Jump to content

LeEco Le Max 2 (X820 / X821 / Χ822 Global - X825 / Χ829 U.S.)


Paul64
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα ένα κουμπί treblize στο Advanced (δε θυμάμαι να έγραφε και Leeco). Το έκανα...

 

Όπα περίμενε...

Πρέπει να γίνει μια διαδικασία, δεν το κάνεις έτσι απλά....

-Εφτιαξες vendor;

-Το φορμαρισες μόνο και έπειτα επανεκκίνηση για να προσαρτηθεί;

Αν δεν τα έκανες, πες μας για να σου πούμε τη διαδικασία για να το κάνεις σωστά....

Le max 820 6/64 gold my device

AOSiP 10-Q by CrisBalGreece 10/1/2020 f2fs files TWRP 3.3.1

HERO VIII_6700k 4.3GHz 1.168v_CORSAIR 16G 3.3GHz_280x gaming

Link to comment
Share on other sites

Όπα περίμενε...

Πρέπει να γίνει μια διαδικασία, δεν το κάνεις έτσι απλά....

-Εφτιαξες vendor;

-Το φορμαρισες μόνο και έπειτα επανεκκίνηση για να προσαρτηθεί;

Αν δεν τα έκανες, πες μας για να σου πούμε τη διαδικασία για να το κάνεις σωστά....

 

Καταρχήν, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια.

Θα σας πω τι έκανα όσο μπορώ πιο σαφώς:

Κατέβασα από την πρώτη σελίδα αυτά που προτείνει το εξής ποστ: [13/09/2018] Πως κάνουμε το κινητό μας Treble Capable και νέα AEX Pie-9.

Το TWRP όμως που κατέβασα δεν είχε στα advanced options την επιλογή "Treblize" ώστε να ακολουθήσω το βήμα 3 των οδηγιών εγκατάστασης TWRP.

Μετά κατέφυγα σε TWRP που πρότειναν επίσης στο XDA ( το 3.2.2-0). Εκεί βρήκα την επιλογή "Treblize" και ακολούθησα τα βήματα 3 και 4 που περιγράφονται στον οδηγό. (Θεωρώ ότι τα έκανα σωστά...)

Κατόπιν φλάσαρα τη ΡΟΜ(νομίζω την 5η έκδοση, 12/09/2018) δοκιμάζοντας να την περάσω είτε μόνη της, είτε με ταυτόχρονο φλασάρισμα των Gapps.

Αποτέλεσμα; Τελίτσες, τελίτσες, τελίτσες...

Πείτε μου σας παρακαλώ εάν πρέπει να ακολουθήσω διαφορετική διαδικασία.

 

*Να σημειώσω εδώ ότι προερχόμουν από ΡΟΜ Android 8 (νομίζω την Extended - την είχα καιρό) και αν θυμάμαι σωστά, είχα μετατρέψει τα Data και Cache σε

f2fs. Αυτά κατά τη σημερινή προσπάθεια εγκατάστασης της Treble δεν τα πείραξα, δηλαδή μάλλον έμειναν σε f2fs...

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Edited by kak13000
Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια.

Θα σας πω τι έκανα όσο μπορώ πιο σαφώς:

Κατέβασα από την πρώτη σελίδα αυτά που προτείνει το εξής ποστ: [13/09/2018] Πως κάνουμε το κινητό μας Treble Capable και νέα AEX Pie-9.

Το TWRP όμως που κατέβασα δεν είχε στα advanced options την επιλογή "Treblize" ώστε να ακολουθήσω το βήμα 3 των οδηγιών εγκατάστασης TWRP.

Μετά κατέφυγα σε TWRP που πρότειναν επίσης στο XDA ( το 3.2.2-0). Εκεί βρήκα την επιλογή "Treblize" και ακολούθησα τα βήματα 3 και 4 που περιγράφονται στον οδηγό. (Θεωρώ ότι τα έκανα σωστά...)

Κατόπιν φλάσαρα τη ΡΟΜ(νομίζω την 5η έκδοση, 12/09/2018) δοκιμάζοντας να την περάσω είτε μόνη της, είτε με ταυτόχρονο φλασάρισμα των Gapps.

