Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και κάτι τελευταίο.

Τα ΟΤΑ updates τα περνάμε από πάνω χωρίς να χάνονται προσωπικά αρχεία;

Είπαμε το κινητό φεύγει σήμερα και πηγαίνει στην άσχετη κάτοχό του.

Είναι καλύτερα να της πως να μην κάνει κανένα από εδώ και πέρα ή γίνεται η αναβάθμιση εύκολα και απροβλημάτιστα;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεγαλύτερο θέμα είναι τί να τον κάνεις τον SD820 σε κινητό που δεν είναι media device, δεν έχει υψηλής ανάλυσης φακό και καλής ποιότητας φωτογραφι΄κη και βίντεο, όπου ούτε θα χρειαζόταν ισχύ για καλό post-processing ούτε θα κάθεσαι να βλέπεις βίντεο ούτε βολεύει τόσο για πλοήγηση στο διαδίκτυο...

 

...γι αυτό είπα πως το Value For Money είναι παραπλανητικό αν δεν ικανοποιεί τις ανάγκες κάποιου και δεν παρουσιάζει μια ισορροπημένη πρόταση...

 

...καλύτερα να πάρει κάποιος

- Xiaomi Redmi 4, αν θέλει 5" ίντσες, κι έχει και μπάντα Β20 με λιγότερα χρήματα

- Xiaomi Redmi Note 4, που έχει και Ράδιο, καλύτερη φωτογραφική και καλύτερη υποστήριξη στις 5.5" ίντσες ως μέση λύση

- Leeco Le Max όπου ο SD820 έχει τουλάχιστον να κάνει μια δουλειά και ασφαλώς στα ίδια χρήματα με το Ζ2 προσφέρει πολύ καλύτερο πακέτο επιδόσεων...μόνο η 5.7" οθόνη είναι ο περιορισμός (και η έλλειψη Β20 στην Χ829 έκδοση, αλλά ούτε το Ζ2 την έχει)...

 

Σε 5" όπως είπα είναι άχρηστο το 4Κ, στις 5.7" ίντσες όμως, δίπλα σε 5.5" κινητό FHD πιάνει περισσότερο τόπο, υπάρχει μια ορατή και σαφή διαφορά.

...δεν είναι κριτήριο αγοράς για όλους, αλλά σαφώς αν το δεις ζωντανά σε μεγαλύτερη οθόνη, είναι εντυπωσιακό.

Γιατί, μόνο στην ανάλυση της οθόνης βοηθάει ο επεξεργαστής; Ή χρειάζεται ο 820 για να παίξεις βίντεο 1080p? Η ισχύς του επεξεργαστή (μαζί με τη RAM) εξασφαλίζει την απρόσκοπτη λειτουργία του κινητού χωρίς ίχνος lags και το καθιστά future proof σε μελλοντικές αναβαθμίσεις λειτουργικού και εφαρμογών.

 

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο.

Τα ΟΤΑ updates τα περνάμε από πάνω χωρίς να χάνονται προσωπικά αρχεία;

Είπαμε το κινητό φεύγει σήμερα και πηγαίνει στην άσχετη κάτοχό του.

Είναι καλύτερα να της πως να μην κάνει κανένα από εδώ και πέρα ή γίνεται η αναβάθμιση εύκολα και απροβλημάτιστα;

 

Συγγνώμη που επιμένω...

Κανείς την άποψη του για τις ΟΤΑ αναβαθμίσεις της Ινδικής ΡΟΜ;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά υπάρχει καμία καλή εφαρμογή που φτιάχνει την κάμερα στο κινητό ή καμιά ρομ τώρα έχω πάνω την lineage ος και δεν είναι κάτι τρελό στην κάμερα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά υπάρχει καμία καλή εφαρμογή που φτιάχνει την κάμερα στο κινητό ή καμιά ρομ τώρα έχω πάνω την lineage ος και δεν είναι κάτι τρελό στην κάμερα

 

εγω αυτη εβαλα που εχει manual ρυθμισεις και μπορεις λιγο να βελτιωσεις τις βραδυνες. Μην περιμενεις ομως τρελα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, μόνο στην ανάλυση της οθόνης βοηθάει ο επεξεργαστής; Ή χρειάζεται ο 820 για να παίξεις βίντεο 1080p? Η ισχύς του επεξεργαστή (μαζί με τη RAM) εξασφαλίζει την απρόσκοπτη λειτουργία του κινητού χωρίς ίχνος lags και το καθιστά future proof σε μελλοντικές αναβαθμίσεις λειτουργικού και εφαρμογών.

