Jump to content

Huawei P9 Lite


madman099
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτήσεις για τους πιο έμπειρους:

1. Υπάρχουν εφαρμογές που τρέχουν και δεν τις εμφανίζει όταν πατάω το "τετράγωνο"; Γιατί (πχ) η εφαρμογή που μετράει τα βήματα δεν εμφανίζεται πουθενά αλλά είναι πάντα ανοιχτή. Αντίστοιχα είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές (πχ facebook) που δεν τις έχω αγγίξει αλλά δείχνουν ότι έχουν "τραβήξει" internet.

2. Το 4G απ' όσο ξέρω θέλει ενεργοποίηση. Πέρα από αυτό, όταν ανοίγω τα δεδομένα μου βγάζει "h" και ούτε καν 3g. Κακό σήμα στην περιοχή που έχω δοκιμάσει ή θέλει και αυτό ενεργοποίηση;

3. Δοκιμάζοντας και εγώ το Pokemon GO, παρατήρησα ότι ώρες-ώρες το gps (με την επιλογή wifi+data+gps και είμαι συνδεδεμένος σε wifi) πάει κάτι ταξιδάκια μόνο του. Μπορεί πχ να κάθομαι και να κουνήσω λίγο το κινητό και να δείχνει ότι περπατάω για 1-2 τετράγωνα. Θέμα της εφαρμογής/lag ή θέμα του gps του κινητού; Δεν έχει τύχει δυστυχώς να το δοκιμάσω με google maps.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

 

Kαλά εμπειρία σχετικό...

1.Settings->Advanced settings->Battery manager->Consumption level ή Power user details(και το εικονιδιάκι της μπαταρίας)

Settings->Data traffic manager->Networked apps ......Δες το MOBILE DATA

...η εφαρμογή που μετράει τα βήματα δεν εμφανίζεται πουθενά αλλά είναι πάντα ανοιχτή...

ίσως λειτουργεί σαν Widgets.Eγώ το απεγκατέστησα το health app και είδα μεγάλη διαφορά στη μπαταρία.

2.To ''H'' είναι σαν 3G+ και όχι 2G. H>3G οπότε μια χαρά πιάνει το κινητό.

3.δοκiμασε με google maps και όχι με ένα παιχνιδάκι που οι servers πέφτουν κάθε λίγο.

Το θετικό θα γλυτώσεις περπάτημα πιάνοντας Πόκεμον :X

 

Kαι με αφορμή το παλικάρι που έχασε το κινητό του mini οδηγός για ασφάλεια

1.Iσχυρό pin 10-12 κλπ(όχι γενέθλια),δακτυλικό αποτύπωμα και το κινητό να κλειδώνει απευθείας.

2.Αλλιώς αντιδρά ένας αν βρείς ένα πορτοφόλι με 30 ευρώ και αλλιώς αν έχει και ταυτότητα στοιχεία του κατόχου κλπ.

Settings->Lock screen signature και βάλτε ένα σταθερό τηλέφωνο ή email για να μπορεί να σας βρεί ο άλλος.

1.OEM unlock =ΟFF και USB Debugging=ΟFF Αν αυτά είναι ενεργοποιημένα τότε είναι πολύ ευκολότερο ο άλλος να το συνδέσει το κινητό στο Pc

και να το χρησιμοποιήσει.Είναι default απενεργοποιημένα απλά σε περίπτωση που τα ενεργοποιήσετε.

Edited by PERIS29
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα τα αγορασμένα από Vodafone είναι branded ?

Έχουν κάποιο πρόβλημα και διαβάζω ότι τα αλλαζετε ?

Θέλει φίλος να το πάρει με επιδότηση από Vodafone, γιαυτό και ρωταω

Link to comment
Share on other sites

health app ??? δεν το βρισκω να το βγαλω!

Απο gsmarena.....Huawei has bundled the P9 with its Health app, which tracks steps and calculates calories burnt

 

Αν σου εμφανίζει βηματάκια στη Notification Bar την έχεις εγκατεστημένη δες αν έχεις ελληνικό menu μήπως έχει άλλη ονομασία.

και δες στους έτοιμους φακέλους που έχει πολλές εφαρμογές αν κάνεις scroll από δεξια σου εμφανίζει και άλλες εφαρμογές μέσα στον φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Απο gsmarena.....Huawei has bundled the P9 with its Health app, which tracks steps and calculates calories burnt

 

Αν σου εμφανίζει βηματάκια στη Notification Bar την έχεις εγκατεστημένη δες αν έχεις ελληνικό menu μήπως έχει άλλη ονομασία.

