Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να κάνω μια δυο... ερωτησούλες και εγώ μιας και ενδιαφέρομαι για το κινητό.

Οι διαστάσεις του είναι 134 x 67 x 10mm ή 133 x 65 x 8mm που λέει το geekbuying;

Από ποιο κατάστημα τελικά να το παραγγείλλω, το minideal δεν το έχει που θεωρείται (πιο) αξιόπιστο από άλλα. (Από Geekbuying με Singapore Post όπως προαναφέρθηκε σε ένα post; )

Επειδή χρησιμοποιώ συνέχεια το Bluetooth (έχω το Sony Ericsson mw600) παρατήρησε κανένας σας που χρησιμοποιεί Bluetooth κανένα πρόβλημα; Δηλαδή αποσυνδέεται μόνο του, δεν ακούς τον συνομιλητή κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος είναι 10mm στην κάμερα και 8mm στο σώμα. Κοινώς είναι 8mm εκεί που το πιάνεις, δεν δίνει αίσθηση γκουμούτσας. Μήκος-πλάτος για 1-2 χιλιοστά, μικρό το κακό, ότι και να είναι. Bluetooth δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, έχω ένα παλιό Nokia, θα το πιάσω το βράδυ να δω τι κάνει.

 

Όσον αφορά την κάμερα, σε φωτεινές τελικά συνθήκες, βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Μόλις πέφτει η ένταση του φωτός, αρχίζουν τα δύσκολα. Βίντεο πάντως τραβάει τζάμι. Και τελικά ο MT6589, έχει εγγενή υποστήριξη για 13MP. Οπότε μάλλον ο σένσορας είναι ελαφρώς μέτριος για τις περιστάσεις.

 

http://www.mediatek.com/_en/01_products/04_pro.php?sn=1081

Link to comment
Share on other sites

Οι κάμερα είναι 5ΜΡ και με interpolation τραβάει στα 13. Κι ας υποστηρίζει το chipset αισθητήρες 13ΜΡ, οι κινέζοι για λόγους κόστους κάνουν μουφιές..
Link to comment
Share on other sites

Βάζει κανείς μεγαλύτερο σένσορα? Γιατί και σε άλλες μάρκες τα ίδια θέματα με το Cubot διαβάζω...
Link to comment
Share on other sites

Βάζει κανείς μεγαλύτερο σένσορα? Γιατί και σε άλλες μάρκες τα ίδια θέματα με το Cubot διαβάζω...
σχεδόν όλα 5άρη σένσορα έχουν. Το zte v987 έχει 8άρη. Δεν έχω ψάξει γι άλλα, lenovo πχ, κλπ
Link to comment
Share on other sites

Οι κάμερα είναι 5ΜΡ και με interpolation τραβάει στα 13. Κι ας υποστηρίζει το chipset αισθητήρες 13ΜΡ, οι κινέζοι για λόγους κόστους κάνουν μουφιές..

 

Τι εννοούμε ως interpolation και πως γίνεται; Είναι επεξεργασία μετά τη λήψη;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούμε ως interpolation και πως γίνεται; Είναι επεξεργασία μετά τη λήψη;

Είναι ψηφιακή αλλαγή της ανάλυσης της εικόνας. Δηλαδή ο αισθητήρας έχει 5 εκατομμύρια πίξελ, βγάζει φωτογραφία 5ΜΡ και το το κινητό με λογισμικό (συγκεκριμένα ο driver της κάμερας το κάνει αυτό, γι αυτό και σε προγράμματα όπως το Antutu φαίνεται πως δήθεν η κάμερα είναι 13ΜΡ) ανεβάζει την ανάλυση, όπως μπορείς να κάνεις και με εφαρμογές επεξεργασίας εικόνας.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image_scaling

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

3/7 παραγγελία, 16/7 αποστολή (από focalprice διότι είχαν ξεμείνει και δεν το έλεγαν) και 31/7 παράδοση στο σπίτι!!!

15 ημερολογιακές ημέρες θεωρώ ότι είναι καλός χρόνος για παράδοση από Κίνα (και μάλιστα δωρεάν).

