Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω δοκιμάσει και σχεδόν όλα τα προφίλ που υπόσχονται κάτι τρελά νούμερα όπως 14 ώρες σοτ,το καλύτερο που έβγαλα είναι 7-8 σοτ αλλά με πολύ lag γιατί όλα υπολειτουργούν στον βωμό της εξοικονομήσεις μπαταρίας με αποτέλεσμα να μην το ευχαριστιέσαι σαν συσκευή.

 

Προτιμώ 5 ώρες σοτ και χωρίς lag με άψογη εμπειρία χρήσεις.

 

Πες τα για να μην ξαναλέμε τα ιδια. Οποιος θέλει να πάει το κινητό 2-3 επίπεδα κάτω από θέμα απόδοσης ας τα βάλει.Παντως 14 ώρες sot μονο με 2% φωτεινότητα, κλειστά όλα και να κοιτας την οθόνη, όπως είχε πει και ένας συνφορουμιτης..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι 14 ώρες δεν έγιναν με την δικιά σας χρήση. Προφανώς αυτός που το έβγαλε δεν ασχολείται με τα χαζό-Facebook,messenger,insta κτλ που τρώνε μπαταρία. Με νορμάλ χρήση, browser, μουσική και whatsapp/telegram δεν είναι δύσκολο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γτ έχει βαλθεί να μου σπάσει τα νεύρα αυτό το Android system ! Μου τρώει πιο πολύ μπαταρία απ ότι η οθόνη !! Από την τελευταία αναβάθμιση και μετά μου το κάνει αυτό !
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το Android system βρήκα στο xda που σε μένα τουλάχιστον φαίνεται να έφτιαξε. Θα περιμενω βεβαια κανα δυο μερες ακομα να σιγουρευτω. Ουσιαστικά άλλαξα το selinux σε permissive. Και μετα προσθεσα ενα αρχειο στο init.d για να το κανει σε καθε boot.

 

Ορίστε το θέμα του xda που είδα.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-3/how-to/potential-fix-cpu-battery-drain-aosp-t3543369

 

Το έχω δοκιμάσει και σχεδόν όλα τα προφίλ που υπόσχονται κάτι τρελά νούμερα όπως 14 ώρες σοτ,το καλύτερο που έβγαλα είναι 7-8 σοτ αλλά με πολύ lag γιατί όλα υπολειτουργούν στον βωμό της εξοικονομήσεις μπαταρίας με αποτέλεσμα να μην το ευχαριστιέσαι σαν συσκευή.

 

Προτιμώ 5 ώρες σοτ και χωρίς lag με άψογη εμπειρία χρήσεις.

 

Μιας που τα εχεις δοκιμασει ολα, εχεις κρατησει καποιο; Αξιζει δλδ κανενα ή το εχεις απενεργοποιησει;

Edited by D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

Μιας που τα εχεις δοκιμασει ολα, εχεις κρατησει καποιο; Αξιζει δλδ κανενα ή το εχεις απενεργοποιησει;

 

Όπως είπα δεν αξίζει κανένα γιατί είναι δίκοπο μαχαίρι δηλαδή μπορεί να βγάζουν 2-3 ώρες παραπάνω οθόνη αλλά το κινητό δουλεύει με lag οπότε θυσιάζεις τις 2-3 παραπάνω ώρες οθόνης με αργό κινητό.

 

Η επιλογή είναι δικό σού διαλέγεις και παίρνεις αν θες τις 2-3 ώρες ή γρήγορο κινητό,εγώ επιλέγω γρήγορο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μου εβγαλε να κανω αναβαθμιση τη nougat 4.0.2. γνωριζει καποιος να με βοηθησει, ωστε να μου πει ποιο ειναι το καταλληλο twrp κ αν χρειαζεται καποια αλλη αλλαγη? γτ δοκιμασα να την κανω κ δν με αφησε! σας ευχαριστω εκ τςν προταιρων, απαντηστε μου να κανω κ εγω την αναβαθμιση!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μου εβγαλε να κανω αναβαθμιση τη nougat 4.0.2. γνωριζει καποιος να με βοηθησει, ωστε να μου πει ποιο ειναι το καταλληλο twrp κ αν χρειαζεται καποια αλλη αλλαγη? γτ δοκιμασα να την κανω κ δν με αφησε! σας ευχαριστω εκ τςν προταιρων, απαντηστε μου να κανω κ εγω την αναβαθμιση!

Latest twrp από Blu_spark και κατέβασε την rom για twrp από xda

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανεις δεν μπορει να βοηθησει?

Επισης εχεις κανεις θεμα με το messenger του Fb? Μου κολλαει ολο το κινητο καποιες φορες!

Ας με βοηθησει καποιος, ευχαριστω εκ των προταιρων!

Link to comment
Share on other sites

Post 736

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3425655

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Είσαι ρουτ κλπ; Δώσε κάνα ινφο.δεν κολλάει σε εμένα το messenger

Εφόσον έχεις ήδη TWRP απλά φλασαρεις όλη την ρομ και το supersu

Εννοείται clear dalvik & cache πριν και μετά

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

σορρυ αν σε κουραζω αλλα δεν ξερω σχεδον τιποτα, ναι ειμαι rout κτλ. το messenger μου απλα δν λειτουργει για κανεναν λογο, ολο κολλαει, ινφο τι εννοεις?
Link to comment
Share on other sites

Το messenger έχει γενικά θέμα σε OnePlus One και lenovo φίλων. Οπότε δεν φταίει το κινητό, είναι γενικό θέμα. Σε εμένα πλέον όχι, και μπορεί να φταίει το update που βρήκα να με περιμένει το πρωί.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω systemless root και σκέφτομαι να πάω σε κανονικό root (για να μπορώ για παράδειγμα να σβήνω apps από το Titanium). Θα με ενδιέφερε να μάθω τι πιστεύετε και ποια η διαδικασία.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω το systemless root

