Jump to content

Lenovo ZUK Z2


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι λογικό να μην υπάρχει το system update πουθενά στο κινητό?

Δοκίμασα να flash-αρω την 1.9.063ST από τον γνωστό οδηγό στο zukfans και μου έβγαλε error "Download Fail: Sahara Fail:QSaharaServer Fail: Process Fail". Αξίζει να δοκιμάσω την nougat? Θα την βάλω με miflash όπως το κόβω.

 

εγώ με αυτόν τον οδηγό τα κατάφερα αμέσως

https://zukfans.eu/community/threads/howto-flash-a-stock-zui-rom-zuk-z2-z2131-only.104/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπάθησα να φλασάρω την ινδική βάση αυτών που διάβασα εδώ και στο zukfans αλλά ...... τζίφος. Εάν κάποιος φίλος είναι από θεσσαλονίκη και έχει διάθεση να βοηθήσει, ευχαρίστως να κεράσω καφεδάκι, μπύρα, ποτάκι.....πμ please.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να φλασάρω την ινδική βάση αυτών που διάβασα εδώ και στο zukfans αλλά ...... τζίφος. Εάν κάποιος φίλος είναι από θεσσαλονίκη και έχει διάθεση να βοηθήσει, ευχαρίστως να κεράσω καφεδάκι, μπύρα, ποτάκι.....πμ please.

 

φιλε κι'εγω μια απο τα ιδια(και απο θεσσαλονικη και δεν μπορεσα να αλλαξω ακομη ρομ),προσπαθησα με τον παραπανω τροπο και τιποτα.(εχω windows 10)

θα προσπαθησω με miflash,εαν την περασω θα βοηθησω.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

φιλε κι'εγω μια απο τα ιδια(και απο θεσσαλονικη και δεν μπορεσα να αλλαξω ακομη ρομ),προσπαθησα με τον παραπανω τροπο και τιποτα.(εχω windows 10)

θα προσπαθησω με miflash,εαν την περασω θα βοηθησω.

 

Πολύ εύκολος οδηγός, έχει και βίντεο για να δεις ακριβώς τα βήματα: http://www.gizbeat.com/11283/hs-usb-qdloader-9008-how-to-unbrick-and-flash-your-zuk-z2-and-any-qualcomm-phone-with-miflash/

Vamos :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνετε να ξεκλειδώσουμε τον bootloader με άλλο τρόπο?δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω απο το site της zuk.:(

πχ μπορώ να δουλέψω απ'ευθειας αυτον τον οδηγό?

http://www.gizbeat.com/11283/hs-usb-qdloader-9008-how-to-unbrick-and-flash-your-zuk-z2-and-any-qualcomm-phone-with-miflash/

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

https://zukfans.eu/community/threads/teamwin-recovery-project-3-1-0-0-by-fedor917.5602/

Η νέα έκδοση TWRP 3.1.0.0 απο τον Fedor917

ΠΡΟΣΟΧΗ

Αφού έβαλα την 3.1.0.0 προσπάθησα να δοκιμάσω την τελευταία lineage-14.1-20170314-UNOFFICIAL-z2_plus

και το κινητό ξεψύχησε.

Τι τραβάω βραδιάτικα.

Ακολούθησα τον οδηγό αυτό, επειδή το τηλέφωνο φαινόταν στις συσκευές ώς 900Ε και θα έπρεπε να το κάνω 9008

https://zukfans.eu/community/threads/help-qualcomm-hs-usb-diagnostics-900e.138/page-2

Ξεκόλησα πλάτη, αποσύνδεσα μπαταρία, γύμνωσα σε ένα σημείο το usb καλώδιο, βραχυκύκλωσα Μαύρο-Πράσινο,

μπήκα έτσι σε EDL mode (9008) και μπόρεσα με MiFlash να βάλω ROM.

Αμήν, πάω για ύπνο (04.18)

Edited by kontax
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

https://zukfans.eu/community/threads/teamwin-recovery-project-3-1-0-0-by-fedor917.5602/

Η νέα έκδοση TWRP 3.1.0.0 απο τον Fedor917

ΠΡΟΣΟΧΗ

Αφού έβαλα την 3.1.0.0 προσπάθησα να δοκιμάσω την τελευταία lineage-14.1-20170314-UNOFFICIAL-z2_plus

και το κινητό ξεψύχησε.