Το πρόβλημα είναι ότι λείπουμε όλοι από το σπίτι και θα το πάρω στα χέρια μου ~10/8. (@#$%$@#%!!!!)

Καληνύχτα και καλό μήνα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μερικές παρατηρήσεις και από εμένα - είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και 6 μέρες (παραγγελία από tinydeals, 120 ευρώ, το παρέλαβα μετά από 25 μέρες).

 

Καταρχάς τη 3η μέρα μου κάηκε πιξελάκι στην οθόνη! Ευτυχώς είναι πάνω ψηλά, στη μαύρη περιοχή που βγαίνει η ώρα το σήμα κλπ, οπότε δεν είναι ενοχλητικό, αλλά για έναν ψείρα σαν κι εμένα είναι απλά σπαστικό!

 

Το δεύτερο και πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου: πολλές φορές δεν ακούγεται η φωνή μου στο συνομιλητή μου. Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν μιλάω κανονικά από το κινητό ( μου λένε ότι η φωνή μου ακούγεται από το υπερπέραν) και ακόμη περισσότερο όταν χρησιμοποιώ (και το κάνω συχνά) την ανοιχτή ακρόαση (ακούγονται διάφοροι μικροφωνισμοί και άλλοι θόρυβοι), ενώ έχω παρατηρήσει ότι είναι πιο έντονο σε μέτριο και χαμηλό σήμα. Αντίθετα, με τη χρήση του hands-free το πρόβλημα εξαφανίζεται.

 

Τέλος, σήμερα παρατήρησα ότι το καπάκι του άρχισε να τρίζει και ο λόγος είναι ότι δεν σφραγίζει καλά, αφήνοντας ένα μικρό κενό. Είμαι 100% βέβαιος ότι αυτό παρουσιάστηκε σήμερα, δε γνωρίζω όμως το γιατί: ούτε το έχω ξανανοίξει από την 1η μέρα, ούτε μου έπεσε το κινητό, ούτε πιέστηκε κάπου, ούτε φαίνεται σπασμένο το καπάκι. Απλά σε εκείνο το σημείο έπαψε να κουμπώνει!

 

Κατά τα άλλα πρόκειται για αξιοπρεπές κινητό, δε μου έχει κρασάρει μέχρι στιγμής και είναι εμφανώς γρηγορότερο από το Jiayu G3 που χρησιμοποιούσα εδώ και 4 μήνες (η θήκη όμως που το συνοδεύει είναι απλά γελοία!). Για να είμαι ειλικρινής μετά το καμμένο pixel σκέφτηκα να επικοινωνήσω με το site για αλλαγή, αλλά με αποθαρρύνει η μεγάλη ταλαιπωρία και φυσικά δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι θα μου το άλλαζαν.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για το θέμα της φωνής (κάποιος μου είπε ότι υπάρχει μια ρύθμιση) θα εκτιμούσα τη βοήθεια - εξάλλου αυτό είναι στη πραγματικότητα το σοβαρότερο πρόβλημα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,εχω παραγγειλει αυτο το κινητο και το περιμενω.8ελω να ρωτησω υπαρχει οντος τοσο μεγαλο προβλημα με το μικροφονο?Τα αλλα Mediatex quad core... κινητα εχουν 8εμα με το μικροφονο?Παλιοτερα που ειχα παρει ενα κινητο απο κινα εκανε παρασιτα και δεν με ακουγε κανεις(εμεινε στο ραφι και αυτο..)

update:Μίλησα με geekbuying και μου ειπαν οτι τα πιο καινουργια δεν το εχουν αυτο το 8εμα,και οτι ο seller το διορθωσε...

