Jump to content

Ulefone vienna


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρελαβα χθες απο geekbuying. Το τηλεφωνο φαινετε πολυ καλο για τα λεφτα του (150€). Στα θετικα η παρα πολυ καλη ευκρινια της οθονης, ο IR sensor, η διαρκεια της μπαταριας και ο παρα πολυ καλος ηχος.

Γενικα αυτες τις 2 μερες προσπαθω να ανακαλυψω τις δυνατοτες του. Το μονο αρνητικο η απουσια led notification.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πόση ωρα οθόνη βγαζει φιλε;

νυχτερινές λήψεις;

gps κλπ;

 

Εξαρτάται τη χρήση. Από 90% χθες το βράδυ 11:30 έφτασε στο 3% σήμερα το πρωί ( 6:00) .

Το ξέχασα ανοιχτό με wifi στο youtube και έπαιζε όλη τη νύχτα.

Την 1η μέρα με λίγο gaming, μερικά τηλέφωνα , λιγο facebook,email κλπ έβγαλε περίπου 1,30 μέρες.

Full Φόρτιση θέλει περίπου 3 ώρες. Gps που δοκίμασα χθες με 3g ανοιχτό κλείδωσε σε λιγότερο από λεπτό και η πλοήγηση άψογη.

Τώρα για νυχτερινές φωτό δεν έχω δοκιμάσει. Εβγαλα την κόρη μου από κοντά αλλά έχει δυνατό φλας και βγηκε πολύ φωτεινή. Θα ξαναδοκιμάσω όμως σε μεγαλύτερη απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγο ένα σκρινσοτ με τη μπαταρία και τις χρήσεις-διάρκεια.

Το λεντ επειδή είναι μονόχρωμο και διπλό,θα είναι δύσκολο στις νυχτερινές.

Μέγα λάθος που δε βάλανε διπλής απόχρωσης

 

Στάλθηκε από το HUAWEI SCL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα αναβαθμιστεί σε android 6;

 

Τι να λέει ρε Μιχάλη, έχουμε Xiaomi Mi3 το κινητό του Highlander με Android 6 και φουλ υποστήριξη !

Και νομίζω σε εμπειρία χρήσης είναι πολύ καλύτερο ακόμα από κάθε Ulefone, Doogee κλπ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτο είναι η επίσημη σελίδα για το vienna στο myphone; το παρήγγειλα για τη γυναίκα μου απο banggood. Με τα ελληνικά πως τα παει; χρειάζεται αλλαγή rom όπως τα άλλα κινέζικα ή το αφήνουμε έτσι; η υποστήριξη της ulefone τι λέει;
Link to comment
Share on other sites

Μεταφρασμένο είναι με καθαρό αντροιντ.

Τπτ δε θέλει.

Ετοιμάζουν ενημέρωση αυτές τις μερες και προς τα τέλη του μήνα έρχεται η 6.

 

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

χθες παρέλαβα και εγω. Με το ανοιγμα του τηλεφωνου εκανε αμεσως αναβαθμιση αλλα εχω πρόβλημα με τους ήχους κλησης...οποιον και να διαλεξω δεν ακουγεται τιποτα σε οποιαδηποτε ενταση. Οι αλλοι ηχοι (ειδοποιηση , ξυπνητηρι) ακουγονται κανονικα. Εψαξα για καποια ρυθμιση αλλα δεν βρήκα κατι. Το αντιμετώπισε κανεις αλλος;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

χθες παρέλαβα και εγω. Με το ανοιγμα του τηλεφωνου εκανε αμεσως αναβαθμιση αλλα εχω πρόβλημα με τους ήχους κλησης...οποιον και να διαλεξω δεν ακουγεται τιποτα σε οποιαδηποτε ενταση. Οι αλλοι ηχοι (ειδοποιηση , ξυπνητηρι) ακουγονται κανονικα. Εψαξα για καποια ρυθμιση αλλα δεν βρήκα κατι. Το αντιμετώπισε κανεις αλλος;

 

ακυρο παιδια...ειχε πατηθει μια επιλογη που ελεγε προτεραιοτητα!!! και εκοβε τον ηχο κλησης

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει baterry drain το κινητο; με το ζορι την βγάζει τη μερα με μετρια χρηση και στην οθόνη της μπαταριας βλεπω οτι την μεγαλυτερη καταναλωση την εχει οταν το κινητο είναι αδρανες
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μόλις παρέλαβα. Εχω μερικές ερωτήσεις. 1 Πως μπορώ να ανοίγω και να κλείνω την οθόνη με 2πλο ραπ;

2 όταν μπαίνω σε κάποια εφαρμογή αν πάω πίσω αυτή κλείνει οριστικά;

3 και τα δυο σλοτ είναι για 4g γιατί θέλω να περάσω έξτρα κάρτα μνήμης

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η συσκευή ζεσταίνεται υπερβολικά ειδικά στο επάνω μέρος ούτε στο αυτί δεν μπορείς να το ακουμπήσεις. Υπάρχει κάποια λύση;
Link to comment
Share on other sites

Αν και πλέον σπάνια "μιλάω", είπα να κάνω ενα πέρασμα να πώ ενα δύο πράματα

Την πήρα για 3η συσκευή, είναι ΑΨΟΓΗ και ΤΙΜΙΑ

ο> H Οθόνη είναι Sharp όντως και είναι άψογη

ο> Η κάμερα είναι όντως Panasonic και αν τα Optimization στην Lollipop είναι πτωχά έχει θέματα ειδικά σε βραδυνές φωτό

αλλά επιλύονται την ώρα που μιλάμε και τα αποτελέσματα είναι ολοφάνερα σε όσους κάνουν το βήμα προς την Marshmallow

