Jump to content

Sony PSP


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!πηρα ενα psp.μου λεει system software of psp system is version 9.90 και οταν παω στο system settings λεει system software 5.50 GEN-D3 ειναι τσιπαρομσενο το ξερω.χρειαζεται αναβαθμιση για να παιξω νεα παιχνιδια?και αν ναι πως γινετε?ευχαριστω πολυ

 

Δεν είναι 9.90, απλά είναι το hack τέτοιο για να μην κάνεις καταλάθος αναβάθμιση ...

Είναι ένα αρχείο .txt που το γράφει αυτό, σε κάποια εσωτερική μνήμη του PSP, αν πατήσεις Select και βάλεις σαν "USB Connection" κάποια από τις 3 μνήμες flash θα το βρεις ... Αναλυτικά πως να το περάσεις μετά την 5.50GEN δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά, θα βρεις αναλυτικό και απλούστατο οδηγό στο pspgr.net, απλά περνάς κάποια αρχειάκια από το PC στην κάρτα μνήμης, τα τρέχεις και τέλος ...

 

Για κάποια παιχνίδια θα χρειαστείς αναβάθμιση, όπως για παράδειγμα το τελευταίο God Of War θέλει την 6.31 ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι 9.90, απλά είναι το hack τέτοιο για να μην κάνεις καταλάθος αναβάθμιση ...

Είναι ένα αρχείο .txt που το γράφει αυτό, σε κάποια εσωτερική μνήμη του PSP, αν πατήσεις Select και βάλεις σαν "USB Connection" κάποια από τις 3 μνήμες flash θα το βρεις ... Αναλυτικά πως να το περάσεις μετά την 5.50GEN δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά, θα βρεις αναλυτικό και απλούστατο οδηγό στο pspgr.net, απλά περνάς κάποια αρχειάκια από το PC στην κάρτα μνήμης, τα τρέχεις και τέλος ...

 

Για κάποια παιχνίδια θα χρειαστείς αναβάθμιση, όπως για παράδειγμα το τελευταίο God Of War θέλει την 6.31 ...

 

δε προλαβα να κανω edit το βρηκα φιλε μου.το εκανα μια χαρα!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

Αγόρασσα το psp Ε1004...

Ψάχνω στο internet τρόπο έτσι ωστε να περάσω παιχνίδια στην memory stick αλλά δεν βρίσκω τίποτα...

Καμία βοήθεια για το πως...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 9.90, απλά είναι το hack τέτοιο για να μην κάνεις καταλάθος αναβάθμιση ...

Είναι ένα αρχείο .txt που το γράφει αυτό, σε κάποια εσωτερική μνήμη του PSP, αν πατήσεις Select και βάλεις σαν "USB Connection" κάποια από τις 3 μνήμες flash θα το βρεις ... Αναλυτικά πως να το περάσεις μετά την 5.50GEN δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά, θα βρεις αναλυτικό και απλούστατο οδηγό στο pspgr.net, απλά περνάς κάποια αρχειάκια από το PC στην κάρτα μνήμης, τα τρέχεις και τέλος ...

 

Για κάποια παιχνίδια θα χρειαστείς αναβάθμιση, όπως για παράδειγμα το τελευταίο God Of War θέλει την 6.31 ...

Εχω και τα δυο God of war και δεν μου ζητησαν αναβαθμιση (ειμαι με 5.50Gen promitheus 4) , μια χαρα παιζουν οτι παιχνιδι εχω βαλει.. ακομα και προ 12

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω και τα δυο God of war και δεν μου ζητησαν αναβαθμιση (ειμαι με 5.50Gen promitheus 4) , μια χαρα παιζουν οτι παιχνιδι εχω βαλει.. ακομα και προ 12

 

Επιμένω πως αν βάλεις μέσα το δισκάκι του God Of War 2 θα σου ζητήσει αναβάθμιση στην 6.31 ...

