Jump to content

Firefox και πως να τον κάνω Default browser...


Mythozz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι τόσο εύκολο όσο διαβάζεται, γιαυτό έκανα νέο θέμα. Εχω τον Firefox, τον Maxthon και φυσικά τον ΙΕ στο PC μου. Ο Maxthon ως δια μαγείας εχει γίνει default browser για όλα, πράγμα που δεν με χαλάει, εν μέρει.

 

Αυτό που θέλω, είναι όταν μου έρχεται ένα link στο Outlook Mail, στο MSN Messnger, ICQ, IRC κλπ κλπ, να ανοίγει ο FIREFOX και όχι ο Maxthon. Δοκίμασα να κάνω default τον Firefox, ναι ΟΚ, μου ανοίγει όλες τις html στο PC αυτός χωρίς πρόβλημα. Όταν πάω να πατήσω λινκ στα παραπάνω προγράμματα όμως, πετάγεται ο Maxthon.

 

Υπάρχει κάποιο Reg key που πρέπει να αλλάξω; Γενικά πως μπορώ να το διορθώσω αυτό; Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα παρακάτω:

 

1. Άνοιξε έναν Windows Explorer

2. Tools -> Folder Options

3. Στο File Types tab διάλεξε το (NONE), File Type: URL:HyperText Transfer Protocol

4. Πάτα το Advanced

5. Στο Edit File Type διάλεξε open και μετά Edit

6. Στο Application βάλε C:\PROGRA~1\MOZILL~1\FIREFOX.EXE -url "%1"

7. Βγάλε το tick για το DDE

8. Πάτα OK

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα παρακάτω:

 

1. Άνοιξε έναν Windows Explorer

2. Tools -> Folder Options

3. Στο File Types tab διάλεξε το (NONE), File Type: URL:HyperText Transfer Protocol

4. Πάτα το Advanced

5. Στο Edit File Type διάλεξε open και μετά Edit

6. Στο Application βάλε C:\PROGRA~1\MOZILL~1\FIREFOX.EXE -url "%1"

7. Βγάλε το tick για το DDE

8. Πάτα OK

 

Thank you Master :up:

 

Δούλεψε μια χαρά! ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ηδη τον firefox ως προεπιλεγμενο browser (αρνουμαι να το πω "φυλλομετρητη"! :p ) και ελεγξα αν ισχυουν οι ρυθμισεις που προτεινε ο eLeKtriK EyE ( το μονο που δεν ισχυε,ηταν οτι υπηρχε tick στο DDE, το οποιο και αλλαξα)Παρολα αυτα, οταν παω να δω για καινουργια μηνυματα στο hotmail μεσω του msn, συνεχιζει και ανοιγει την σελιδα με τον IE.Καμια αλλη ιδεα;Ευχαριστω!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Παρολα αυτα, οταν παω να δω για καινουργια μηνυματα στο hotmail μεσω του msn, συνεχιζει και ανοιγει την σελιδα με τον IE.Καμια αλλη ιδεα;Ευχαριστω!

Αν και δε χρησιμοποιώ τον MSN Messenger, νομίζω ότι παρακάμπτει τον Default Browser και επιμένει στον ie. Ένας τρόπος να κάνεις αυτό που θες είναι να εγκαταστήσεις τον MSN Messenger Plus με το plugin Stuffplug και την επιλογή "Open Hotmail Inbox in default browser"

 

Μια ιδέα που μου ήρθε τώρα, αν διαγράψεις το iexplore.exe και στη θέση του βάλεις ένα iexplore.exe.bat που να οδηγεί στο firefox.exe θα δουλέψει άραγε; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε χρησιμοποιώ τον MSN Messenger, νομίζω ότι παρακάμπτει τον Default Browser και επιμένει στον ie.
...Οντως! :mad:

αν διαγράψεις το iexplore.exe και στη θέση του βάλεις ένα iexplore.exe.bat που να οδηγεί στο firefox.exe θα δουλέψει άραγε;

Υποθετω πως ναι,αλλα μαλλον ειναι καπως δραστικη λυση!Ασε που καποιες φορες θελω να ανοιγω και ορισμενες σελιδες με τον IE αν δεν τις εμφανιζει σωστα ο firefox.

Ένας τρόπος να κάνεις αυτό που θες είναι να εγκαταστήσεις τον MSN Messenger Plus με το plugin Stuffplug

Πραγματι το ελεγξα και...θα δουλευε αν μπορουσα να κατεβασω το Stuffplug απο το επισημο site του! :p Αλλα για λιγες μερες δεν επιτρεπει το downloading!Παντως, αυτη την λυση θα δοκιμασω ειτε κατεβαζοντας το απο καποια αλλη σελιδα ειτε κατεβαζοντας το σε λιγες μερες απο το επισημο site.Thanks!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω επιλέξει Αρχική σελίδα στον F1.0, όταν πατάω το αντίστοιχο εικονίδιο δεν φορτώνει τίποτα.

Φορτώνει κανονικά όμως η Αρχική όταν πρωτοανοίγω τον Firefox.

 

Τι συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...