και δες στους έτοιμους φακέλους που έχει πολλές εφαρμογές αν κάνεις scroll από δεξια σου εμφανίζει και άλλες εφαρμογές μέσα στον φάκελο.

 

αυτη τη βλακεια ; θελω να το βγαλω , γινεται ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα αγορασμένα από Vodafone είναι branded ?

Έχουν κάποιο πρόβλημα και διαβάζω ότι τα αλλαζετε ?

Θέλει φίλος να το πάρει με επιδότηση από Vodafone, γιαυτό και ρωταω

Τα Vodafone και τα cosmote έχουν ένα λογότυπο της εκάστοτε εταιρείας στην εκκίνηση και τον τερματισμό λειτουργίας και είναι μονοκαρτα. Σε όλα τα άλλα είναι ολοιδια. Αν διάβασες κάτι διαφορετικό είναι βλακειες. Και από τέτοιες έχουν ειπωθεί άπειρες στο νήμα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυο ερωτησεις :

1.στο φως ημερας πως φαινεται η οθονη του κινητου?

2. Ο ηχος κλησης ειναι επαρκως δυνατος?

Ευχαριστω

 

στη μεση την εχω την φωτεινοτητα και ειμαι σχεδον ολη μερα στον ηλιο ,μια χαρα ειναι.

 

Ηχος κλησης δυνατος, τις ειδοποιησεις δεν ακουω καλα,καμια σχεση με το P8 lite. Ισως χρειαστει να κατεβασεις κατι δυνατο .

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυο ερωτησεις :

1.στο φως ημερας πως φαινεται η οθονη του κινητου?

2. Ο ηχος κλησης ειναι επαρκως δυνατος?

Ευχαριστω

 

1 αρκετά καλά δεν θα δυσκολευτείς και με ντάλα ήλιο

2 από τα πιο δυνατά που έχω ακούσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω θήκη με ανοίγματα στο πορτάκι,το πρόβλημά μου είναι πως το πάνω άνοιγμα δεν είναι αρκετά μεγάλο οπότε όταν με καλούν δεν μπορώ να δω το όνομα του καλουντος παρά μόνο το εικονίδιο που δέχεται φωτογραφία επαφών.Υπάρχει τρόπος στις εισερχόμενες κλήσεις να μην εμφανίζεται το εικονίδιο της φωτογραφίας,παρά μόνο το όνομα ή ο αριθμός του καλουντος σε θέση λίγο πιο πάνω ώστε να φαίνονται χωρίς να ανοιξω το πορτακι?

 

Μία βοήθεια στο παραπάνω..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα Vodafone και τα cosmote έχουν ένα λογότυπο της εκάστοτε εταιρείας στην εκκίνηση και τον τερματισμό λειτουργίας και είναι μονοκαρτα. Σε όλα τα άλλα είναι ολοιδια. Αν διάβασες κάτι διαφορετικό είναι βλακειες. Και από τέτοιες έχουν ειπωθεί άπειρες στο νήμα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και απο αναβαθμισεις τα branded ; Mεγαλο μειονεκτημα....

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη βλακεια ; θελω να το βγαλω , γινεται ;

Κανονικά. Από ρυθμίσεις-εφαρμογές-απεγκατάσταση.

Το έβγαλα κι εγώ. Υπάρχουν καλύτερες αντίστοιχες εφαρμογές και είδα κι εγώ καλύτερη διάρκεια της μπαταρίας αφού το έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 κάρτες χαλασμένες vodafone πολύ βρίσιμο και υπομονή (στο τσαφ δεν το πούλησα (αγορασμένο την Δευτέρα 25)) κατάφερα να έχω και τις 2 κάρτες sim ΑΛΛΑ και την 64άρα μου κάρτα στο κινητάκι , τώρα μάλιστα αξίζει να λέγεται 2καρτο .

 

πάμε στα προβλήματα τώρα

1. έχει κανείς πρόβλημα με τις κλήσεις ; σε κάποιες φάσεις δεν μπορώ να πάρω τηλ. ανοίγω την επαφή πα΄ταω στον αριθμό και ... τίποτα το κάνω επανεκκίνηση και δουλεύει κανονικά.

