Jump to content

Cubot GT99


KostasChristakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παρατηρήσει οτι με την νεα ROM σε καποιες κλήσεις ακουω και εμενα στο μικρόφωνο (σαν ηχώ) .Το εχει παρατηρήσει κανεις αυτο?Η official ROM υπαρχει για να γυρισω σε εκεινη?

 

Μήπως του έχεις βάλει θήκη σιλικόνης; Ορισμένα κινητά έχουν τέτοια θέματα με θήκες σιλικόνης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 872
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οποτε 8ελει το κανει,καλεσα στον ιδιο αρι8μο και δεν το κανει τωρα,ενω πριν μου το εκανε 2 φορες στον ιδιο(δεν εκανα reboot,πρεπει να άλλαξα κυψέλη αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα).Για να κανω back up 1) με καπιο apk romtoolbox πχ 2) απο την νεα recovery?Σωστα? Edited by evangeloz
Link to comment
Share on other sites

Οποτε 8ελει το κανει,καλεσα στον ιδιο αρι8μο και δεν το κανει τωρα,ενω πριν μου το εκανε 2 φορες στον ιδιο.Για να κανω back up 1) με καπιο apk romtoolbox πχ 2) απο την νεα recovery?Σωστα?8α ειναι το κινητο οπως ειναι τωρα?

 

backup από recovery (αν έχεις την παλιά έκδοση πάρε 2-3). Full backup μπορείς να πάρεις και από τα Droid Tools. Σίγουρα όμως να έχεις παραπάνω από ένα.

 

Σε οποιαδήποτε στιγμή θες επιστρέφεις εκεί που ήσουν

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς εξωτερικό φορτιστή? Τον θέλω για την δεύτερη μπαταριά. Έχω βρει αυτούς:

 

1

2

3

4

Προτίμησε YiboYuan, όπως αυτόν http://www.ebay.com/itm/321099930903?var=510109693356&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

Αρχίζω να την συμπαθώ και την κάμερά μας, κάτι κάνει τελικά και σε δύσκολες συνθήκες...

 

1278142_540084312713356_543593301_o.jpg

Πολύ ωραία η φωτογραφία, προλαβαίνεις να τη βάλεις και στον διαγωνισμό! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4870993#post4870993

Η κάμερα όντως είναι αρκετά καλή σε φωτεινό περιβάλλον

Link to comment
Share on other sites

Και σε σκοτεινό περιβάλλον μια χαρά φωτογραφίες βγάζει. Έχει αρκετά δυνατό φλας σε σχέση με άλλα κινέζικα που έχω δει.
Link to comment
Share on other sites

Και σε σκοτεινό περιβάλλον μια χαρά φωτογραφίες βγάζει. Έχει αρκετά δυνατό φλας σε σχέση με άλλα κινέζικα που έχω δει.

 

το φλας το βρήκα λιγάκι απογοητευτικό... αφού ούτε για φακός δεν κάνει

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε YiboYuan, όπως αυτόν http://www.ebay.com/itm/321099930903?var=510109693356&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

 

Πολύ ωραία η φωτογραφία, προλαβαίνεις να τη βάλεις και στον διαγωνισμό! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4870993#post4870993

Η κάμερα όντως είναι αρκετά καλή σε φωτεινό περιβάλλον

 

Την έβαλα, σε ευχαριστώ. Η φωτογραφία αυτή ήταν αρκετά δύσκολη ακόμα και για φωτογραφικές, με υψηλό κοντράστ μέσα στο ίδιο κάδρο, οπότε θεωρώ ότι καλά τα πήγε στην φωτομέτρηση το κινεζάκι...

Link to comment
Share on other sites

το φλας το βρήκα λιγάκι απογοητευτικό... αφού ούτε για φακός δεν κάνει

 

Σε σχεδόν απόλυτο σκοτάδι έβγαλε ικανοποιητική φωτογραφία. Σε σχέση με το Jiayu G2, έχει πολύ καλύτερο φλας πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παίξει κανείς Real Racing 3 στο κινητό μας? Εμένα μου κολλαει στο εισαγωγικό intro. Άλλοτε παίζει 2-3 δευτερόλεπτα, άλλοτε 10-12, αλλά μετά κολλάει και μάλιστα για τα καλά, παίζει μόνο ο ήχος του παιχνιδιού και τέλος κρασάρει και το λειτουργικό, δεν υπακούει σε κανένα κουμπί, θέλει βγάλσιμο η μπαταρία. Δεν με πολυχαλάει βέβαια, είναι το πρώτο κρασάρισμα στον 1.5 μήνα που το έχω, μέχρι τώρα δεν είχε κάνει κιχ. Παίζει να είναι τίποτα ασυμβατότητα των MTK6589?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το εγκατέστησα και εγώ σε zopo C2 και μου έκανε ακριβός τα ίδια. Πάντως από σχόλια του παιχνιδιού στο Google play λενε πως το πρόγραμμα κολλάει ακόμα και σε galaxy S4.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να αποθηκεύω απευθείας στην κάρτα sd? Δοκίμασα ως επιλογή την αντίστοιχη και στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου και στο mobile unkle, αλλά χωρίς αποτέλεσμα...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορώ να αποθηκεύω απευθείας στην κάρτα sd? Δοκίμασα ως επιλογή την αντίστοιχη και στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου και στο mobile unkle, αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

