Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι τραπεζικές (πχ. Winbank της Πειραιώς). Σε άλλο τηλέφωνο που είναι ρουταρισμένο, ανοίγει και κλείνει αμέσως.

 

Σχετικά με την Κινέζικη official, για να πάω στην τελευταία, πρέπει να βάλω την 1η (1.9...) και με ΟΤΑ θα πάρω τις επόμενες?

 

έχω Root με magisk και η Winbank δουλεύει κανονικά έκανα login και φορτώνει κανονικά με την ΡΟΜ που έχω τώρα

 

έχει πολλές πληροφορίες εδώ για την κινεζική στο ποστ 4

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3695877

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα

Θα ηθελα να χαιρετισω την κοινοτητα μιας και ειμαι καινουριος εδω και στη συνεχεια να σας πω τον ''πονο'' μου :D. Πηρα ενα zuk z2 pro απο bangood το οποιο χρησιμοποιω απο Ιανουαριο. Και ενω ολα βαιναν καλως πριν 3 μερες αρχισε να μη συνδεεται με γνωστα WiFi. Τι reboot το τηλεφωνο εκανα, τι επανεκκινηση το rooter κανενα αποτελεσμα...εκανε προσπαθειες να συνδεθει αλλα ματαια....Σημερα ουτε δικτυο δε μπορει να ανιχνευσει. Τα δεδομενα λειτουργουν κανονικα. Στις πληροφοριες τηλεφωνου αναφερει οτι εχει την zui 2.1.120. Εγω απο φλασαρισματα και αλλαγες ρομ δεν κατεχω....Δεν ξερω τι να κανω κ εχω απογοητευτει, σε λιγες μερες θα μου τελειωσουν και τα δεδομενα απο τη χρηση που κανω αφοσον δε μπορω να συνδεθω σε κανενα WiFi. Μηπως υπαρχει κανας χριστιανος στην περιοχη της Θεσσαλιας που θα ειχε την ευγενη καλοσυνη να βοηθησει??? Φιλε MacGyverLarisa εισαι απο Λαρισα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Θα ηθελα να χαιρετισω την κοινοτητα μιας και ειμαι καινουριος εδω και στη συνεχεια να σας πω τον ''πονο'' μου :D. Πηρα ενα zuk z2 pro απο bangood το οποιο χρησιμοποιω απο Ιανουαριο. Και ενω ολα βαιναν καλως πριν 3 μερες αρχισε να μη συνδεεται με γνωστα WiFi. Τι reboot το τηλεφωνο εκανα, τι επανεκκινηση το rooter κανενα αποτελεσμα...εκανε προσπαθειες να συνδεθει αλλα ματαια....Σημερα ουτε δικτυο δε μπορει να ανιχνευσει. Τα δεδομενα λειτουργουν κανονικα. Στις πληροφοριες τηλεφωνου αναφερει οτι εχει την zui 2.1.120. Εγω απο φλασαρισματα και αλλαγες ρομ δεν κατεχω....Δεν ξερω τι να κανω κ εχω απογοητευτει, σε λιγες μερες θα μου τελειωσουν και τα δεδομενα απο τη χρηση που κανω αφοσον δε μπορω να συνδεθω σε κανενα WiFi. Μηπως υπαρχει κανας χριστιανος στην περιοχη της Θεσσαλιας που θα ειχε την ευγενη καλοσυνη να βοηθησει??? Φιλε MacGyverLarisa εισαι απο Λαρισα?

 

φίλε μου είμαι από Λάρισα αλλά μένω Ρόδο. μόνο από team viewer ίσως να μπορούσα να σε βοηθήσω. δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακες ρυθμίσεις στο WIFI

Edited by MacGyverLarisa
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου είμαι από Λάρισα αλλά μένω Ρόδο. μόνο από team viewer ίσως να μπορούσα να σε βοηθήσω. δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακες ρυθμίσεις στο WIFI

Ευχαριστω για την απαντηση και τη συμβουλη. Εκανα επαναφορα ρυθμισεων δικτυου αλλα τπτ. Θα σωσω τις φωτογραφιες και θα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και θα σε ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση και τη συμβουλη. Εκανα επαναφορα ρυθμισεων δικτυου αλλα τπτ. Θα σωσω τις φωτογραφιες και θα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και θα σε ενημερωσω

 

αν δεις εδώ πέρα έχει όλες τις εκδόσεις τις Official από την εταιρεία. αν το κινητό σου έχει ελληνικά είναι πειραγμένη εκδοσή από το banggood έτσι ήρθε και το δικό μου από εκεί το πήρα με πειραγμένη την έβγαλα και ηρέμησα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για τα βήματα που χρειάζονται για την Κινέζικη (τελευταία επίσημη):

1) Προσθήκη Google Play

2) Αφαίρεση bloatware

3)Ελληνικό πληκτρολόγιο

4) ???

