Jump to content

Sony PSP


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Τα dump και split δεν ξέρω τι είναι, οπότε δεν τα έχω κάνει ακόμα. Όπως καταλαβαίνετε γνωρίζω ελάχιστα για το θέμα iso. Βασικά μέσω chat με βοήθησε ένας φίλος και τα αρχεία τα έχω περάσει σωστά πλέον μέσα στους σωστούς φακέλους. Βασικά όλα μέχρι στιγμής φένεται να τα κάνω σωστά. Ωστόσο όταν τρέχω τον fastloader γράφει initializing και δεν προχωράει, κολλάει.

Τον σκληρό τον αγόρασα 230 Ε από ένα φίλο.

Το πακέτο είναι αρκετά μικρό (σε σχέση με το πως το φανταζόμουνα) και περιλαμβάνει το σκληρό, την μπαταρία, ένα cd 8 cm με pc software το media manager και τέλος ένα manual οδηγιών.

Η εγκατάσταση της μπαταρίας είναι ιδιαίτερα απλή και κουμπώνει καλά. Δεν μπορώ να ισχυριστώ το ίδιο και για το σκληρό. Βλέπετε ο δικός μου ήταν μάλλον ελλατωματικός οπότε από τη μια μεριά έπαιζε. Τέλως πα μετά από κόπο και προσπάθεια κατάφερα με μια πατέντα να διορθώσω το πρόβλημα (όχι σε άριστο βαθμό αλλά καλύτερα από ότι ήτανε).

Αυτά σαν πρώτη εικόνα. Στην πράξη τώρα. Εντάξει ο χώρος είναι ικανοποιητικός, σε σχέση με τα αντίστοιχα memory stick καταλαβαίνεις τη διαφορά. Ωστόσο είναι αργός. Η διαφορά δεν φένεται τόσο στο φόρτωμα των games, homebrew εφαρμογών, music κλπ., ωστόσο είναι ιδιαίτερα εμφανής στο φόρτωμα των φωτογραφιών. Σε σημείο που βαριέσαι να τις δεις Το βάρος του psp δεν αυξάνεται ιδιαίτερα, ο όγκος βέβαια μεγαλώνει (όσοι έχετε προστατευτικά(πχ. Aluminium Metal Case) ή διάφορα τσαντάκια μετα φοράς ξεχάστε τα(εκτός από το τσαντάκι που δένει στη μέση της logitech το οποίο και παρήγειλλα). Πάντως αυτό που έχει σημασία, η εργονομία της συσκευής, εμένα στην πράξη μου φένεται πως είναι πιο βολικό το ''παίξιμο'' τώρα σε σχέση με πριν. Το κακό είναι πως μετά από κάποια ώρα τα χέρια πιάνονται λίγο στα σημεία επαφής με μπαταρία και σκληρό.Όσο για το σκληρο που λένε πως υπερθερμένεται, εντάξει όσο να ναι ζεστένεται αλλά δεν σου καίει και τα χέρια :p Βασικά ούτε που το καταλαβαίνεις, απλώς αν κάτσεις και το παρατηρήσεις μόνο διαπιστώνεις πως είναι λίγο ζεστός. Επίσης να αναφέρω ότι με τα δυο αυτά gadjetάκια η συσκευή κάθεται πλέον και όρθια, για την πιο άνετη προβολή ταινειών, δουλειά που κάνει ένα αντίστοιχο gadjetάκι της logitech αν θυμάμαι καλά.

Για όποιον θέλει επιπλέον πληροφορίες η όποια απορία εδώ είμαι.

Και κάτι άσχετο με το θέμα μου σήμερα ήρθε το umd spiderman 2, η ταινεία, την οποία και περίμενα από 15 Σεπτεμβρίου. Με δυο λόγια έλεος :p , αλλά εντάξει, εφόσον τουλάχιστον ήρθε... Αυτό για να μην αγχώνονται όσοι την περιμένουν ακόμα από Σεπτέμβριο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενα κουφό. Εβαλα να παίξω το XMEN και μου ζήτησε αναβάθμιση σε 2.00 για να παίξει. Αναγκάστηκα και την έκανα. Το χρώμα του μενού απο κίτρινο έγινε κόκκινο!!! Και η αναβάθμιση έγινε απλά βάζωντάς το μηχάνημα στο ρεύμα. Πως έγινε αυτό δίχως ιντερνετ; Κουφό μου φάνηκε.
Link to comment
Share on other sites

