Jump to content

Ξένες γλώσσες


Φίλιππος
 Κοινοποίηση

Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;  

684 members have voted

  1. 1. Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;

    • Αγγλικά
      337
    • Γερμανικά
      108
    • Γαλλικά
      106
    • Ιταλικά
      46
    • Ισπανικά
      34
    • Αλβανικά
      10
    • Άλλη / Άλλες
      43


Recommended Posts

Ο σοβαρός εργοδότης δεν κοιτάει τα πτυχία, κοιτάει αν μπορείς να πεις καμια λέξη.

 

Βρε δε διαφωνώ, στο είπα και στο προηγούμενο μήνυμα. Αλλά ποιος θα του αφήσει έστω και λίγο καλύτερη εντύπωση αρχικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν θέσεις δημοσίου που χωρίς πτυχία δεν μπαίνεις πχ..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ μαζί σας στο ότι μπορείς κάποιος που έχει Proficienscy πχ να μη ξέρει αγγλικά, αλλά αν πάνε δύο άτομα σε εργοδότη και ρωτήσει αν ξέρουν αγγλικά, και ο ένας απ' τους δύο έχει πτυχίο, εσείς ποιος λέτε να του δημιουργήσει καλύτερη εντύπωση σε αυτό το τομέα με τη πρώτη ματιά;

Η αγορά εργασίας δεν είναι τόσο απλοϊκή με την έννοια ότι οι υποψήφιοι για μία θέση εργασίας μπορεί να είναι από μερικές δεκάδες ως εκατοντάδες ή χιλιάδες (ανάλογα τη θέση και την εταιρία).Ως εκ τούτου είναι πρακτικά αδύνατο οι υποψήφιοι για μία θέση εργασίας να έχουν πανομοιότυπο βιογραφικό ώστε η πρόσληψη να εξαρτηθεί από ένα proficiency.Η αγορά εργασίας αξιολογεί άλλα πράγματα όπως η εξειδίκευση σε διάφορα προγράμματα, η πρακτική εμπειρία, η συμμετοχή σε διάφορα σεμινάρια καθώς και οι πιστοποιήσεις(οι οποίες σχετίζονται με το αντικείμενο εργασίας, όχι τη γλωσσομάθεια).Ένα proficiency είναι το τελευταίο που θα κοιτάξει ο εργοδότης.

Όλα αυτά τα λέω όχι για να υποβιβάσω τα πτυχία ,άλλωστε και εγώ έχω πάρει μερικά, αλλά για να τονίσω ότι δεν υπάρχει λόγος να τρέχετε να κάνετε συλλογή τέτοιων πτυχίων.

 

Στην Ελλάδα το ζητάνε, δυστυχώς. Και στην Αγγλία θέλουν, είτε proficiency εντός των τελευταίων 2 χρόνων, είτε να δώσεις το τοεφελ. Τουλάχιστον για εισαγωγή σε πανεπιστήμιο

Στην Ελλάδα τα πτυχία δίνουν μόρια στο δημόσιο επομένως εκεί μετράνε ναι.Τώρα αν κάποιος ονειρεύεται πρόσληψη στο δημόσιο πάω πάσο..

Στην Αγγλία απαιτείται πιστοποίηση γλωσσομάθειας για την εισαγωγή σε κάποιο πανεπιστήμιο αλλά το proficiency δεν αναγνωρίζεται (τουλάχιστον για τους μηχανικούς που γνωρίζω).Ζητούν αποκλειστικά και μόνο IELTS ή TOEFL (προτιμάται το πρώτο γιατί είναι αγγλικό ενώ το δεύτερο αμερικάνικο).Ακόμα και Cambridge Proficiency με A να έχεις πρέπει να αποκτήσεις ένα από τα προαναφερθέντα για να γίνεις δεκτός.Φυσικά εκεί τα ζητάνε μόνο για να είναι βέβαιοι ότι μπορείς να παρακολουθήσεις το πρόγραμμα σπουδών επαρκώς.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά εργασίας δεν είναι τόσο απλοϊκή με την έννοια ότι οι υποψήφιοι για μία θέση εργασίας μπορεί να είναι από μερικές δεκάδες ως εκατοντάδες ή χιλιάδες (ανάλογα τη θέση και την εταιρία).Ως εκ τούτου είναι πρακτικά αδύνατο οι υποψήφιοι για μία θέση εργασίας να έχουν πανομοιότυπο βιογραφικό ώστε η πρόσληψη να εξαρτηθεί από ένα proficiency.Η αγορά εργασίας αξιολογεί άλλα πράγματα όπως η εξειδίκευση σε διάφορα προγράμματα, η πρακτική εμπειρία, η συμμετοχή σε διάφορα σεμινάρια καθώς και οι πιστοποιήσεις(οι οποίες σχετίζονται με το αντικείμενο εργασίας, όχι τη γλωσσομάθεια).Ένα proficiency είναι το τελευταίο που θα κοιτάξει ο εργοδότης.