Και μία λογική εξήγηση είναι πως κυκλοφορούν "πειραγμένα" ISOs για να τα παίζουν σε όλα τα FW ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει εγω το αναβαθμισα και εω το κεφαλι μου ήσυχο.κανενα καλο σαιτ για παιχνιδια ξερουμε;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα Κύριοι, ψάχνω να αγοράσω PSP και βλέπω πως το Ε1004 είναι παντού ενώ το Ε3004 δεν υπάρχει πουθενά. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για αυτό ή απλώς είμαι άτυχος και πρέπει να περιμένω πότε θα έρθουν στην Ελλάδα;

Επίσης επειδή θέλω να αγοράσω δύο για τους δύο γιους μου, θα μπορούν να παίζουν με κάποιον τρόπο μαζί;

Θα πρέπει να παίρνουμε διπλά και τα παιχνίδια αν θέλουν και οι δύο το ίδιο ή γίνεται να τα τρέχουμε από τη μνήμη;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κύριοι, ψάχνω να αγοράσω PSP και βλέπω πως το Ε1004 είναι παντού ενώ το Ε3004 δεν υπάρχει πουθενά. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για αυτό ή απλώς είμαι άτυχος και πρέπει να περιμένω πότε θα έρθουν στην Ελλάδα;

Επίσης επειδή θέλω να αγοράσω δύο για τους δύο γιους μου, θα μπορούν να παίζουν με κάποιον τρόπο μαζί;

Θα πρέπει να παίρνουμε διπλά και τα παιχνίδια αν θέλουν και οι δύο το ίδιο ή γίνεται να τα τρέχουμε από τη μνήμη;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Τα μοντέλα είναι 5, πρώτο το 1004, δεύτερο το 2004, τρίτο το 3004, τέταρτο το PSPGo, πέμπτο το Ε1004 ...

Tα 1004, 2004 & PSPGo δεν παράγονται πλέον, επειδή το 1004 και το 2004 είναι προκάτοχοι του 3004, ακριβώς όπως τα Phat PS3 αντικαταστάθηκαν από το Slim PS3 και επειδή το PSPGo δεν πουλούσε καθόλου ...

 

Το Ε1004 είναι ο φθηνή έκδοση του 3004 ... Πρέπει να πωλείται 30 ευρώ φθηνότερα από το 3004, πάντα κάτω από 100 ευρώ, και επειδή ότι πληρώνεις παίρνεις, έχεις ένα ηχείο, αντί για δύο, κακής ποιότητας πλαστικό, κακής ποιότητας κουμπιά κάτω από την οθόνη και έλλειψη της κάρτας δικτύου που έχουν όλα τα υπόλοιπα PSP, πράγμα που σημαίνει πως χάνεις το WiFi και την δυνατότητα να παίζεις με άλλα PSP σε παιχνίδια multiplayer, είτε online είτε σε άμεση σύνδεση μεταξύ τους ...

 

Όσον αφορά το διπλό, τα περισσότερα παιχνίδια απαιτούν δύο UMDs ... Αλλά αυτό είναι ένα μικρό εμπόδιο, ότι PSP και να πάρεις το σπας πανεύκολα με έναν υπολογιστή και μπορείς να αντιγράψεις παιχνίδια που είναι σε δισκάκια στην κάρτα μνήμης του PSP, να τα αποθηκεύσεις σε pc και από το pc να τα περάσεις στο δεύτερο PSP ... Οπότε μην το θεωρείς πρόβλημα ...

 

Αν το να παίζουν το ίδιο παιχνίδι είναι σημαντικό, θα πρότεινα δύο μεταχειρισμένα 3004/2004, καθώς μάλλον έπαψαν να παράγονται και τα 3004, γιατί βγήκε PSP2, γνωστό ως PSVita ... Αν από την άλλη δεν είναι σημαντικό το multiplayer, θα πρότεινα τα καινούργια Ε1004 καθώς είναι φθηνά και σπάνε εύκολα, είναι αυτό που προτείνω εγώ ...

 

Από την άλλη αν ξέρετε πως τα παιδιά θα το εκτιμήσουν και πως δεν θα το αφήσουν να πιάσει σκόνη, μπορείτε να πάρετε δύο PSVita, ή και ένα γιατί κάνουν και 230 ευρώ το ένα, χωρίς παιχνίδι και χωρίς κάρτα μνήμης, η οποία είναι απαραίτητη για την λειτουργία του ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μάλλον θα ψάξω για 2 μεταχειρισμένα 3004 ώστε να κάνουμε δουλειά με 200e περίπου. Το PSVita θα ήταν τέλειο αλλά είναι πολλά τα λεφτά και φοβάμαι μην παίζω εγώ συνέχεια αντί για τα παιδιά, που σημαίνει οτι θα θέλαμε τρία... :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε ολους ^-^

 

Εκανα μια βλακειουλα στο psp (το οποιο θα χακαρω), και πρεπει οποσδηποτε να το υποβαθμισω, αλλα δεν μπορω να βρω τον downgader απο 6.60 σε 6.35..

 

Αν υπαρχει καποιος σχετικος εδω μεσα και διατειθεται να μου στειλει το αρχειο (με πμ ή e-mail) του παραπανω downgader θα του ημουν ευγνωμων!