Αποτέλεσμα; Τελίτσες, τελίτσες, τελίτσες...

Πείτε μου σας παρακαλώ εάν πρέπει να ακολουθήσω διαφορετική διαδικασία.

 

*Να σημειώσω εδώ ότι προερχόμουν από ΡΟΜ Android 8 (νομίζω την Extended - την είχα καιρό) και αν θυμάμαι σωστά, είχα μετατρέψει τα Data και Cache σε

f2fs. Αυτά κατά τη σημερινή προσπάθεια εγκατάστασης της Treble δεν τα πείραξα, δηλαδή μάλλον έμειναν σε f2fs...

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

 

φταιει 1000% οτι εισαι f2fs..κι εγω δοκιμασα στην αρχη με f2fs και ειχα τα ιδια αποτελεσματα με σενα..δες τη προγουμενη σελιδα τι σου εγραψα στο 21044 ποστ

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Όπα περίμενε...

Πρέπει να γίνει μια διαδικασία, δεν το κάνεις έτσι απλά....

-Εφτιαξες vendor;

-Το φορμαρισες μόνο και έπειτα επανεκκίνηση για να προσαρτηθεί;

Αν δεν τα έκανες, πες μας για να σου πούμε τη διαδικασία για να το κάνεις σωστά....

 

φταιει 1000% οτι εισαι f2fs..κι εγω δοκιμασα στην αρχη με f2fs και ειχα τα ιδια αποτελεσματα με σενα..δες τη προγουμενη σελιδα τι σου εγραψα στο 21044 ποστ

 

Αν επιστρέψω σε EXT4, χάνω τα δεδομένα στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης;; (δε θυμάμαι τι παίζει με αυτό)

Edited by kak13000
Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Αν επιστρέψω σε EXT4, χάνω τα δεδομένα στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης;; (δε θυμάμαι τι παίζει με αυτό)

 

ναι χανεις και την internal οποτε κρατα τα παντα πρωτα καπου..και αφου χανεις ετσι κι αλλιως τα παντα κανε και wipe τα παντα υστερα που να ειναι εντελως καθαρη η εγκατασταση..μπορεις οπως εισαι σε recovery να συνδεθεις σε υπολογιστη και να τραβηξεις τα αρχεια..δεν ειναι αναγκη να φλασαρεις πρωτα αλλη ρομ..

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Αν επιστρέψω σε EXT4, χάνω τα δεδομένα στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης;; (δε θυμάμαι τι παίζει με αυτό)

 

Η αλήθεια ότι είναι λίγο επίφοβο, έχει συμβεί σε παιδιά εδώ μέσα, με αλλαγή αρχείων να παίρνει η μπάλα και την ιντερναλ...

Κάνε ένα buckup τα αρχεία σου πριν κάνεις αλλαγή.

 

EDIT: όπως ακριβώς έγραψε ο φίλος kidonakisg την ώρα που πληκτρολογούσα και εγώ! :P

 

Για την έκδοση της ρομ έκανες καλή επιλογή στο build 5.

Edited by fotispigi

Le max 820 6/64 gold my device

AOSiP 10-Q by CrisBalGreece 10/1/2020 f2fs files TWRP 3.3.1

HERO VIII_6700k 4.3GHz 1.168v_CORSAIR 16G 3.3GHz_280x gaming

Link to comment
Share on other sites

ναι χανεις και την internal οποτε κρατα τα παντα πρωτα καπου..και αφου χανεις ετσι κι αλλιως τα παντα κανε και wipe τα παντα υστερα που να ειναι εντελως καθαρη η εγκατασταση..μπορεις οπως εισαι σε recovery να συνδεθεις σε υπολογιστη και να τραβηξεις τα αρχεια..δεν ειναι αναγκη να φλασαρεις πρωτα αλλη ρομ..

 

Ωραία. Για να τα γυρίσω σε Ext4 ποια η διαδικασία και με ποιο TWRP πρέπει να γίνει;

 

*Νομίζω τα γύρισα τα Cache και Data σε Ext4 . Αλλά πάλι τελίτσες βλέπω γμτ...

