Jump to content

OnePlus 3


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο σκύλος μου έφαγε το καλώδιο. Μπορώ να αγοράσω στην Αθήνα σε μαγαζί καλώδιο που να υποστηρίζει Dash Charge?

Μπορώ να παραγγείλω από κάπου που να μην έχει 7€ μεταφορικά?

 

EBAY.. Φτηνο δωρεαν μεταφορικα και δεδομενα ιδιο.. ;)

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το Oreo.Μια χαρά όλα.

Σφαίρα πάει!

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Έκανες clean install ή με clear cache? Εγώ σκέφτομαι να το κάνω έτσι (clear cache), δε την παλεύω να τα ξαναπερναω όλα...

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Έκανες clean install ή με clear cache? Εγώ σκέφτομαι να το κάνω έτσι (clear cache), δε την παλεύω να τα ξαναπερναω όλα...

 

Παιδιά.., υπάρχει κάποια εφαρμογή να κρατάει backup όλων των εφαρμογών (έχω 125!!) και των ρυθμίσεών τους.., αλλά χωρίς να είσαι root..??? Δεν θα αντέξω κι εγώ να τις ξαναβάλω όολες μιια-μιια.... (το είχα κάνει παλιότερα... :wacko: )

Θέλω κι εγώ να βάλω την oreo και θα ήθελα να του έκανα ένα format μετά.., γιατί εδώ και καιρό κάνω αναβαθμίσεις μόνο με clear cache... Βλέπω και έχουν πολλοί τέτοιο θέμα..

Μήπως να το κάνω root..?? Ξέρω οτι εάν είσαι root υπάρχει μια τέτοια εφαρμογή για backup.., αλλά καλύτερα να το αποφύγω γιατί πέρα από το backup δεν θέλω να ασχοληθώ παραπέρα με άλλες roms και τέτοια ώστε να το κάνω root....

Τι προτείνετε βασικά..?? Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη εάν σας κούρασα.... :)

Edited by mazdakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.., υπάρχει κάποια εφαρμογή να κρατάει backup όλων των εφαρμογών (έχω 125!!) και των ρυθμίσεών τους.., αλλά χωρίς να είσαι root..??? Δεν θα αντέξω κι εγώ να τις ξαναβάλω όολες μιια-μιια.... (το είχα κάνει παλιότερα... :wacko: )

Θέλω κι εγώ να βάλω την oreo και θα ήθελα να του έκανα ένα format μετά.., γιατί εδώ και καιρό κάνω αναβαθμίσεις μόνο με clear cache... Βλέπω και έχουν πολλοί τέτοιο θέμα..

Μήπως να το κάνω root..?? Ξέρω οτι εάν είσαι root υπάρχει μια τέτοια εφαρμογή για backup.., αλλά καλύτερα να το αποφύγω γιατί πέρα από το backup δεν θέλω να ασχοληθώ παραπέρα με άλλες roms και τέτοια ώστε να το κάνω root....

Τι προτείνετε βασικά..?? Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη εάν σας κούρασα.... :)

Υπάρχει αν θυμάμαι καλά ένας οδηγός στο xda πως να μεταφέρεις τις εφαρμογές μετά από φορματ μέσω υπολογιστή με adb. Αν ψάξεις λίγο θα το βρεις.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.., υπάρχει κάποια εφαρμογή να κρατάει backup όλων των εφαρμογών (έχω 125!!) και των ρυθμίσεών τους.., αλλά χωρίς να είσαι root..??? Δεν θα αντέξω κι εγώ να τις ξαναβάλω όολες μιια-μιια.... (το είχα κάνει παλιότερα... :wacko: )

Θέλω κι εγώ να βάλω την oreo και θα ήθελα να του έκανα ένα format μετά.., γιατί εδώ και καιρό κάνω αναβαθμίσεις μόνο με clear cache... Βλέπω και έχουν πολλοί τέτοιο θέμα..

Μήπως να το κάνω root..?? Ξέρω οτι εάν είσαι root υπάρχει μια τέτοια εφαρμογή για backup.., αλλά καλύτερα να το αποφύγω γιατί πέρα από το backup δεν θέλω να ασχοληθώ παραπέρα με άλλες roms και τέτοια ώστε να το κάνω root....

Τι προτείνετε βασικά..?? Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη εάν σας κούρασα.... :)

Τώρα άμα το κάνεις ροοτ, θα χάσεις όλα τα δεδομένα σου.

 

Γενικά να ξέρεις το εξής: σε τόσο μεγάλες αλλαγές του Android, παίζουν ασυμβατότητες κάποιες φορές από τις ήδη εγκατεστημένες εφαρμογές.

 

Αν κάνεις factory reset είσαι σίγουρος ότι όλα θα μπούνε από την αρχή σωστά.