Όλα αυτά τα λέω όχι για να υποβιβάσω τα πτυχία ,άλλωστε και εγώ έχω πάρει μερικά, αλλά για να τονίσω ότι δεν υπάρχει λόγος να τρέχετε να κάνετε συλλογή τέτοιων πτυχίων.

 

 

Στην Ελλάδα τα πτυχία δίνουν μόρια στο δημόσιο επομένως εκεί μετράνε ναι.Τώρα αν κάποιος ονειρεύεται πρόσληψη στο δημόσιο πάω πάσο..

Στην Αγγλία απαιτείται πιστοποίηση γλωσσομάθειας για την εισαγωγή σε κάποιο πανεπιστήμιο αλλά το proficiency δεν αναγνωρίζεται (τουλάχιστον για τους μηχανικούς που γνωρίζω).Ζητούν αποκλειστικά και μόνο IELTS ή TOEFL (προτιμάται το πρώτο γιατί είναι αγγλικό ενώ το δεύτερο αμερικάνικο).Ακόμα και Cambridge Proficiency με A να έχεις πρέπει να αποκτήσεις ένα από τα προαναφερθέντα για να γίνεις δεκτός.Φυσικά εκεί τα ζητάνε μόνο για να είναι βέβαιοι ότι μπορείς να παρακολουθήσεις το πρόγραμμα σπουδών επαρκώς.

Σύμφωνα με το site σχετικά για το "Cambridge English: Proficiency".

"Once you have your Cambridge English certificate, you hold one of the most valuable English qualifications in the world. It is an achievement you can be really proud of.

 

Your Cambridge English: Proficiency certificate will be accepted as a qualification in near-native English by thousands of leading businesses and educational institutions around the world, including:

 

employers like Sony, Coca-Cola and Hewlett-Packard (HP)

universities and colleges such as the University of Cambridge and the University of Toronto.

Find out more about institutions that accept Cambridge English: Proficiency"

 

Και φαίνεται να έχει αρκετά Universities που το δέχονται το Cambridge Proficiency αλλα και δουλειές.

Επίσης ο λόγος που μπορεί να ζητάνε TOEFL είναι ότι ισχύει για 2 χρονια,που σημαίνει ότι για να το έχεις τα έχεις φρέσκα.Βεβαια δεν είμαι σίγουρος νομίζω κάτι τέτοιο είχε πει μια καθηγήτρια όταν πήγαινα σχόλιο

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το site σχετικά για το "Cambridge English: Proficiency".

"Once you have your Cambridge English certificate, you hold one of the most valuable English qualifications in the world. It is an achievement you can be really proud of.

 

Your Cambridge English: Proficiency certificate will be accepted as a qualification in near-native English by thousands of leading businesses and educational institutions around the world, including:

 

employers like Sony, Coca-Cola and Hewlett-Packard (HP)

universities and colleges such as the University of Cambridge and the University of Toronto.

Find out more about institutions that accept Cambridge English: Proficiency"

 

Και φαίνεται να έχει αρκετά Universities που το δέχονται το Cambridge Proficiency αλλα και δουλειές.

Επίσης ο λόγος που μπορεί να ζητάνε TOEFL είναι ότι ισχύει για 2 χρονια,που σημαίνει ότι για να το έχεις τα έχεις φρέσκα.Βεβαια δεν είμαι σίγουρος νομίζω κάτι τέτοιο είχε πει μια καθηγήτρια όταν πήγαινα σχόλιο

Καλά αυτό στα bold δεν υπάρχει:D

Προφανώς και θα διαφημίσουν τα πτυχία που παρέχουν.Η δουλειά τους δεν είναι;

 

Μόνο που η πραγματικότητα διαφέρει πολύ.Αλίμονο αν η πρόσληψη στη HP (!!) στηριζόταν σε ένα proficiency!