 

 

Στάλθηκε από το Z2 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλά βγάλε τα πιο απαιτητικές χρήσεις που μπορεί συστηματικά να εκτελέσει ένας επεξεργαστής στο κινητό και περηφανέψου πως έχεις έναν Χ820 να διαχειρίζεται τις κλήσεις και τις αποστολές μηνυμάτων...

 

Τα lags δε, δεν είναι μόνο θέμα επεξεργαστή αλλά και λογισμικού, μπορεί και με δυνατούς επεξεργαστές να έχεις καθυστερήσεις και με πιο αδύναμους να μην έχεις...

 

...να πάρω εγώ έναν ι7 για έχω να λέω πως υπερκαλύπτει τις ανάγκες χρήσης; Απλώς τρώει μπαταρία και παράγει θερμότητα παραπάνω απ' ότι χρειάζομαι για να κάνω τα ίδια ακριβώς πράγματα.

 

...στο κινητό, αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία...οπότε αν είναι να βάλεις ισχυρό επεξεργαστή διαμόρφωσε τα λοιπά χαρακτηριστικά του έτσι ώστε να τον εκμεταλλεύεσαι όσο το δυνατόν καλύτερα...

 

...το Ζ2 είναι ένα κινητό με ανισορροπίες, οπότε το Value For Money είναι παραπλανητικό, όταν στα ίδια χρήματα βρίσκεις πληρέστερες και πιο δεμένες προδιαγραφές...

 

Η λογική του VFM δλδ έχει τα όριά της...

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτη εβαλα που εχει manual ρυθμισεις και μπορεις λιγο να βελτιωσεις τις βραδυνες. Μην περιμενεις ομως τρελα πραγματα.

Σε ευχαριστώ θα την κατεβάσω θα την δουλέψω και θα σου πω εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλά βγάλε τα πιο απαιτητικές χρήσεις που μπορεί συστηματικά να εκτελέσει ένας επεξεργαστής στο κινητό και περηφανέψου πως έχεις έναν Χ820 να διαχειρίζεται τις κλήσεις και τις αποστολές μηνυμάτων...

 

Δεν βγαζω νοημα εδω τι λες. Παντως δεν τον χρειαζομαι για να δω βιντεο 1080p, ουτε εχω σκοπο να παιξω first person shooting σε κινητο, ανεξαρτητως μεγεθους οθονης...

 

Τα lags δε, δεν είναι μόνο θέμα επεξεργαστή αλλά και λογισμικού, μπορεί και με δυνατούς επεξεργαστές να έχεις καθυστερήσεις και με πιο αδύναμους να μην έχεις...

Ακομα κι αν δεχτω οτι εχεις δικιο εδω, προτιμω να εξαλειψω τον ενα παραγοντα (hardware) και να εχω να κανω μονο με το software. Ειδικα οταν μου προσφερεται στην ιδια τιμη του υποδεεστερου hardware. Α, by the way, το ZUK εχει αξιοσημειωτη υποστηριξη και γκαμα απο custom roms ;)

 

...να πάρω εγώ έναν ι7 για έχω να λέω πως υπερκαλύπτει τις ανάγκες χρήσης; Απλώς τρώει μπαταρία και παράγει θερμότητα παραπάνω απ' ότι χρειάζομαι για να κάνω τα ίδια ακριβώς πράγματα.

Δηλαδη η 2Κ οθονη σε 5,7'' δεν ειναι υπερβολη, ουτε τρωει παραπανω μπαταρια απ' οτι χρειαζεσαι...οκ. Παντως αν ηθελες να τρεξεις ενα CAD ή ενα photoshop θα τον εκτιμουσες τον Ι7 (μαζι με μια καλη gpu ασφαλως). Και ναι, υπαρχουν αντιστοιχες βαριες εφαρμογες στα κινητα, εδω το facebook lagαρει στο 90% των συσκευων. Γι αυτο προτιμω να εχω μια συσκευη που θα ανταπεξερχεται και στο οποιο crapware συναντησει.

 

 

...στο κινητό, αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία...οπότε αν είναι να βάλεις ισχυρό επεξεργαστή διαμόρφωσε τα λοιπά χαρακτηριστικά του έτσι ώστε να τον εκμεταλλεύεσαι όσο το δυνατόν καλύτερα...