Και τι σημασία έχει πόσες εφαρμογές έχεις;

Εγώ είχα 145.

Χρειάζεσαι backup από όλες;

Κάτσε και κάνε ξεκαθάρισμα, πάρε backup ότι πραγματικά χρειάζεται και μετά factory reset.

 

Αν μετά βγαίνουν τίποτα μικρά updates ή security Android patches, δεν χρειάζεται ξανά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άμα το κάνεις ροοτ, θα χάσεις όλα τα δεδομένα σου.

Ααα τέλεια..!! Άρα ξεχνάμε το "Titanium"... :wacko:

Γενικά να ξέρεις το εξής: σε τόσο μεγάλες αλλαγές του Android, παίζουν ασυμβατότητες κάποιες φορές από τις ήδη εγκατεστημένες εφαρμογές.

Αν κάνεις factory reset είσαι σίγουρος ότι όλα θα μπούνε από την αρχή σωστά.

Και τι σημασία έχει πόσες εφαρμογές έχεις;

Εγώ είχα 145.

Χρειάζεσαι backup από όλες;

Έχεις δίκιο, κάποιες ίσως έχουν θέμα μετά οκ...αλλά τουλάχιστον να τις ξαναβάλω εύκολα.... Τις βρίσκω και στο ιστορικό εφαρμογών στο play ok και τις βάζω μία μία ξανά...αλλά τις ρυθμίσεις τους..???

Κάτσε και κάνε ξεκαθάρισμα, πάρε backup ότι πραγματικά χρειάζεται και μετά factory reset.

Αν μετά βγαίνουν τίποτα μικρά updates ή security Android patches, δεν χρειάζεται ξανά.

Αυτό ακριβώς ρωτάω..!! Πώς να κάνω backup έστω τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στις εφαρμογές..!! (αλλά καιι τις εφαρμογές εάν είναι δυνατόν.. :) )

Έψαξα λίγο και βρήκα κι εγώ αυτό με το adb που λέει ο @D_Angelos από πάνω..., (λίγο περίπλοκο βέβαια...) αλλά και την εφαρμογή "App Backup Restore Transfer"..., την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος..??

Edited by mazdakias
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup που αν θυμάμαι καλά πέρνεις backup στον υπολογιστή εάν δεν είσαι ρουτ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup που αν θυμάμαι καλά πέρνεις backup στον υπολογιστή εάν δεν είσαι ρουτ

Την είχα δοκιμάσει παλιότερα φίλε και μόνο μπέρδεμα είναι.... Να 'σαι καλά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ααα τέλεια..!! Άρα ξεχνάμε το "Titanium"... :wacko:

 

Έχεις δίκιο, κάποιες ίσως έχουν θέμα μετά οκ...αλλά τουλάχιστον να τις ξαναβάλω εύκολα.... Τις βρίσκω και στο ιστορικό εφαρμογών στο play ok και τις βάζω μία μία ξανά...αλλά τις ρυθμίσεις τους..???

 

Αυτό ακριβώς ρωτάω..!! Πώς να κάνω backup έστω τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στις εφαρμογές..!! (αλλά καιι τις εφαρμογές εάν είναι δυνατόν.. :) )

Έψαξα λίγο και βρήκα κι εγώ αυτό με το adb που λέει ο @D_Angelos από πάνω..., (λίγο περίπλοκο βέβαια...) αλλά και την εφαρμογή "App Backup Restore Transfer"..., την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος..??

 

Κάποιες ρυθμίσεις και ρυθμίσεις εφαρμογών κρατάει backup στο Google drive, όταν στήνεις το ξανά από την αρχή σε ρωτάει αν επαναφέρει backup από το Google account και ποιο, δεν χρειάζεται να περνάς εσύ μια μια την εφαρμογή, μπορείς να δεις τα backup στο Google drive στο αριστερό μενού και αντίγραφα ασφαλείας

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ρυθμίσεις και ρυθμίσεις εφαρμογών κρατάει backup στο Google drive, όταν στήνεις το ξανά από την αρχή σε ρωτάει αν επαναφέρει backup από το Google account και ποιο, δεν χρειάζεται να περνάς εσύ μια μια την εφαρμογή, μπορείς να δεις τα backup στο Google drive στο αριστερό μενού και αντίγραφα ασφαλείας

Ναι το είδα πριν λίγο οτι το συζητάτε και στο άλλο θέμα αυτό..., http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7403037#post7403037 αλλά όπως λες κρατάει "κάποιες" ρυθμίσεις όχι όλες δλδ.... :down:

Τέσπα....Μπέρδεμα το backup στο andriod με λίγα λόγια ακόμα.... Σας ευχαριστώ όλους και ας ελπίσουμε να βελτιωθεί απ' τη μαμά Google το όλο θέμα....