ο> Φοβερός ήχος (όχι εκωφαντικά δυνατός αλλά εκωφαντικά πλούσιος και ζεστός)

ο> Σαν επεξεργαστής ταχύτητα κτλ είναι ένα μέσο κινητό που δε θα σου πεί όχι, αλλά δεν θα πεί και ναι σε όλα σαν τους 300.. :x

ο> Η Μπαταρία είναι απλά ΟΚ τίποτα το ιδιαίτερο, όχι οτι περίμενα κατι εξωπραγματικό αλλα με την χρήση που κάνω (Σκίσιμο) βγάζει απλά τη μέρα (φούλ)

ο> Και οι 2 θέσεις στη sim είναι 4G αλλά μόνο μία παίζει (αυτή που θα ορίσουμε ρόλο Data)

ο> o Fingerprint Sensor είναι καλός, ως εκεί, δε συναγωνίζεται σε ταχύτητα και ακρίβεια την Sammy, HTC ή Huawei

αλλά είναι αξιοπρεπής, περάστε απαλά το δάχτυλο απο πάνω για να το κάνετε register σε όλες τις κλίσεις και γωνίες

και εν ανάγκη περάστε το και είς διπλούν (2προφίλ απο 5 σε σύνολο).

Εν τέλει ό,τι ακριβώς ευαγγελίζεται στο site η ουλεν-φον για την Βιέννα :D αυτό και είναι, Μπράβο της..

 

Η Marshmallow για να περάσει έχει θέμα, έχω ειδοποιήσει και θα το φτιάξουν έγκαιρα (ελπίζω),

δεν σκοπεύω να δώσω οδηγίες για να αποφύγουμε φρυγανιζέ συσκευές, και κλάμματα...

Όποιος θέλει Marshmallow Beta να έχει κατα νού (όχι εντάξει το είπαμε ήδη οτι είναι beta)

1. Η ROM υποστηρίζει ενα πολύ στενό εύρος γλωσσών, τάδε έφη δέν έχει Ελληνικά

2. Η Συσκευή αλλάζει όνομα και δεν είναι ουλενφον ούτε Βιέννα (πιο beta πεθαίνεις)

2. Το Wifi παίζει αλλά σε μερικούς ΔΕΝ παίζει, hit or miss

3. Η φωτογραφική αν και ΣΚΑΛΙΑ ανώτερη (τρόμαξα αν και το περίμενα από τον σένσορα),

επειδή είναι beta τραβά μέχρι 9,5Megapixel και πολλές λειτουργίες είναι off όπως και στο Βίντεο

4. Tο fingerprint είναι πιο μεστά συνδεδεμένο με το OS αλλά ο αισθητήρα δεδομένου της beta θέλει δουλειά γιατί δεν είναι τόσο ακριβής

(μια λύση ειναι να περάσετε το ένα δάχτυλο ώς 3 προφίλ δάχτυλα).

5. Για να πάρετε την επίσημη Marshmallow θα πρέπει να ξαναφλασάρετε την Official Lollipop και να την πάρετε ΟΤΑ

6. Στο Site αναφέρεται ρητά οτι ουδεμία ευθύνη φέρουν κτλ κτλ και κάτι για το "οτι κάνετε, το κάνετε εις γνώσην σας", οπότε προσεκτικά... ε;

Edited by sugardad
micro edit

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτησω εχω πρόβλημα υπερθέρμανσης. Ο πωλητής μου είπε να ξανακάνω εγκατάσταση μπαίνοντας στο boot και κάνοντας clear case. Υπάρχει άλλη λύση;
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να γίνω εριστικός η καυστικός με το πρόβλημά σού, δεν εχω δει καμια υπερθέρμανση οσο καιρό το (σκιζω) εχω, αλλα ουτε και απο γνωστούς που το εχουν αγορασει με πιο προσφατο ενα φιλαρακι εδω κ μια βδομάδα...

Θα γινω ομως εριστικος και κακός με ανέυθυνους πωλητές να του το πάς πακέτο να κάνει μόνος του clear cache και αν συνεχίσει να υπερθερμενεται να ζητήσεις να το αλλάξεις, το φιλαρακι μου το οποίο πρόσφατα και αυτός το πήρε δεν εχει κανένα πρόβλημα.

Σημειωτέων απο Ελλάδα αγορασμένα όσα έχω γνώση, ε...

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κρίμα μια χαρά η συσκευή αλλά θα τη στείλω πίσω. Στο πάνω μέρος η συσκευή φλέγεται κυριολεκτικά. Ειδικά το κουμπί με το δακτυλικό δεν μπορείς να το ακουμπήσεις. Απο το ακουστικό δεν μπορείς να βάλεις αυτί.
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που στο εκανε τωρα και οχι αργοτερα να λες!

Δεν ειναι καθολου μα καθολου σωστη συμπεριφορα η συσκευη σου ανευ λογου να υπερθερμενεται ποσο μαλλον να φερνει αισθημα καυσου κατα την αφη και να ειναι τουλαχιστον αβολος ο χειρισμος της.

 

Βασικα το εχω σαν νορμα και καμπυλη.

Ο,τι (Κινέζικη) συσκευη πεφτει στα χερια μου, τρωει ενα καλο φορτισμα και μετα σκισιμο και σκισιμο μετα φορτισεως, τουλαχιστον σε εμενα στις 10 συσκευες οι 2~3 εφυγαν για αλλαγη.

Υπαρχουν βεβαια και οι επωνυμες, αλλα εκει ειναι σπανιο το θεμα η τελευταια που μου εβγαλε θεμα ηταν ενα LG G-pro προ διετιας...

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...