Link to comment
Share on other sites

Pitsikoulina, δεν χρειάζεται να μπλέκεις με downgrader, ειδικά στην έκδοση 6.xx ...

Εγώ θα σου πρότεινα να περάσεις την 6.60 PRO-B10 κατευθείαν για να μπορείς να μπαίνεις και PSN ...

 

Αν παρόλα αυτά επιμένεις, ευχαρίστως να το ανεβάσω κάπου ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Pitsikoulina, δεν χρειάζεται να μπλέκεις με downgrader, ειδικά στην έκδοση 6.xx ...

Εγώ θα σου πρότεινα να περάσεις την 6.60 PRO-B10 κατευθείαν για να μπορείς να μπαίνεις και PSN ...

 

Αν παρόλα αυτά επιμένεις, ευχαρίστως να το ανεβάσω κάπου ..

Κατι μου ελεγε οτι εσυ θα απαντουσες!

 

Ξερεις τι, διαβασα αυτο τον οδηγο https://sites.google.com/site/playstationportablegr/pos-na-chakaro-to-psp

και επειδη αυτη η διαδικασια μου φανηκε πανευκολη -και ελπιζω να ειναι και σωστη- ειπα να το κανω..

Γι' αυτο και η υποβαθμιση!

 

Εχω βρει αρκετα λινκς για τον downgrader αλλα σχεδον ολα ειναι σε megaupload και τα υπολοιπα ειναι ολα νεκρα..

Οποτε αν σου ειναι ευκολο, και δεν βαριεσαι φυσικα, ναι θα χαιρομουν αν την ανεβαζες!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάω όσο μπορώ :Ρ

Τον συγκεκριμένο τρόπο δεν θα στον πρότεινα γιατί υπάρχει κίνδυνος να brickάρει το PSP ...

Θα σου δώσω αντί για το 6.35 PRO-A3, το 6.35 PRO-B10 που είναι πιο σταθερό και δεν έχει τον ίδιο κίνδυνο, από εδώ ...

 

Όσον αφορά downgrader, δεν υπάρχει κάτι για 6.35, υπάρχει όμως για 6.20 γιατί αυτή ήταν η τελευταία που μπορούσες να περάσεις μόνιμα στα 3004 και Go ... Άρα παίρνεις τον 6.60->6.20 downgrader από εδώ και μετά μπορείς να περάσεις την official 6.35 και μετά από πάνω την 6.35 PRO-B10 ...

 

edit : τον οδηγό που μου έδωσες τον ακολουθείς κανονικά, μόνο που αντικαθιστάς τα αρχεία με αυτά που σου δωσα ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάω όσο μπορώ :Ρ

Τον συγκεκριμένο τρόπο δεν θα στον πρότεινα γιατί υπάρχει κίνδυνος να brickάρει το PSP ...

Θα σου δώσω αντί για το 6.35 PRO-A3, το 6.35 PRO-B10 που είναι πιο σταθερό και δεν έχει τον ίδιο κίνδυνο, από εδώ ...

 

Όσον αφορά downgrader, δεν υπάρχει κάτι για 6.35, υπάρχει όμως για 6.20 γιατί αυτή ήταν η τελευταία που μπορούσες να περάσεις μόνιμα στα 3004 και Go ... Άρα παίρνεις τον 6.60->6.20 downgrader από εδώ και μετά μπορείς να περάσεις την official 6.35 και μετά από πάνω την 6.35 PRO-B10 ...

 

edit : τον οδηγό που μου έδωσες τον ακολουθείς κανονικά, μόνο που αντικαθιστάς τα αρχεία με αυτά που σου δωσα ..

 

Κ ο θεος βοηθος :Ρ

 

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

Το εκτιμω!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ : )

 

Μην σπάζεσαι, δεν είναι κάτι δύσκολο !!!!

Απλά να θυμάσαι, όλα τα "ΕΒΟΟΤ.ΡΒΡ", τα οποία είναι και παιχνίδια και προγράμματα, πάνε σε αποκλειστικό τους φάκελο, ασχέτως ονομασίας, στον φάκελο "GAME" ... Και απλά τα τρέχεις μέσα από το PSP ...

 

edit : και να λείπει το θρησκευτικό περιεχόμενο :p

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! οκ :Ρ

 

Περασα κανονικα τον 6.60->6.20 downgrader.. Αλλα μου λεει οτι the game could not be started :(

Link to comment
Share on other sites

1. Από τις διατάξεις των φακέλων μέσα στο συμπιεσμένο ελπίζω να κατάλαβες πως ο άλλος φάκελος, ο SRC πάει στην αρχή της κάρτας μνήμης ...