Edited by kak13000
Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Για να τα γυρίσω σε Ext4 ποια η διαδικασία και με ποιο TWRP πρέπει να γίνει;

 

λοιπον..κατσε να δουμε πως θα το οργανωσουμε..κατ αρχας αν θυμαμαι καλα εγω τα γυρισα σε ext4 με την twrp που εκανα και το treble..αν δεν εχει την επιλογη να τα γυρισεις τοτε πηγαινε αρχικη εκει που λεει

Εγκατάσταση τελευταίας LOS και άλλων OREO rom που χρειάζονται το τελευταίοTWRP

κατεβασε την twrp που προτεινεται και φλασαρε την...κανε ριμπουτ σε ρεκαβερι..πηγαινε wipe,advanved wipe..τσεκαρε μονο το data και πατα change file system..διαλεξε το ext4 και τραβα τη μπαρα...κανε το ιδιο τικαροντας το cache..κανε τα παντα ολα wipe... ξαναβαλε την twrp που κανεις treble και ξαναφλασαρε απ την αρχη..

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Για να τα γυρίσω σε Ext4 ποια η διαδικασία και με ποιο TWRP πρέπει να γίνει;

 

Πας wape/advance/change file και αλλάζεις ενα τη φορά τα data και την cash σε ext4

κανεις επανεκκίνηση και boot to recovery.

Έπειτα wape τα πάντα όλα εκτός το usd otg δύο φορές.

Μετά φλασαρεις την ρομ.

Le max 820 6/64 gold my device

AOSiP 10-Q by CrisBalGreece 10/1/2020 f2fs files TWRP 3.3.1

HERO VIII_6700k 4.3GHz 1.168v_CORSAIR 16G 3.3GHz_280x gaming

Link to comment
Share on other sites

Πας wape/advance/change file και αλλάζεις ενα τη φορά τα data και την cash σε ext4

κανεις επανεκκίνηση και boot to recovery.

Έπειτα wape τα πάντα όλα εκτός το usd otg δύο φορές.

Μετά φλασαρεις την ρομ.

 

εν τω μεταξυ εκτος την καλυτερη μπαταρια,πιο γρηγορη μου φαινεται η pie σε ext4 παρα οι ορεο με f2fs

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

λοιπον..κατσε να δουμε πως θα το οργανωσουμε..κατ αρχας αν θυμαμαι καλα εγω τα γυρισα σε ext4 με την twrp που εκανα και το treble..αν δεν εχει την επιλογη να τα γυρισεις τοτε πηγαινε αρχικη εκει που λεει

Εγκατάσταση τελευταίας LOS και άλλων OREO rom που χρειάζονται το τελευταίοTWRP

κατεβασε την twrp που προτεινεται και φλασαρε την...κανε ριμπουτ σε ρεκαβερι..πηγαινε wipe,advanved wipe..τσεκαρε μονο το data και πατα change file system..διαλεξε το ext4 και τραβα τη μπαρα...κανε το ιδιο τικαροντας το cache..κανε τα παντα ολα wipe... ξαναβαλε την twrp που κανεις treble και ξαναφλασαρε απ την αρχη..

 

Θα με κάνεις να ανοίξω το pc ώστε να γράφω πιο γρήγορα από εσένα!

Χαχα!! :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εν τω μεταξυ εκτος την καλυτερη μπαταρια,πιο γρηγορη μου φαινεται η pie σε ext4 παρα οι ορεο με f2fs

 

Ναι είναι πιο σβέλτη!

Αλλά φαντάζεσαι pie σε f2fs;

Κόλαση!

Le max 820 6/64 gold my device

AOSiP 10-Q by CrisBalGreece 10/1/2020 f2fs files TWRP 3.3.1

HERO VIII_6700k 4.3GHz 1.168v_CORSAIR 16G 3.3GHz_280x gaming

Link to comment
Share on other sites

Θα με κάνεις να ανοίξω το pc ώστε να γράφω πιο γρήγορα από εσένα!

Χαχα!! :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι είναι πιο σβέλτη!

Αλλά φαντάζεσαι pie σε f2fs;

Κόλαση!

 

χαχαχα..

