Jump to content

Redmi Note 4 (Nikel)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα στην παρέα...μόλις παρέλαβα το κινητό από vickmall με εγκατεστημένη ρομ την MIUI GLOBAL 8.0 stable 8.0.5.0.0 (MBFCNDG). Έχει βγάλει προβλήματα η συγκεκριμένη ρομ? Είναι αξιόπιστη ή θα πρέπει να περάσω άλλη??

Μαϊμού ρομ είναι...

Προσωπική και μόνο γνώμη πέρνα τη stable Αγγλοκινέζικη να έχεις και τις επίσημες αναβαθμίσεις

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μαϊμού ρομ είναι...

Προσωπική και μόνο γνώμη πέρνα τη stable Αγγλοκινέζικη να έχεις και τις επίσημες αναβαθμίσεις

Και με τα ελληνικά τι θα κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Και με τα ελληνικά τι θα κάνω?

 

το μενού θα είναι στα αγγλικά.

Το πληκτρολόγιο ρυθμίζεται στα Ελληνικά κανονικά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το μενού θα είναι στα αγγλικά.

Το πληκτρολόγιο ρυθμίζεται στα Ελληνικά κανονικά.

Σωστός.

Πολλάκις πληκτρολόγια και ίσως καλύτερα από τα εκάστοτε custom

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα προχωρήσω τελικά στην αγορά του 2-3 τελευταίες διευκρινήσεις που μπορεί να έχουν απαντηθεί ήδη. Με official global γίνεται κανονικά ξεκλείδωμα bootloader και μετα ρουτάρισμα? Όταν αύριο μεθαύριο βγει μια international Rom γι'αυτό το κινητό θα μπορούσαμε να την περάσουμε για να έχουμε και την 800αρα μπάντα? οποιος έχει την καλοσύνη ας δώσει μια απάντηση γιατί ειμαι ακόμα άσχετος με τα κινέζικα κινητά όσον αφορά τις rom.

 

LG G3 d855 32gb

Zoe Rom v3

Xceed kernel v7n

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

1. Με official global γίνεται κανονικά ξεκλείδωμα bootloader και μετα ρουτάρισμα?

2. Όταν αύριο μεθαύριο βγει μια international Rom γι'αυτό το κινητό θα μπορούσαμε να την περάσουμε για να έχουμε και την 800αρα μπάντα

 

1a. συνηθως χρειαζεται official developer (και για ξεκλειδωμα προτιμαμε τις china αντι global -εαν εχουν βγει και global-)

1b. για ρουταρισμα xiaomi χρειαζεται πρωτα ξεκλειδωμα bootloader (εκτος αν εχω χασει επεισοδια)

2. σε καποιο lenovo το ειχα κανει αλλα δεν το εχω δοκιμασμενο σε καποιο xiaomi και προφανως απο μοντελο

σε μοντελο εχει διαφορα. δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι απλως περνωντας international rom (αν ποτε βγει)

θα αποκτησεις-ξεκλειδωσεις αλλες μπαντες, πχ την 800mhz=b20 (σχετικο link).

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Ή έλλειψη της 800 είναι καθαρά θέμα hardware.Ο τι ρομ και να βγει,αυτο δεν αλλάζει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και γω πριν 2 εβδομάδες.

Το ρεζουμέ.

Τέτοια ποιότητα κατασκευής την βρίσκεις σε 300+ κινητά, όχι 135 ευρώ που το πήρα (Aliexpress)

Η οθόνη είναι από τις πιο φωτεινές που έχω δει, σε σημείο να την μειώνω γιατί ενοχλεί.

Μπαταρία από άλλο πλανήτη.

Πέρασα καθαρή Global stable, απενεργοποίησα έναν σκασμό υπηρεσίες της MIUI, άλλα πόσα άχρηστα apps και πέρασα

Google pixel launcher, Google στα πάντα σαν προεπιλογή. Έκλεισα τα MIUI optimizations στην μνήμη ΟΛΑ. Έκλεισα τα battery optimizations -> NOT για notifications. Έκανα από την αρχή Optimize για Doze τα Apps γιατί τα έχει απενεργοποιημένα.

Σε ένα terminal με adb άλλαξα σε native το dpi, shell wm density σε 401 και έγινε αγνώριστο.

Έτρεξα και ένα Antutu, 2GB/x20/16GB Μοντέλο 87100 σκορ.

 

Αν βγει και Cyanogenmod, με port από το Vernee Apollo, γίναμε!

