Jump to content

Simplefi by wind ( Ιντερνετ κινητης με μοντεμ σπιτιου! )


MitsosDaBest13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, για χρήση 1-2 μήνες σε εξοχικό είναι προτιμότερο το Simplefi με τα 50GB/έτος ή το αντίστοιχο της Cosmote ;

Έχει κανείς άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eίναι διαφορετικά πράγματα.

Το simplify πρόκειται για συμβόλαιο, το άλλο είναι κάρτα.

Το πρώτο σου δίνει ρούτερ το 2ο mi-fi.

Επίσης παίζει ρόλο και τι πιάνει ο καθένας στο εξοχικό σου.

Αν μπορείς να κάνεις κάποιον έλεγχο με καρτοκινητά και των 2, είναι ευκολότερο να αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, για χρήση 1-2 μήνες σε εξοχικό είναι προτιμότερο το Simplefi με τα 50GB/έτος ή το αντίστοιχο της Cosmote ;

Έχει κανείς άλλη πρόταση;

το simple fi

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλη πρόταση;

Προσωπικά για το σπίτι στο χωριό (~3μηνες/ετος) κανω Hotspot ένα Huawei Mifi (είναι και φορητό) που το δουλεύω κυρίως με το 4,40€/4gb πακετο της frog. Πάω δεν πάω ενεργοποιώ κάθε μήνα από 2φορες το πακετο, ώστε κάνω stock τα gb που μεταφέρονται.

Αλλά εξαρταται και η περιοχή, πρέπει οπωσδήποτε να δεις αν και ποιος πιάνει ικανοποιητικα 4g εκει που ενδιαφέρεσαι.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μενω σε περιοχη χωρις απεριόριστο ιντερνετ και σκεφτομαι να βαλω το myfi. Πιστψτε με δν υπαρχει καθολου ιντερνετ στο χωριο μ παρα το γεγονόςοτι απεχει μονο 10χλμ απο την πολη στην οποια υπαρχει η cosmote και οι κεραίες. Το διπλανο χωριο (5χλμ μακρια ) πιανει μια χαρα... (για τις αποστασεις δν ειμαι ακριβως σιγουρος. Παιζει να ειναι και μικρότερες.) Τελος παντων μπορειτε να μ προτείνετε ενα καλο πακετο απο οποια εταιρεια και να είναι (ιντερνετ και σταθερο τηλέφωνο εως 30€
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μενω σε περιοχη χωρις απεριόριστο ιντερνετ και σκεφτομαι να βαλω το myfi. Πιστψτε με δν υπαρχει καθολου ιντερνετ στο χωριο μ παρα το γεγονόςοτι απεχει μονο 10χλμ απο την πολη στην οποια υπαρχει η cosmote και οι κεραίες. Το διπλανο χωριο (5χλμ μακρια ) πιανει μια χαρα... (για τις αποστασεις δν ειμαι ακριβως σιγουρος. Παιζει να ειναι και μικρότερες.) Τελος παντων μπορειτε να μ προτείνετε ενα καλο πακετο απο οποια εταιρεια και να είναι (ιντερνετ και σταθερο τηλέφωνο εως 30€

 

πάρε ένα καρτοκινητο wind και δοκίμασε εάν όντως πιάνει 4g και μετά αποφασίζεις.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μενω σε περιοχη χωρις απεριόριστο ιντερνετ και σκεφτομαι να βαλω το myfi. Πιστψτε με δν υπαρχει καθολου ιντερνετ στο χωριο μ παρα το γεγονόςοτι απεχει μονο 10χλμ απο την πολη στην οποια υπαρχει η cosmote και οι κεραίες. Το διπλανο χωριο (5χλμ μακρια ) πιανει μια χαρα... (για τις αποστασεις δν ειμαι ακριβως σιγουρος. Παιζει να ειναι και μικρότερες.) Τελος παντων μπορειτε να μ προτείνετε ενα καλο πακετο απο οποια εταιρεια και να είναι (ιντερνετ και σταθερο τηλέφωνο εως 30€

επειδη εχω το ιδιο ακριβως σκηνικο στο χωριο μου...οπωσδηποτε πριν κανεις οτιδηποτε δες ποιο δικτυο εχει επαρκες 4g.. π.χ. στο χωριο μου (Αρκαδια) πιανει b20 απο τη wind αλλα ειναι εντελως οριακό, ακόμα και σε εξωτερικο χώρο. Βεβαια στο χαρτη καλυψης δειχνει το απέραντο γαλαζιο στη περιοχή, πλην παραπληροφορητικό στο "πεδίο μάχης".