 

Έχω πάρει και εγώ το proficiency ρε παιδιά πριν πολλά χρόνια και δεν έχω κανένα λόγο να το θάψω ή να το υποβιβάσω.Δούλεψα για να το πάρω και τότε χάρηκα που το πήρα.Αλλά μία σοβαρή εταιρία δεν στηρίζεται στο τί δηλώνεις ότι είσαι αλλά στο τί μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι.Η γνώση της γλώσσας αποδεικνύεται στη πράξη.Όπως και κάθε τι δηλώνεις στο βιογραφικό σου ότι κατέχεις.Απλά πράγματα.

 

Για την αναγνώριση του πτυχίου για εισαγωγή σε πανεπιστήμιο σε προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό επίπεδο δε ξέρω τί παίζει σε όλους τους κλάδους.Πιθανώς διαφέρει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο.Για τους μηχανικούς που είναι το αντικείμενό μου γνωρίζω ότι μόνο τα IELTS και TOEFL αναγνωρίζονται.Πιθανώς σε άλλους κλάδους να αναγνωρίζεται και το proficiency.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το δημόσιο είναι λίγο...μεγάλη σαν έννοια. Δεν χρειάζεται να το έχει σαν όνειρο κάποιος για να μπει.

 

Πάντως για τα πανεπιστήμια, σε τομείς πληροφορικής και ναυτιλιακών στην Αγγλία μου ζήτησαν αυτά που λέω παραπάνω

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το δημόσιο είναι λίγο...μεγάλη σαν έννοια. Δεν χρειάζεται να το έχει σαν όνειρο κάποιος για να μπει.

 

Πάντως για τα πανεπιστήμια, σε τομείς πληροφορικής και ναυτιλιακών στην Αγγλία μου ζήτησαν αυτά που λέω παραπάνω

Δασκάλα μου με πτυχίο στην Αγγλία είπε ότι όταν πήγε, της ζήτησαν να γράψει ένα τεστ του επιπέδου. Όχι να ξαναπάρει πτυχίο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα πηγαίνατε να μάθετε μια ξένη γλώσσα πχ Αγγλικά ή Γερμανικά σε μια ξένη χώρα, πχ Αγγλία, Γερμανία κλπ;

Πρόσφατα έμαθα ότι αρκετοί νέοι, ειδικά από άλλες ξένες χώρες επιλέγουν να πάνε σε άλλες χώρες για να μάθουν μια άλλη γλώσσα και παράλληλα συνδυάζουν την εμπειρία του να ζουν σε μια ξένη χώρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα πηγαίνατε να μάθετε μια ξένη γλώσσα πχ Αγγλικά ή Γερμανικά σε μια ξένη χώρα, πχ Αγγλία, Γερμανία κλπ;

Πρόσφατα έμαθα ότι αρκετοί νέοι, ειδικά από άλλες ξένες χώρες επιλέγουν να πάνε σε άλλες χώρες για να μάθουν μια άλλη γλώσσα και παράλληλα συνδυάζουν την εμπειρία του να ζουν σε μια ξένη χώρα.

 

Εγώ θα πήγαινα, θα είναι πολύ ωραία η εμπειρία να ζεις σε μια χώρα και παράλληλα να μαθαίνεις και τη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πηγαίνατε να μάθετε μια ξένη γλώσσα πχ Αγγλικά ή Γερμανικά σε μια ξένη χώρα, πχ Αγγλία, Γερμανία κλπ;

Πρόσφατα έμαθα ότι αρκετοί νέοι, ειδικά από άλλες ξένες χώρες επιλέγουν να πάνε σε άλλες χώρες για να μάθουν μια άλλη γλώσσα και παράλληλα συνδυάζουν την εμπειρία του να ζουν σε μια ξένη χώρα.

