Jump to content

Apple Watch: Όλα γύρω από το smartwatch της Apple!


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυρίες και Κύριοι, καλησπέρα!:)

 

Στο συγκεκριμένο θέμα, θα μπορούμε εμείς οι κάτοχοι του apple watch να μιλάμε σχετικά με το έξυπνο ρολόι της συγκεκριμένης εταιρείας. Να αναφέρουμε τι μας αρέσει και τι όχι σε αυτό, να ανταλλάσουμε απόψεις και σκέψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον σχετικά με απορίες/προβήματα που τυχόν αντιμετωπίζουμε...

 

Ξεκινώντας επιτρέψτε μου να παραθέσω μερικά στοιχεία για το ρολόι που αν και γνωστά (αισίως έκλεισε τον 1 χρόνο ζωής), πιστεύω ότι καλό είναι να υπάρχουν στο αρχικό ποστ!

 

Apple Watch - 38mm - Height: 38.6mm - Width: 33.3mm - Depth: 10.5mm

Apple Watch - 42mm - Height: 42.0mm - Width: 35.9mm - Depth: 10.5mm

watch-38mm-stainless-steel.pngwatch-38mm-sp-blk-stainless.png

 

Apple Watch features

Stainless steel or space black stainless steel case

Sapphire crystal

Retina display with Force Touch

Ceramic back

Digital Crown

Heart rate sensor, accelerometer, and gyroscope

Ambient light sensor

Speaker and microphone

Wi-Fi (802.11b/g/n 2.4GHz)

Bluetooth 4.0

Up to 18 hours of battery life1

Water resistant

 

Apple Watch Sport features

Silver, space gray, gold, or rose gold anodized aluminum case

Ion-X glass

Retina display with Force Touch

Composite back

Sport Band with stainless steel pin

Digital Crown

Heart rate sensor, accelerometer, and gyroscope

Ambient light sensor

Speaker and microphone

Wi-Fi (802.11b/g/n 2.4GHz)

Bluetooth 4.0

Up to 18 hours of battery life1

Water resistant

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Και ξεκινάω πρώτος!:p

 

Το αγόρασα πιο πολύ σαν δοκιμή, προκατειλημμένος ότι είναι παντελώς αχρείαστο, αλλά είναι στον καρπό μου κάθε ημέρα από τότε...

Πραγματικά δεν χάνω πλέον καμία ειδοποίηση όταν είμαι σε περιβάλλον που είτε έχω το κινητό μου στο αθόρυβο, είτε δεν το ακούω.

Με έχει βολέψει απίστευτα όταν είμαι στην μηχανή και έχω το κινητό στο τσαντάκι κάτω από τη σέλα και πλέον μπορώ ακόμα και σταματημένος στο φανάρι να απαντήσω σε μια κλήση ή μήνυμα!

Ο συγχρονισμός και η συνεργασία με το κινητό φυσικά είναι άψογος, ενώ την μπαταρία ότι και να το έχω κάνει (ακόμα και με περπάτημα 45 λεπτά με τους αισθητήρες να μετράνε συνέχεια παλμούς) δεν έχει τελιώσει ποτέ κατά τη διάρκεια μιας ημέρας...

Ο σχεδιασμός και η εμφάνιση αν και υπόκεινται στην αισθητική του καθενός, προσωπική άποψη είναι ότι πρόκειται για μια όμορφη συσκευή...

 

Από εκεί και πέρα... Αν και όλες οι ενσωματωμένες εφαρμογές ανοίγουν γρήγορα και δουλεύουν όπως πρέπει και όπως θα περίμενε κανείς, μερικές τρίτες εφαρμογές ρίχνουν την εμπειρία χρήσης πιο βαθιά και από την τάφρο των Μαριανών βάθους 10.971 μέτρων!

Χαρακτηριστικά αναφέρω το viber όπου χρησιμοποιω πολύ. Αργεί να ανοίξει, κολλάει και δεν κάνει refresh στα νέα εισερχόμενα μηνύματα, μερικές φορές δεν στέλνει μήνυμα αν δεν ανοίξει και η εφαρμογή από το κινητό και άλλα. Το whatsapp, όπου ακόμα δεν έχει εφαρμογή για το ρολόι και μπορείς μόνο να απαντήσεις σε ένα εισερχόμενο μήνυμα, χωρίς να έχεις τη δυνατότητα να δεις τις τελευταίες σου συνομιλίες...