2. Το έχω περάσει twrp και όταν πάω να κάνω backup στην κάρτα με βγάζει "createTarFork() procces ended with error 255 " και από ότι βλέπω χτυπάει σε ένα αρχείο "com.google.android.onetimeinitializer" έχει κανείς καμία ιδέα ;;;

3. του έχω περάσει το usb mass storage enabler (forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-universal-mass-storage-enabler-beta-t3240097) αλλά για να τρέξει πρέπει το selinux να είναι σε permissive ,αυτό το κάνω με το selinux Mode Changer αλλά μετά από κάθε επανεκκίνηση (λόγω προβλήματος 1) το SELinux μπαίνει σε enforcing mode , ξέρεις κανείς αν μπορώ να το κάνω μόνιμα και πώς;; γιατί θέλω να περάσω και viper4android το οποίο δουλεύει μόνο με SELinux σε permissive , και επειδή δεν μπορώ να κάνω και backup λόγω προβλ.2 δεν το περνάω μην αρχίσει τα bootloops ....

 

 

βάζω και φώτο για τους άπιστους .....

Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο για κάμερα, αλλά και για επεξεργασία... Ψάξε στο Store, Adobe lightroom

 

Και πως ακριβώς τραβάς raw?? μπαίνω στην κάμερα από το lightroom αλλά δεν βλέπω να έχει κάπου raw.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 κάρτες χαλασμένες vodafone πολύ βρίσιμο και υπομονή (στο τσαφ δεν το πούλησα (αγορασμένο την Δευτέρα 25)) κατάφερα να έχω και τις 2 κάρτες sim ΑΛΛΑ και την 64άρα μου κάρτα στο κινητάκι , τώρα μάλιστα αξίζει να λέγεται 2καρτο .

 

πάμε στα προβλήματα τώρα

1. έχει κανείς πρόβλημα με τις κλήσεις ; σε κάποιες φάσεις δεν μπορώ να πάρω τηλ. ανοίγω την επαφή πα΄ταω στον αριθμό και ... τίποτα το κάνω επανεκκίνηση και δουλεύει κανονικά.

2. Το έχω περάσει twrp και όταν πάω να κάνω backup στην κάρτα με βγάζει "createTarFork() procces ended with error 255 " και από ότι βλέπω χτυπάει σε ένα αρχείο "com.google.android.onetimeinitializer" έχει κανείς καμία ιδέα ;;;

3. του έχω περάσει το usb mass storage enabler (forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-universal-mass-storage-enabler-beta-t3240097) αλλά για να τρέξει πρέπει το selinux να είναι σε permissive ,αυτό το κάνω με το selinux Mode Changer αλλά μετά από κάθε επανεκκίνηση (λόγω προβλήματος 1) το SELinux μπαίνει σε enforcing mode , ξέρεις κανείς αν μπορώ να το κάνω μόνιμα και πώς;; γιατί θέλω να περάσω και viper4android το οποίο δουλεύει μόνο με SELinux σε permissive , και επειδή δεν μπορώ να κάνω και backup λόγω προβλ.2 δεν το περνάω μην αρχίσει τα bootloops ....

 

 

βάζω και φώτο για τους άπιστους .....

 

πως το εκανες αυτο ταυτοχρονα 2 σιμ και sd μαζι?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 κάρτες χαλασμένες vodafone πολύ βρίσιμο και υπομονή (στο τσαφ δεν το πούλησα (αγορασμένο την Δευτέρα 25)) κατάφερα να έχω και τις 2 κάρτες sim ΑΛΛΑ και την 64άρα μου κάρτα στο κινητάκι , τώρα μάλιστα αξίζει να λέγεται 2καρτο .

 

πάμε στα προβλήματα τώρα

1. έχει κανείς πρόβλημα με τις κλήσεις ; σε κάποιες φάσεις δεν μπορώ να πάρω τηλ. ανοίγω την επαφή πα΄ταω στον αριθμό και ... τίποτα το κάνω επανεκκίνηση και δουλεύει κανονικά.

2. Το έχω περάσει twrp και όταν πάω να κάνω backup στην κάρτα με βγάζει "createTarFork() procces ended with error 255 " και από ότι βλέπω χτυπάει σε ένα αρχείο "com.google.android.onetimeinitializer" έχει κανείς καμία ιδέα ;;;

3. του έχω περάσει το usb mass storage enabler (forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-universal-mass-storage-enabler-beta-t3240097) αλλά για να τρέξει πρέπει το selinux να είναι σε permissive ,αυτό το κάνω με το selinux Mode Changer αλλά μετά από κάθε επανεκκίνηση (λόγω προβλήματος 1) το SELinux μπαίνει σε enforcing mode , ξέρεις κανείς αν μπορώ να το κάνω μόνιμα και πώς;; γιατί θέλω να περάσω και viper4android το οποίο δουλεύει μόνο με SELinux σε permissive , και επειδή δεν μπορώ να κάνω και backup λόγω προβλ.2 δεν το περνάω μην αρχίσει τα bootloops ....

