Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

302 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      144
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το νυχτερινό τιμολόγιο όχι μόνο έχει χαμηλώτερη χρέωση αλλά απαλάσετε και από κάποια τέλη αλλά όχι τον Φ.Π.Α.

Το πρώτο που πρέπει να κάνει ένας καταναλωτής είναι να μπει σε αυτό το τιμολόγιο όπου θα δει ουσιαστική διαφορά.

Ακόμα καλύτερα αν διαλέξεις και κάπια φτηνώτερη εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Οχι νυχτερινό ρεύμα δεν εχω... Απλο τιμολόγιο... Απλα ψαχνω Μια εταιρεία η οποια θα εχω μια καλύτερη έκπτωση στο ρευμα και φυσικα στην τσεπη μου.... Και αν έχετε να με Προτείνεται κατι διαφορετικό π.χ αλλη εταιρεία με καλύτερες χρεώσεις.. Απλα οι δυο που προανέφερα με έχουν κανει προσφορά και καλα θα εχουν μια τάξη του 35% έκπτωση με την δεη... Απλα Εχω μπερδευτη με ολα αυτα που ακουω

Καταρχήν βάλε νυχτερινό.Συμφέρει 100%.

Τώρα αν καις 1800 κατά μέσο όρο τότε στη ΔΕΗ πληρώνεις, μόνο για ρεύμα:

1800Χ0,0940=170-15%(έκπτωση συνέπειας)=144+1,52=145,52 το 4μηνο, δηλαδή=438 το έτος.Φυσικά αν είσαι συνεπής

elpedison:1800Χ0,063=113 ΕΥΡΏ ΠΑΓΙΟ,52=391 ΤΟ ΕΤΟΣ.

WATTVOLT:1800Χ0,064=115+59 ΕΥΡΩ ΠΑΓΙΟ=404 ΤΟ ΕΤΟΣ

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πολαπλασίασες την ΔΕΗ με 3 και την Elpedison με 4 ?
Link to comment
Share on other sites

Έκανε λάθος υπολογισμους.

Το πάγιο των 52κ 59€ αντιστοιχα, το προσθεσε σε καθε τετραμηνο κ οχι μια φορά το ετος.

Ας διορθωθεί!!!

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Έκανε λάθος υπολογισμους.

Το πάγιο των 52κ 59€ αντιστοιχα, το προσθεσε σε καθε τετραμηνο κ οχι μια φορά το ετος.

Ας διορθωθεί!!!

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Έκανα ένα μικρό λαθάκι, διορθώθηκε.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα μικρό λαθάκι, διορθώθηκε.

Σωραίος :-)

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αρα ρε παλικαρια..... Δςν αξιζει να παω σε αλλη εταιρεία....? Εχω παρει 4 προσφορες απο 4 διαφορετικες και πανω κατω τα ιδια με εχουν πει.... Watt and volt 0.064 και 59 ευρω καθε ετος στον πρωτο λογαριασμό protergia το πρόγραμμα - 30% 0.062 και 46.80 παγιο το χρονο για 24 μηνες. volterra 24 ωρες νυχτερινό 0.066 με 36 πάγιο το χρονο και χωρίς εγγύηση με παγια εντολη και ELPEDISON 24 ωρες νυχτερινο 0.063.9 και 52.80 πάγιο χρονο για 24 μηνες... Και εγγύηση 100 ευρω εκτός αν βαλω πάγια εντολή 0...και εχει βγαλει και ενα πρόγραμμα επιτροφης με την eurobank οποου ειμαι πελατης... Και ο δίνει 50ευρω επιστροφή και 3% επιτροφη σε κσθε πληρωμή λογαριασμού..... Συμφέρει ρε παιδια καμια η να παραμέινω στην δεη να εχω το κεφάλι ήσυχο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ευχαριστώ πολυ για την αμεση απάντηση σε όλους σας

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία σε συμφέρει μόνο αν έχεις μεγάλη κατανάλωση.Με την δικιά σου κατανάλωση, κατά τη γνώμη μου , σε συμφέρει να βάλεις νυχτερινό(κάνεις αίτηση στο 11500 σε όποιον πάροχο και να είσαι). Τώρα πέρα από αυτό, το πρόγραμμα ''επιστροφή'' στην ουσία αφού δίνει 50 ευρώ μπόνους είναι σαν να μην έχεις πάγιο τον πρώτο χρόνο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς νυχτερινό ήμουν στις 1500kw το τετράμηνο στα 360 ευρώ σύνολο.

 

Μπήκε νυχτερινό εδώ και κανενα χρονο και έχω περίπου 600kw νυχτερινές και 1300 μέρας δηλαδή 1800 και πάλι πληρώνω 360 ευρώ το τετράμηνο.

 

Συμφέρει πάρα πολύ το νυχτερινό.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω γιατι κατι μου διαφευγει..

