Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο δύσκολο να πας σε άλλη έκδοση χωρίς wipe και αν πας ενδεχομένως να έχεις προβλήματα...
Να σου πω την αλήθεια, από τον 2010 με το Desire ως πρώτο κινητό με Android, ΠΟΤΕ δεν πέρασα καινούρια έκδοση OS αφού πρώτα έκανα full wipe.

 

Είναι χαζό να πρέπει να σβήσω τα πάντα και να ξανά στήσω το κινητό από την αρχή γιατί βγήκε update.

Ίσως όλα αυτά τα χρόνια να ήμουν και τυχερός, και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Θα περιμένω την Pie να μου έρθει OTA (αν δεν μπορέσω να εγκαταστήσω την open beta που ίσως βγει μεσοβδόμαδα). Αν δε μας τη δώσει την stable ή Oneplus OTA, θα την περάσω dirty flash μέσω recovery, και full wipe θα κάνω μόνο στην περίπτωση που έχω στις εφαρμογές μου FC ή δεν λειτουργεί κάτι βασικό (πχ Wi-Fi, κοκ).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να σου πω την αλήθεια, από τον 2010 με το Desire ως πρώτο κινητό με Android, ΠΟΤΕ δεν πέρασα καινούρια έκδοση OS αφού πρώτα έκανα full wipe.

 

Είναι χαζό να πρέπει να σβήσω τα πάντα και να ξανά στήσω το κινητό από την αρχή γιατί βγήκε update.

Ίσως όλα αυτά τα χρόνια να ήμουν και τυχερός, και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

 

Θα περιμένω την Pie να μου έρθει OTA (αν δεν μπορέσω να εγκαταστήσω την open beta που ίσως βγει μεσοβδόμαδα). Αν δε μας τη δώσει την stable ή Oneplus OTA, θα την περάσω dirty flash μέσω recovery, και full wipe θα κάνω μόνο στην περίπτωση που έχω στις εφαρμογές μου FC ή δεν λειτουργεί κάτι βασικό (πχ Wi-Fi, κοκ).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Συμφωνώ απλά έτσι ρισκάρεις την εμπειρία χρήσεις που με τόσο κόπο εκεί στην oneplus δημιουργούν με το oxygen... :X

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν πέρασα καινούρια έκδοση OS αφού πρώτα έκανα full wipe.

Και καλά κάνεις. Κι εγώ ποτέ δεν κάνω full wipe και clean flashγιατί δε χρειάζεται. Συνήθιζα να κάνω όταν πήγαινα από custom ROM σε άλλη ή σε περιπτώσεις downgrade αλλά τώρα από τον Ιούλιο του 17 που ήμουν με OOS stable Nougat + Magisk + Xposed, πέρασα σε Oreo με τα ίδια και πλέον Pie με τα ίδια όπως βλέπεις στην υπογραφή χωρίς κανένα θέμα. Ό,τι χρειάζεται να αντικατασταθεί αντικαθίσταται και οι εφαρμογές + ρυθμίσεις τους μένουν όπως ήταν σαν να έκανες ΟΤΑ update.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Και καλά κάνεις. Κι εγώ ποτέ δεν κάνω full wipe και clean flashγιατί δε χρειάζεται. Συνήθιζα να κάνω όταν πήγαινα από custom ROM σε άλλη ή σε περιπτώσεις downgrade αλλά τώρα από τον Ιούλιο του 17 που ήμουν με OOS stable Nougat + Magisk + Xposed, πέρασα σε Oreo με τα ίδια και πλέον Pie με τα ίδια όπως βλέπεις στην υπογραφή χωρίς κανένα θέμα. Ό,τι χρειάζεται να αντικατασταθεί αντικαθίσταται και οι εφαρμογές + ρυθμίσεις τους μένουν όπως ήταν σαν να έκανες ΟΤΑ update.
Να γράφεις "δεν χρειάζεται" είναι μεγάλο λάθος.

Το ότι εσύ και άλλοι 10 δεν έχετε πρόβλημα από απανωτά Updates χωρίς full wipe του user data, είναι απλά τύχη.

 

Από την άλλη, η πλειοψηφία όσων έχουν μικροπροβλήματα ή και μεγαλύτερα μετά από updates είναι για αυτό τον λόγο.

 

Οπότε ναι, χρειάζεται, αλλά αν θες το ρισκάρεις και προχωράς χωρίς wipe. Μετά όμως ξέρεις τι φταίει αν αρχίσουν και κολλάνε διάφορα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ο καθένας ακούει όποιον θέλει και κάνει ό,τι πιστεύει σωστό. Όπως και να χει, μ ένα full backup από TWRP πριν κάνει κανείς οτιδήποτε σώζεται οποιοδήποτε θέμα.