 

Φαντάζομαι ότι στην SD θες να αποθηκεύεις τα εγκατεστημένα προγράμματα και τα δεδομένα τους. Αυτό μπορείς να το κάνεις με το link2SD (χρειάζεσαι root). Οδηγίες για την εγκατάσταση μπορείς να βρεις ΕΔΩ.

tips:

  • το cubot υποστηρίζει ext3 οπότε καλύτερα να προτιμήσεις αυτό
  • μην βάλεις στην SD προγράμματα που θέλεις να τρέχουν ακόμα και όταν έχεις συνδεμένο το τηλέφωνο με τον υπολογιστή (πχ. wallpapers) γιατί με την σύνδεση του usb η SD θα αποσυνδεθεί από το κινητό και δεν θα μπορούν να τρέξουν αυτά τα προγράμματα

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι στην SD θες να αποθηκεύεις τα εγκατεστημένα προγράμματα και τα δεδομένα τους. Αυτό μπορείς να το κάνεις με το link2SD (χρειάζεσαι root). Οδηγίες για την εγκατάσταση μπορείς να βρεις ΕΔΩ.

tips:

  • το cubot υποστηρίζει ext3 οπότε καλύτερα να προτιμήσεις αυτό
  • μην βάλεις στην SD προγράμματα που θέλεις να τρέχουν ακόμα και όταν έχεις συνδεμένο το τηλέφωνο με τον υπολογιστή (πχ. wallpapers) γιατί με την σύνδεση του usb η SD θα αποσυνδεθεί από το κινητό και δεν θα μπορούν να τρέξουν αυτά τα προγράμματα

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Φαντάζομαι μιλάμε για απ' ευθείας κατέβασμα στην κάρτα κι όχι μεταφορά από εσωτερικό χώρο όπου πρωτο-κατεβαίνει, κάτι που κάνω ήδη, καθώς είμαι rooted...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έδωσα σε έναν φίλο μου και το παρήγγειλα πάλι για μένα. Η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα. Υπάρχουν και πιο φθηνά τετραπύρηνα, αλλά σε εμφάνιση υστερούν.

Εδώ έχει έναν οδηγό για miui. Την έχει περάσει κάνεις; http://anton008.com/how-to-install-custom-rom-for-cubot-gt99/

Link to comment
Share on other sites

Yanniz

Και δυο μπορεις να κανεις. Τα νεα τα μεταφερει αυτοματα στην καρτα και τα παλια μπορεις να τα μεταφερεις με ενα κλικ

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι στην SD θες να αποθηκεύεις τα εγκατεστημένα προγράμματα και τα δεδομένα τους. Αυτό μπορείς να το κάνεις με το link2SD (χρειάζεσαι root). Οδηγίες για την εγκατάσταση μπορείς να βρεις ΕΔΩ.

tips:

  • το cubot υποστηρίζει ext3 οπότε καλύτερα να προτιμήσεις αυτό
  • μην βάλεις στην SD προγράμματα που θέλεις να τρέχουν ακόμα και όταν έχεις συνδεμένο το τηλέφωνο με τον υπολογιστή (πχ. wallpapers) γιατί με την σύνδεση του usb η SD θα αποσυνδεθεί από το κινητό και δεν θα μπορούν να τρέξουν αυτά τα προγράμματα

 

Όταν κάνεις σύνδεση με το USB, προσαρτάται στον υπολογιστή μόνο το πρώτο partition (το FAT), ενώ το δεύτερο ext3 partition παραμένει συνδεδεμένο στο τηλέφωνο. Έτσι δεν έχεις πρόβλημα να σταματήσει η λειτουργία προγραμμάτων που το Link2SD έχει μεταφέρει στο δεύτερο ext3 partition. Τέτοιο θέμα έχεις μόνο αν βγαλεις τελείως την κάρτα από το τηλέφωνο εν ώρα λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Yanniz

Και δυο μπορεις να κανεις. Τα νεα τα μεταφερει αυτοματα στην καρτα και τα παλια μπορεις να τα μεταφερεις με ενα κλικ

 

Χίλια ευχαριστώ. Τέλος, έχει κανείς άλλος θέμα με το gps, που νομίζω ότι είναι και το μοναδικό θέμα του τηλεφώνου; Αργεί να κλειδώσει και πάλι πολλές φορές το χάνει. Έχω δοκιμάσει και κάτι που αναφέρθηκε εδώ για fast-gps / mobileuncle, αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έδωσα σε έναν φίλο μου και το παρήγγειλα πάλι για μένα. Η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα. Υπάρχουν και πιο φθηνά τετραπύρηνα, αλλά σε εμφάνιση υστερούν.