Το οτι σου αλλαξε το background ειναι φυσιολογικο (αφου για καθε μηνα εχει διαφορετικο χρωμα εαν δηλ αλλαξεις την ημερομηνια και την κανεις π.χ. 9/1/2006 θα δεις οτι παλι θα αλλαξει το background) το θετικο ειναι οτι τωρα που εκανες αναβαθμιση μπορεις να βαζεις για background οτι εικονα θες. Η αναβαθμιση εγινε μεσα απο το UMD (δεν ειναι απαραιτητη η συνδεση με το ιντερνετ για να κανεις αναβαθμιση) ενω για την 2.00 δεν ηταν απαραιτητο να το εχεις στην πριζα :wacko: SONY ειναι αυτη οτι θελει κανει :) . Εαν κατεβασεις τωρα την 2.60 και την βαλεις μεσα στο MS μπορεις να κανεις αναβαθμιση κατευθειαν (μονο που χρειαζεται να το βαλεις στο ρευμα :D ).

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ενα κουφό. Εβαλα να παίξω το XMEN και μου ζήτησε αναβάθμιση σε 2.00 για να παίξει. Αναγκάστηκα και την έκανα. Το χρώμα του μενού απο κίτρινο έγινε κόκκινο!!! Και η αναβάθμιση έγινε απλά βάζωντάς το μηχάνημα στο ρεύμα. Πως έγινε αυτό δίχως ιντερνετ; Κουφό μου φάνηκε.

 

To UMD periexei kai thn anava8mish,opote arkei h paroxh reymatos.

To xrwma tou menou apo kitrino egine kokkino giati ka8e mhna allazei...(gia to dekemvrio einai kokkino) :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, παρά την αναβάθμιση, συνεχίζει να μην παίζει κλιπάκια βίντεο. Κάτι δεν κάνω καλά. Κάποιο αρχείο λύπει μάλλον.

spinemm, μου ζήτησε να το βάλω στο ρεύμα, αλλιώς δεν προχώραγε στο επόμενο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Κλιπακια βιντεο παιζει μονο οσα με καταληξη Mp4 αντιθετα εαν ειχες Psp me version 1.50 θα μπορουσες να παιζεις και avi, αλλα υπαρχουν προγραμματα που μετατρεπεις οτιδηποτε μορφη βιντεο σε ΜΡ4, δοκιμασε π.χ αυτο x-psp-video-converter ειναι παρα πολυ καλο. ".....ζήτησε να το βάλω στο ρεύμα, αλλιώς δεν προχώραγε στο επόμενο βήμα." ναι εγω εκανα λαθος στην 2.50 δεν ζηταει να ειναι στο ρευμα.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Τον σκληρό τον αγόρασα 230 Ε από ένα φίλο.

 

μπορεις να βρεις και για μενα ή να με βοηθησεις να βρω.

οτι πληροφοριες εχεις στειλε pm αν θελεις. thanks

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Έχω 2 ερωτήσεις να κάνω σχετικα με το GIGA pack του PSP. 1ον έχω δει ότι μονάχα το πλαίσιο το πουλάει προς το παρόν και 325 ευρώ μάλιστα, αντι για 300. Γνωρίζετε κάποιο άλλο μαγαζί που να πουλάει το GIGA pack στην κανονική τιμή; 2ον το PSP του GIGA pack θα είναι σε έκδοση πάνω απο την 2.0;
Link to comment
Share on other sites

το psp του giga pack του πλαισίου έχει την 2.01

 

εγώ που το αναβάθμισα σε 2.60 γιατί δεν μπορώ να του "περάσω" στο memory stick videos που έχω μετατρέψει με το x-psp-video-converter? :(

http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

παρτε να χετε εδω

tahnks mate!

omws exw ms 1gb.i efarmogi auti mporei na kanei dump ena umd se parts?gia paradeigma to umd tou paixnidiou wrc einai 1,6 gb opote xreiazomai mia efarmogi pou na to kanei dump se kommatia.to umd dumper alpha to kanei auto?

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Εχω διαβάσει ήδη αρκετές σελίδες αλλά έχω ακόμα κάποιες απορίες που δεν μου έχουν λυθεί και παρακαλώ πολύ να μου απαντήσετε.