Μάλλον σε adb θα πάω τλκ γτ στην άλλη εφαρμογή που σας είπα παραπάνω μόλις διάβασα οτι δεεεν κρατάει ρυθμίσεις..!! :angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

Ααα τέλεια..!! Άρα ξεχνάμε το "Titanium"... :wacko:

 

Έχεις δίκιο, κάποιες ίσως έχουν θέμα μετά οκ...αλλά τουλάχιστον να τις ξαναβάλω εύκολα.... Τις βρίσκω και στο ιστορικό εφαρμογών στο play ok και τις βάζω μία μία ξανά...αλλά τις ρυθμίσεις τους..???

 

Αυτό ακριβώς ρωτάω..!! Πώς να κάνω backup έστω τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στις εφαρμογές..!! (αλλά καιι τις εφαρμογές εάν είναι δυνατόν.. :) )

Έψαξα λίγο και βρήκα κι εγώ αυτό με το adb που λέει ο @D_Angelos από πάνω..., (λίγο περίπλοκο βέβαια...) αλλά και την εφαρμογή "App Backup Restore Transfer"..., την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος..??

Φαίνεται λίγο περίπλοκο όντως, αλλά φαντάζομαι αν ακολουθήσεις τα βήματα θα είσαι μια χαρά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ααα τέλεια..!! Άρα ξεχνάμε το "Titanium"... :wacko:

 

Έχεις δίκιο, κάποιες ίσως έχουν θέμα μετά οκ...αλλά τουλάχιστον να τις ξαναβάλω εύκολα.... Τις βρίσκω και στο ιστορικό εφαρμογών στο play ok και τις βάζω μία μία ξανά...αλλά τις ρυθμίσεις τους..???

 

Αυτό ακριβώς ρωτάω..!! Πώς να κάνω backup έστω τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στις εφαρμογές..!! (αλλά καιι τις εφαρμογές εάν είναι δυνατόν.. :) )

Έψαξα λίγο και βρήκα κι εγώ αυτό με το adb που λέει ο @D_Angelos από πάνω..., (λίγο περίπλοκο βέβαια...) αλλά και την εφαρμογή "App Backup Restore Transfer"..., την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος..??

Φίλε καταλαβαίνεις τι γράφουμε;;

Λέμε να ξεκινήσεις με καθαρό λειτουργικό μετά την αναβάθμιση και εσύ θες backup από τις ρυθμίσεις;;

Μα ακριβώς αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα αν κάνεις restore μετά στο καινούριο Android.

Γιατί λέμε τόση ώρα να τις περάσεις από την αρχή; Για να μπούνε και οι ρυθμίσεις από το 0.

 

Τελικά πες μας, ποιες εφαρμογές καίγεσαι για backup και τι ρυθμίσεις έχεις φαγωθεί να κρατήσεις;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καταλαβαίνεις τι γράφουμε;;

Λέμε να ξεκινήσεις με καθαρό λειτουργικό μετά την αναβάθμιση και εσύ θες backup από τις ρυθμίσεις;;

Μα ακριβώς αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα αν κάνεις restore μετά στο καινούριο Android.

Γιατί λέμε τόση ώρα να τις περάσεις από την αρχή; Για να μπούνε και οι ρυθμίσεις από το 0.

 

Τελικά πες μας, ποιες εφαρμογές καίγεσαι για backup και τι ρυθμίσεις έχεις φαγωθεί να κρατήσεις;

Μίλα όμορφα καταρχήν φιλαράκο... Και εάν δεν καταλαβαίνεις τι ρωτάνε.., μην απαντάς καθόλου...

Είναι κατανοητό αυτό που λες.., αλλά είναι πολύ λογικό έστω να μπορείς να κρατήσεις οο,τι δεδομένα και επιλογές έχεις βάλει σε όο,τι εφαρμογή γουστάρεις και να μη χρειάζεται να τις ξαναπερνάς όλες απ την αρχή... Απλές ρυθμίσεις σε ΕΦΑΡΜΟΓΈΣ όχι στο λειτουργικό!! Το ιδανικό θα ήταν να γίνονται απ τη Google αυτόματα στην επαναφορά...

Τεσπα.., καλύφθηκα απ' τα παιδιά παραπάνω ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα πριν λίγο οτι το συζητάτε και στο άλλο θέμα αυτό..., http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7403037#post7403037 αλλά όπως λες κρατάει "κάποιες" ρυθμίσεις όχι όλες δλδ.... :down:

Τέσπα....Μπέρδεμα το backup στο andriod με λίγα λόγια ακόμα.... Σας ευχαριστώ όλους και ας ελπίσουμε να βελτιωθεί απ' τη μαμά Google το όλο θέμα....