Εδώ έχει έναν οδηγό για miui. Την έχει περάσει κάνεις; http://anton008.com/how-to-install-custom-rom-for-cubot-gt99/

 

συμφωνώ απόλυτα... η καλύτερη value for money επιλογή.

 

Για miui ούτε έβαλα και ούτε πρόκειται να βάλω ποτέ μια rom μόνο και μόνο επειδή έχει ένα theme χωρίς να μου προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό.

Είμαι διατεθειμένος να πειράξω όσο δεν πάει την stock rom με tweaks για σταθερότητα, ταχύτητα κτλ. αλλά όχι μόνο για ομορφιά.

 

 

Χίλια ευχαριστώ. Τέλος, έχει κανείς άλλος θέμα με το gps, που νομίζω ότι είναι και το μοναδικό θέμα του τηλεφώνου; Αργεί να κλειδώσει και πάλι πολλές φορές το χάνει. Έχω δοκιμάσει και κάτι που αναφέρθηκε εδώ για fast-gps / mobileuncle, αλλά δεν...

 

Σήμερα δοκίμασα για πρώτη φορά το gps (χωρίς υποβοήθηση από wifi/3g) και έκανε γύρω στο ένα λεπτό για το αρχικό κλείδωμα (βέβαια το στίγμα που είχε με το που άνοιξα την εφαρμογή πλοήγησης ήταν σε άλλη χώρα οπότε το λεπτό δεν μου φαίνεται πολύ). Έχω ήδη βάλει το fast-gps και έχω πρόσφατα αναβαθμισμένο το EPO.

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Για miui ούτε έβαλα και ούτε πρόκειται να βάλω ποτέ μια rom μόνο και μόνο επειδή έχει ένα theme χωρίς να μου προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό.

Είμαι διατεθειμένος να πειράξω όσο δεν πάει την stock rom με tweaks για σταθερότητα, ταχύτητα κτλ. αλλά όχι μόνο για ομορφιά.

 

 

Κι εγώ πειραματικά θα την βάλω, γιατί έχω σκοπό κάποια στιγμή αργότερα να πάω σε Xiaomi. Για αυτό θέλω να τη δοκιμάσω πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρή κοτσάνα μου φαίνεται η Miui. Και πιό αργό έγινε το τηλέφωνο και μόνο αγγλικά-κινέζικα έχει και Χιαομι λέει στην αρχή και Lenovo στο τέλος, δεν μου άρεσε ντιπ. Αν είναι για πιό ωραία γραφικά, βάζω ένα theme, δεν χρειάζεται ολόκληρη ROM που να κάνει το τηλέφωνο άνω-κάτω. Κάνω restore τώρα ξανά πίσω στην 0802...
Link to comment
Share on other sites

Το πιο γρήγορο και εύκολο tweaking είναι με Xposed Framework και τα modules που έχει και κυρίως το GravityBox (και με υποστήριξη ΜΤ6589).

Βάζουμε χέρι σε διάφορα κομμάτια της ROM χωρίς τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη miui rom και έχω κολλήσει στην προσπάθεια επαναφοράς του...Ούτε το recovery μου παίρνει, ούτε μπορώ να φλασάρω την 0802, καθώς κολλάει στο download...Το τηλέφωνο το έχω κλειστό, αφού πατήσω download το συνδέω, η οθόνη ανοίγει μόνη της (χωρίς το τηλέφωνο να κάνει κάτι άλλο), η δε μπάρα παραμένει στο 0%...
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τη miui rom και έχω κολλήσει στην προσπάθεια επαναφοράς του...Ούτε το recovery μου παίρνει, ούτε μπορώ να φλασάρω την 0802, καθώς κολλάει στο download...Το τηλέφωνο το έχω κλειστό, αφού πατήσω download το συνδέω, η οθόνη ανοίγει μόνη της (χωρίς το τηλέφωνο να κάνει κάτι άλλο), η δε μπάρα παραμένει στο 0%...

 

Το τηλέφωνο είναι κλειστό με βγαλμένη μπαταρία. Πατάς Download... βάζεις μπαταρία... συνδέεις το κινητό. (με την προϋπόθεση ότι έχεις περασμένους τους ADB drivers τους οποίους βρίσκεις ΕΔΩ θα δουλέψουν όλα κανονικά).

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητήρι δουλεύει μιά χαρά και με κλειστό κινητό. Πλέον το τηλέφωνο κλείνει μόνο του από τις 01:00 έως τις 07:30 και εξοικονομώ μπαταρία, χωρίς να έχω το άγχος αν το ξυπνητήρι θα δουλέψει...
Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητήρι δουλεύει μιά χαρά και με κλειστό κινητό. Πλέον το τηλέφωνο κλείνει μόνο του από τις 01:00 έως τις 07:30 και εξοικονομώ μπαταρία, χωρίς να έχω το άγχος αν το ξυπνητήρι θα δουλέψει...

 

Δηλαδη το προγραμματιζεις να κλεινει και να ανοιγει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot GΤ99

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...