 

1) Η Jap έκδοση του PSP έχει καλύτερη οθόνη από την EUR έκδοσή του ? Αν ναι πόσο καλύτερη και τί διαφορά έχει ? Αξίζει τον κόπο να ψάξει κανείς για την JAP έκδοση της κονσόλας ? Τι άλλες διαφορές υπάρχουν στις 2 εκδόσεις ? (εκτός από το firmware)

 

2) Ποιά τα μειονεκτήματα του 1.50 firmware σε σχέση με την νεότερη έκδοση ? Γιατί δεν έχουν σπάσει καμιά μεγαλύτερη από την 1.50 ?

Link to comment
Share on other sites

oi apateones sto plaisio poulan to psp GIGA pack 325 euro eno se oli tin europi pouleiete 300 euro, gia ayto kai ego tous esteila to parakato gram kai perimeno apantisi...

"giati se olon ton kosmo kai se oli tin europi poulan to giga pack 300,00 euro kai eseis to poulate 325,00 euro, mipos koitate na mas ta arpaksete oso einai noris? ntropi sas kai sas eixa gia sobaro kai entimo katastima"...

...kante kai eseis to idio na doume ti tha sas poun.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Εχω διαβάσει ήδη αρκετές σελίδες αλλά έχω ακόμα κάποιες απορίες που δεν μου έχουν λυθεί και παρακαλώ πολύ να μου απαντήσετε.

 

1) Η Jap έκδοση του PSP έχει καλύτερη οθόνη από την EUR έκδοσή του ? Αν ναι πόσο καλύτερη και τί διαφορά έχει ? Αξίζει τον κόπο να ψάξει κανείς για την JAP έκδοση της κονσόλας ? Τι άλλες διαφορές υπάρχουν στις 2 εκδόσεις ? (εκτός από το firmware)

 

2) Ποιά τα μειονεκτήματα του 1.50 firmware σε σχέση με την νεότερη έκδοση ? Γιατί δεν έχουν σπάσει καμιά μεγαλύτερη από την 1.50 ?

 

kalimera file mou.tha sou apantisw sto deutero skelos.i version 1,50 yperterei sto oti mporeis na paizeis paixnidia apo to memory stick tou psp,kathws kai apeires efarmoges opws apo to na to kaneis pda,tilecontrol,na baleis ta windows 95,kai na paixeis paihnidia amiga,nes,supernes,megadrive,gba,neogeo,mame32.pros to paron den exoun spasei kamia megalyteri.isws kapoia stigmi ginei kai auto.

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

oi apateones sto plaisio poulan to psp GIGA pack 325 euro eno se oli tin europi pouleiete 300 euro, gia ayto kai ego tous esteila to parakato gram kai perimeno apantisi...

"giati se olon ton kosmo kai se oli tin europi poulan to giga pack 300,00 euro kai eseis to poulate 325,00 euro, mipos koitate na mas ta arpaksete oso einai noris? ntropi sas kai sas eixa gia sobaro kai entimo katastima"...

...kante kai eseis to idio na doume ti tha sas poun.

 

to plaisio apo palia itan gnwsto farmakeio.me to gramma den nomizw na petyxeis tipota.to pio pithano einai na se agnoisoun.eleutheri agora ehoume.to kalytero pou ehei na kanei kaneis s auti ti hwra,pou paei kata diaolou sta panta,einai na psahneis arketa gia tin agora pou theleis na kaneis kai na kataligeis stin pio symferousa prosfora gia sena.

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Εχω διαβάσει ήδη αρκετές σελίδες αλλά έχω ακόμα κάποιες απορίες που δεν μου έχουν λυθεί και παρακαλώ πολύ να μου απαντήσετε.

 

1) Η Jap έκδοση του PSP έχει καλύτερη οθόνη από την EUR έκδοσή του ? Αν ναι πόσο καλύτερη και τί διαφορά έχει ? Αξίζει τον κόπο να ψάξει κανείς για την JAP έκδοση της κονσόλας ? Τι άλλες διαφορές υπάρχουν στις 2 εκδόσεις ? (εκτός από το firmware)

 

2) Ποιά τα μειονεκτήματα του 1.50 firmware σε σχέση με την νεότερη έκδοση ? Γιατί δεν έχουν σπάσει καμιά μεγαλύτερη από την 1.50 ?

 

Επειδη εχω και τις δυο εκδοσεις θα σουπω οτι η διαφορα στην οθονη δεν ειναι τεραστια απλα στην γιαπ εκδοση ειναι πιο φωτεινα τα γραφικα, δεν αξιζει πλεον να ψαξεις την γιαπ εκδοση εφοσον η εδω αντιπροσωπεια δεν θα σε υποστηριξη σε περιπτωσηπροβληματος.

