Jump to content

OnePlus 3


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίεργο, ήταν ήδη στο Dark. Το ξαναεπελεξα και έστρωσε, μάλλον είχε φάει κάποιο κόλλημα :/

 

Thanks!

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι αναβάθμιση να πάει από OnePlus 3 σε Huawei P20 Lite;

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι αναβάθμιση να πάει από OnePlus 3 σε Huawei P20 Lite;

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

 

Καλή χρονιά.

Προσωπικά, δεν το βλέπω αναβάθμιση, μάλλον υποβάθμιση θα το έλεγα.

Δες μια σύγκιρση και κρίνε και εσύ. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά.

 

Προσωπικά, δεν το βλέπω αναβάθμιση, μάλλον υποβάθμιση θα το έλεγα.

 

Δες μια σύγκιρση και κρίνε και εσύ. :)

Δεν μπορούσα να βγάλω άκρη με τις διαφορές στο chip και την CPU.

 

Σ' ευχαριστώ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να βγάλω άκρη με τις διαφορές στο chip και την CPU.

 

Σ' ευχαριστώ.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Στα benchmarks το op3 βγαίνει πολύ καλύτερο,

Ενδεικτικά σε antutu (ας είναι το πλέον αμφιλεγόμενο), το p20 lite φτάνει κάπου στα 90 ενώ το op3 κοντά στα 165 (από kimovil) ;)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,

ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς κάποια ιδέα για να ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και αρκετό καιρό με τη συσκευή.

 

Πιο συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια αναπαραγωγής μουσικής μέσω streaming (είτε με Google Play Music παλιότερα, είτε με Spotify τώρα) και ενώ βρίσκομαι κανονικά συνδεδεμένος σε WiFi, μετά από λίγη ώρα κοιτάω τη συσκευή και βλέπω πως έχει χάσει τη σύνδεση με το WiFi και με έχει γυρίσει σε 4G (με αποτέλεσμα να μου "σκίζει" προφανώς τα data :mad:).

 

Στην αρχή νόμιζα πως αυτό συνέβαινε επειδή βρισκόμουν λίγο πιο μακρυά από το router (πχ στο μπαλκόνι) αλλά στη συνέχεια είδα πως το ίδιο γινόταν ακόμα κι όταν η συσκευή βρισκόταν μόλις 2-3μέτρα μακρυά από το router. Επιλέγοντας στη συνέχεια να δω τα διαθέσιμα δίκτυα WiFi, καθυστερούσε πολύ να βρει το δίκτυο ή κάποιες φορές δεν το έβρισκε και καθόλου. Σημειωτέον επίσης πως το ίδιο έχει συμβεί σε 2-3 διαφορετικά δίκτυα WiFi, κι όχι μόνο στο δικό μου.

 

Έχετε κάποια ιδέα γιατι μπορεί να συμβαίνει αυτό?

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,

ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς κάποια ιδέα για να ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και αρκετό καιρό με τη συσκευή.

 

Πιο συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια αναπαραγωγής μουσικής μέσω streaming (είτε με Google Play Music παλιότερα, είτε με Spotify τώρα) και ενώ βρίσκομαι κανονικά συνδεδεμένος σε WiFi, μετά από λίγη ώρα κοιτάω τη συσκευή και βλέπω πως έχει χάσει τη σύνδεση με το WiFi και με έχει γυρίσει σε 4G (με αποτέλεσμα να μου "σκίζει" προφανώς τα data :mad:).

 

Στην αρχή νόμιζα πως αυτό συνέβαινε επειδή βρισκόμουν λίγο πιο μακρυά από το router (πχ στο μπαλκόνι) αλλά στη συνέχεια είδα πως το ίδιο γινόταν ακόμα κι όταν η συσκευή βρισκόταν μόλις 2-3μέτρα μακρυά από το router. Επιλέγοντας στη συνέχεια να δω τα διαθέσιμα δίκτυα WiFi, καθυστερούσε πολύ να βρει το δίκτυο ή κάποιες φορές δεν το έβρισκε και καθόλου. Σημειωτέον επίσης πως το ίδιο έχει συμβεί σε 2-3 διαφορετικά δίκτυα WiFi, κι όχι μόνο στο δικό μου.

 

Έχετε κάποια ιδέα γιατι μπορεί να συμβαίνει αυτό?

 

Αν έχεις την 5.0.8 το έχω παρατηρήσει και εγώ ότι χάνει το Wifi ανά διαστήματα μάλλον είναι κάποιο bug της rom.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την 5.0.8 το έχω παρατηρήσει και εγώ ότι χάνει το Wifi ανά διαστήματα μάλλον είναι κάποιο bug της rom.