 

:cool:

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

1a. συνηθως χρειαζεται official developer (και για ξεκλειδωμα προτιμαμε τις china αντι global -εαν εχουν βγει και global-)

1b. για ρουταρισμα xiaomi χρειαζεται πρωτα ξεκλειδωμα bootloader (εκτος αν εχω χασει επεισοδια)

2. σε καποιο lenovo το ειχα κανει αλλα δεν το εχω δοκιμασμενο σε καποιο xiaomi και προφανως απο μοντελο

σε μοντελο εχει διαφορα. δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι απλως περνωντας international rom (αν ποτε βγει)

θα αποκτησεις-ξεκλειδωσεις αλλες μπαντες, πχ την 800mhz=b20 (σχετικο link).

 

Περισσότερο με ενδιαφέρει το ρουτάρισμα παρά το ξεκλείδωμα bootloader και να δουλεύει καλά το 4g σε cosmote και vodafone στις μεγάλες πόλεις γιατί δουλεύω πολύ 4g. Σε ένα redmi note 3 πάντως ενός φίλου το είχα ρουτάρει με kingroot χωρίς ξεκλειδωμα.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ή έλλειψη της 800 είναι καθαρά θέμα hardware.Ο τι ρομ και να βγει,αυτο δεν αλλάζει

 

διαφωνω. οπως εγραψα και πιο πανω, εξαρταται απο το μοντελο.

εχουν υπαρξει φορες που με αλλαγη ρομ ή αλλες ρυθμισεις,

ξεκλειδωθηκαν-ενεργοποιηθηκαν μπαντες (πχ απο σετ TD σε LTE).

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και γω πριν 2 εβδομάδες.

Το ρεζουμέ.

Τέτοια ποιότητα κατασκευής την βρίσκεις σε 300+ κινητά, όχι 135 ευρώ που το πήρα (Aliexpress)

Η οθόνη είναι από τις πιο φωτεινές που έχω δει, σε σημείο να την μειώνω γιατί ενοχλεί.

Μπαταρία από άλλο πλανήτη.

Πέρασα καθαρή Global stable, απενεργοποίησα έναν σκασμό υπηρεσίες της MIUI, άλλα πόσα άχρηστα apps και πέρασα

Google pixel launcher, Google στα πάντα σαν προεπιλογή. Έκλεισα τα MIUI optimizations στην μνήμη ΟΛΑ. Έκλεισα τα battery optimizations -> NOT για notifications. Έκανα από την αρχή Optimize για Doze τα Apps γιατί τα έχει απενεργοποιημένα.

Σε ένα terminal με adb άλλαξα σε native το dpi, shell wm density σε 401 και έγινε αγνώριστο.

Έτρεξα και ένα Antutu, 2GB/x20/16GB Μοντέλο 87100 σκορ.

 

Αν βγει και Cyanogenmod, με port από το Vernee Apollo, γίναμε!

 

:cool:

 

τρελε μου δωσε οδηγιες...!!

Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. καλησπέρα!!! Πριν μερικες μέρες εγινα κατοχος ενος note4 (το αγορασα απο ενα παιδι που το ειχε φέρει απο το εξωτερικό) και για καλη μου τυχη απο οτι διαβαζω στις46 σελιδες το παραγγειλε με την global stable 8.0.4!!! Δεν εχει ελληνικα αλλα απο οτι διαβασα μεσω update θα εχουμε συντομα!!! Αν θελετε στειλε ενα συντομο οδηγο για ξεκλείδωμα και αν αξίζει γενικα να μπουμε στην διαδικασια η να περιμενουμε τα ελληνικα
Link to comment
Share on other sites

Update για την κινέζικη ROM σε MIUI 8.1 παρακαλώ, έκδοση 8.1.3.0

 

Εμείς τις Global ακόμα MIUI 8.0 και έκδοση 8.0.4.0

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

διαφωνω. οπως εγραψα και πιο πανω, εξαρταται απο το μοντελο.

εχουν υπαρξει φορες που με αλλαγη ρομ ή αλλες ρυθμισεις,

ξεκλειδωθηκαν-ενεργοποιηθηκαν μπαντες (πχ απο σετ TD σε LTE).

 

Κακώς διαφωνείς.

Είναι θέμα τεχνικών χαρακτηριστικών σε αυτή τη συσκευή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Update για την κινέζικη ROM σε MIUI 8.1 παρακαλώ, έκδοση 8.1.3.0

 

Εμείς τις Global ακόμα MIUI 8.0 και έκδοση 8.0.4.0

 

Λογικά,δεν θα αργήσει και για εμάς.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον δεν εχει βγει εκδοση international για το redmi note 4.

παντως υπαρχει για το redmi note 3 pro (link) και το redmi 3s (link)

Σε ευχαριστώ πολύ......

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Κακώς διαφωνείς.

Είναι θέμα τεχνικών χαρακτηριστικών σε αυτή τη συσκευή.

κακως επιμενεις.

κι εγω για τεχνικα χαρακτηριστικα μιλαω πιο πανω.

δες λινκ απο προηγουμενο ποστ.

και δες ακομα μια περιπτωση εδω.