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει επιχειρήσει κανείς να αλλάξει μπαταρία; Καμία πρόταση για μπαταρία εκτός της εργοστασιακής; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει επιχειρήσει κανείς να αλλάξει μπαταρία; Καμία πρόταση για μπαταρία εκτός της εργοστασιακής; Ευχαριστώ

 

Αν και το έχω ξεσκίσει εδώ και ενάμιση χρόνο που το έχω, η μπαταρία ακόμα κρατάει καλά.

Δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι με imitation όταν η εργοστασιακή είναι τόσο φθηνή και υπάρχει στην Ελλάδα https://www.bestprice.gr/cat/809/mpataries-kiniton.html?q=lenovo+zuk+z2+battery

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα, εχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχει 3 μέρες το κινητό που ενώ η μπαταρία του είναι 80%++ αυτό σβήνει και κάνει συνεχώς επανεκκινησεις. Είναι θέμα λογισμικού? (Προσφάτως έκανα αναβάθμιση Κ πήγα στο Android 8 chinese rom) Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανα, αλλά τπτ... Edited by NikosVsL
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχει 3 μέρες το κινητό που ενώ η μπαταρία του είναι 80%++ αυτό σβήνει και κάνει συνεχώς επανεκκινησεις. Είναι θέμα λογισμικού? (Προσφάτως έκανα αναβάθμιση Κ πήγα στο Android 8 chinese rom) Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανα, αλλά τπτ...

 

Για πρόβλημα της rom φαίνεται. Καλού κακού, ρίξε μια ματιά στο xda και στο zukfans.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ινδική την οφισιαλ Android 6 και σκέφτομαι να περάσω την jaguar 8.1 θα δω διαφορά κάπου? Το προτείνετε?

 

Ναι, αρκετή. Δες εδώ

(αν και είναι λίγο παλιό βίντεο, θα σου δώσει μια εικόνα). Στη προτείνω ανεπιφύλακτα. Μόνο μην ξεχάσεις ότι χρειάζεται baseband 1.7 για να λειτουργήσει σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκετή. Δες εδώ
(αν και είναι λίγο παλιό βίντεο, θα σου δώσει μια εικόνα). Στη προτείνω ανεπιφύλακτα. Μόνο μην ξεχάσεις ότι χρειάζεται baseband 1.7 για να λειτουργήσει σωστά.

 

δηλαδή?τι είναι αυτο και πώς το βάζω?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή?τι είναι αυτο και πώς το βάζω?

 

Αν έχεις ακόμα τη στοκ recovery, απλά κάνε το update στη τελευταία official. Αν όχι, κάνε ότι λέει εδώ https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/how-to/zuk-z2-baseband-flashing-guide-t3715121

Βρήκα τυχαία και αυτή τη μέθοδο https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/how-to/guide-flash-firmware-twrp-relocking-t3576196 αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστη (πάντως, φαίνεται να είναι η πιο εύκολη).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω την official ινδική android 6,μηπως αντί να βάλω μια custom rom σκέφτομαι να βάλω την ινδική με Android 7 μιας και η διαδικασία είναι η ίδια που είχα κάνει βάζοντας την ινδική με Android 6. Το προτείνετε? Είναι καλή? Τι λέτε να κάνω? Πείτε γνώμες
Link to comment
Share on other sites

Έχω την official ινδική android 6,μηπως αντί να βάλω μια custom rom σκέφτομαι να βάλω την ινδική με Android 7 μιας και η διαδικασία είναι η ίδια που είχα κάνει βάζοντας την ινδική με Android 6. Το προτείνετε? Είναι καλή? Τι λέτε να κάνω? Πείτε γνώμες

 

Από την 6άρα σίγουρα είναι καλύτερη. Ωστόσο, οι custom 8άρες έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο που (προσωπικά) δεν βρίσκω λόγο για να μείνει κανείς με στοκ rom.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρούλα είναι η 7άρα η στόκ. Μόνο θέμα τα διπλά notifications, που στην προηγούμενη προσωπικά δεν το είχα.

 

Να ρωτήσω κάτι, έχετε να προτείνετε κανένα καλό γυάλινο προστατευτικό οθόνης; Μου έσπασαν όσα είχα και ψάχνω άλλο καινούριο.