 

 

βάζω και φώτο για τους άπιστους .....

 

ρε φιλε πως εβαλες 2 σιμ και 1 καρτα μνημης ; Μηπως στη βοντα δινουν μια σιμ με 2 αριθμους ; κατι τετοιο νομιζω γινοταν απο παλια.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Και πως ακριβώς τραβάς raw?? μπαίνω στην κάμερα από το lightroom αλλά δεν βλέπω να έχει κάπου raw.

Όταν πας να τραβήξεις φώτο έχει πάνω πάνω την επιλογή jpg - dng (αυτό είναι το RAW)

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε πως εβαλες 2 σιμ και 1 καρτα μνημης ; Μηπως στη βοντα δινουν μια σιμ με 2 αριθμους ; κατι τετοιο νομιζω γινοταν απο παλια.

 

πως το εκανες αυτο ταυτοχρονα 2 σιμ και sd μαζι?

όχι η μια είναι wind και η άλλη voda

 

αν πρόσεξες για αυτό είπα χάλασα 3 voda έβγαλα το chip από το πλαστικό και το πέρασα κάτω από την Sd card και με πολύ υπομονή (και #@!#@#) κατάφερα να την βάλω στο κινητό , ή πρώτη voda που είχα είχε μεγαλύτερο chip και δεν έμπαινε .κάτι τέτοιο κάνουν και στο samsung s7 edge δες εδώ https://www.noreplied.com/how-to-insert-2-nano-sim-dual-sim-enabled-and-microsd-card-in-samsung-galaxy-s7-edge/

Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν Double tap 2 wake υπάρχει οδηγός στο xda http://forum.xda-developers.com/huawei-p9lite/how-to/guide-how-to-enable-double-tap-to-wake-t3426809

δουλεύει προς το παρόν καλά στο δικό μου , με λίγα λόγια στα Ελληνικά πως γίνεται

 

1 ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε ROOT

2 Κατεβάζουμε (για πιο έυκολα ) το Build prop editor από play store (free) το quick edit και το es file manager.

3 τρέχουμε το Build prop editor πατάμε στο μολθβι πάνω δεξιά και ψάχνουμε για το ro.config.hw_easywakeup=false

(είναι στην 180 σειρά ) και αλλάζουμε το false σε true, πατάμε το σήμα της δισκέτας για να σωθούν οι αλλαγές .

4 . Τρεχουμε τον es file manager Και πάμε πάνω στις 3 γραμμές και από το μενού πάμε τέρμα κάτω και ενεργοποιούμε το "εξερευνητής root", πάμε στο root directory του συστήματος και στην διαδρομή /system/emui/base/xml και πατάμε στο αρχείο hw_easywakeupmotion_config.xml το ανοίγουμε με το Quick edit , με το που ανοίξει ψάχνουμε (στην σειρά 24) το "EasyWakeupMotion name="Double_Touch" support="1" value="0" flag="0" keycode="131" και αλλάζουμε την τιμή value="0" σε value="1" κλείνουμε και αποθηκεύουμε , ξαναανοίγουμε το αρχείο για επιβεβαίωση ότι σώθηκαν οι αλλαγές μας .

5 Κάνουμε επανεκκίνηση το κινητό και πάμε Ρυθμίσεις>Έξυπνη Βοήθεια>έλεγχος Κίνησης και βουαλά εκεί θα βρούμε ένα νέο μενού το Χειρονομίες απεν. οθόνης και από κάτω το Διπλό Άγγιγμα το ενεργοποιούμε και έχουμε double tap .... δείτε και φώτο

 

 

αν δείτε μέσα στο μενού ενεργοποιείται και μια ακόμη επιλογή " Σχεδίαση" η οποίο σου δίνει την δυνατότητα με χειρονομίες στην κλειστή οθόνη να τρέξεις άμεσα κάποιες εφαρμογές , απλά είναι προεπιλεγμένες οι χειρονομίες π.χ. με το c τρέχει η κάμερα . με το m η μουσική , απλά μπορείς να αλλάξεις ποιο πρόγραμμα θα τρέχει με το αντίστοιχο γράμμα αλλά όχι το γράμμα ....

Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Συσκευή bootloader unlocked και frp locked σε bootloop

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...