να σου πω την αληθεια,αυτη η αλλαγη απο ext4 σε f2fs και αντιστροφα με ενοχλει απιστευτα λογω internal..αν δε τη χαναμε τοτε οκ..μακαρι απο δω και περα να ηταν ολες σε ενα απ τα δυο και οποιο θελει ας ηταν..χαχα..γιατι αν αλλαξουμε τις pie τωρα σε f2fs και αργοτερα το android 10 (πολλα θελω ε;;χαχα) σε ext4 δεν ειναι κατασταση αυτη

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Με τόσες αλλαγές ρομ που έχουμε κάνει τον τελευταίο καιρό δεν νομίζω να έχουμε θέμα να κρατάμε και ένα backup την internal. Πάει από μόνο του πια. Απλώς εμένα για κάποιο περίεργο λόγο δεν μου δουλεύει το restore στις los. Δεν βαριέσαι κάνω ένα clean install και όλα καλά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

πως το κανουμε treble το ατιμο ρε παδια ????

ενας οδηγος βημα βημα στα ελληνικα δεν υπαρχει????

δυο μερες το προσπαθω ,,,,, δεν τα καταφερνω στα αγγλικα

αντε να δουμε θα το σπασω η καποιος που εχει χρονο θα μπορει να βοηθηση..........

Link to comment
Share on other sites

πως το κανουμε treble το ατιμο ρε παδια ????

ενας οδηγος βημα βημα στα ελληνικα δεν υπαρχει????

δυο μερες το προσπαθω ,,,,, δεν τα καταφερνω στα αγγλικα

αντε να δουμε θα το σπασω η καποιος που εχει χρονο θα μπορει να βοηθηση..........

 

δες το 20943 ποστ του sso στη σελιδα 1397 και το ποστ 20945 στην ιδια σελιδα που εχει τη ρομ και τα gapps..κανε ακριβως αυτα που λεει και ολα θα πανε ρολοι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τόσες αλλαγές ρομ που έχουμε κάνει τον τελευταίο καιρό δεν νομίζω να έχουμε θέμα να κρατάμε και ένα backup την internal. Πάει από μόνο του πια. Απλώς εμένα για κάποιο περίεργο λόγο δεν μου δουλεύει το restore στις los. Δεν βαριέσαι κάνω ένα clean install και όλα καλά.

 

πιο πολυ βαριεμαι να ανοιξω τα win10 παρα να περιμενω να μεταφερθουν τα αρχεια..εχω καλοσυνηθισει στο android και σπανιως ανοιγω υπολογιστη..κοιτα προβληματα που εχουμε θα ελεγε καποιος που το κινητο του δεν εχει τοση υποστηριξη..απο android 6 ξεκινησαμε,σε android 9 φτασαμε και βλεπουμε...ο ορισμος του value for money..

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πώς πάτε από μπαταρία με την treble;

Πόσες ώρες οθόνη έχετε;

Κάτι δεν πάει καλά με εμένα:happy:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πώς πάτε από μπαταρία με την treble;

Πόσες ώρες οθόνη έχετε;

Κάτι δεν πάει καλά με εμένα:happy:

 

χτες οταν ημουν 15% ειχα 3:40 sot.. τωρα ειμαι με 41% και 2:04 sot απο πολυυυ πρωι..τρωει πολυ λιγο με κλειστη οθονη νομιζω σε σχεση με τις ορεο.

ποσο βγαζει εσενα;;

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Κατι γίνεται και δεν πάει καλά. Δεν δικαιολογείται σε standby να τρώει 12-14%.... σε περίπου 8 ώρες το βράδυ.

62b15731ae1b980123abb937d97d1119.jpg

 

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

26a4e9fc93fa64b272e9ff0ffa5b72ea.jpg

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Κατι γίνεται και δεν πάει καλά. Δεν δικαιολογείται σε standby να τρώει 12-14%.... σε περίπου 8 ώρες το βράδυ.

62b15731ae1b980123abb937d97d1119.jpg

 

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

26a4e9fc93fa64b272e9ff0ffa5b72ea.jpg

 

Δοκίμασε να βάλεις και greenify να δεις μήπως βελτιωθούν τα πράγματα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ επίσης ότι φορτίζει πολύ γρήγορα και χωρίς να ζεσταίνεται ιδιαίτερα.