 

Ναι, αυτή τη version έχω. Βέβαια το πρόβλημα παρουσιάζεται εδώ και αρκετό καιρό, οπότε λογικά είναι bug από προηγούμενες version που ακόμα δεν έχει επιλυθεί.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή τη version έχω. Βέβαια το πρόβλημα παρουσιάζεται εδώ και αρκετό καιρό, οπότε λογικά είναι bug από προηγούμενες version που ακόμα δεν έχει επιλυθεί.
Όχι στο δικό μου μόνο στην 5.0.8 το έχω το πρόβλημα στις παλιότερες δεν υπήρχε.

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι στην 5.0.8 δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση λόγο έλλειψης χρόνου ενώ στην προηγούμενες έκανα, παίζει να φταίει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στην 5.0.7 είχα ένα ψευτομπαγκ το οποίο δε λύθηκε στην 5.0.8 και συνεχίζει ακάθεκτο, όχι κάτι σημαντικό ευτυχώς, αλλά θα το γράψω για να το τσεκάρει και όποιος άλλος θέλει.

Βάζοντας το να δείχνει την ταχύτητα του ίντερνετ (Settings - Status bar - Display Network speed), ενώ ξεκινάει κανονικά, στην επόμενη εναλλαγή από wifi σε data (η αντίστροφα), η ένδειξη εξαφανίζεται και δεν επανέρχεται. Όπως προανέφερα δεν είναι κάτι σημαντικό, αλλά στις προηγούμενες δούλευε κανονικά.

 

Με το wifi που αναφέρθηκε δεν έχω κανένα θέμα, είναι όμως κάτι πραγματικά πολύ σημαντικό, το οποίο μπορεί να προκαλέσει μεγάλες χρεώσεις και θέλω να πιστεύω ότι θα διορθωθεί άμεσα.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μέχρι και την 5.0.7 έκανα πάντα καθαρή εγκατάσταση και δεν είχα κανένα πρόβλημα όταν λέμε κανένα, κανένα πολύ γρήγορη και σταθερή rom.

Η μοναδική φορά που δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση ήταν τώρα με την 5.0.8 υποψιάζομαι ότι φταίει αυτό και σε εσάς και σε εμένα όποιος έχει λίγο χρόνο ας το κάνει προφανώς και θα λυθούν όλα τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό, αν και δεν είναι λύση αυτό... Κανονικά θα έπρεπε να παίζει απροβλημάτιστα ανεξαρτήτως clean install ή όχι.

Anyway, φαντάζομαι έχει γίνει πολλές φορές αυτή η συζήτηση :(

Ελπίζω να διορθωθεί κάποια στιγμή σύντομα.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό, αν και δεν είναι λύση αυτό... Κανονικά θα έπρεπε να παίζει απροβλημάτιστα ανεξαρτήτως clean install ή όχι.

Anyway, φαντάζομαι έχει γίνει πολλές φορές αυτή η συζήτηση :(

Ελπίζω να διορθωθεί κάποια στιγμή σύντομα.

Μπορεί να διορθωθεί, μπορεί να γίνει και χειρότερα αν συνεχόμενα κάνουμε update πάνω στην προηγούμενή ρομ (εντροπία).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,

ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς κάποια ιδέα για να ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και αρκετό καιρό με τη συσκευή.

 

Πιο συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια αναπαραγωγής μουσικής μέσω streaming (είτε με Google Play Music παλιότερα, είτε με Spotify τώρα) και ενώ βρίσκομαι κανονικά συνδεδεμένος σε WiFi, μετά από λίγη ώρα κοιτάω τη συσκευή και βλέπω πως έχει χάσει τη σύνδεση με το WiFi και με έχει γυρίσει σε 4G (με αποτέλεσμα να μου "σκίζει" προφανώς τα data :mad:).

 

Στην αρχή νόμιζα πως αυτό συνέβαινε επειδή βρισκόμουν λίγο πιο μακρυά από το router (πχ στο μπαλκόνι) αλλά στη συνέχεια είδα πως το ίδιο γινόταν ακόμα κι όταν η συσκευή βρισκόταν μόλις 2-3μέτρα μακρυά από το router. Επιλέγοντας στη συνέχεια να δω τα διαθέσιμα δίκτυα WiFi, καθυστερούσε πολύ να βρει το δίκτυο ή κάποιες φορές δεν το έβρισκε και καθόλου. Σημειωτέον επίσης πως το ίδιο έχει συμβεί σε 2-3 διαφορετικά δίκτυα WiFi, κι όχι μόνο στο δικό μου.

 

Έχετε κάποια ιδέα γιατι μπορεί να συμβαίνει αυτό?