Τι τραβάω βραδιάτικα.

Ακολούθησα τον οδηγό αυτό, επειδή το τηλέφωνο φαινόταν στις συσκευές ώς 900Ε και θα έπρεπε να το κάνω 9008

https://zukfans.eu/community/threads/help-qualcomm-hs-usb-diagnostics-900e.138/page-2

Ξεκόλησα πλάτη, αποσύνδεσα μπαταρία, γύμνωσα σε ένα σημείο το usb καλώδιο, βραχυκύκλωσα Μαύρο-Πράσινο,

μπήκα έτσι σε EDL mode (9008) και μπόρεσα με MiFlash να βάλω ROM.

Αμήν, πάω για ύπνο (04.18)

 

Το εχω παθει κι εγω! :X Πηγα να κανω recovery απο backup που ειχα τραβηξει με αλλη εκδοση TWRP και τον ηπια! Τελος καλο ολα καλα....

Δεν χρειαζοταν να αποσυνδεσεις την μπαταρια, αρκουσε το βραχυκυκλωμα για να πας σε EDL mode. ;)

Link to comment
Share on other sites

πω ρε παιδιά,τι extreme καταστάσεις ειναι αυτες που περιγράφετε :blink:

εγω τελικά έβαλα την ινδική χωρις ξεκλείδωμα,με τον οδηγο που λενε τα παιδιά ποιο πανω.

http://www.gizbeat.com/11283/hs-usb-qdloader-9008-how-to-unbrick-and-flash-your-zuk-z2-and-any-qualcomm-phone-with-miflash/

(μάλλον το pc με 10αρια δεν με άφηνε,πηγα στο σταθερό με 7ρια και ολα οκ)

η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι εαν με το miflash μπορώ να φλασαρω άλλες ρομ?.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Το εχω παθει κι εγω! :X Πηγα να κανω recovery απο backup που ειχα τραβηξει με αλλη εκδοση TWRP και τον ηπια! Τελος καλο ολα καλα....

Δεν χρειαζοταν να αποσυνδεσεις την μπαταρια, αρκουσε το βραχυκυκλωμα για να πας σε EDL mode. ;)

 

Και όμως , το κινητό ΔΕΝ έσβηνε απο το power button και χρησιμοποιόντας μόνο το usb δεν έμπαινε σε EDL.

Εκανε δόνηση άναβε φευγαλαία το led και παρέμεινε χωρίς οθόνη.

Επρεπε κάπως να το απενεργοποιήσω.

Εντέλει το κόλπο με το πιστολάκι μαλλιών για να ζεσταθεί η πλάτη και να ξεκολλήσει το αυτοκόλητο δούλεψε.

http://www.myfixguide.com/manual/lenovo-zuk-z2-teardown/

Συμπέρασμα

Μήν απογοητεύεστε εύκολα. Δύσκολα γίνεται το τηλέφωνο Hard Brick.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Και όμως , το κινητό ΔΕΝ έσβηνε απο το power button και χρησιμοποιόντας μόνο το usb δεν έμπαινε σε EDL.

Εκανε δόνηση άναβε φευγαλαία το led και παρέμεινε χωρίς οθόνη.

Επρεπε κάπως να το απενεργοποιήσω.

Εντέλει το κόλπο με το πιστολάκι μαλλιών για να ζεσταθεί η πλάτη και να ξεκολλήσει το αυτοκόλητο δούλεψε.

http://www.myfixguide.com/manual/lenovo-zuk-z2-teardown/

Συμπέρασμα

Μήν απογοητεύεστε εύκολα. Δύσκολα γίνεται το τηλέφωνο Hard Brick.

αυτό που έγραψε δεν είναι να συνδέσεις απλά το usb, πρέπει να βραχυκυκλωσεις το καλώδιο USB ενώ είναι συνδεδεμένο το τηλέφωνο και μπαίνει σε edl

Link to comment
Share on other sites

Και όμως , το κινητό ΔΕΝ έσβηνε απο το power button και χρησιμοποιόντας μόνο το usb δεν έμπαινε σε EDL.