 

Νομιζω οτι ο συνδυασμος του 820 μαζι με τα 4GB RAM ειναι ικανος να ανταπεξελθει σε οποιαδηποτε προκληση, ειδικα απο τη στιγμη που δεν το βαραινει μια περιττη 2Κ αναλυση. Εδω τον ειχαν τελευταιες (και πανακριβες) ναυαρχιδες αυτο τον συνδυασμο.

 

...το Ζ2 είναι ένα κινητό με ανισορροπίες, οπότε το Value For Money είναι παραπλανητικό, όταν στα ίδια χρήματα βρίσκεις πληρέστερες και πιο δεμένες προδιαγραφές...

 

Η λογική του VFM δλδ έχει τα όριά της...

 

Η μοναδικη ανισορροπια του ZUK ειναι η φωτογραφια του και το κινεζικο software που ερχεται. Περαν αυτων εχει κορυφαια χαρακτηριστικα και πολυ καλη κατασκευη και ως εκ τουτου αντικειμενικα μπορει να χαρακτηριστει κορυφαιο Value for money, οπως επισης ειναι το Χ820. Αγνοεις εντελως ομως τον παραγοντα μεγεθος που ειναι πολυ σημαντικος για πολλους, μην πω τους περισσοτερους. ΔΕΝ θελουμε ολοι παντοφλες στις τσεπες μας γιατι ΔΕΝ χωρανε. Και οπως προανεφερα το συγκεκριμενο υστερει και σε αυτονομια. Το δε redmi note, δεν το αναφερω καν γιατι ειναι μια κατηγορια πιο κατω απο αυτα, και μεγαλο επισης.

Edited by bill79
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω παρατηρήσει το εξής, όταν έχω ανοιχτό 3G & δεδομένα και πάρω τηλέφωνο, αμέσως κλείνουν τα δεδομένα και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ιντερνετ καθώς μιλάω. Έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

έκδοση 2.3.042ST

 

Επίσης, ποια είναι η τελευταία official rom?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω παρατηρήσει το εξής, όταν έχω ανοιχτό 3G & δεδομένα και πάρω τηλέφωνο, αμέσως κλείνουν τα δεδομένα και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ιντερνετ καθώς μιλάω. Έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

έκδοση 2.3.042ST

 

Επίσης, ποια είναι η τελευταία official rom?

Και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό και δεν είμαι σε στοκ αλλά σε lineage os

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό και δεν είμαι σε στοκ αλλά σε lineage os

 

Νομίζω ότι έτσι πρέπει να γίνεται. Γυρνάει σε edge για την ομιλία.

Έτσι τουλάχιστον κάνανε τα Samsung Galaxy SII & Note II που είχα παλιότερα.

Για το Μι Μαξ δεν το έχω προσέξει ακόμη, αλλά θα το δω και θα επανέλθω.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εχω σοβαρό θέμα κ ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος. Το κάτω μερος της οθόνης, περιπου μισό δάκτυλο πανω απο το u touch, δεν ανταποκρίνεται με αποτέλεσμα να θέλω να σηκώσω το quick menu και να μη μπορώ. Επίσης θέλω να γράψω μνμ κ παταω να βγάλει το πληκτρολόγιο κ δε το βγάζει. Δλδ εκείνο το κομμάτι της οθόνης είναι σαν να μην υπάρχει. Προσωρινή λύση βρήκα την εξής : ενεργοποίησα τα buttons recent, back, home από το developer menu με αποτέλεσμα να σηκώσω πιο ψηλά την οθόνη κ να μπορώ να στείλω έστω ένα μνμ.. Πείτε μου πως εχετε μια λύση..
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα τετοιο με το ιδιο προβλημα στην οθονη μετα απο πτωση, αλλα η νεκρη περιοχη ειναι πανω απο το μεσο της οθονης. Περιμενω οθονη να του αλλαξω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πτώσης.. Είναι θέμα λογισμικού.. Ακόμα κ η κάμερα δεν κάνει focus και βγάζει θολές φωτό. Οχι πάντα, οποτε θυμάται... Τι να πω.. Πρώτη φορά μετά απο μισό χρόνο απογοητεύομαι τόσο.. Ουτε screenshot δε τραβάει, ούτε αποστολή φωτό κλπ δε μπορώ να κάνω γτ ειναι σε εκείνη την περιοχή αυτά τα πλήκτρα
Link to comment
Share on other sites

Τι λογισμικου; αμα ηταν με ενα factory reset θα εφτιαχνε

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε ραγίσει στο συγκεκριμένο σημείο της νεκρής περιοχής? Γτ στο δικο μου στο συγκεκριμένο σημείο δν εχει κάποιο θέμα, απλά δε πιάνει το αφής Edited by NikosVsL
Link to comment
Share on other sites

Όχι, τίποτα εμφανές

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ενα factory reset μπας και δεν ειναι θέμα οθόνης.. Αλλιώς θα ναι βλάβη στα αφής της οθόνης χαμηλά, οπότε θα παραγγείλω οθόνη. 35€ την βρίσκω Edited by NikosVsL
Link to comment
Share on other sites

Μου προέκυψε προβληματάκι με το zuk.