Αφου μας δινουν νυχτερινο 24/7 γιατι να βαλω νυχτερινο ξεχωριστα στο ρολοι; εχει διαφορα στα παγια; εγω ειμαι στην Ηρων με 0.065.9 κ παγιο 2.5 ευρω το μηνα για το πρωτο χρονο..

Δινουν εξτρα εκπτωση οταν υπαρχει νυχτερινο στο ρολοι χωρια απ το ημερησιο; Ευχαριστω!

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτησω γιατι κατι μου διαφευγει..

Αφου μας δινουν νυχτερινο 24/7 γιατι να βαλω νυχτερινο ξεχωριστα στο ρολοι; εχει διαφορα στα παγια; εγω ειμαι στην Ηρων με 0.065.9 κ παγιο 2.5 ευρω το μηνα για το πρωτο χρονο..

Δινουν εξτρα εκπτωση οταν υπαρχει νυχτερινο στο ρολοι χωρια απ το ημερησιο; Ευχαριστω!

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περισυ εκαψα 7000 kwh το χρονο..

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς νυχτερινό ήμουν στις 1500kw το τετράμηνο στα 360 ευρώ σύνολο.

 

Μπήκε νυχτερινό εδώ και κανενα χρονο και έχω περίπου 600kw νυχτερινές και 1300 μέρας δηλαδή 1800 και πάλι πληρώνω 360 ευρώ το τετράμηνο.

 

Συμφέρει πάρα πολύ το νυχτερινό.

 

Πολλά δε δίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω γιατι κατι μου διαφευγει..

Αφου μας δινουν νυχτερινο 24/7 γιατι να βαλω νυχτερινο ξεχωριστα στο ρολοι; εχει διαφορα στα παγια; εγω ειμαι στην Ηρων με 0.065.9 κ παγιο 2.5 ευρω το μηνα για το πρωτο χρονο..

Δινουν εξτρα εκπτωση οταν υπαρχει νυχτερινο στο ρολοι χωρια απ το ημερησιο; Ευχαριστω!

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περισυ εκαψα 7000 kwh το χρονο..

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά που αφορά όλους τους παρόχους:οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Δηλαδή (είτε είσαι στη ΔΕΗ είτε σε ιδιώτη, είτε σε ιδιώτη με 24/7 νυχτερινό) ό,τι καταναλώνεις εκτός νυχτερινού, παίρνει επιπλέον επιβάρυνση.Στο νυχτερινό οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι περίπου 0,03 ανά kwh ενώ στο ημερήσιο περίπου 0,07 ανά kwh.Αυτό ισχύει όποια εταιρεία και όποιο πρόγραμμα και αν έχεις.Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις αφορούν δίκτυα μεταφοράς, διανομής,ΥΚΩ,ΕΤΜΕΑΡ.Αν είναι μέσα στο νυχτερινό δεν πληρώνεις καθόλου κόστος δικτύων(στο λογαριασμό τα γράφει ως ΑΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ).

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια μετά απο ολα αυτα που με ειπατε και ακουω καθημερινά... Σημερα πηγα εκανα για αρχη διαδικασία για νυχτερινό τιμολόγιο στην δεη.... Και απο. Εκει και Περα πιστεύω να δω καποια διαφορα στους λογαριασμούς
Link to comment
Share on other sites

Πολλά δε δίνεις;

Τόσο έρχεται και με έκπτωση συνέπειας πάντα συνήθως κόβουν 23 25 ευρώ το τετράμηνο. Μονοφασικο έχω περίπου 1300 μέρας 600 νυχτερινές. 1890 είχα το τελευταίο τετράμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο έρχεται και με έκπτωση συνέπειας πάντα συνήθως κόβουν 23 25 ευρώ το τετράμηνο. Μονοφασικο έχω περίπου 1300 μέρας 600 νυχτερινές. 1890 είχα το τελευταίο τετράμηνο.

 

Αν βάλουμε της volterra για παράδειγμα τη τιμή που είναι 0.071 το κανονικό, ας το κάνουμε 0.14 το διπλό δηλαδή μαζί με φόρους κλπ.. 0.14x1800=252

 

Ειναι αρκετή η διαφορά.. Εκτός αν λέω κάτι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουμε της volterra για παράδειγμα τη τιμή που είναι 0.071 το κανονικό, ας το κάνουμε 0.14 το διπλό δηλαδή μαζί με φόρους κλπ.. 0.14x1800=252

 

Ειναι αρκετή η διαφορά.. Εκτός αν λέω κάτι λάθος

Σίγουρα κάτι κάνεις λάθος δεν μπορεί να είναι τέτοια η διαφορά το τετράμηνο. Σε site που μπήκα που συγκρίνει όλες τις εταιρίες με έβγαλε 60 ευρώ φθηνότερα το χρόνο με την κατανάλωση που κάνω. Αν οντως είναι 100 ευρώ κάτω το τετράμηνο φεύγω τρέχοντας από τη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι κάνεις λάθος δεν μπορεί να είναι τέτοια η διαφορά το τετράμηνο. Σε site που μπήκα που συγκρίνει όλες τις εταιρίες με έβγαλε 60 ευρώ φθηνότερα το χρόνο με την κατανάλωση που κάνω. Αν οντως είναι 100 ευρώ κάτω το τετράμηνο φεύγω τρέχοντας από τη ΔΕΗ.