Εκανε δόνηση άναβε φευγαλαία το led και παρέμεινε χωρίς οθόνη.

Επρεπε κάπως να το απενεργοποιήσω.

Εντέλει το κόλπο με το πιστολάκι μαλλιών για να ζεσταθεί η πλάτη και να ξεκολλήσει το αυτοκόλητο δούλεψε.

http://www.myfixguide.com/manual/lenovo-zuk-z2-teardown/

Συμπέρασμα

Μήν απογοητεύεστε εύκολα. Δύσκολα γίνεται το τηλέφωνο Hard Brick.

Αν εννοείς επανεκκίνηση, γινόταν όταν κρατούσες το power button για αρκετά δευτερόλεπτα. Εκείνη τη στιγμή αν βραχυκυκλωνες τα καλώδια για ένα δευτερόλεπτο, θα έμπαινε σε eel mode. Σίγουρα είναι κάτι που δεν το πετυχαίνεις με την πρώτη.

 

Και το τηλέφωνο είναι 100% unbrickable από τη στιγμή που έχουμε τους drivers της Qualcomm.

 

Στάλθηκε από το SM-T805 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και όμως , το κινητό ΔΕΝ έσβηνε απο το power button και χρησιμοποιόντας μόνο το usb δεν έμπαινε σε EDL.

Εκανε δόνηση άναβε φευγαλαία το led και παρέμεινε χωρίς οθόνη.

Επρεπε κάπως να το απενεργοποιήσω.

Εντέλει το κόλπο με το πιστολάκι μαλλιών για να ζεσταθεί η πλάτη και να ξεκολλήσει το αυτοκόλητο δούλεψε.

http://www.myfixguide.com/manual/lenovo-zuk-z2-teardown/

Συμπέρασμα

Μήν απογοητεύεστε εύκολα. Δύσκολα γίνεται το τηλέφωνο Hard Brick.

 

Καλησπέρα φίλε μου.

Θέλω να αλλάξω το πίσω καπάκι το ξεκόλλησες εύκολα με το πιστολάκι?? Μετά κόλλησε εύκολα? Έχω καινούργιο καπάκι με κόλλα και σκεφτόμουν να πάω σε τεχνικο αλλά αν γίνεται με το πιστολάκι να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Θέλω να αλλάξω το πίσω καπάκι το ξεκόλλησες εύκολα με το πιστολάκι?? Μετά κόλλησε εύκολα? Έχω καινούργιο καπάκι με κόλλα και σκεφτόμουν να πάω σε τεχνικο αλλά αν γίνεται με το πιστολάκι να το δοκιμάσω.

 

Πανεύκολο.

Το ζεσταίνεις με το πιστολάκι για 3-4 λεπτά περιμετρικά και μετά με πολύ λεπτό κατσαβιδάκι προσεκτικά

το ανοίγεις απο την γωνία (εγώ επέλεξα μία απο τις κάτω στην usb μεριά)

λίγο όσο να χωρέσει μετά μία κάρτα (πιστωτική) και να την πάς γύρω.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Πανεύκολο.

Το ζεσταίνεις με το πιστολάκι για 3-4 λεπτά περιμετρικά και μετά με πολύ λεπτό κατσαβιδάκι προσεκτικά

το ανοίγεις από την γωνία (εγώ επέλεξα μία από τις κάτω στην usb μεριά)

λίγο όσο να χωρέσει μετά μία κάρτα (πιστωτική) και να την πας γύρω.

 

Έχω μέχρι και βεντούζα για να βγάλω το παλιό μου την δώσανε μαζί με το καπάκι.

Το μετά με ενδιαφέρει κολλάει εύκολα???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια παρατήρηση που πρώτη φορά μου συμβαίνει και μου έκανε τρομερή εντύπωση.