 

Απλά σκέψου το εξής: όταν κάνεις OTA update σε οποιαδήποτε συσκευή (όχι μόνο OnePlus) δε σου λέει κανείς να κάνεις κανένα wipe ή clean install. Όλοι απλά πατάν ένα "Ναι" στην εγκατάσταση ενημέρωσης και στο επόμενο reboot είναι έτοιμοι χωρίς να έχει χαθεί τίποτα ή να έχουν κάποιο πρόβλημα. Άρα δεν είμαι εγώ κι άλλοι 10. Είμαι εγώ κι η πλειοψηφία των χρηστών Android γιατί μιλάμε και για απλούς χρήστους που δεν είναι εξοικειωμένοι με mods, root, magisk, xposed κλπ.

 

Και το ίδιο ισχύει και στις περιπτώσεις που πας από τη μία έκδοση Android στην επόμενη πχ Oreo -> Pie. Βέβαια σε ορισμένες περιπτώσεις, πρέπει τα ΟΤΑ να γίνουν διαδοχικά για να πετύχουν και όχι κατευθείαν πχ από όποια είσαι στην latest. Εγώ για παράδειγμα πρόσφατα που ήμουν με OOS Oreo 5.1.2 δεν μπορούσα να πάω κατευθείαν στην latest Pie. Έπρεπε πρώτα να πάω στην 5.1.4, μετά στην 5.1.7 και μετά στην 9.04 (Pie). Βέβαια το τίμημα που δεν ήξερα ότι πρέπει να τα κάνω με αυτή τη σειρά ήταν απλά να αποτύχει η εγκατάσταση της ROM στο TWRP. Αν όντως είχαν προβλήματα όσοι κάνουν dirty flash κι οι κατασκευαστές απαιτούσαν full wipe σε κάθε udpate τότε όλοι θα έμεναν σε outdated εκδόσεις. Και σημειώνω ξανά ότι μιλάω για το να πας από τη μία έκδοση μιας ROM σε επόμενη κι όχι από μια ROM σε κάποια άλλη.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ο καθένας ακούει όποιον θέλει και κάνει ό,τι πιστεύει σωστό. Όπως και να χει, μ ένα full backup από TWRP πριν κάνει κανείς οτιδήποτε σώζεται οποιοδήποτε θέμα.

 

 

 

Απλά σκέψου το εξής: όταν κάνεις OTA update σε οποιαδήποτε συσκευή (όχι μόνο OnePlus) δε σου λέει κανείς να κάνεις κανένα wipe ή clean install. Όλοι απλά πατάν ένα "Ναι" στην εγκατάσταση ενημέρωσης και στο επόμενο reboot είναι έτοιμοι χωρίς να έχει χαθεί τίποτα ή να έχουν κάποιο πρόβλημα. Άρα δεν είμαι εγώ κι άλλοι 10. Είμαι εγώ κι η πλειοψηφία των χρηστών Android γιατί μιλάμε και για απλούς χρήστους που δεν είναι εξοικειωμένοι με mods, root, magisk, xposed κλπ.

 

 

 

Και το ίδιο ισχύει και στις περιπτώσεις που πας από τη μία έκδοση Android στην επόμενη πχ Oreo -> Pie. Βέβαια σε ορισμένες περιπτώσεις, πρέπει τα ΟΤΑ να γίνουν διαδοχικά για να πετύχουν και όχι κατευθείαν πχ από όποια είσαι στην latest. Εγώ για παράδειγμα πρόσφατα που ήμουν με OOS Oreo 5.1.2 δεν μπορούσα να πάω κατευθείαν στην latest Pie. Έπρεπε πρώτα να πάω στην 5.1.4, μετά στην 5.1.7 και μετά στην 9.04 (Pie). Βέβαια το τίμημα που δεν ήξερα ότι πρέπει να τα κάνω με αυτή τη σειρά ήταν απλά να αποτύχει η εγκατάσταση της ROM στο TWRP. Αν όντως είχαν προβλήματα όσοι κάνουν dirty flash κι οι κατασκευαστές απαιτούσαν full wipe σε κάθε udpate τότε όλοι θα έμεναν σε outdated εκδόσεις. Και σημειώνω ξανά ότι μιλάω για το να πας από τη μία έκδοση μιας ROM σε επόμενη κι όχι από μια ROM σε κάποια άλλη.

Συμφωνώ απόλυτα.

Εμείς που γνωρίζουμε από root, mods, και flashαρίσματα είμαστε λίγοι.