Από περίπου 30% πάει στο 100% σε λιγότερο από ώρα.

Πριν από λίγο που το φορτισα, από 44% πήγε στο 100% σε 42 λεπτά.

Πόσο κάνει σε σας;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Πας wape/advance/change file και αλλάζεις ενα τη φορά τα data και την cash σε ext4

κανεις επανεκκίνηση και boot to recovery.

Έπειτα wape τα πάντα όλα εκτός το usd otg δύο φορές.

Μετά φλασαρεις την ρομ.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση βοήθεια. Νομίζω ότι εντέλει εγκαταστάθηκε η ΡΟΜ. Θα επανέλθω με εντυπώσεις, σχετικά με τη λειτουργία της και φυσικά την κατανάλωση.

Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα δεν εχει πολυ καλη μπαταρία σε συγκρηση με τη los που ειχη φοβερη

Παιδιά πώς πάτε από μπαταρία με την treble;

Πόσες ώρες οθόνη έχετε;

Κάτι δεν πάει καλά με εμένα:happy:

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα..

να σου πω την αληθεια,αυτη η αλλαγη απο ext4 σε f2fs και αντιστροφα με ενοχλει απιστευτα λογω internal..αν δε τη χαναμε τοτε οκ..μακαρι απο δω και περα να ηταν ολες σε ενα απ τα δυο και οποιο θελει ας ηταν..χαχα..γιατι αν αλλαξουμε τις pie τωρα σε f2fs και αργοτερα το android 10 (πολλα θελω ε;;χαχα) σε ext4 δεν ειναι κατασταση αυτη

Και εγώ συμφωνώ με τον GUZGUN, πάντα κάνω wape τα παντα.

Μου τη σπάει να μπαίνω στην ιντερναλ και να έχει 200 φακελους άχρηστους.. ύστερα μια κόπια στο pc είναι όλη η δουλειά.

Αυτό που με κουράζει είναι τα λογκαρισματα σε όλα τα app, ταχυδρομεία,τράπεζες,game κτλ

Αλλά μη τα θέλουμε και όλα δικά μας!

Συν Αθηνά και χείρα κινεί! :D

Le max 820 6/64 gold my device

AOSiP 10-Q by CrisBalGreece 10/1/2020 f2fs files TWRP 3.3.1

HERO VIII_6700k 4.3GHz 1.168v_CORSAIR 16G 3.3GHz_280x gaming

Link to comment
Share on other sites

βγηκε καινουρια treble "arrowOS", ειναι mix απο πολλες ρομ, την κατεβαζω για δοκιμη! :up:

 

Clean Flash

Use the Pie TWRP link is below

Download The ROM & GApps

Wipe: System, Data, Dalvik, Cache

Flash ROM + GApps

Reboot & Enjoy

 

Dirty Flash

Download the ROM

Wipe: Dalvik and Cache

Flash ROM (+Magisk if rooted previously or if want root)

Reboot & Enjoy

 

 

https://forum.xda-developers.com/le-max-2/development/rom-arrowos-t3849402

Le max 820 6/64 gold my device

AOSiP 10-Q by CrisBalGreece 10/1/2020 f2fs files TWRP 3.3.1

HERO VIII_6700k 4.3GHz 1.168v_CORSAIR 16G 3.3GHz_280x gaming

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ επίσης ότι φορτίζει πολύ γρήγορα και χωρίς να ζεσταίνεται ιδιαίτερα.

Από περίπου 30% πάει στο 100% σε λιγότερο από ώρα.

Πριν από λίγο που το φορτισα, από 44% πήγε στο 100% σε 42 λεπτά.

Πόσο κάνει σε σας;

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρά είναι αυτοι οι χρόνοι. Το qc3.0 πρότυπο που υποστηρίζει η συσκευή με τον μαμά φορτιστή ή άλλον συμβατό με qc3.0 δίνει απο το 0-60% σε περίπου 30΄ και μετά σταδιακά πέφτει και κάνει περιπου μια ώρα να φορτίσει πλήρως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...