Μάλλον σε adb θα πάω τλκ γτ στην άλλη εφαρμογή που σας είπα παραπάνω μόλις διάβασα οτι δεεεν κρατάει ρυθμίσεις..!! :angry::angry:

 

Λογικο να ειναι μπερδεμα οταν εχεις 1000 συσκευες με διαφορετικα λογισμικα και partition.

Εχεις επιλογες παντως

 

1) Αγοραζεις iphone. Μονο 460 εχει το προπερσινο 6s. Eυκαιρια.

2) Τα ξαναπερνας ολα απο την αρχη

3) Κανεις root και titanium

4) Κανεις dirty update.

 

 

Τωρα, τι σοι 'ρυθμισεις' ειναι αυτες που θελεις να μεταφερεις, εγω δεν καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις επιλογες παντως

 

1) Αγοραζεις iphone. Μονο 460 εχει το προπερσινο 6s. Eυκαιρια.

2) Τα ξαναπερνας ολα απο την αρχη

3) Κανεις root και titanium

4) Κανεις dirty update.

 

Τωρα, τι σοι 'ρυθμισεις' ειναι αυτες που θελεις να μεταφερεις, εγω δεν καταλαβαινω.

Έχεις δίκιο φίλε δυστυχώς..., αλλά το oneplus δεν το αλλάζω με τπτ..!! Και η apple είναι καλή σε θέματα συγχρονισμού.., αλλά σε όλα τα υπόλοιπα δε τη συμπαθώ και πολύ.. :P

 

Όσο για τις ρυθμίσεις που λέτε.., είναι απ' τα account που έχω σε κάθε εφαρμογή.., τα saves των παιχνιδιών (που εδώ νομίζω οτι τα κρατάει πλέον η google...), την κάρτα που έχω βάλει στην εφαρμογή του κινηματογράφου που πάω.., την τοποθεσία που έχω αποθηκεύσει σε πολλές εφαρμογές και έενα σορό τέτοιες ψιλορυθμίσεις που σου κάνουν τη ζωή ευκολότερη όταν συγχρονίζονται αυτόματα κάθε φορά που θα κάνεις μία αναβάθμιση λογισμικού..!!! (όπως πχ γίνονται αυτόματα όταν αναβαθμίζεται η εφαρμογή!!)

Τέσπα..., ας λήξει εδώ το θέμα γτ τόσα που έχουμε γράψει θα τα είχαμε περάσει χειροκίνητα τόση ώρα.....χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αποτελέσματα από επισκευή στο επίσημο service:

 

Συνολικός χρόνος: Ακριβώς 1 εβδομάδα. Δευτέρα πρωί το έδωσα στη UPS και την επόμενη Δευτέρα μου χτυπήσανε για να μου το δώσουνε στα χέρια. Και φυσικά σε όλη τη διαδικασία υπήρχε συνεχής ενημέρωση μέσω του site της επισκευάστριας εταιρείας

 

Κόστος: 97,03€ Για αλλαγή οθόνης + εργατικά + fingerprint sensor

 

Τελικά όντως το after sales της εταιρείας τα σπάει!! Μέχρι και tempered glass μου βάλανε χωρίς να το ζητήσω

 

Oneplus 1000 από μένα :respect:

Link to comment
Share on other sites

Κάνει αυτό που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο για όλες τις εταιρείες. Μπράβο τους.

 

Sent from my ONEPLUS 3 H2 Os

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτονόητο για όλους, κάποιες εταιρείες είναι μαύρο χάλι. Θα έπρεπε βέβαια αυτό να είναι το στάνταρ αλλά......

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά 90 ευρώ για αλλαγή οθόνης και fingerprint scanner δεν νομίζω να έχει άλλη εταιρεία τόσο προσιτές τιμές

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά 90 ευρώ για αλλαγή οθόνης και fingerprint scanner δεν νομίζω να έχει άλλη εταιρεία τόσο προσιτές τιμές

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

βασικά το παιδί έγραψε 97+εργατικα΄+ fingerprint

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Sorry τώρα το είδα και πάλι 97 ευρώ οθόνη είναι εξαιρετική τιμή, καλό θα ήταν να γράψει ο φίλος το σύνολο

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κόστος: 97,03€ Για αλλαγή οθόνης + εργατικά + fingerprint sensor

 

βασικά το παιδί έγραψε 97+εργατικα΄+ fingerprint

 

Επειδή εχω παραπλήσια εμπειρία, ΣΙΓΟΥΡΑ εννοεί συνολικά 97€, για [Οθονη+Εργατικά+Fing. sensor+shipping (go and return)]

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά προφανώς δεν φοράει και την πιο ακριβή οθόνη της αγοράς, οπότε λογικό το ποσό μαζί με τα εργατικά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...