Γενικά νομίζω ότι στην αρχή η apple έκανε το λάθος να "χαλαρώσει" τον έλεγχο στις εφαρμογές που ανεβαίνουν για το ρολόι προκειμένου ίσως να δημιουργηθεί ένας ικανός και προσελκυστικός αριθμός που μπορεί αργότερα να διαφημίσει, με αποτέλεσμα να υπάρχει αναντιστοιχία ανάμεσα στην ίδια εφαρμογή όταν τρέχει στο κινητό και όταν τρέχει στο ρολόι (πάντα όσον αφορά την απόδοση).

 

Αυτά τα λίγα από εμένα για αρχή... :cool:

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Ελειπε το συγκεκριμένο θέμα, εξαιρετική κίνηση :)

 

Το έχω εδώ και μήνες και δεν έχει αντίπαλο στο πόσο εύκολα κάνει αυτό που λέει: σε ενημερώνει για οτιδήποτε. Ελαφρύ, εύχρηστο κάνει αυτά που πρέπει, έχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ φωνητική σύνταξη κειμένου στα Ελληνικά και δυνατή δόνηση για να το καταλαβαίνω στη μηχανή.

 

Μου λείπουν ΠΟΛΥ παραμετροποιήσιμα watchfaces και έχω βαρεθεί τα default είναι η αλήθεια. 3rd party watchfaces λοιπόν είναι must για επόμενη αναβάθμιση.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=nCsdRdHuQ4M[/ame]

 

Ιδιαιτέρως ενθαρρυντικά τα νέα...:D

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα σας. Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Θελω να αγορασω το ρολοι αλλα εχω αποριες...Λετε οτι κολλαει το viber...Σεπτεμβριο βγαινει νεο ρολοι..αυτο σημαινει οτι μπορει να γινει αναβαθμιση του λογισμικου; ή πρεπει να αγορασεις νεο ρολοι;διοτι αν ειναι ειναι να δωσω 360 ευρω τωρα και να χρειαστει να παρω καινουριο τοτε να περιμενω. Επισης, το προτεινετε ανεπιφυλακτα ή να παω σε κατι πιο φθηνο που ειναι συμβατο με το i phone 6;
Link to comment
Share on other sites

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=nfsJXSKt96s[/ame]

 

Νέο link με το βίντεο, μιας και βλέπω ότι αυτό που ανέβασα παραπάνω έχει αφαιρεθεί...

 

 

@beriotis2

Το viber κολλούσε ναι, αλλά με πρόσφατη αναβάθμιση της εφαρμογής πηγαίνει πάρα πολύ καλά και σε εμένα τουλάχιστον δεν υπάρχουν πλέον τα θέματα που έγραψα στο πρώτο μου μήνυμα.

Η 2η γενιά του ρολογιού, φημολογείται ότι θα βγει μέχρι τέλους του έτους, αλλά δεν υπάρχει ακόμα κάτι σίγουρο.

Το WatchOS 3.0 θα έρθει και στο AW, όπως πάντα ταυτόχρονα σε όλους και από την πρώτη ημέρα που θα κυκλοφορήσει. Αν μάλιστα είναι όπως το παρουσιάζουν, θα αναβαθμίσει πάρα πολύ την εμπειρία χρήσης (υπάρχουν άπειρα βίντεο στο youtube όπου δείχνουν πως πάει).

Για το τελευταίο ερώτημα σου, εγώ προσωπικά δεν το έχω μετανιώσει που το αγόρασα. Είναι καθαρά δική σου απόφαση ωστόσο...

Edited by Homer_GR
Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαθέσιμο το WatchOS 2.2.2

Μόλις το πέρασα και εκ πρώτης όψεως δεν δείχνει κάτι διαφορετικό... Minor update όπως το περιμέναμε

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα !!!

 

ενδιαφερομαι να αγορασω το ρολοι και θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες

 

οταν ερχεται καποια ειδοποιηση πχ sms η καποιο μηνυμα στο viber αναβει η οθονη ?

 

και αν ναι, εχει επιλογη να μην αναβει ?

επισης σε sms η μηνυμα στο viber μπορουμε να απαντησουμε κανονικα και με οσους χαρακτηρες θελουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Η οθόνη δεν ανάβει, νιώθεις το Taptic Engine και εχει δυνατότητα να εχει ηχητική ειδοποίηση.

Αν το τηλέφωνο ειναι κλειστό η ειδοποιήσεις πάνε στο ρολόι και καθόλου στο τηλέφωνο και το αντίστροφο αν ειναι ανοιχτό το κινητό δεν πάνε στο ρολόι.

