να μην αναγνωριζεται καθόλου
Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα μετά από hard reset.

Το θέμα ήταν στους drivers του υπολογιστή, παρόλο που πριν το hard reset η σύνδεση γινόταν κανονικά.

 

Το πρόβλημα διορθώθηκε αλλάζοντας τους drivers από Google σε Generic (αν θυμάμαι καλά την ορολογία/ονομασία).

 

 

Δοκίμασε κι εσύ να 'παίξεις' με τις επιλογές, αν δε το έχεις κάνει ήδη.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα μετά από hard reset.

Το θέμα ήταν στους drivers του υπολογιστή, παρόλο που πριν το hard reset η σύνδεση γινόταν κανονικά.

 

Το πρόβλημα διορθώθηκε αλλάζοντας τους drivers από Google σε Generic (αν θυμάμαι καλά την ορολογία/ονομασία).

 

 

Δοκίμασε κι εσύ να 'παίξεις' με τις επιλογές, αν δε το έχεις κάνει ήδη.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

απο που το κάνω αυτό φίλε μου??? το πρόβλημα το ειχε η συσκευή πριν το factory reset

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

απο που το κάνω αυτό φίλε μου??? το πρόβλημα το ειχε η συσκευή πριν το factory reset

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μήπως αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, οι usb drivers του υπολογιστή.

 

Δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή σε υπολογιστή, απλά από το Control Panel και μετά στο Device Manager πηγαίνεις στα usb και πρέπει να 'παίξεις' με τις ρυθμίσεις.

 

Αν φταίει φυσικά αυτό.

Στην δική μου περίπτωση διόρθωσε το πρόβλημα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Είχα κ γω το ίδιο πρόβλημα αλλά με το Nexus 5x και το Nexus 5. Εκεί που ήταν όλα καλά μετά από κάποιο φλασαρισμα σταματάγε να επικοινωνεί το κινητό με τον υπολογιστή. Καθε φορά κατέβαζα κάθε απίθανο usb driver από lg και google για να επικοινωνήσει το κινητό με τον υπολογιστή. Άλλαζα λειτουργικά συστήματα (win xp, 7, 10) και υπολογιστές όπου έκανα πάλι όλη την διαδικασία. Τέλος ήλεγχα και τα καλώδια usb που χρησιμοποιώ.

 

Την τελευταία φορά που μου έτυχε δούλεψε (Nexus 5x) στης θείας μου τον υπολογιστή όταν παρατήρησα ότι κουνούσα το καλώδιο δεξιά αριστερά κ κάπου το έπιανε κάπου όχι. Οπότε το κράτησα εκεί που το "έβλεπε" και έκανα την δουλειά μου.

 

Θα έλεγε κανείς πως έχω ελαττωματικό καλώδιο. Όμως από εκείνη την στιγμή κ μετά, όλοι οι υπολογιστές συνεργάζονται κανονικα με το κινητό με το ίδιο καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρες..

Έχει δοκιμάσει κανείς καμιά custom σε 9.0.0?

Nitrogen λένε καλά λόγια και φαίνεται να δουλεύουν όλα ρολόι..

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει δοκιμάσει κανείς που έχει Cosmote να ενεργοποιήσει τα VοLTE και VoWiFi στο κινητό;

Πληκτρολογώντας *#800# στον dialer και μετά από reboot οι επιλογές και εμφανίζονται μέσα στο SIM & Network, όμως δεν τα βλέπω και πάνω στην status bar όταν τα ενεργοποιώ!

 

 

link: https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς που έχει Cosmote να ενεργοποιήσει τα VοLTE και VoWiFi στο κινητό;

Πληκτρολογώντας *#800# στον dialer και μετά από reboot οι επιλογές και εμφανίζονται μέσα στο SIM & Network, όμως δεν τα βλέπω και πάνω στην status bar όταν τα ενεργοποιώ!

 

 

link: https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Η cosmote δεν υποστηρίζει το 3-3Τ όποτε και να τα ενεργοποιήσεις σαν επιλογές δεν θα λειτουργήσει.Ειναι πολύ λίγα τα μοντέλα που υποστηρίζονται ακόμα...
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς που έχει Cosmote να ενεργοποιήσει τα VοLTE και VoWiFi στο κινητό;

Πληκτρολογώντας *#800# στον dialer και μετά από reboot οι επιλογές και εμφανίζονται μέσα στο SIM & Network, όμως δεν τα βλέπω και πάνω στην status bar όταν τα ενεργοποιώ!

 

 

link: https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Σε OnePlus 5 λειτουργεί κανονικά με αυτόν τον οδηγό και δε βλέπω λόγο να μη δουλέψει και σε 3/3Τ μιας και υπάρχει η δυνατότητα και το λέει κι ο οδηγός. Είμαι με VoLTE και VoWiFi εδώ και μήνες εγώ. Κάνε ακριβώς ό,τι λέει ο οδηγός, δες να εμφανιστούν κι οι επιλογές για volte/wifi calling στις ρυθμίσεις δικτύου.