αυτη τη στιγμη δεν ειμαστε ακομα σε θεση να

αποφανθουμε με βεβαιοτητα για αυτη τη συσκευη.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Update για την κινέζικη ROM σε MIUI 8.1 παρακαλώ, έκδοση 8.1.3.0

 

Εμείς τις Global ακόμα MIUI 8.0 και έκδοση 8.0.4.0

 

Καλημέρα !!! Έχει update η επίσημη china stable ?? Γιατί στο site miuicom δεν βγάζει κάτι σαν αναβάθμιση !!! Και έχω μια ερώτηση !!! Εμείς που έχουμε την global stable μπορούμε να κατεβάσουμε την china και να την περάσουμε χωρίς κάποιο root στο κινητό ;;; και πάλι αντίστροφα ;;;; ευχαριστώ πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!! Έχει update η επίσημη china stable ?? Γιατί στο site mini.com δεν βγάζει κάτι σαν αναβάθμιση !!! Και έχω μια ερώτηση !!! Εμείς που έχουμε την global stable μπορούμε να κατεβάσουμε την china και να την περάσουμε χωρίς κάποιο root στο κινητό ;;; και πάλι αντίστροφα ;;;; ευχαριστώ πολύ !!

η 8.0.4.0 είναι η τελευταία stable.

Για να αλλάξεις rom πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader και να την φλασάρεις.

οπότε όχι,όπως λες εσύ δεν γίνεται.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

η 8.0.4.0 είναι η τελευταία stable.

Για να αλλάξεις rom πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader και να την φλασάρεις.

οπότε όχι,όπως λες εσύ δεν γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!! Στο site σε αφήνει να την κατεβάσεις όπως και την global αλλά δεν το επιχείρησα πριν ρωτήσω !!! Στα Samsung μπαίνει down mode , στα xiaomi μου έβγαλε την σύνδεση για υπολογιστή !!!! Θα τα μάθω και τα xiaomi !!! Xax !!! Η διαδικασία ξεκλείδωματος είναι η ίδια με το note 3 ???? Κάποιο link να διαβάσω για να μπω στο κλίμα ;;; ευχαριστώ πολύ και πάλι !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!! Στο site σε αφήνει να την κατεβάσεις όπως και την global αλλά δεν το επιχείρησα πριν ρωτήσω !!! Στα Samsung μπαίνει down mode , στα xiaomi μου έβγαλε την σύνδεση για υπολογιστή !!!! Θα τα μάθω και τα xiaomi !!! Xax !!! Η διαδικασία ξεκλείδωματος είναι η ίδια με το note 3 ???? Κάποιο link να διαβάσω για να μπω στο κλίμα ;;; ευχαριστώ πολύ και πάλι !!!

 

εδώ δες.ο τρόπος είναι ίδιος.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

εδώ δες.ο τρόπος είναι ίδιος.

 

Σε ευχαριστώ παρά παρά πολύ !!!! Θα διαβάσω τον οδηγό προσεχτικά !!! Αυτό που διάβασα στην σελίδα 37 ότι μεταφράζονται τα ελληνικά σιγά σιγά και θα έρθουν κάποια στιγμή σαν αναβάθμιση ισχύει ;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρά παρά πολύ !!!! Θα διαβάσω τον οδηγό προσεχτικά !!! Αυτό που διάβασα στην σελίδα 37 ότι μεταφράζονται τα ελληνικά σιγά σιγά και θα έρθουν κάποια στιγμή σαν αναβάθμιση ισχύει ;;;

 

Φυσικά.

Δεν ξέρω βέβαια να σου πω και πότε θα γίνουν διαθέσιμα σε εμάς.

Εμένα που δεν με ενδιαφέρουν τα ελληνικά πάντως στο μενού,μένω με την stable.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά.

Δεν ξέρω βέβαια να σου πω και πότε θα γίνουν διαθέσιμα σε εμάς.

Εμένα που δεν με ενδιαφέρουν τα ελληνικά πάντως στο μενού,μένω με την stable.

 

Αυτό σκέφτομαι να κάνω και γω να περιμένω την αναβάθμιση στα ελληνικά και αν αργήσει να μπούμε στην διαδικασία φλασαρισματος !!! Πάντως με τα αγγλικά και με την global stable το κινητό πάει πολύ καλά !!! Δεν έχω δει πρόβλημα πουθενά !!! Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι είναι αγγλικό και το play store και κατεβαίνουν οι εφαρμογές στα αγγλικά και αυτές !!!! Μακάρι να άλλαζε αυτό και μέναμε και με αγγλική γλώσσα μετά στο κινητό !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι είναι αγγλικό και το play store και κατεβαίνουν οι εφαρμογές στα αγγλικά και αυτές !!!!

 

Βάλε το morelocale2 και άλλαξε το region σε ελληνικό και έτσι θα έρχονται σωστά οι εφαρμογές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...