 

Μήπως έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή από τις ρυθμίσεις του wifi να μπαίνει μόνο του σε καταστολή "when screen is off" ?

Η OOS στο Android 8 είναι η τελευταία έκδοση λειτουργικού που έχει αυτή τη ρύθμιση (στην 9 καταργήθηκε).

Αν την έχεις ενεργή, σου κλείνει αυτόματα το wifi όταν είναι κλειστή η οθόνη, και αν έχεις από πριν ανοιχτό το 4g, σου καταναλώνει τα data

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή από τις ρυθμίσεις του wifi να μπαίνει μόνο του σε καταστολή "when screen is off" ?

Η OOS στο Android 8 είναι η τελευταία έκδοση λειτουργικού που έχει αυτή τη ρύθμιση (στην 9 καταργήθηκε).

Αν την έχεις ενεργή, σου κλείνει αυτόματα το wifi όταν είναι κλειστή η οθόνη, και αν έχεις από πριν ανοιχτό το 4g, σου καταναλώνει τα data

 

Υποθέτω αναφέρεσαι σε αυτό το setting? (δεν είδα κάτι άλλο σχετικό)

Screenshot-20190107-103621-01-01.jpg

 

Αν ναι, είναι σωστά σεταρισμένο, οπότε μάλλον δεν είναι αυτό.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ρε λεβέντες έχουμε καμιά ιδέα τι γίνεται με την 9αρα ; Μήπως το μετανιωσαν;
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε λεβέντες έχουμε καμιά ιδέα τι γίνεται με την 9αρα ; Μήπως το μετανιωσαν;

https://www.gizmochina.com/2019/01/05/oneplus-3-oneplus-3t-spotted-running-android-pie-on-geekbench/

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι ειλικρινής θα περιμένω λίγο να δω εντυπώσεις, γιατι φοβάμαι πως θα είναι βαριά και θα επηρεάσει την απόδοση και την ταχύτητα της συσκευής..

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πάντως σε οσα κινητά εχουν αναβαθμιστεί σε 9 απο 8(απο ολες τις εταιρείες) στα σχόλια λενε οτι μετα απο την αναβάθμιση τους φανηκε "ελαφρύτερο" το λογισμικο ,πιο καλη μπαταρία ... βέβαια εκαναν κ επαναφορά εργοστασιακών ...ειδωμεν κ εμεις όταν έρθει με το καλο η ώρα
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

... βέβαια εκαναν κ επαναφορά εργοστασιακών ...

 

:cry::cry::cry:

 

Το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει καμία σημασία.

Τέλος πάντων, είδωμεν...

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τότε που το πήρα 2,5 χρόνια δηλαδή δεν έχω κάνει ποτέ reset...

Μάλλον ήρθε η ώρα και η αφορμή...

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην βιάζεστε να δούμε πρώτα πότε και αν μας την δώσουν και μετά τα βλέπουμε τα υπόλοιπα αν χρειαστεί επαναφορά αν θα δουλεύει το magisk κ.λ.π....
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ήρθε το κινητό από το service της Oneplus 3 μετά από αλλαγή μπαταρίας, και το έστησα ξανά (το έκαναν full wipe), έχω πρόβλημα με το δαχτυλικό αποτύπωμα.

3/4 φορές που δοκιμάζω να ξεκλειδώσω τη συσκευή (και με τα 4 δάχτυλα που έχω ορίσει - 2 από κάθε χέρι) αποτυγχάνω, και μου ζητάει να βάλω το pattern. Τα αφαίρεσα και τα όρισα ξανά, τίποτα, τα ίδια.

 

Να υποθέσω έχει χαλάσει ο αισθητήρας;

Αν ναι, δεν θα έπρεπε να το έχουν δει στο service;

Μπορεί να είναι κάτι άλλο;

 

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ήρθε το κινητό από το service της Oneplus 3 μετά από αλλαγή μπαταρίας, και το έστησα ξανά (το έκαναν full wipe), έχω πρόβλημα με το δαχτυλικό αποτύπωμα.

3/4 φορές που δοκιμάζω να ξεκλειδώσω τη συσκευή (και με τα 4 δάχτυλα που έχω ορίσει - 2 από κάθε χέρι) αποτυγχάνω, και μου ζητάει να βάλω το pattern. Τα αφαίρεσα και τα όρισα ξανά, τίποτα, τα ίδια.

 

Να υποθέσω έχει χαλάσει ο αισθητήρας;

Αν ναι, δεν θα έπρεπε να το έχουν δει στο service;

Μπορεί να είναι κάτι άλλο;

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

Δοκίμασε να φλασάρεις ξανά την στοκ ρομ από την ρεκόβερι με full wipe μήπως και είναι κόλλημα στο λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...