Edited by evangeloz
Link to comment
Share on other sites

Software ή Hardware ήταν η διόρθωση? Εμένα απλά δείχνει λίγο αναίσθητο όταν δεν έχει καλό σήμα, μηδέν έως μία μονάδα. Εκεί αν θέλει θα μιλήσει, αν θέλει δεν θα μιλησει το μικρόφωνο και η κλήση γενικά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειπε παραπανω,και δεν τους πιστευω...Στο κανει συχνα αυτο?Εγω σκέφτομαι να ακυρώσω την παραγγελια και να παρω το zopo αλλα για 200ευρω και τα ιδια specs,δεν ξερω αν αξιζει...
Link to comment
Share on other sites

Το κάνει όταν έχει μηδέν-1 μονάδα σήμα. Ελάχιστες φορές μέχρι τώρα. Δεν έδινα 80€ πάνω για κάτι που δεν ξέρω ότι δεν θα κάνει και αυτό το ίδιο πράμα...
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλληθεια ειναι tweak τις Cubot αυτο...Διοτι σε τετοιες περιπτώσεις (ασθενες σημα) τα κινητα εκπέμπουν παραπανω ακτινοβολια οποτε για να σε προστατεύσει σου κόβει το μικροφονο:p .
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλληθεια ειναι tweak τις Cubot αυτο...Διοτι σε τετοιες περιπτώσεις (ασθενες σημα) τα κινητα εκπέμπουν παραπανω ακτινοβολια οποτε για να σε προστατεύσει σου κόβει το μικροφονο:p .

xaxa:lol:

Δεν μου ειπε παραπανω,και δεν τους πιστευω...Στο κανει συχνα αυτο?Εγω σκέφτομαι να ακυρώσω την παραγγελια και να παρω το zopo αλλα για 200ευρω και τα ιδια specs,δεν ξερω αν αξιζει...

Πάρε ένα Amoi N828 να ησυχάσεις. Κορυφαία συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα κι εγώ από geekbuying. Καμιά θήκη τύπου pouch για να μπαίνει όλο το κινητό μέσα έχετε να προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Έχει στο αγγλικό eBay, από δερματίνη σε 10 χρώματα, απλά πρέπει να βρεις ποιό γνωστό κινητό έχει ίδιο μέγεθος, ή να βρεις την αγγελία που τις έχει με τα μεγέθη και να πάρεις την XL. 3-4€ κάνουν, αυτή που πήρα εγώ έχει και αυτάκι για να πετάει έξω το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το μικρόφωνο ο Ιταλός εκτός από rom βλέπω έχει βάλει και ένα tweak για το μικρόφωνο (μεταξύ διαφόρων άλλων). Φυσικά δεν αφορά μόνο το gt99, αλλά σε κάθε περίπτωση αξίζει μία δοκιμή.
Link to comment
Share on other sites

Έχει στο αγγλικό eBay, από δερματίνη σε 10 χρώματα, απλά πρέπει να βρεις ποιό γνωστό κινητό έχει ίδιο μέγεθος, ή να βρεις την αγγελία που τις έχει με τα μεγέθη και να πάρεις την XL. 3-4€ κάνουν, αυτή που πήρα εγώ έχει και αυτάκι για να πετάει έξω το κινητό.

 

Ποια έχεις πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στο blog του geekbuying αναφέρουν αυτό

Some of our Customers gave feedback that some problem with GT99 no sounds or low when calling. We have negotiated with the engineers and Cubot now released a new firmware which fixed this problem.

 

Οπότε φαντάζομαι είναι ακριβώς που σκέφτεσαι.

 

Η rom έχει ήδη κατέβει στον υπολογιστή αλλά λόγω μηδενικής εμπειρίας λέω να περιμένω για λίγο πιο αναλυτικές οδηγίες από κάποιον πιο εμπειρο.

 

-edit-

είδα κάποιο βιντεάκι ότι μπορεί να γίνει και μέσα από το recovery (CWM) αφού κάνουμε wipe data και απλά δείξουμε το zip αρχείο της νέας rom. Φαίνεται αρκετά πιο εύκολο από αυτό που λένε οι κινέζοι.

Αναμένω τους έμπειρους

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Νέα official ROM που λύνει το πρόβλημα με την χαμηλή ένταση ?

 

http://www.needrom.com/mobile/cubot-gt99-ver-0802/

 

Έκανέ κανένας το update να μας πει εντιπώσεις ...? Σήμερα έλαβα "dispatched to overseas" οπότε ελπίζω σε καμιά 10 αριά μέρες θα το έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...