 

Εδώ έρχονται στη δουλειά μου εποχικοί υπάλληλοι, νεαροί, και όταν με ρωτάνε τι συσκευή έχω και τους λέω, δεν την έχουν καν ακουστά, γνωρίζουν μόνα τα iPhone, Samsung, Sony, Huawei και Xiaomi.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις από αυτούς τους χρήστες όταν τους δώσει η Xiaomi και η κάθε Xiaomi update από Nougat σε Oreo, και από Oreo σε Pie να κάνουν full wipe.

Θα πατήσουν το 'Ναι' στο κουμπί επιβεβαίωσης της αναβάθμισης, και τέλος.

 

Κι εγώ, επειδή μετά την αλλαγή μπαταρίας όπου το κινητό μου γύρισε από την Oneplus σε stock κατάσταση, και επειδή με root δεν μπορούσα να τρέξω το OTE Go (ήμουν πάντα με SuperSU, στη πορεία έμαθα ότι με Magisk - δεν ξέρω αν είναι αλήθεια - μπορείς να λύσεις το πρόβλημα) δεν θα κάνω full wipe.

 

Αν ήμουν root το backup με το Titanium και η επαναφορά των εφαρμογών μου με τα data τους θα ήταν παιχνιδάκι.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

με Magisk - δεν ξέρω αν είναι αλήθεια - μπορείς να λύσεις το πρόβλημα)

Δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτή την εφαρμογή που λες αλλά το Magisk περνάει safetynet. Και με MagiskHide μπορείς να κρύψεις το magisk από τις εφαρμογές που θα επιλέξεις οπότε λογικά δε θα έχεις θέμα. Σαν έξτρα προστασία, αν δεν πετύχει αυτό, μπορείς να κάνεις απόκρυψη και του magisk manager. Εγώ έτσι μπορώ να χρησιμοποιώ log in με δαχτυλικό αποτύπωμα σε εφαρμογές τράπεζας.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εμπρός πίσω που έλεγε ο κατακουζινός...Η Nougat ήταν η ποιο γρήγορη έκδοση android για το pneplus 3 :X

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το είχαμε συζητήσει αν όχι εδώ σε άλλο κινητό:το κινητό που βγαίνει μαμά είναι συνήθως το καλύτερο. Σε αυτή την έκδοση επάνω στήνεται το κινητό. Αλλά αν μας άφηναν με 7.1.1 θα γκρινιαζαμε.

 

Νομίζω δε γίνεται να υπάρχει εταιρεία με παραμετροποίηση ανάλογη σε κάθε έκδοση. Εγώ να πώ την αλήθεια πάντως σε καθημερινή χρήση συνεχίζω και έχω σμουθνες όσο στη. 7.1.1 ίσως και καλύτερο. Μπορεί να είναι και πλασιμπο βέβαια.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Android*Pie on the OnePlus 3 (open beta).

 

 

Προς κατέβασμα η open beta βασισμένη σε Android Pie.

Όσοι είναι με latest stable μπορούν να την περάσουν αρκεί να έχουν κλειδωμένο bootloader, και ΘΑ πάρουν και την stable version όταν βγει.

Όσοι είναι με beta version τότε θα χάσουν ό,τι έχουν στο /data partition του κινητού τους.

 

 

Link: https://forums.oneplus.com/threads/taste-of-pie-android-9-community-beta-for-oneplus-3-3t.1015981/

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Android*Pie on the OnePlus 3 (open beta).

Προς κατέβασμα η open beta βασισμένη σε Android Pie.

Όσοι είναι με latest stable μπορούν να την περάσουν αρκεί να έχουν κλειδωμένο bootloader, και ΘΑ πάρουν και την stable version όταν βγει.

Όσοι είναι με beta version τότε θα χάσουν ό,τι έχουν στο /data partition του κινητού τους.

Link: https://forums.oneplus.com/threads/taste-of-pie-android-9-community-beta-for-oneplus-3-3t.1015981/

Λοιπόν την εγκατέστησα απο το παραπάνω link και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές!

Συγκεκριμένα, ενώ το τηλέφωνο αργεί πολύ να boot-άρει μετά η λειτουργία του ειναι άψογη (Smooth filling που λένε και στο χωριό μου! :p )

Ενδιαφέρον χαρακτηριστικό το game mode γιά επιλεγμένες εφαρμογες αλλά το καλύτερο απ'όλα η επιλογή adaptive battery που κάνει πραγματική οικονομία στη μπαταρία!

Btw, οι επιδόσεις του κινητού, σύμφωνα με το antutu τουλάχιστον, είναι στα ίδια επίπεδα με την stable 8.0 (Υπ'όψιν ότι το τηλέφωνο είναι φορτωμένο με 280 εφαρμογές! :X )

 

Με android 8.0 stable

 

[/img]

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Μας έφτιαξες. Από εφαρμογές και reload τι λέει man?