Πρέπει να επιλέξεις το τιμολόγιο που συμπεριλαμβάνει το 15% έκπτωση της ΔΕΗ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επιλέξεις το τιμολόγιο που συμπεριλαμβάνει το 15% έκπτωση της ΔΕΗ.

Ναι βρε συ ήρθε το εκκαθαριστικό πριν κάτι μέρες.

 

226 ευρώ το εκκαθαριστικό

136 ευρώ ήταν το έναντι

25 ευρώ έκπτωση συνεπειας στο έναντι

 

362 δηλαδή πλήρωσα

 

1874kw σύνολο

508 βραδυνές

1366 μέρας

 

0630b550283bea4891d8327c6c9177bb.jpg

 

9a912b157733400e3b317f0bd2191740.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά που αφορά όλους τους παρόχους:οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.Δηλαδή (είτε είσαι στη ΔΕΗ είτε σε ιδιώτη, είτε σε ιδιώτη με 24/7 νυχτερινό) ό,τι καταναλώνεις εκτός νυχτερινού, παίρνει επιπλέον επιβάρυνση.Στο νυχτερινό οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι περίπου 0,03 ανά kwh ενώ στο ημερήσιο περίπου 0,07 ανά kwh.Αυτό ισχύει όποια εταιρεία και όποιο πρόγραμμα και αν έχεις.Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις αφορούν δίκτυα μεταφοράς, διανομής,ΥΚΩ,ΕΤΜΕΑΡ.Αν είναι μέσα στο νυχτερινό δεν πληρώνεις καθόλου κόστος δικτύων(στο λογαριασμό τα γράφει ως ΑΔΜΗΕ-ΔΕΔΔΗΕ).
Φιλε μου σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!

Αρα μαλλον με συμφερει το νυχτερινο να το ψαξω..

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα... Οσο αφορα το νυχτερινο ρευμα πως γίνεται η αναλογια Οσο αφορα το οριο των 2000κιλοβατ που αλλαζει η τιμολόγηση? Δηλαδή δεν πρέπει συνολικά κανονικο και μειωμενο να περνανε τις 2000 η μονο το κανονικο φια να αλλαζει η τιμολόγηση του κανονικου?
Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι των γονιων μου εχουν ΔΕΗ απο το 1992 (στο ονομα του πατερα μου ο λογ/μος), εαν τους κανω αιτηση για νεο παροχο θα πρεπει να κανουν και σχεδιο ηλεκτρολογου στην ΔΕΔΔΗΕ; Εχω ρωτησει σε μια εταιρεια και μου ειπαν "πιθανον", δεν με καλυπτει αυτη η απαντηση. Σε αυτη την περιπτωση δεν συμφαιρει να γινει η αλλαγη γιατι απ' οσο γνωριζω πρεπει να κοστιζει γυρω στα 100€ το σχεδιο.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνα σου απαντάω (επειδή είμαι και ηλεκτρολόγος αν και δεν ασκώ αυτό το επάγγελμα ) ότι χρειάζεσαι πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής εγκατάστασης κάθε 14 χρόνια.

Αλλά η αλλαγή γίνεται σε όποιον πάροχο θες χωρίς πιστοποιητικό.

Σύντομα θα λάβεις από την ΔΕΔΗΕ ένα γράμμα στο οποίο θα σε καλεί να προσκομίσεις πιστοποιητικό εντός 6 μηνών.

Η μέση τιμή της αγοράς είναι 50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνα σου απαντάω (επειδή είμαι και ηλεκτρολόγος αν και δεν ασκώ αυτό το επάγγελμα ) ότι χρειάζεσαι πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής εγκατάστασης κάθε 14 χρόνια.

Αλλά η αλλαγή γίνεται σε όποιον πάροχο θες χωρίς πιστοποιητικό.

Σύντομα θα λάβεις από την ΔΕΔΗΕ ένα γράμμα στο οποίο θα σε καλεί να προσκομίσεις πιστοποιητικό εντός 6 μηνών.

Η μέση τιμή της αγοράς είναι 50 ευρώ.

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω δυο ερωτησεις και αν μπορεις να μου απαντησεις..

1) Τα 14 χρονια συμπληρωθηκαν το 2006. Η ΔΕΔΔΗΕ γιατι δεν ζητησε σχεδιο τοτε; Ζηταει μολις δει οτι αλλαζεις παροχο;

2) Γιατι ζηταει εκ νεου σχεδιο; Για να δει αν εγινε καποια αλλαγη στο σπιτι;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...