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα μια ερώτηση . Το simplyfi των 50gb με τα 100 ευρώ είναι ανά χρόνο . Κάθε χρόνο σου μπαίνουν 50 gb ή μετά από το έτος πας. με αγορά πακέτων ;

 

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση . Το simplyfi των 50gb με τα 100 ευρώ είναι ανά χρόνο . Κάθε χρόνο σου μπαίνουν 50 gb ή μετά από το έτος πας. με αγορά πακέτων ;

 

 

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

 

Νομίζω μετά πας σε πακέτα τα οποία δείχνει εδώ

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/simplefi-internet-xwris-stathero/

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μετά πας σε πακέτα τα οποία δείχνει εδώ

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/simplefi-internet-xwris-stathero/

Οπότε εάν είναι 12 μηνό το οποίο συμβόλαιο υπάρχει είναι καλό να το κόβεις και να κάνεις ένα νέο κάθε χρόνο

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό

 

Τα 50Gb ειναι ετήσια κατανάλωση. Μπορεις να τα ξοδέψεις σε μια μέρα ή σε ενα χρόνο.

Αν παρέλθει το έτος και δεν γινει διακοπή σύνδεσης, τα 50Gb ανανεώνονται πάλι (πιστεύω οτι ειναι διαπραγματεύσιμο με την Wind αναλογα με την πολιτική και τις παροχές που θα είναι σε ισχύ τότε..)

 

Σε περίπτωση που κάποιος θελει να προσθεσει επιπλεον data αυτό μπορεί να γινει οπως αναφέρθηκε παραπάνω

Υπάρχει μια πολυ καλή περιγραφή για τις χρεωσεις και την λειτουργία του Simplefi στο ποστ #92 στο παρόν thread.

 

Δειτε και εδώ

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/upostirixi-statheri-internet/syndesh-eksoplismou-simplefi/

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρώτησα μέσω fb . Μου απάντησαν ότι πληρώνω 100 ευρώ μπροστά και κάθε μήνα 2 ευρώ τα οποια προσθέτουν 300 mb. Τον επόμενο χρόνο μπαίνουν εκ νέου 50 gb και πληρώνεις εφάπαξ 50 ευρώ.

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρώτησα μέσω fb . Μου απάντησαν ότι πληρώνω 100 ευρώ μπροστά και κάθε μήνα 2 ευρώ τα οποια προσθέτουν 300 mb. Τον επόμενο χρόνο μπαίνουν εκ νέου 50 gb και πληρώνεις εφάπαξ 50 ευρώ.

 

Sent from my MediaPad X1 7.0 using Tapatalk

 

Καλό deal μου φαίνεται με 50 για 50Gb και τα καταναλώνεις όποτε θες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
Βρε παιδιά, στη σημερινή εποχή του youtube και του streaming τα 50gb δεν φτάνουν ούτε για μία εβδομάδα, όχι 1 χρόνο. Μιλάω από προσωπική εμπειρία. Κατανοώ όμως ότι οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές και το σέβομαι.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο απευθύνεται σε κάποιον που δεν έχει τη δυνατότητα για σταθερή σύνδεση στην τοποθεσία που βρίσκεται είτε το θέλει για μικρό διάστημα και δεν βολεύει να πληρώνει όλο το χρόνο. Με αυτές τις συνθήκες δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Ιδιαίτερα αν έχεις δοκιμάσει να καλύψεις τη χρήση σου σε διακοπές με mobile internet, τα 50gb φτάνουν για 1-2 μήνες. Δεν θα είχα την απαίτηση να βλέπω συνεχώς βίντεο υπερηψυλής ανάλυσης σε τέτοια περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι όμως, χίλιες φορές να βάλεις cosmote play now unlimited για να καλύπτεις το κομμάτι του streaming (απεριόριστο youtube κλπ.) με 15 ευρώ το μήνα - οπότε λύσαμε το θέμα video

και επιπλέον να βάλεις κάνα μεγάλο πακέτο data για τα υπόλοιπα sites π.χ. 10gb με 8 ευρώ το ΔΙμηνο ή κάτι τέτοιο), είχε βγάλει η wind και η vodafone πριν ένα μήνα νομίζω

Σύνολο δηλαδή 23 ευρώ (αντί για 100 ευρώ) με υπό προϋποθέσεις unlimited χρήση, με μικρή δέσμευση, που το προσαρμόζεις όπως θες, προσθέτεις εάν θες κλπ.

Διαφωνώ πλήρως με πακέτα σαν το simplyfi της wind

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη χρήση και τις ανάγκες του καθενός, που εννοείται πως εξ ορισμού δεν είναι ίδιες για όλους. Για αρκετούς μπορεί να είναι καλή λύση, για άλλους όχι.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά:

Με ένα router σαν το παρακάτω (με όλα τα προτερήματα σε σχέση με mifi):

 

ESHOP_4_G_ROUTER_4_6_2017.jpg

 

Και "τσιμπόντας"/"αναμ€νοντας" data σε λογική τιμή

Και ό,ποτε τα χρειάζομαι:

 

Νομίζω τη "βγάζει" κάποιος......Όπως το 150 στο 12410 της f2go για 15GB/μήνα με 10€.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...