Χθες το βράδυ είχα 49% μπαταρία, έκλεισα τα πάντα από προγράμματα,internet,gps κτλ., έβαλα ξυπνητήρι

και το πρωί το κινητό είχε κλείσει από μπαταρία και φυσικά δεν χτύπησε ποτέ το ξυπνητήρι. Κουλό????

 

έκδοση 2.3.042ST

Link to comment
Share on other sites

Έχω μέχρι και βεντούζα για να βγάλω το παλιό μου την δώσανε μαζί με το καπάκι.

Το μετά με ενδιαφέρει κολλάει εύκολα???

 

Σε μένα με το που το ξαναέκλεισα κόλλησε αμέσως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα. Μια παρατήρηση που πρώτη φορά μου συμβαίνει και μου έκανε τρομερή εντύπωση.

Χθες το βράδυ είχα 49% μπαταρία, έκλεισα τα πάντα από προγράμματα,internet,gps κτλ., έβαλα ξυπνητήρι

και το πρωί το κινητό είχε κλείσει από μπαταρία και φυσικά δεν χτύπησε ποτέ το ξυπνητήρι. Κουλό????

έκδοση 2.3.042ST

 

Καλύτερη μέθοδος για εξοικονόμηση μπαταρίας είναι το βράδι να γυρνάς σε airplane mode.

Δεν θα δέχεσαι κλήσεις βέβαια.

Το θέμα είναι η συσκευή να πέφτει σωστά σε Deep Sleep.

Η Ινδική ROM έχει και την ρύθμιση να κλείνει βάση schedule.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια παρατήρηση που πρώτη φορά μου συμβαίνει και μου έκανε τρομερή εντύπωση.

Χθες το βράδυ είχα 49% μπαταρία, έκλεισα τα πάντα από προγράμματα,internet,gps κτλ., έβαλα ξυπνητήρι

και το πρωί το κινητό είχε κλείσει από μπαταρία και φυσικά δεν χτύπησε ποτέ το ξυπνητήρι. Κουλό????

 

έκδοση 2.3.042ST

 

Κατεβασε μια εφαρμογη να δεις τι σου τρωει τη μπαταρια.

 

Wakelock Detector πχ...(θελει ρουτ ομως)

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει, κανένα ένα restart. Και βγάλε εφαρμογές facebook...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια παρατήρηση που πρώτη φορά μου συμβαίνει και μου έκανε τρομερή εντύπωση.

Χθες το βράδυ είχα 49% μπαταρία, έκλεισα τα πάντα από προγράμματα,internet,gps κτλ., έβαλα ξυπνητήρι

και το πρωί το κινητό είχε κλείσει από μπαταρία και φυσικά δεν χτύπησε ποτέ το ξυπνητήρι. Κουλό????

 

έκδοση 2.3.042ST

 

Στο settings/advanced/battery έχει αναλυτικά την κατανάλωση για apps και hardware.

Link to comment
Share on other sites

ερωτησεις:

εχω βαλει την ινδική με Miflash τωρα εχω ξεκλείδωτο bootloader? και που μπορώ να το δω αυτο?

δεύτερη ερώτηση ειναι πως κάνουμε root? να μην έχουμε διαφημίσεις.(μπορω να φλασαρω twrp με superuser ετσι οπως ειμαι?)

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

ερωτησεις:

εχω βαλει την ινδική με Miflash τωρα εχω ξεκλείδωτο bootloader? και που μπορώ να το δω αυτο?

δεύτερη ερώτηση ειναι πως κάνουμε root? να μην έχουμε διαφημίσεις.(μπορω να φλασαρω twrp με superuser ετσι οπως ειμαι?)

 

Ενεργοποίησε το Developer Options (Zui Version tap)

Ενεργοποίησε USB debugging

Σύνδεσε με usb το κινητό σου και δώσε απο CMD

adb reboot bootloader (θα πρέπει να έχεις βάλει το adb)

θα κάνει εκκίνηση στον bootloader και εκεί θα δείς

DEVICE STATE LOCKED ή UNLOCKED

Root εάν πραγματικά δεν το χρειάζεσαι μη το κάνεις.

Για τις διαφημίσεις βάλε το Adguard

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo ZUK Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...