 

Έχω βαρεθεί να ανοίγω το μεσαντζερ και το βαιμπερ ανά ώρα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανείς την επίσημη beta με magisk και edxposed να μας πει αν είναι όλα κομπλέ;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

@black_hawk θενκς για το feedback. Ας γράψει κάνας άλλος άμα έχει βάλει. Δεν έχω χρόνο να επαναφέρω το κινητό εάν πάει κάτι στραβά...
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ με λίγο ανορθόδοξο τρόπο. Με recovery twrp Blu spark δεν με άφηνε να φλασαρω, έπρεπε να περάσω καθαρή twrp. Μετά factory reset το οποίο πήρε πολύ ώρα (πάνω από 20 λεπτά στο wiping, φορτωμένο φουλ το κινητό βέβαια οπότε ίσως έπαιξε τον ρόλο του). Μετά restart το οποίο πήρε αρκετή ώρα αλλά τελικά όλα κομπλέ. Σταθερό από άποψη απόδοσης, μερικά μικρολαγκ στην αρχή αλλά πλέον έχει στρώσει. Σταθερό και το WiFi και το σήμα κλπ, η μπαταρία στα ίδια επίπεδα ή και καλύτερα από πριν, θετικοτατο αυτό.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο φίλος από πάνω θέλει την official TWRP και φορμάτ όλα και τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης για να τον κωδικοποιήσει από την αρχή αλλιώς δεν θα τον βλέπει.Εχει αρκετό lag η pie δεν είναι γρήγορη αλλά όλα αυτά μπορεί να διορθωθούν με την stable.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά είναι ασφαλές να πάω σε pie μέσω oxygen updater?

Μέχρι τώρα όλες τις αναβαθμίσεις τις έκανα OTA χωρίς wipe και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Να προχωρήσω μέσω της εφαρμογής? Sorry για την ασχετοσύνη μου.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι ασφαλές να πάω σε pie μέσω oxygen updater?

Μέχρι τώρα όλες τις αναβαθμίσεις τις έκανα OTA χωρίς wipe και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Να προχωρήσω μέσω της εφαρμογής? Sorry για την ασχετοσύνη μου.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά τι θα γίνει.

Αν Ρωτάς για επίσημα, χρειάζεται στάνταρ wipe όταν αλλάζεις με άλλη μεγάλη έκδοση Android για να κάτσει 100% σωστά. Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έκανα με oxygen updater. Μια χαρά φαίνονται όλα. Πρώτη φορά κι εγώ με αυτή τη μέθοδο.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αφού είναι πλέον stable version, θα δοθεί σύντομα και επίσημα μέσω OTA. Οπότε καλύτερα ας περιμένουμε.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αφού είναι πλέον stable version, θα δοθεί σύντομα και επίσημα μέσω OTA. Οπότε καλύτερα ας περιμένουμε.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

;) Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! :bow:

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση σε 9

... αρχικά δοκίμασα να κανω dirty flash μεσω TWRP αλλα ενω μου έδειξε το twrp οτι η εγκατάσταση ηταν επιτυχής στην πρώτη επανεκκίνηση μου έβγαλε πρόβλημα οτι δεν μπορούσε να γινει αποκρυπτογράφηση του αποθηκευτικού χώρου κ να βαλω τον κωδικό (ειχα αφαίρεσει απο πριν την αναβάθμιση όποιο pin ή μοτίβο είχα)... οπότε αναγκάστηκα κ εκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μεσα απο twrp κ μετα αφου πηρα φορα φορά εσβησα τα παντα(data, system κλπ) και εκανα εγκατάσταση του zip κ του magisk με φλασακι μέσω otg.

Εντυπώσεις μέχρι τωρα(κανα 3 ωρο που το λιωνω) ειναι οτι μου φαίνεται πιο smooth κ κραταει καλύτερα η μπαταρία (με 230 εφαρμογές που τις επανεφερα εξαρχής μεσω titanium backup)

...οψομεθα για την πορεία... πάντως χάρηκα πολύ που ολα ρολαρουν απίστευτα καλά

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για ένα μικρό διάστημα που είχα περασμένη την Pie beta, πήγαινε μια χαρά.

Το πρόβλημα βέβαια με την κατανάλωση μπαταρίας από τα Google Services εξακολουθούσε με υπάρχει, όπως ακριβώς και στην Oreo.

Και δυστυχώς σε non root κινητό δεν μπορούσα να κάνω κάτι, τα χέρια μου ήταν δεμένα.

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...