2. Λάθος μου, ξέχασα να σου πω πως θες και το επίσημο 6.20, μόνο του το homebrew δεν κάνει τίποτα ... Για 1000, 2000 και 3000, μπες εδώ, ενώ αν έχεις Go, πρώτα περαστικά σου, και μετά μπες εδώ ...

3. Μόλις τελειώσεις την διαδικασία μπορείς να περάσεις το επίσημο 6,35 για τα μη-Go εδώ και για τα Go εδώ ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

1. Από τις διατάξεις των φακέλων μέσα στο συμπιεσμένο ελπίζω να κατάλαβες πως ο άλλος φάκελος, ο SRC πάει στην αρχή της κάρτας μνήμης ...

2. Λάθος μου, ξέχασα να σου πω πως θες και το επίσημο 6.20, μόνο του το homebrew δεν κάνει τίποτα ... Για 1000, 2000 και 3000, μπες εδώ, ενώ αν έχεις Go, πρώτα περαστικά σου, και μετά μπες εδώ ...

3. Μόλις τελειώσεις την διαδικασία μπορείς να περάσεις το επίσημο 6,35 για τα μη-Go εδώ και για τα Go εδώ ..

 

Εχω το 3004..

 

Μα το αρχειο που μου δινεις ονομαζεται PSP Firmware 6.35 Update, οχι 6.20 :/

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 3004..

 

Μα το αρχειο που μου δινεις ονομαζεται PSP Firmware 6.35 Update, οχι 6.20 :/

 

Το 6.35 PRO-B10 ?

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο.. Δεν θα επρεπε να ονομαζοταν PSP Firmware 6.20 Update? Καλα μπορει να λεω και χαζομαρα, δε λεω..

 

edit: Ακυρο!

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Χρονια πολλα σε ολους. Προσφατα ο αδερφος μ αγορασε 1 psp 1000...απογοητευτικα αρκετα με την συσκευη. Δεν ειχα ξαναπιασει psp και περιμενα περισσοτερα. Αρχικα απο οτι ειδα το κουτι δν ειχε καλωδιο συνδεσης με Η/Υ. Μετα δν κανει save γιατι χρειαζεται memory stick . Τελος ειχα την εντυπωση οτι εχει wifi για συνδεση στο διαδυκτιο αλλα στα settings δν εχει network

Μπορω να κανω κατι για τα παραπανω η κατι για να βελτιωσω γενικα την συσκευη ????

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους. Προσφατα ο αδερφος μ αγορασε 1 psp 1000...απογοητευτικα αρκετα με την συσκευη. Δεν ειχα ξαναπιασει psp και περιμενα περισσοτερα. Αρχικα απο οτι ειδα το κουτι δν ειχε καλωδιο συνδεσης με Η/Υ. Μετα δν κανει save γιατι χρειαζεται memory stick . Τελος ειχα την εντυπωση οτι εχει wifi για συνδεση στο διαδυκτιο αλλα στα settings δν εχει network

Μπορω να κανω κατι για τα παραπανω η κατι για να βελτιωσω γενικα την συσκευη ????

 

Ο αδερφός σου σου αγόρασε την φθηνή έκδοση για PSP, το E1004, το οποίο έχει χειρότερη ποιότητα, ένα αντί για δύο ηχεία και δεν έχει καν WiFi ... Το PSP 3004 τα έχει όλα αυτά ... Δυστυχώς η Memory Stick είναι αναγκαία ...

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι σχετικά με το καλώδιο για υπολογιστή, παίρνει οποιοδήποτε καλώδιο microUSB τύπου A, τα βρίσκεις σε ψηφιακές φωτογραφικές και σε εξωτερικούς σκληρούς δίσκους .. Σχεδόν σίγουρα θα έχεις ένα τέτοιο σπίτι σου ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά γίνονται παντού.

Τα καταστήματα διαφημίζουν μία τιμή χώμα για psp, τηλεοράσεις, κινητά κλπ, αλλά χωρίς να εξηγούν στον καταναλωτή ότι αυτές οι εκδόσεις είναι οι "φτηνές"/πετσοκομμενες που δεν έχουν όλες της λειτουργίες του πιο ακριβού μοντέλου...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γράφει πάνω στο κουτί τις λειτουργίες που έχει κάθε συσκευή.

Δεν φταίει το μαγαζί αν ο πελάτης βαριέται να διαβάσει.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...