By immersion εννοείς? Με μηδενική γνώση της γλώσσας, πιο πολύ βάσανο θα ήταν. Αλλά για βελτίωση, ναι θα πήγαινα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε όμως από φίλους ή γνωστούς που όντως να το έχουν κάνει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου, όταν ήρθε στην Ελλάδα δυσκολεύτηκε αρχικά λίγο γιατί η μητρική του γλώσσα (Αραβικά) δεν έχει καμία σχέση με τα Ελληνικά, αλλά όταν ακούς συνέχεια μια γλώσσα, αναγκάζεσαι να τη μάθεις.
Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου, όταν ήρθε στην Ελλάδα δυσκολεύτηκε αρχικά λίγο γιατί η μητρική του γλώσσα (Αραβικά) δεν έχει καμία σχέση με τα Ελληνικά, αλλά όταν ακούς συνέχεια μια γλώσσα, αναγκάζεσαι να τη μάθεις.

Immersion όπως είπα ;)

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα, θα είναι πολύ ωραία η εμπειρία να ζεις σε μια χώρα και παράλληλα να μαθαίνεις και τη γλώσσα.

Πώς θα σου ακουγόταν αν ένα Αγγλικό σχολείο σε μια ξένη χώρα με κύρια γλώσσα τα αγγλικά, με έντονη νυχτερινή ζωή, πολύ νεολαία και κλίμα σαν της Ελλάδας, πρόσφερε στα 1.500€ το παρακάτω:

- μαθήματα Αγγλικών για 3 μήνες

- διαμονή σε μοιραζόμενο δωμάτιο για το παραπάνω διάστημα

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα σου ακουγόταν αν ένα Αγγλικό σχολείο σε μια ξένη χώρα με κύρια γλώσσα τα αγγλικά, με έντονη νυχτερινή ζωή, πολύ νεολαία και κλίμα σαν της Ελλάδας, πρόσφερε στα 1.500€ το παρακάτω:

- μαθήματα Αγγλικών για 3 μήνες

- διαμονή σε μοιραζόμενο δωμάτιο για το παραπάνω διάστημα

 

Εμ, αν το σκέφτεσαι για σένα... Έφυγες!

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα σου ακουγόταν αν ένα Αγγλικό σχολείο σε μια ξένη χώρα με κύρια γλώσσα τα αγγλικά, με έντονη νυχτερινή ζωή, πολύ νεολαία και κλίμα σαν της Ελλάδας, πρόσφερε στα 1.500€ το παρακάτω:

- μαθήματα Αγγλικών για 3 μήνες

- διαμονή σε μοιραζόμενο δωμάτιο για το παραπάνω διάστημα

 

Όπως είπε και ο Teotsi έφυγες, είναι μια καλή προσφορά και συνδυάζει εκπαίδευση κι διασκέδαση :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ποια ξενη γλωσσα ειναι ευκολη για εκμαθηση στο σπιτι; μεσω ιντερνετ?

θελω απλα να ασχολουμαι με κατι οταν εχω ελευθερο χρονο και σκεφτομαι μια ξενη γλωσσα

Link to comment
Share on other sites

ποια ξενη γλωσσα ειναι ευκολη για εκμαθηση στο σπιτι; μεσω ιντερνετ?

θελω απλα να ασχολουμαι με κατι οταν εχω ελευθερο χρονο και σκεφτομαι μια ξενη γλωσσα

Γενικά τα Ιταλικά είναι εύκολα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

θενξ!

κατι σε ισπανικα;

Τα ισπανικά γενικά είναι μεν εύκολη γλώσσα στο ξεκίνημα αλλά στη πορεία έχει πράγματα που θα δυσκολευτείς να μάθεις μόνος σου.Αλλά αν είναι για τον ελεύθερο χρόνο σου αξίζει τουλάχιστον για αρχή και αν βρεις ενδιαφέρον θα ασχοληθείς παραπάνω.Είναι υπέροχη γλώσσα:)

Δοκίμασε τη σελίδα http://livemocha.com/.Έχει ασκήσεις γραπτές,ακουστικές και προφορικές τις οποίες αφού τις κάνεις τις υποβάλλεις και τις διορθώνουν σε πραγματικό χρόνο χρήστες από όλο το κόσμο που έχουν τη γλώσσα ως μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Μονο Αγγλικα,στην μοδα τωρα εχουν βγει τα Ρωσσικα και τα Κινεζικα.δεν θα γινω ομως ερμαιο των ξενων οποτε επιλεγω ελληνικα που ειναι και η μητρικη και αγγλικα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...