 

Από κει κι ύστερα το μόνο που μένει να κάνεις είναι ή να στείλεις SMS "wificall" στο 1333 από ένα κινητό που υποστηρίζεται επίσημα από την Cosmote (εγώ έστειλα από iPhone 6S φίλου με τη SIM μου) ή να πάρεις εξυπηρέτηση πελατών να πεις να το ενεργοποιήσουν στον αριθμό σου γιατί η συσκευή σου το υποστηρίζει.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Σε OnePlus 5 λειτουργεί κανονικά με αυτόν τον οδηγό και δε βλέπω λόγο να μη δουλέψει και σε 3/3Τ μιας και υπάρχει η δυνατότητα και το λέει κι ο οδηγός. Είμαι με VoLTE και VoWiFi εδώ και μήνες εγώ. Κάνε ακριβώς ό,τι λέει ο οδηγός, δες να εμφανιστούν κι οι επιλογές για volte/wifi calling στις ρυθμίσεις δικτύου.

 

Από κει κι ύστερα το μόνο που μένει να κάνεις είναι ή να στείλεις SMS "wificall" στο 1333 από ένα κινητό που υποστηρίζεται επίσημα από την Cosmote (εγώ έστειλα από iPhone 6S φίλου με τη SIM μου) ή να πάρεις εξυπηρέτηση πελατών να πεις να το ενεργοποιήσουν στον αριθμό σου γιατί η συσκευή σου το υποστηρίζει.

 

Το να βάλεις την κάρτα σου σε άλλο κινητό που υποστηρίζεται και να το ενεργοποιήσεις έτσι δεν το δοκίμασα ενδεχόμενος να λειτουργεί αλλά από oneplus δεν στο ενεργοποιούν το έχω δοκιμάσει πολλές φορές.Πάντος έξυπνο το σκεπτικό με την αλλαγή κάρτας.

 

 

Μόλις έστειλα μήνυμα απο messenger στην cosmote για ενεργοποίηση να δούμε τι θα μου πουν.Στην συσκευή μου το έχω ενεργοποιήσει εδώ και καιρο.

 

 

 

fced12973661df74fa1173aeff9f8459.jpg

 

 

Να και η απάντηση της cosmote όχι ότι περίμενα κάτι άλλο....Δεν έχω και κάποιο iPhone για να το ενεργοποιήσω.

 

 

2be8feafccf6bde7fcd7fee36b0f24ab.jpg

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει στο κέντρο εξυπηρέτησης και ζήτησα να μου το ενεργοποιησουν. Με ρώτησαν ποια συσκευή έχω. Τους είπα ότι έχω μια που είχα δει ότι ήταν συμβατή. Και το ενεργοποιησαν. Στο xiaomi redmi note 5. Αλλά ίδια διαδικασία είναι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το να βάλεις την κάρτα σου σε άλλο κινητό που υποστηρίζεται και να το ενεργοποιήσεις έτσι δεν το δοκίμασα ενδεχόμενος να λειτουργεί αλλά από oneplus δεν στο ενεργοποιούν το έχω δοκιμάσει πολλές φορές.Πάντος έξυπνο το σκεπτικό με την αλλαγή κάρτας.

 

 

Μόλις έστειλα μήνυμα απο messenger στην cosmote για ενεργοποίηση να δούμε τι θα μου πουν.Στην συσκευή μου το έχω ενεργοποιήσει εδώ και καιρο.

 

 

 

fced12973661df74fa1173aeff9f8459.jpg

 

 

Να και η απάντηση της cosmote όχι ότι περίμενα κάτι άλλο....Δεν έχω και κάποιο iPhone για να το ενεργοποιήσω.

 

 

2be8feafccf6bde7fcd7fee36b0f24ab.jpg

 

Δεν είναι απαραίτητο η συσκευή να είναι iPhone. Σχεδόν όλες οι Samsung, Huawei που βγαίνουν τώρα τελευταία υποστηρίζονται

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που ρώτησα είναι ο εξής.

 

Διάβασα εδώ, στο myphone, ότι μέλη ενεργοποιούν την υπηρεσία βάζοντας την SIM τους σε συμβατό με την Cosmote κινητό, και μετά βάζοντάς την στο δικό τους κινητό (το οποίο ΔΕΝ υποστηρίζεται) τα VoLTE και VoWIFI λειτουργούν κανονικά (δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς, ήταν κάποιο της Xiaomi).

 

Εγώ την υπηρεσία την είχα ενεργοποιημένη από όταν είχα στείλει το Oneplus για αλλαγή μπαταρίας, και χρησιμοποιούσα για 1.5 βδομάδα ένα iPhone 5s.

Ακολούθησα τα βήματα του οδηγού για την ενεργοποίηση των VoLTE και VoWIFI στο κινητό, αυτά εμφανίστηκαν κανονικά στο SIM & Network μενού, αλλά το εικονίδιο στην status bar ΔΕΝ εμφανίζεται. Η υπηρεσία ΔΕΝ λειτουργεί.

 

Έβαλα την SIM σε iPhone 5c συγγενή μου, και εκεί εμφανίζεται το COSMOTE WiFi.

 

Γι' αυτό και ρώτησα αν το έχει δοκιμάσει κάποιος εδώ μέσα, και λειτουργεί σ' αυτόν.