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Το έβαλα με το toolkit που υπάρχει για το Op3 στο XDA. Βασικα δε το πρόσεξα κιόλας στην αρχή ότι είναι systemless. Δουλεύει για τα περισσότερα apps από ότι πρόσεξα αλλα έχει θέμα με κάποια άλλα

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 θεματάκια

 

1. Με απογοήτευσε ιδιαίτερα που κατά τη διάρκεια που τραβάς βίντεο, αν πατήσεις το κουμπί για φωτογραφία, κάνει απλό capture σε 2MP, ενώ σε Galaxy S6 που είδα τραβάει κανονική φωτογραφία στα 16MP. Δεν ξέρω αν κανείς το έχει εντοπίσει διορθωμένο σε άλλες εκδόσεις ή software κάμερας.

 

2. Το πρόγραμμα ViPER4Arise που μου έχει προεγκατεστημένο η Freedom OS που φοράω (nougat) ξέρει κανείς πως λειτουργεί και με ποιο τρόπο θα ενισχύσω τους ήχους των ηχείων μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να ξεφορτωθω το decrypt password του twrp? Πρεπει να φλασαρω καποια αλλη εκδοση twrp?

Κατι ειχε παρει το ματι μου οτι λυνεται με wipe data κλπ αλλα μετα το update σε nougat και wipe data στα καπακια, δεν ειδα να αλλαζει κατι.

Επισης διαβασα πως ειναι απλα bug και τιποτα περισσοτερο. Τελικα τι ισχυει και πως μπορω να το ξεφορτωθω?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με wipe μέσω fastboot δε μπουταρε στο σύστημα (μόνο στο twrp). Πέρασα stock recovery μέσω toolkit για να συνέλθει

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 θεματάκια

 

1. Με απογοήτευσε ιδιαίτερα που κατά τη διάρκεια που τραβάς βίντεο, αν πατήσεις το κουμπί για φωτογραφία, κάνει απλό capture σε 2MP, ενώ σε Galaxy S6 που είδα τραβάει κανονική φωτογραφία στα 16MP. Δεν ξέρω αν κανείς το έχει εντοπίσει διορθωμένο σε άλλες εκδόσεις ή software κάμερας.

 

2. Το πρόγραμμα ViPER4Arise που μου έχει προεγκατεστημένο η Freedom OS που φοράω (nougat) ξέρει κανείς πως λειτουργεί και με ποιο τρόπο θα ενισχύσω τους ήχους των ηχείων μου;

Βρες κάποιο Guide για το V4A για να το καταλάβεις πλήρως και αν δεις ποιες ρυθμίσεις πρέπει να πειράξεις.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιτυχημένο restore απο TWRP Recovery ή μήπως όχι.....;;

 

Έκανα ένα backup μέσα από TWRP περίπου πριν 2 εβδομάδες και το επανέφερα επιτυχώς χτες,όμως μετά την επαναφορά άρχισαν τα προβλήματα

έπινε την μπαταριά για πλάκα σε 3 ώρες την τελείωνε από το 100% :blink: .

Το battery drain συνεχίζονταν με τον ίδιο ρυθμό το android system δούλευε τον επεξεργαστή στο 60-70% συνεχόμενα ακόμα και όταν είναι απενεργοποιημένη η οθόνη με αποτέλεσμα την υπερθέρμανση της CPU και την κατανάλωση της μπαταρίας.

Δοκίμασα όλες τις ρυθμίσεις που προτείνονται σε αντίστοιχες περιπτώσεις στο XDA αλλά μάταια π.χ να κάνω reset το google play services,να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,φλάσαρα την στοκ ρομ μέσα από την TWRP κ.τ.λ αλλά μάταια το battery drain συνεχιζότανε ακάθεκτο.

Οπότε δεν είχα άλλη επιλογή από το να "κάνω" το κινητό πάλη σε stock κατάσταση για να δω αν θα στρώσει,φλάσαρα την στοκ recovery και έκανα ένα clean install την στοκ ν4.0.2 και ως δια μαγείας το battery drain εξαφανίστηκε.... :!:

 

Και καταλήγω ότι το πρόβλημα δεν ήταν κάποιο app το οποίο έτρωγε την μπαταρία ούτε κάποιο bug στην στοκ rom ν4.0.2 αλλά το πρόβλημα εντοπίζετε μετά από επαναφορά οπουδήποτε backup έγινε μέσο της TWRP.

(Προφανώς πρόκειται για κάποιο πρόβλημα με την TWRP στην επαναφορά του backup που δεν μπορώ ακόμα να προσδιορίσω.)

 

(Να σημειώσω ότι όταν έκανα το backup δεν είχα κανένα πρόβλημα,επίσης ότι όσο το backup αλλά και το restore έγιναν από την ίδια έκδοση TWRP και έγινε επαναφορά σε ΟΛΑ τα patition.)

 

Status Phone : Unlock bootloader and ROOT

TWRP Recovery :twrp-3.0.3-x_blu_spark_v15

Srock Rom v4.0.2 :OnePlus 3 OxygenOS v4.0.2

Link to comment
Share on other sites

Νέο update σε 4.0.3

https://forums.oneplus.net/threads/oxygenos-4-0-3-n-ota-for-oneplus-3.497080/

 

"Δυσεύρετο" προς το παρόν - ούτε με VPN...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Νέο update σε 4.0.3

https://forums.oneplus.net/threads/oxygenos-4-0-3-n-ota-for-oneplus-3.497080/

 

"Δυσεύρετο" προς το παρόν - ούτε με VPN...

Μολις την περασα (VPN Καναδας)

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...