Στα SMS και viber αυτή τη στιγμη απαντάς μόνο με έτοιμες απαντήσεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω προβληματάκι!

Βρήκα ένα iwatch ταλαιπωρημένο, αλλά δεν ακούω τίποτα και δε μπορώ να απαντήσω σε κλήση, ούτε να κάνω κλήση. Λέει call failed.

Επίσης, το Siri δε με ακούει.

Μια φορά προσπάθησα να απαντήσω σε Whatsup μήνυμα με ήχο και ο άλλος άκουγε μόνο ένα βουητό "χχσσσσσσ"

make love not work
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπέρα έκανα αναβάθμιση στο ρολόι και ενώ στα μηνύματα είχε επιλογή να γράφω μήνυμα χειρόγραφα τώρα δεν έχει ξέρει κάποιος πως επαναφέρω την επιλογή γιατί με βόλευε :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα έκανα αναβάθμιση στο ρολόι και ενώ στα μηνύματα είχε επιλογή να γράφω μήνυμα χειρόγραφα τώρα δεν έχει ξέρει κάποιος πως επαναφέρω την επιλογή γιατί με βόλευε :(

 

Κάποια βοήθεια ;;;; μια μπορώ να γράψω χειρόγραφα σε SMS messenger Viber κτλ και μια έχει επιλογή μόνο έτοιμες απαντήσεις :( :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ξερει καποιος να μου πει πως εμφανιζονται τα μηνυματα η τα μαιλ στο ρολοι γιατι οταν μου ερχεται μια ειδοποιηση στο κινητο στο ρολοι δεν βλεπω τιποτα υπαρχει καποια ρυθμιση που μου ξεφευγει;
Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια ;;;; μια μπορώ να γράψω χειρόγραφα σε SMS messenger Viber κτλ και μια έχει επιλογή μόνο έτοιμες απαντήσεις :( :(

 

Καμία βοήθεια ;;;; :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπερα παιδιά ! 
εχω ένα πρόβλημα που μάλλον δεν λύνεται αλλά είπα να κάνω μια ερώτηση μήπως κάποιος ξέρει κάτι . 
εχω 2 Apple Watch series 0 τα οποία είναι ολοκαίνουρια στα κουτάκια τους.(παλιο δώρο σε φίλο μου που έμεινε σε συρτάρι 3-4 χρόνια και κατέληξαν σε εμένα ) Δεν έχουν κάνει ποτέ pair με iPhone με αποτέλεσμα είναι ακόμα στο watch os 1.0.1. Το πρόβλημα είναι πως όταν τα κάνω pair μου ζητάει update για να συνεχίσω . Όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες όταν πατάω update μετά από λίγο μου βγάζει ότι είναι ενημερωμένα. Και δεν μπορώ να συνεχίσω στο setup . 
εχω δοκιμάσει με το δικό μου iPhone XS iOS 14-15 με 8 iOS 11 και 6s iOS 10μεσα σε αυτήν την εβδομάδα που μας πέρασε .σε όλα βγάζει το ίδιο πρόβλημα . Εχω κάνει και hard reset το ρολόι αρκετές φορές . 
Έχει κάποιος κάποια ιδέα τι μπορώ να κάνω ;
Ευχαριστώ πολύ !!

AB4A51E6-FCD7-464C-AE9C-45ED6BD341A3.jpeg

86BE1C98-D101-46EF-B567-FF2F89DE7973.jpeg

Edited by MixalisTor
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβληματάκι!
Βρήκα ένα iwatch ταλαιπωρημένο, αλλά δεν ακούω τίποτα και δε μπορώ να απαντήσω σε κλήση, ούτε να κάνω κλήση. Λέει call failed.
Επίσης, το Siri δε με ακούει.
Μια φορά προσπάθησα να απαντήσω σε Whatsup μήνυμα με ήχο και ο άλλος άκουγε μόνο ένα βουητό "χχσσσσσσ"

Συνήθες προβλημα όταν το ρολοι μπαίνει συνεχώς στο νερό.Η απειροελάχιστη σκόνη με το νερό φράζει αριστερά τα ηχεια και το μικρόφωνο και γίνεται αυτό.
Και σε ακούν απο το υπερπεραν και εσυ απο το ρολόϊ ακους με δυσκολία πλέον. Δοκίμασε με οδοντογλυφίδα να ξύσεις απαλά τις εγκοπές στα αριστερά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...