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που ρώτησα είναι ο εξής.

 

Διάβασα εδώ, στο myphone, ότι μέλη ενεργοποιούν την υπηρεσία βάζοντας την SIM τους σε συμβατό με την Cosmote κινητό, και μετά βάζοντάς την στο δικό τους κινητό (το οποίο ΔΕΝ υποστηρίζεται) τα VoLTE και VoWIFI λειτουργούν κανονικά (δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς, ήταν κάποιο της Xiaomi).

 

Εγώ την υπηρεσία την είχα ενεργοποιημένη από όταν είχα στείλει το Oneplus για αλλαγή μπαταρίας, και χρησιμοποιούσα για 1.5 βδομάδα ένα iPhone 5s.

Ακολούθησα τα βήματα του οδηγού για την ενεργοποίηση των VoLTE και VoWIFI στο κινητό, αυτά εμφανίστηκαν κανονικά στο SIM & Network μενού, αλλά το εικονίδιο στην status bar ΔΕΝ εμφανίζεται. Η υπηρεσία ΔΕΝ λειτουργεί.

 

Έβαλα την SIM σε iPhone 5c συγγενή μου, και εκεί εμφανίζεται το COSMOTE WiFi.

 

Γι' αυτό και ρώτησα αν το έχει δοκιμάσει κάποιος εδώ μέσα, και λειτουργεί σ' αυτόν.

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Έκανες και τα 10 βήματα του οδηγού?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. εχω κανει μια χοντρη πατατα και δεν μπορω να βγαλω ακρη. στην προσπαθεια να περασω μια ρομ. εσβησα τα παντα... εκτοτε το κινητο ειναι μονιμως στο twrp και δεν κανει τιποτα. δλδ .δεν σβηνει, δεν φορτωνει κανενα φακελο τι μπορω να κανω? προσπαθω με το sideload οπου κι εκεινο δεν δουλευει.δεν ξερω τι να κανω....
Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών cosmote και τους είπα να ενεργοποιήσουν το wificall με ρώτησαν ποιο κινητό έχεις λέω ένα από την λίστα cosmote που είναι συμβατά A3 προσπαθεί 3-4 φορές να το ενεργοποιήσει ο υπάλληλος και λέει ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ και ότι δεν γίνετε να το ενεργοποίηση οπότε άκυρο ο μόνος ίσως τρόπος είναι με άλλη συσκευή που είναι στην λίστα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. εχω κανει μια χοντρη πατατα και δεν μπορω να βγαλω ακρη. στην προσπαθεια να περασω μια ρομ. εσβησα τα παντα... εκτοτε το κινητο ειναι μονιμως στο twrp και δεν κανει τιποτα. δλδ .δεν σβηνει, δεν φορτωνει κανενα φακελο τι μπορω να κανω? προσπαθω με το sideload οπου κι εκεινο δεν δουλευει.δεν ξερω τι να κανω....

Πλοήγηση στο menu του twrp μπορείς να κάνεις; Ή έχει παγώσει το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Πλοήγηση στο menu του twrp μπορείς να κάνεις; Ή έχει παγώσει το κινητό;

 

ευχαριστω πολυ brian για την απαντηση και το ενδιαφερον ουσιαστικα. αλλα οκ τα καταφερα με πολυ ψαξιμο

Oneplus 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να δείτε εδώ ποιες είναι οι συμβατές συσκευές μήπως έχει κάποιος φίλος σας. Εγώ το έκανα με iPhone 6s. Φίλος μου με Redmi Note 5 Pro πήρε την cosmote, του είπαν δεν μπορούμε να το ενεργοποιήσουμε γιατί δεν είναι συμβατή η συσκευή σας, τους είπε ότι το κινητό του υποστηρίζει και τα 2 κανονικά κι είναι ενεργοποιημένες οι ρυθμίσεις και στο καπάκι του είπαν οκ, σας το ενεργοποίησα χωρίς περαιτέρω αντίσταση.

 

tsiftsism, σιγουρέψου ότι έχεις κάνει ακριβώς ό,τι λέει ο οδηγός. Με Telefonica_UK_Commercial θα το κάνεις.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανένας pie να γράψει γνώμη;
Βαριέμαι να στήσω από την αρχή το κινητό.

Χτες έδωσαν την open beta της Hydrogen OS στην Κίνα, οπότε λογικά θα ακολουθήσει και της Oxygen.

 

Θα περιμένω την stable, εκτός και αν διαβάσω ότι μπορείς να πας από την Oreo στη beta Pie και μετά στη stable Pie, χωρίς wipes.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι να στήσω από την αρχή το κινητό.

Χτες έδωσαν την open beta της Hydrogen OS στην Κίνα, οπότε λογικά θα ακολουθήσει και της Oxygen.

 

Θα περιμένω την stable, εκτός και αν διαβάσω ότι μπορείς να πας από την Oreo στη beta Pie και μετά στη stable Pie, χωρίς wipes.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Λίγο δύσκολο να πας σε άλλη έκδοση χωρίς wipe και αν πας ενδεχομένως να έχεις προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...