 

Αυτά που είχα ήταν για άλλο κινητό (Galaxy A5 2017) που ήταν κομμένα λάθος για το Α5 αλλά ταίριαζαν γάντι στο ZUK. Οπότε ψάχνω κάτι για το ZUK που να πάει απο άκρη σε άκρη και ας μένει λίγο στην άκρη που να μην κολλάει στην κούρμπα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρούλα είναι η 7άρα η στόκ. Μόνο θέμα τα διπλά notifications, που στην προηγούμενη προσωπικά δεν το είχα.

 

Να ρωτήσω κάτι, έχετε να προτείνετε κανένα καλό γυάλινο προστατευτικό οθόνης; Μου έσπασαν όσα είχα και ψάχνω άλλο καινούριο.

 

Αυτά που είχα ήταν για άλλο κινητό (Galaxy A5 2017) που ήταν κομμένα λάθος για το Α5 αλλά ταίριαζαν γάντι στο ZUK. Οπότε ψάχνω κάτι για το ZUK που να πάει απο άκρη σε άκρη και ας μένει λίγο στην άκρη που να μην κολλάει στην κούρμπα.

 

Δεν εννοούσα ότι είναι κακή αλλά ότι οι custom oreo είναι αρκετά καλύτερες.

Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ ούτε ζελατίνα ούτε tempered glass γιατί μου αρέσει πολύ η αίσθηση που έχει η οθόνη στην αφή. Από Ελλάδα δύσκολα θα βρεις κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρούλα είναι η 7άρα η στόκ. Μόνο θέμα τα διπλά notifications, που στην προηγούμενη προσωπικά δεν το είχα.

 

Να ρωτήσω κάτι, έχετε να προτείνετε κανένα καλό γυάλινο προστατευτικό οθόνης; Μου έσπασαν όσα είχα και ψάχνω άλλο καινούριο.

 

Αυτά που είχα ήταν για άλλο κινητό (Galaxy A5 2017) που ήταν κομμένα λάθος για το Α5 αλλά ταίριαζαν γάντι στο ZUK. Οπότε ψάχνω κάτι για το ZUK που να πάει απο άκρη σε άκρη και ας μένει λίγο στην άκρη που να μην κολλάει στην κούρμπα.

 

Έχω πάρει αυτές που έχουν το μαύρο πλαίσιο και δεν φαίνεται ότι δεν είναι κολλημένο το γύρω γύρω

https://www.banggood.com/2PCS-Tempered-Glass-Full-Film-Clear-Screen-Protector-For-Lenovo-ZUK-Z2-p-1138819.html

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/amp/s/forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/development/rom-lenovo-zuk-z2-plus-2132-indian-t3678826/amp/

Αυτή είναι η διαδικασία για την ινδική στοκ nougat? Είναι και για zuk z2? Έχετε να επισημάνετε κάτι πάνω σε αυτή?

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.gr/amp/s/forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/development/rom-lenovo-zuk-z2-plus-2132-indian-t3678826/amp/

Αυτή είναι η διαδικασία για την ινδική στοκ nougat? Είναι και για zuk z2? Έχετε να επισημάνετε κάτι πάνω σε αυτή?

 

Μια στιγμή. Αφού έχεις ήδη την ινδική 6, γιατί δεν κάνεις απλά ota;

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή. Αφού έχεις ήδη την ινδική 6, γιατί δεν κάνεις απλά ota;

 

την ειχα περάσει χειροκίνητα και δεν μπορεί να γίνει η διαδικασία μέσω οτα νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Αν και βλέπω πως έχει θέμα με διπλές ειδοποιήσεις,δε ξερω αν αξιζει να το κανω ισως μεινω σε αυτη γιατι το να περασω μια custom ειναι μεγάλη διαδικασία
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να έρχεται κάποια ειδοποίηση, συγκεκριμένα του messenger και να εμφανίζεται στην οθόνη καινά και όταν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο?
Link to comment
Share on other sites

Αν και το έχω ξεσκίσει εδώ και ενάμιση χρόνο που το έχω, η μπαταρία ακόμα κρατάει καλά.

Δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι με imitation όταν η εργοστασιακή είναι τόσο φθηνή και υπάρχει στην Ελλάδα https://www.bestprice.gr/cat/809/mpataries-kiniton.html?q=lenovo+zuk+z2+battery

Kαλημέρα στην ομάδα. Αυτή η μπαταρία κάνει και για το Zuk2 pro?

..........

Θέλω να βάλω ΑΕΧ oreo 8.1 το τηλέφωνο είναι τώρα με την 7.0 και έχω εγκαταστήσει TWRP πριν 2 χρόνια όταν αγοράστηκε ξέρετε ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω την αναβάθμιση? (zuk 2 pro)

H ΑΕΧ είναι treble ή f2?

Ποιό twrp πρέπει να χρησιμοποιήσω?

Γιατί το κινητό δεν πήρε άλλες αναβαθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...