Γενικότερα εδώ και καιρό καμιά φορά όταν το έβγαζα από flight mode, ενώ υποθετικά έκανε την εγγραφή στο δίκτυο(βλέπει τον πάροχο) δεν μου έδινε καθόλου γραμμές σήματος. Σε κάθε προσπάθεια κλήσης μου έλεγε πως είμαι σε flight mode.

Χρειαζόταν 4-5 επανεκκινήσεις για να στρώσει.(θεώρησα ότι ήταν ζήτημα λογισμικού).

Φτάνουμε στο σήμερα όπου χάσαμε ξαφνικά το σήμα. Έκανα update στην τελευταία ινδική μέσω OTA και στη συνέχεια επαναφορά ρυθμίσεων.

Την κάρτα sim την αναγνωρίζει κανονικότατα. Ζητάει pin, δείχνει μέσα από τις ρυθμίσεις το δίκτυο(cosmote) και όταν δοκιμαζω και δεύτερη vodafone sim παίρνω το κλασικό μήνυμα "Καλώς ήρθατε στη vodafone". Γραμμές σήματος φυσικά ανύπαρκτες, ενδεχόμενο κλήσης απίθανο.

Κάποια ιδέα για το τι να κάνω? Δε θεωρώ ότι είναι hardware πρόβλημα.

ΥΓ.ΥΓ. Με ένα πρόχειρο τσεκάρισμα στην κοινότητα της zuk, δε βρήκα τι μπορεί να φταίει. Άλλοι μιλάνε για προβλημα hardware και άλλοι για software.

Mokee ή lineage os προτείνετε? Λέω να δοκιμάσω την τύχη μου.

Edited by riki
Link to comment
Share on other sites

Πλήρης απογοήτευση.

Δοκίμασα linage/miui8/mokee χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Πάντως αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι θέμα hardware.

Δηλαδή το να διαβάζει την κάρτα sim(κάνει και εγγραφή στο δίκτυο), αλλά ταυτόχρονα να έχει και μηδενικό σήμα είναι ακατανόητο.

Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας ενημερώσει!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα τετοιο με το ιδιο προβλημα στην οθονη μετα απο πτωση, αλλα η νεκρη περιοχη ειναι πανω απο το μεσο της οθονης. Περιμενω οθονη να του αλλαξω

 

Παρήγγειλες και κόλλα για την οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Πλήρης απογοήτευση.

Δοκίμασα linage/miui8/mokee χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Πάντως αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι θέμα hardware.

Δηλαδή το να διαβάζει την κάρτα sim(κάνει και εγγραφή στο δίκτυο), αλλά ταυτόχρονα να έχει και μηδενικό σήμα είναι ακατανόητο.

Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας ενημερώσει!

 

στο τελευταίο σχόλιο της συζήτησης λέει ότι του έφτιαξε κάπως έτσι

https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/help/airplane-mode-network-problem-zuk-z2-t3578293/page2

I install the Z2plus_MIUI8_6.12.1_zukkati.zip ROM and recover the radios. I feel good!!!!!

Then I installed 2.5.334ST via Qfil, installed TWRP and install other ROMs and everything works fine.

Link to comment
Share on other sites

στο τελευταίο σχόλιο της συζήτησης λέει ότι του έφτιαξε κάπως έτσι

https://forum.xda-developers.com/lenovo-zuk-z2/help/airplane-mode-network-problem-zuk-z2-t3578293/page2

I install the Z2plus_MIUI8_6.12.1_zukkati.zip ROM and recover the radios. I feel good!!!!!

Then I installed 2.5.334ST via Qfil, installed TWRP and install other ROMs and everything works fine.

 

Δοκίμασα χθες με τη miui αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Θενκς πάντως :D:D

Link to comment
Share on other sites

Moλις μου ηρθε η οθονη απο aliexpress, μου εστειλαν μεταχειρισμενη και γρατζουνισμενη :angry:

Guangzhou gway global tecnology

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...