 

Τα μειονεκτηματα ειναι πολυ λιγα δεν σερφαρεις στον ιντερνερ με το psp, δεν μπορεις να βαλεις με την ιδια ευκολια wallpaper που θες εσυ αλλα πρεπει καθε μηνα να το αλλαζεις "manual", στην 2.00 και πανω "κοβει" ενα επιπεδο φωτισμου και στο επιτρεπει μονο εαν εχεις το μηχανημα στο ρευμα, δεν εχω βρει καποια αλλη σημαντικη διαφορα. Δεν εχουν σπασει καμμια αλλη εκδοση γιατι προφανως περιμενουν καπου να σταθεροποιηθει η κατασταση με τις συνεχεις αλλαγες firmware (πραγμα αδυνατο πιστευω) ενω απο την αλλη με τις ασφαλιστικες δικλειδες που βαζει η SONY με καθε αναβαθμιση ε!!!! δεν θα ειναι και οτι πιο ευκολο απ' οτι φαινεται ;)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κατέβασα σήμερα το GTA με το Bitlord, ενώ ξεκινάει κανονικά ο loader και μετά sto Games-Umd μοy βγάζει το παιχνίδι αυτό όταν πατάω χ για να ξεκινήσει κολλάει και μου bγάζει το μήνυμα The disc could not be read ή The game could not be runn - FFFFFED3 .Ξέρει κανείς τι παίζει;

---- gb610 αν θέλεις μπες στο irc sto Grnet:dionysos και μετά στο channel #psp όπου και είναι το παιδί από όπου τον παρήγγειλα. Αν δεν μπορείς να μπείς πες μου να σε ενημερώσω με pm ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την τιμή του Giga pack στο Πλαίσιο μάλλον είναι γενικευμένο το φαινόμενο λόγω Sony Hellas... Το ίδιο έγινε και με το απλό πακέτο το PSP. Σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη κοστίζει 250€ και στην Ελλάδα έχει 270€!!! Οπότε το +20€ μεταφέρθηκε και στο giga pack... :down:
Link to comment
Share on other sites

το psp του giga pack του πλαισίου έχει την 2.01

 

εγώ που το αναβάθμισα σε 2.60 γιατί δεν μπορώ να του "περάσω" στο memory stick videos που έχω μετατρέψει με το x-psp-video-converter? :(

 

Και εγώ το γιγα πακ από πλαίσιο πήρα και δε μπορούσα με το χ-πσπ να περάσω βιντεάκια.Με το NERO RECODE όμως περνιούντε κανονικοτατηκότατα(χωρίς υπότιτλους) με πολύ καλή ποιότητα(πέρασα το νονο 1,Δον Κορλεόνε κτλ...)

 

Ξέρει κανείς πρόγραμμα που να περνάει υπότιτλους σε ΜΡ4 αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κατέβασα σήμερα το GTA με το Bitlord, ενώ ξεκινάει κανονικά ο loader και μετά sto Games-Umd μοy βγάζει το παιχνίδι αυτό όταν πατάω χ για να ξεκινήσει κολλάει και μου bγάζει το μήνυμα The disc could not be read ή The game could not be runn - FFFFFED3 .Ξέρει κανείς τι παίζει;

 

θελει original f/w 2.00. δοκιμασε το decryptor μηπως δουλεψει(αν και δε νομιζω) http://www.psp-hacks.com/page/2/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερετε για ποσο καιρο θα ειναι διαθεσιμο το giga pack??? δε εχω αποφασισει ακομα την αγορα του και φοβαμαι μην βρεθω προ εκλπήξεων... :!:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κατέβασα σήμερα το GTA με το Bitlord, ενώ ξεκινάει κανονικά ο loader και μετά sto Games-Umd μοy βγάζει το παιχνίδι αυτό όταν πατάω χ για να ξεκινήσει κολλάει και μου bγάζει το μήνυμα The disc could not be read ή The game could not be runn - FFFFFED3 .Ξέρει κανείς τι παίζει;

---- gb610 αν θέλεις μπες στο irc sto Grnet:dionysos και μετά στο channel #psp όπου και είναι το παιδί από όπου τον παρήγγειλα. Αν δεν μπορείς να μπείς πες μου να σε ενημερώσω με pm ;)

poso poulaei diladi ta isos?

dokimasa na mpw alla brika mono to GRnet.pouthena den brika to GRnet:dionysos

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...